Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách
Kultura

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

Poslechněte si audio verzi článku
O březnu už bezmála 70 let mluvíme jako o Měsíci knihy. Jak taková tradice vznikla? A jak vlastně vypadá svět krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit? Společně se podíváme také do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se po stopách posledního knižního objevu.

1. Březen – Měsíc knihy 

Poprvé se březen coby Měsíc knihy slavil roku 1955. Cílem bylo dostat knihy do všech domácností, do všech koutů naší země a do povědomí co největšího počtu lidí. Za minulého režimu samozřejmě šlo hlavně o literaturu marxismu-leninismu, ale už tehdy měly v celém projektu hlavní slovo knihovny a knihkupectví, takže řada akcí, besed či večerů poezie se obešla bez ideologického balastu. Záměr se celkem vydařil: závodní knihovny vznikaly dokonce i v továrnách a hutích, což postupně dovedlo spousty nadšených čtenářů a knihomolů do obecních a městských knihoven. Březen zůstává měsícem knih dodnes: konají se různé knižní veletrhy, nakladatelství a knihkupectví přicházejí s výhodnými cenami titulů. Zdá se, že apokalyptické scénáře o světě bez knih se zatím odkládají na neurčito.
 

2. Nejkrásnější knihovna na světě

Barokní jezuitská knihovna v pražském Klementinu byla už mnohokrát označena za nejkrásnější knihovnu světa. Postavil ji mistr barokní architektury Kilián Ignác Dientzenhofer, poprvé byla otevřena roku 1722 pro účely jezuitské univerzity a její podoba se od té doby příliš nezměnila. Je v ní uloženo 20 tisíc svazků převážně cizojazyčné teologické literatury, přičemž knihy s nabílenými hřbety a červenými značkami tu byly již za dob jezuitů. Kromě knih stojí za povšimnutí sbírka historických glóbů, mezi nimiž jsou rozmístěny astronomické hodiny. Jezuitská knihovna v Klementinu se stala jedním ze základních kamenů pro Národní knihovnu České republiky, největší knihovnu u nás a zároveň jednu z nejstarších českých veřejných knihoven. Od roku 1782 platila pro pražské knihtiskaře povinnost zasílat do Národní knihovny exemplář každé knihy, kterou vyrobili, od roku 1807 se povinnost rozšířila na tiskárny celých Čech, pro nakladatele to platí dodnes.
 

3. Rekordy našich knihoven

Nejstarší jádro historických fondů dnešní Národní knihovny tvoří rukopisy Karlovy univerzity. Její zakladatel Karel IV. jí v roce 1370 věnoval 114 rukopisů z pozůstalosti Viléma z Lestkova, mezi nimi i tři kodexy, které jsou dnes nejstaršími součástmi fondu Národní knihovny. Vůbec nejstarší dokumenty, které se v knihovně nacházejí, jsou řecké papyry z prvního století našeho letopočtu. Nejtěžší knihou klementinské sbírky je Lobkovický graduál, který váží více než sedmdesát kilogramů, nejcennější pak je Kodex vyšehradský. Podle badatelů byl určen pro královskou korunovaci Vratislava II. z 15. června 1086, a tak někdy bývá řazen k českým korunovačním klenotům. Jméno má podle nenápadné poznámky „de Wisegrad” na jednom z listů a zřejmě vznikl v některém z bavorských klášterních skriptorií, ovlivněných řezenskou knižní kulturou. Jeho hodnota je odhadována na miliardu korun.
 

4. Knihy na řetězech

V některých klášterních knihovnách bývaly knihy ve středověku rozložené na čtecích pultech a přivázané na řetězech. Takzvané „Libri catenati“ tak musely zůstat v knihovně a nedaly se odnést, alespoň ne bez svolení knihovníků. Teprve později se knihy začaly stavět na výšku do regálů a řetězy se postupně odstraňovaly; stopou po nich bývá dnes už jen malý otvor v zadní desce nebo kovové očko. V českých knihovnách se ale knihy na řetězech vyskytují jen vzácně: objeveny byly například v historické knihovně městské školy v Jáchymově a v knihovně františkánského klášteraChebu, kterou Národní knihovna koupila jako celek roku 2008.
 

5. Nejchytřejší knihovna v Česku: Národní technická

Možná kdyby vznikla Kaplického „chobotnice“, tedy nerealizovaná budova Národní knihovny, kterou v roce 2007 vybrala mezinárodní porota a kvůli které se vzápětí strhl obrovský poprask, měli bychom jinou, ještě modernější knihovnu. Jenže chobotnice zůstala jen ve fázi plánů a prvenství tak patří Národní technické knihovně v pražských Dejvicích. Je moderní a ekologická, nemusí se vytápět a i v horkých letních dnech si většinou vystačí bez klimatizace. Na celou stavbu dohlíží počítači řízený systém, který v interiérech automaticky udržuje optimální klimatické podmínky. V knihovně je uloženo přes 230 tisíc svazků technické literatury (celková kapacita až 660 tisíc), ve třech podzemních skladech je prostor pro dalších 1,2 milionu knih.

Zevnitř i zvenčí knihovna vypadá jako trojrozměrný technický výkres: kóty jsou na dveřích, na stěnách a dokonce i na fasádě, kde prozrazují obvod budovy 263 a výšku 21 metrů. Dokonce i na schodech jsou časové údaje, za jak dlouho vyjdete nahoru a kolik přitom spálíte kalorií. Všechna patra kolem rozlehlého atria s ochozy zdobí jednoduché kresby jako z komiksu, jejichž autorem je rumunský výtvarník Dan Perjovschi. Veřejnosti se Národní technická knihovna otevřela v roce 2009 a od té doby získala řadu ocenění.
 

6. Nejzáhadnější kniha

K nejzáhadnějším rukopisům vedle Ďáblovy bible či Voynichova rukopisu patří Liber sapientiae / Kniha moudrosti, německy a latinsky psaná čarodějnická kniha. Vznikla v polovině 18. století a její autor se dokonce podepsal, ale přesto je jeho identita zahalena tajemstvím: použil totiž smyšlené jméno adepta tajných učení. Rukopis shrnuje jednotlivé disciplíny hermetických věd: teoretickou magii, kabalu, alchymii a posléze praktickou magii s návody ke vzývání padlých andělů i démonů. Spis doplňuje řada návodných obrazů, plných složité symboliky a skrytých významů. Na několika černě obarvených listech jsou bílou barvou psána tajuplně vypadající zaklínadla, podobné magické obrazce – pantakly – jsou i na několika málo dochovaných kovových okrouhlých destičkách, zavěšených na stuhách z jemného pestrého hedvábí pestrých barev. Cesta, po níž kniha doputovala do Národní knihovny, je rovněž neobvyklá: za vlády císaře Josefa II. zadržela finanční stráž na hranicích pašeráka a jeho zboží zabavila. Mezi zadrženým kontrabandem byla nalezena prapodivná kniha, z níž financové dostali strach. Sám císař tehdy přikázal, aby byla umístěna v pražské jezuitské knihovně a aby byla ukazována všem návštěvníkům jako názorný příklad tmářských pověr a škodlivých bludů.
 

7. Objev z 15. století

Národní knihovna nedávno poskytla část starých tisků k digitalizaci. V jednom z rukopisů publikovaných na portálu digitální knihovny Manuscriptorium se podařilo identifikovat zlomky šesti dvojhlasých skladeb, zkomponovaných ve 13. století v okruhu pařížské katedrály Notre-Dame. Význam díla je o to větší, že se do současnosti dochovaly pouze tři obdobné rukopisy ze 13. století a několik drobných fragmentů.  První dva kodexy jsou uloženy v knihovně ve Wolfenbüttelu, z nichž první byl sepsán kolem roku 1230 pro katedrálu v St Andrews ve Skotsku, druhý pochází z poloviny 13. století pravděpodobně z Paříže. Třetí rukopis je dnes uložen ve Florencii a byl pořízen zřejmě na objednávku Ludvíka Svatého pro pařížskou Sainte Chapelle roku 1248. Jak se dva dvojlisty do Prahy dostaly? Rukopis byl použit coby materiál na vazbu knihy pro člena pražské univerzity, což byla v pozdním středověku běžná praxe: papír byl drahý a staré a nepotřebné listiny se používaly pro výrobu nových knih.
Církevní řády: toulky po stopách premonstrátů

Církevní řády: toulky po stopách premonstrátů

Premonstráty přivedl do českých zemí olomoucký biskup Jindřich Zdík a první premonstrátský klášter v Čechách vznikl roku 1143 na Strahově; ten je dodnes hlavním centrem řádu. Brzy následovaly další kláštery, některé z nich existují dodnes a za běžné situace lákají na prohlídky, bohoslužby a další aktivity.

Církevní řády: u piaristů studovala řada českých vědců

Církevní řády: u piaristů studovala řada českých vědců

Piaristé zanechali nesmazatelnou stopu v dějinách české vzdělanosti. Řád, který propojil víru, výchovu a vzdělávání, má v naší zemi zvláštní postavení: piaristická kolej založená roku 1631 v Mikulově byla první, která vznikla jinde než v Itálii, kolébce piaristů.

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Rok 2024 opět bude plný novinek. Na Kudy z nudy vám prozradíme, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických památek, galerií, cyklistiky či koupání. Z očekávaných novinek roku 2024 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, nápady pro rodiny s dětmi a kuriozity!

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Baví vás architektura, design, umění a urbanismus? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, které festivaly, přehlídky a soutěže by neměly uniknout vaší pozornosti. Zároveň vám představíme známé české architekty, výherce různých přehlídek a soutěží, a podíváme se, co se podle jejich projektů staví u nás i ve světě.

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Seznamte se se soutěží Architekt roku 2023. Za mimořádný přínos v posledních pěti letech letos ocenění získal Ivan Kroupa, který stojí například za budovou Centra současného umění DOX v Praze. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na vítěze minulých ročníků a jejich ikonické stavby.

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy

Cyrilometodějská cesta prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

#světovéČesko a cesty, mapy a osudy učitele národů Jan Amose Komenského

#světovéČesko a cesty, mapy a osudy učitele národů Jan Amose Komenského

Pojďme se na Jana Amose Komenského (1592–1670) podívat jinak, než bývá zvykem: v době, kdy se Evropou dalo putovat nanejvýš pěšky, na koni, s vozem a tu a tam lodí, dokázal procestovat mnohonásobně víc míst než leckterý jeho současník, honosící se titulem cestovatel. Nejlepší důkaz? Komenského mapa Moravy.

#světovéČesko aneb přehlídka nejznámějších komínových strašidel a historek plných sazí

#světovéČesko aneb přehlídka nejznámějších komínových strašidel a historek plných sazí

Komíny jsou pro výskyt strašidel nezbytné: duchové jimi cestují sem a tam, kvílí v nich bájná větrná Meluzína a vyskytují se v nich i jiné hodně divné věci. V přehlídce nejznámějších strašidel, která mají něco společného s komíny, nesmí chybět například slavné Strašidlo Cantervillské z povídky Oscara Wilda, komínoví duchové z Kunína anebo Krbník, o kterém vám budou vyprávět průvodci na Humprechtu.

#světovéČesko a hradiště Vraclav, němý svědek vyvraždění rodu Vršovců

#světovéČesko a hradiště Vraclav, němý svědek vyvraždění rodu Vršovců

Počátky českého státu byly krvavé, plné úkladů a vražd. Mečem, dýkou nebo klackem si nevyřizovali účty jen prostí lidé, po krku si šly i ty nejvýznamnější rody v čele se slavnými Přemyslovci. Násilí provází i 28. říjen, státní svátek a Den vzniku samostatného československého státu.

Knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

Knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

Poskytujeme služby a zdroje ve fyzickém i virtuálním prostoru. Společnými silami zajišťujeme podporu studujícím, vědcům a odborným zájemcům z řad veřejnosti.

Česká republika je ráj čtenářů – nejhustší síť knihoven na světě

Česká republika je ráj čtenářů – nejhustší síť knihoven na světě

Češi jsou národ čtenářů: podle průzkumu přečtou alespoň jednu knihu ročně skoro tři čtvrtiny lidí. Máme rádi detektivky, fantasy, sci-fi a thrillery, naprostá většina preferuje před elektronickými knihami a audioknížkami ty klasické, tištěné, šustící papírem a voňavé. Světovým unikátem je ovšem počet veřejných knihoven: věřte nebo ne, ale Česká republika má nejhustší síť knihoven na světě.

20 tipů, kam za knihami

20 tipů, kam za knihami

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete vyrazit do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že v prostorách benediktinského kláštera v Rajhradě najdete Památník písemnictví na Moravě? A že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?

#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele

#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele

Interiér, kde se ze stěn na kolemjdoucí šklebí rarachové a ďáblové, skřeti a duchové, kde se otvírá kouzelný výhled do pohádkové krajiny plné strží a skal s přízračnými horami na obzoru a pod stropy se místo ozdobných lišt táhnou řady vševidoucích očí: to je Portmoneum, muzeum Josefa Váchala. Prohlédnout si je můžete v Litomyšli, podobně jako dům připomínající jeho nejslavnější dílo: Krvavý román.

#světovéČesko a učebnice architektury v historickém centru Svitav

#světovéČesko a učebnice architektury v historickém centru Svitav

Vzhledem k několika požárům, které město během jeho několikasetleté historie postihly, a následným přestavbám, je dnes možné městkou památkovou zónu označit za učebnici architektury. Vedle sebe jsou zde totiž zastoupeny snad všechny známé slohy – gotika, renesance, baroko, klasicismus, ale i slohy historizující, novorenesance nebo secese. Svitavské náměstí patří k nejdelším oboustranně loubeným náměstím v České republice. Podobně loubené náměstí najdeme v polském městě Zamość.

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika

Kolín zve všechny milovníky historických památek na Bartolomějské návrší: tak zní nové jméno areálu kolem gotického chrámu svatého Bartoloměje se zvonicí, budovou staré farní školy, barokní kostnicí a parkány. Krásné zákoutí v centru města po rekonstrukci září novotou.

#světovéČesko a pražské Židovské město: nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

#světovéČesko a pražské Židovské město: nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pivo, hokej, šperky z českých granátů, víno a historické zahrady: tak zní doporučení „must see“ cestovatelského magazínu National Geographic pro návštěvníky Prahy. Jedním dechem upozorňuje i na Židovské město, a Starý židovský hřbitov dokonce řadí mezi deset turisticky nejzajímavějších hřbitovů světa. Skutečně máme v Praze takový poklad?

#světovéČesko a knihovna Strahovského kláštera: jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

#světovéČesko a knihovna Strahovského kláštera: jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

Miliony stránek, příběhů a slov, tisíce vzácných svazků, leštěné dřevo barokních knihovních skříní a nádherné fresky: to je majestátní interiér knihovny Strahovského kláštera v Praze. Patří k nejkrásnějším svého druhu na světě, navíc se může pochlubit zajímavou historickou kuriozitou: jde o jedinou knihovnu na světě, která byla stavěná pro již hotové knihovní regály, nikoli naopak.

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

Okružní třída: už samotný název slibuje eleganci, noblesu a starosvětskou nostalgii. Svou Ringstrasse nemá jen Vídeň, okružní třídy na místě zbořených hradeb vznikly v řadě měst bývalého Rakouska-Uherska. Patří k nim i Opava, bílá perla Slezska.

Církevní řády: Benediktini, jejich svět a dochované i zaniklé kláštery

Církevní řády: Benediktini, jejich svět a dochované i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách? Přijeďte do Tábora! Ve zdejší filmové zbrojnici, která je evropským unikátem, naleznete nepřeberné množství zbraní, zbrojí a rekvizit, které si zahrály v mnoha světově proslulých filmech a seriálech. Pokud jste fanoušky historických velkofilmů, žánru fantasy nebo sci-fi, určitě budete znát Mlhy Avalonu, Bathory, Hellboy nebo Letopisy Narnie. Exponáty z těchto a dalších filmů si zde nejen prohlédnete, ale také na vlastní kůži vyzkoušíte!

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Klementinum, bývalá jezuitská kolej, je po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším komplexem barokních budov Praze a nachází se blízko Karlova mostu na Starém městě přímo na Královské cestě. Nádherná barokní knihovna patří k nejkrásnějším historickým knihovnám na světě. Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

S renesancí se v Litomyšli setkáte na každém kroku, od domů na hlavním náměstí přes Klášterní zahrady až po půvabný zámek. Jeho fasády a štíty zdobí osm tisíc originálních psaníčkových sgrafit. Většinu z nich prý vytvořil Šimon Vlach, který na jednom z nich namaloval sám sebe v šaškovské čepici.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura