Úvod > Aktuality > Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice
Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
Památky

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

  • Vydáno5. prosince 2023
Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.

Vítězové soutěže Stavba roku 2023

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově porota ocenila za zcela výjimečnou konverzi průmyslového areálu na galerii současného umění. Budova byla postavena v roce 1912 jako parouhlená elektrárna, v 60. letech byl objekt pro strojírenskou výrobu, v roce 2011 se stal součástí společnosti Kasper Kovo. Exponáty jsou umístěny i mimo budovu. Dnes galerie má 4 000 m2 výstavní plochy. 

Porota vybrala i rekonstrukci tramvajové vozovny Slovany v Plzni. Ocenila logické, prostorově efektivní a funkčně provázené uspořádání areálu. 

Unikátní, výtvarně střídmá, nápaditá a efektivně řešená, funkčně promyšlená novostavba, tak hovoří porotci o multifunkční sportovní hala KAPKA resort ze Vsetína.

Různorodost vítězných staveb dokládá i kompletační centrum společnosti Baumit v Brandýse nad Labem, u kterého porota vyzdvihla technicky dotažené architektonické detaily a noblesu bez okázalosti.  

Titul Stavba roku se pyšní i lávka v Litomyšli. Dle poroty je litomyšlský veřejný protor obohacen o další výtvarně unikátní moderní architekturu. Vznikla i nová atratktivní vyhlídka na město

Lávky mezi oceněnými máme hned dvě. Mezi vítěze se probojovala i HolKa, neboli Štvanická lávka v Praze. Dle poroty je lávka tvarově velmi lapidární, výtvarnému účinku podřízena a konstrukčně unikátní. Chodcům i cyklistům přináší radost z pohybu a vyhlídky nad řekou. 

Vítěznou stavbou je i Nemocnice Pelhřimov a její pavilon péče o rodinu, který je dle poroty velmi dobře promyšlen. Porotci vypíchli i důvtipně konstruovaný opláštěný dvojpodlažní visutý most. 

U lékařů ještě zůstaneme, i když se spíše jedná o studenty. Oceněná je i stavba LK UK v Plzni Univerzitní medicínské centrum, u kterého porotci ocenili lapidárně působící, promyšlené architektonické řešení interiérů v celém areálu. 

Svěží duch realizace prostupuje každého návštěvníka, píše porota o Návštěvnickém centru Rodinného pivovaru Bernard v Humpolci

Do Prahy putuje další ocenění pro výstavbu sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Porota zde oceňuje nejen architektonické pojetí, citlivé začlenění do původní zástavby, ale i velice úsporné zacházení s veřejnými prostředky. 

Do Olomouce si titul Stavba roku veze Červený kostel Vědecké knihovny, který byl náročně zrekonstruován a doplněn moderní přístavbou technického a provozního zázemí s kavárnou, aby byl znovuzapojen do věřejně užívaného prostoru města. 

Čistá jednoduchost interiérů, včetně stavebního provedení oceňuje porota u Rezidence Oáza a Rosa v Liberci

Záchrana kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou si taktéž odnesla ocenění Stavba roku. Obnovená krása duchovního prostoru podle porotců tvoří následováníhodný společenský impuls k uchování historických hodnot kulturního dědictví. 

Titul Osobnost stavitelství a architektury 2023 získali architekt Josef Pleskot a statik Vladimír Janata. Společně stojí například za novými lávkami v pražském Radotíně.

Po 31. prestižní ocenění vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Slavnostní galavečer Stavby roku 2023, který se uskutečnil v Rudolfinu v Praze, moderovali ho herci Martina Preissová a Tomáš Novotný

Udělení a představení titulů Stavba roku je každoročně nejvýznamnější událostí roku ve stavitelství a architektuře, a je důstojným připomenutím, mimo jiné, i významu například inženýrských, dopravních a průmyslových staveb, které jsou také jeho nedílnou součástí.

V loňském roce byly mezi oceněnými například visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce v Praze či lávka přes Labe v Nymburce. V roce 2021 porota ocenila deset staveb mezi nimi například Městskou plavecká halu Louny či kostel Krista Spasitele na pražském Barrandově. O rok dříve bylo vybráno osm staveb. Byla mezi nimi budova O2 universum v Praze, přestavba firemního sídla Lasvitu v Novém Boru, či železniční most na trati Pňovany – Bezdružice
Kapka resort u Vsetína

Kapka resort u Vsetína

Navštivte místo uprostřed beskydské přírody, kde vám ani celý víkend nevystačí na to, abyste si vše stihli užít. Čeká na vás skvělé jídlo, aktivní pohyb, relaxace a aktivity pro celou rodinu.

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou

V roce 2022 v Litomyšli vznikla moderní zastřešená lávka s výtahem, která zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Lávka získala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023.

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Architekt Josef Pleskot (* 3. prosince 1952, Písek) patří k nejznámějším tuzemským architektům. V roce 2014 získal titul Architekt roku, a to za proměnu zastaralého industriálního areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Podle jeho návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu.

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově

Turbínová hala v bývalé elektrárně v Trutnově v Poříčí se změnila na Centrum současného umění EPO1. Nabízí unikátní místo pro umělecké expozice. Buduje sbírku děl mladých umělců, která bude k vidění v rámci dlouhodobé výstavy v prostorách galerie.

Červený kostel v Olomouci

Červený kostel v Olomouci

Červený kostel v Olomouci se v roce 2023 po rekonstrukci otevírá veřejnosti. Kostel spravuje Vědecká knihovna, která zde měla od roku 1961 depozitář. Nyní kostel bude sloužit na různé kulturní akce.

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru

Nebudeme vám ukazovat žádný skanzen. Vezmeme vás do opravdového provozu. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které k výrobě piva používáme. Dozvíte se třeba, k čemu potřebujeme skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad, dozvíte se, co je mladina... A ještě mnohem více.

10 staveb architekta Josefa Pleskota

10 staveb architekta Josefa Pleskota

Architekt Josef Pleskot patří ve svém oboru k současné české špičce. K nejznámějším Pleskotovým realizacím patří ústředí ČSOB v pražských Radlicích, revitalizace staveb v komplexu bývalých železáren v Dolní oblasti Vítkovic či průchod valem Prašného mostu. Jestli se připojí k týmu prezidenta Petra Pavla jako architekt Pražského hradu zatím nevíme, jisté ale je, že jako architekt už Hrad velmi dobře zná. Je autorem rekonstrukce Jeleního příkopu, kdy se už za Václava Havla pro veřejnost otevřela jeho dolní část, a také propojení s horní částí tunelem pod Prašným mostem. Za tuto stavbu Pleskot získal několik mezinárodních architektonických cen. Zajděte se tam podívat, tunel je zevnitř efektně nasvícený a má také skvělou akustiku!

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce či lávka přes Labe v Nymburce patří mezi desítku Staveb roku 2022. Vítězná desítka vzešla z 31 nominovaných. Celkem bylo přihlášeno i se zahraničními stavbami 83 realizací, z toho 79 českých. Ocenění v podobě křišťálového razítka putuje pětkrát do Prahy, stejný počet cen získaly novostavby. Zahraniční stavbou roku se v soutěži staly úpravy objektů Bratislavského hradu. Výsledky 30. ročníku vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v pražské Betlémské kapli.

Prestižní titul Stavba roku 2021 získalo deset staveb

Prestižní titul Stavba roku 2021 získalo deset staveb

Celkem 10 titulů Stavba roku 2021 a dvě nominace na titul Zahraniční stavba roku 2021 bylo 18. října uděleno v rámci již 29. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2021. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Prestižní titul Stavba roku 2020 získalo osm staveb

Prestižní titul Stavba roku 2020 získalo osm staveb

Celkem 8 titulů Stavba roku 2020, 17 zvláštních cen, Ceny veřejnosti a titul pro stavbu v zahraničí, bylo v polovině října uděleno v rámci již 28. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2020. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Další aktuality

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Začátek nového století, optimismu, prosperity. Dodnes nás fascinuje krásná ornamentální, květinová výzdoba městských budov. Takové bylo období secese, ukončené první světovou válkou. Podívejte se na památky, které nám po sobě zanechala, a jejichž krásu můžeme obdivovat.
Památky

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná (3.3.1939) – architektka českého původu, již více než 50 let žije a pracuje v Londýně, Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu. Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

České art deco, obloučkový kubismus či národní dekorativismus… všechny tyto názvy označují jeden a ten samý architektonický styl, a to rondokubismus. Zrodil se v první polovině dvacátých let 20. století jako svébytná ryze česká odrůda kubismu. Jako v jediné zemi na světě se v tehdejším Československu uplatnil tento styl v architektuře. A jaké stavby do rondokubismu patří? To vám prozradí Kudy z nudy.
Památky

10 míst, kde můžete obdivovat sala terreny

Patříte k milovníkům barokní architektury? Pak by vás mohly zajímat drobné stavbičky, které bývají umístěny v zahradách barokních paláců. Jedná se o takzvané sala terreny, zahradní pavilonky, kde šlechta relaxovala, poslouchala hudbu a dopřávala si čaj o páté. Některé stavby jsou navíc bohatě dekorované fontánkami a kašnami.
Památky

Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy

Druhá světová válka dala vzniknout řadě fascinujících příběhů. Oskar Schindler, Nicholas Winton a Antonín Kalina se nebáli podat dětem i dospělým pomocnou ruku, přestože svými činy ohrozili sami sebe. Statečné zachránce, kteří se postavili mrazivé skutečnosti a nepředstavitelným hrůzám, dnes je kromě památníků a muzeí připomínají i dojemné filmy. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
Památky

20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceniny

Když zasvítí sluníčko a jeho paprsky alespoň na chvíli začnou příjemně hřát, je ten pravý čas vyrazit na první téměř jarní výlety! V našich předjarních tipech najdete hrady, které již otevřely své brány prvním turistům, ale i pěkné hradní zříceniny, které jsou volně přístupné. Z některých míst bude touto dobou jedinečný výhled díky dosud bezlistým stromům. Užijte si předjaří pěkným výletem!
Památky

Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.
Památky