Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích
Památky

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích

Národní technická knihovna představuje s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejší pramen technické literatury v České republice. Architektonické řešení budovy se snoubí se soudobými trendy moderní architektury, designu, výtvarného umění a knihovnictví.
Monumentální unikátní budova Národní technické knihovny má výrazný a přitom jednoduchý půdorys ve tvaru sférického čtverce. Abstraktní obvodový plášť je dvouvrstvý – vnitřní průhledné zasklení s černými rámy překrývá jednolitá, spojitá „záclona“ průsvitného profilovaného skla. Výsledný "nehmotný" dojem stavby podtrhuje zkreslený a rozmazaný odraz okolních budov i oblohy.  Na fasádě možná náhodného kolemjdoucího zaujmou kvóty 263 a 21. Vypadají totiž, že je na křehce vyhlížející fasádě někdo zapomněl. Jde však o záměr – číslo 263 označuje obvod budovy, a 21 pak znamená její výšku.

Hravý a lidsky vstřícný interiér knihovny, v němž převažují betonové povrchy a sklo, doplňuje kvalitní, moderní mobiliář, intuitivní informační systém i půvabné centrální výtvarné dílo pokrývající ochozy atria – kresby Dana Perjovschiho. Návštěvník zde má k dispozici nábytek na kterém se dá nejen studovat, ale jsou tu i místa, kde se mohou lidé pohodlně natáhnout. Objekt budovy má šest nadzemních podlaží a tři podzemní podlaží. Nadzemní část jsou veřejně přístupné prostory. V podzemí je střed vyhrazen zázemí knihovny (sklady knih, technologie) a obvod podzemnímu parkovišti. V objektu jsou soustředěné fondy NTK, Ústřední knihovny ČVUT, VŠCHT a pobočky Městské knihovny pro Prahu 6.

Ačkoli se jedná o soudobou architekturu, budova respektuje stávající historickou zástavbu a zároveň je příkladem současné moderní architekturuy. Budova obdržela také cenu Klubu Za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí. V roce 2010 budova získala titul Nejlepší stavba roku. Ten získala nejen svým vzhledem, ale také ekologickým a ekonomickým řešením – budova totiž k vytápění a chlazení využívá technologie aktivace betonového jádra, kdy stropy slouží jako sálavé nebo chladící plochy. Využívá se tak akumulační schopnost konstrukce. Autory budovy jsou architekti R. Brychta, A. Halíř, O. Hofmeister a P. Lešek.

Národní technickou knihovnu najdete mezi ulicemi Thákurova, Studentská, Technická a Flemingovo náměstí.
 

O stavbě knihovněy

Národní technická knihovna: Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister, Petr Lešek, Václav Králíček, 2000–2009
Technická 6, č. p. 2710/XIX, Praha 6 – Dejvice
Na novou knihovnu byla roku 2000 vypsána soutěž, kterou vyhráli Roman Brychta, Adam Halíř a Petr Lešek, ve spolupráci s Václavem Králíčkem, později projekt dokončili v ateliéru Projektil architekti a do týmu přibyl Ondřej Hofmeister. Stavba započala na podzim roku 2006 a byla dokončena v prosinci 2008. Knihovna se šesti nadzemními a třemi podzemními podlažími stojí na půdorysu oválného čtverce a fasády tvoří kopilitový plášť. Čtyřmi vstupy je možno vejít do dvoupodlažního vestibulu, ze kterého jsou přístupné obchody, pobočka Městské knihovny a také kavárna. V budově je též přednáškový sál. Vlastní technická knihovna se nachází ve vyšších podlažích a ústředním prostorem je zde atrium, kolem kterého obíhají ochozy. Betonová zábradlí tohoto atria vyzdobil svými kresbami rumunský umělec Dan Perjovschi. Knihovna velice kvalitně doplnila kampus Českého vysokého učení technického.

Ochutnávka tvůrčího psaní

Jak se posunout ve svých textech?
Praha 6, Praha

Ochutnávka tvůrčího psaní

Jak se posunout ve svých textech?
Praha 6, Praha

Ochutnávka tvůrčího psaní

Jak se posunout ve svých textech?
Praha 6, Praha

Halloween v Muzeum MHD v Praze

Ve střešovickém Muzeu městské hromadné dopravy můžete 29. října krom prohlídky slavit Halloween a dlabat dýně.
Praha 6, Praha

Mikuláš v Muzeu MHD v Praze

V Muzeu městské hromadné dopravy na Vozovně Střešovice si v neděli 3. prosince můžete s dětmi užít Mikulášské odpoledne.
Praha 6, Praha

Víkend tvůrčího psaní

Seminář probíhá od soboty do neděle v čase 10:00–17:00 s pauzou na oběd a s dalšími krátkými přestávkami na občerstvení.
Praha, Praha

Tajemství vil Petschků v Bubenči – komentovaná procházka

Tentokrát vás procházka pražskou vilovou kolonií Bubeneč zavede k honosným rezidencím jedné z nejbohatších rodin první republiky.
Praha 6, Praha

Komentovaná procházka osadou Baba

Při obdivování krásně jednoduchých nebo jednoduše krásných vil od architektů Pavla Janáka, Josefa Gočára a Františka Kerharta se seznámíme s projektem nového, moderního bydlení 20. let minulého století.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Rinceoirí – kurzy irského tance a stepu v centru Prahy

Co takhle zkusit něco originálního? V irském tanci a stepu najdete sportovní odreagování a dokonalý rytmus ve spojení s elegancí. Přijďte si vyzkoušet energický irský tanec a step s Rinceoirí Irish Dance Academy.
Praha 4, Praha

Bowling & Billiard Dejvice

Moderní bowlingové centrum na Praze 6 nabízí příjemné čisté prostředí, v neděli nekuřácké. K dispozici je zde šest profesionálních drah AMF, kulečníky, šipky, fotbálek.
Praha 6, Praha

Kometované procházky po Praze s průvodci Bell Prague

BellPrague nabízí veřejné a taky privátní túry po Praze a dalších atraktivních destinací v České republice.
Praha 6, Praha

Pomník Nikoly Tesly v pražských Dejvicích

Světoznámý fyzik Nikola Tesla má v Praze 6 – Dejvicích neobvyklý pomník ve tvaru elektrického výboje. Autory díla je akademický sochař Stefan Milkov a architekt Jiří Trojan.
Praha 6, Praha

Kostel sv. Vojtěcha v Dejvicích

Kostel je centrem rozsáhlého komplexu, který je sídlem Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Prostory kostela v minulosti sloužily jako nahrávací studio Supraphonu nebo zasedací sál určený pro politická jednání Rady vzájemné hospodářské pomoci. Nyní opět slouží církvi.
Praha 6, Praha

Dejvické divadlo

Dejvické divadlo patří mezi významná pražská divadla se zajímavým repertoárem i skvělými herci. O významu této pražské scény svědčí cena filmových kritiků za divadlo roku 2022.
Praha 6, Praha

Vila Vlasty Buriana na Haspaulce

Vila s rozlehlou zahradou patřila legendárnímu komikovi Vlastu Burianovi do 50. let, kdy byla znárodněna. V současné době je v soukromém vlastnictví a je pronajímána.
Praha 6, Praha

Vítězné náměstí v Dejvicích zvaný Kulaťák

Srdcem pražských Dejvic je Vítězné náměstí, místními díky svému tvaru přezdívaný Kulaťák. Zcela kulatý je však jen velký kruhový objezd, jenž tvoří zdejší dominantu. Celé náměstí s pěšími zónami, metrem A, armádními budovami, zelení a ústím čtyř hlavních ulic tvoří tvar plné podkovy.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Masarykova kolej

Masarykova kolej je součástí Univerzitního kampusu Dejvice a v současné době ji spravuje Správa účelových zařízení ČVUT.
Praha 6, Praha

Vienna House by Wyndham Diplomat Prague

Užijte si pobyt v historické Praze s rodinou nebo přáteli ve čtyřhvězdičkovém Superior hotelu. Nově zrenovovaný Vienna House by Wyndham Diplomat Prague vyniká svým designem, službami a polohou v blízkosti centra i nejdůležitějších památek stověžatého města.
Praha 6, Praha

Restaurace Bull & Bonito

Navštivte místo inspirované cestovatelskými zážitky z měst. Restaurace Bull & Bonito spojuje dva světy – zemi a vodu a přináší to nejlepší z nich do pražských Dejvic. Rozmanitost a barevnost pokrmů, přímo vybízí k tomu vychutnat si je s přáteli, rodinou či kolegy.
Praha 6, Praha

Restaurace Kulaťák

Pilsner Urquell Original Restaurant reprezentuje nejprestižnější gastronomickou síť Plzeňského Prazdroje a jako první v Praze 6 patří již několik let k lídrům celého řetezce i k nejlepším v hodnocení Euro – Top restaurace ČR.
Praha 6, Praha

Grand hotel International Prague

Hotel International Prague je česká národní památka se zajímavou historií. Nachází se v klidné rezidenční čtvrti na Praze 6, v bezprostřední blízkosti centra města. V současné době nabízí 278 plně klimatizovaných pokojů v kategoriích Standard, Superior, Executive, Executive Tower a Tower Suite.
Praha 6, Praha

Grand Bar International v Hotelu International v Praze

V ikonické věži hotelu International v Praze – Dejvicích se nachází Grand Bar International. Je přístupný nejen pro ubytované, ale i pro veřejnost. Vstup je však zpoplatněn.
Praha 6, Praha

Pizzerie Fresh Point Pizza v Dejvicích

Příjemný personál, kvalitní suroviny přímo z Itálie a pizza, která vás zasytí. To jsou výhody Fresh Point Pizzy na rohu Náměstí Svobody a ulice Národní Obrany v Praze 6.
Praha 6, Praha

Řecká restaurace Kavala

Dejvická Kavala je restaurace s dlouholetou tradicí, její koncepce se zaměřuje na meze – menší pokrmy podávané na malých talířcích, které jsou charakteristické pro každou řeckou tavernu. Můžete díky tomu ochutnat spoustu typicky řeckých pokrmů a proniknout do tajů mnoha ingrediencí.
Praha 6, Praha