!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Národní technická knihovna v Praze 6 - Dejvicích
Památky

Národní technická knihovna v Praze 6 - Dejvicích

Národní technická knihovna představuje s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejší pramen technické literatury v České republice. Architektonické řešení budovy se snoubí se soudobými trendy moderní architektury, designu, výtvarného umění a knihovnictví.
Monumentální unikátní budova Národní technické knihovny má výrazný a přitom jednoduchý půdorys ve tvaru sférického čtverce. Abstraktní obvodový plášť je dvouvrstvý - vnitřní průhledné zasklení s černými rámy překrývá jednolitá, spojitá „záclona“ průsvitného profilovaného skla. Výsledný "nehmotný" dojem stavby podtrhuje zkreslený a rozmazaný odraz okolních budov i oblohy.  Na fasádě možná náhodného kolemjdoucího zaujmou kvóty 263 a 21. Vypadají totiž, že je na křehce vyhlížející fasádě někdo zapomněl. Jde však o záměr - číslo 263 označuje obvod budovy, a 21 pak znamená její výšku.

Hravý a lidsky vstřícný interiér knihovny, v němž převažují betonové povrchy a sklo, doplňuje kvalitní, moderní mobiliář, intuitivní informační systém i půvabné centrální výtvarné dílo pokrývající ochozy atria - kresby Dana Perjovschiho. Návštěvník zde má k dispozici nábytek na kterém se dá nejen studovat, ale jsou tu i místa, kde se mohou lidé pohodlně natáhnout. Objekt budovy má šest nadzemních podlaží a tři podzemní podlaží. Nadzemní část jsou veřejně přístupné prostory. V podzemí je střed vyhrazen zázemí knihovny (sklady knih, technologie) a obvod podzemnímu parkovišti. V objektu jsou soustředěné fondy NTK, Ústřední knihovny ČVUT, VŠCHT a pobočky Městské knihovny pro Prahu 6.

Ačkoli se jedná o soudobou architekturu, budova respektuje stávající historickou zástavbu a zároveň je příkladem současné moderní architekturuy. Budova obdržela také cenu Klubu Za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí. V roce 2010 budova získala titul Nejlepší stavba roku. Ten získala nejen svým vzhledem, ale také ekologickým a ekonomickým řešením - budova totiž k vytápění a chlazení využívá technologie aktivace betonového jádra, kdy stropy slouží jako sálavé nebo chladící plochy. Využívá se tak akumulační schopnost konstrukce. Autory budovy jsou architekti R. Brychta, A. Halíř, O. Hofmeister a P. Lešek.

Národní technickou knihovnu najdete mezi ulicemi Thákurova, Studentská, Technická a Flemingovo náměstí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 10. 2019