Úvod > Aktuality > Tradice: krajky aneb od ručních skvostů po průmyslovou výrobu
Kultura

Tradice: krajky aneb od ručních skvostů po průmyslovou výrobu

Málokterá tradice má tak dlouhý a pestrý život jako krajky a krajkářství. Mají za sebou historii dlouhou několik tisíc let i svá muzea a přehlídky, vyrábí je řada firem a paličkování se udrželo i jako oblíbená ruční práce. Krajky jsou zkrátka všude kolem nás, stačí se jen pozorně rozhlédnout.

Jak vznikla vamberecká krajka?

Krajek existuje spousta druhů, pro Vamberk je typická paličkovaná krajka a to buď belgická nebo pásková. Pro paličkování potřebujete podušku označovanou jako herdule, 20 paliček, příze, špendlíky a vzor.
Co si představíte, když se řekne krajka? Pro někoho to jsou háčkované dečky a ubrusy v bytě u babičky nebo na chalupě, pro jiného skanzeny, folklorní slavnosti a krajkami zdobené tradiční lidové kroje, třeba při slavné Jízdě králů. Další si vzpomenou na obří krajkové límce z filmových pohádek či obrazů starých mistrů v muzeích a galeriích, budoucí nevěsty se zasní nad luxusním svatebním závojem, někdo si zase vybaví moderní paličkované krajky současných oděvních návrhářů. Pojďte společně s portálem Kudy z nudy zjistit, kde má naše krajkářství kořeny, kde si krajky můžete prohlédnout na vlastní oči a kde se pořádají krajkářské přehlídky, trhy a výstavy.
 

Muzea krajek a expozice krajkářství

krajkaKolébkou evropského krajkářství byly renesanční Itálie, Španělsko a Nizozemí. K vynálezu paličkované krajky se svorně hlásí všechny tři země, ale pravda je jinde: zkrátka krajkářství se rozvíjelo na více místech současně. Evropa v 15. a 16. století už znala krajky bruselské, benátské i flanderské anebo krajky z Valencie, a ty se díky vzorníkům a obchodníkům rychle šířily dál po kontinentu.

České země ve středu Evropy byly pověstnou křižovatkou kulturních trendů, jejichž prolínání v dalších staletích ovlivnilo i mnohotvárnost a pestrost českých a moravských krajek. První zprávy o tuzemských krajkách pocházejí z první poloviny 16. století a vyráběly se leckde. Dochovaly se zprávy o výrobě krajek v Krušnohoří, kde si můžete prohlédnout krajkářskou expozici například v MuzeuNejdku. Další zprávy mluví o krajkářství na Domažlicku anebo v Sedlici na Blatensku, kde se o rozkvět řemesla zasloužila hraběnka Ludmila Černínová; dnes tu působí Sedlické krajkářství. Tradice krajkářství na Šumavě dokumentuje Muzeum krajky, které najdete přímo v historickém centru Prachatic.
 

Vamberecké krajkářství a Muzeum krajky Vamberk

vamberk krajkaPodhůří Orlických hor vstoupilo do historie krajkářství v roce 1642, kdy panství Vamberk a Rychnov nad Kněžnou koupil císařský plukovník hrabě Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdalena pocházela z belgických Flander a když prý viděla chudobu, která v kraji panovala, rozhodla se lidem pomoci. Naučila několik děvčat paličkovat a nakonec výrobu krajek podle flanderských vzorů zavedla mezi místními ženami jako robotní povinnost. Krajkářství se v okolí Vamberku dařilo natolik, že se z něj během staletí stala jedna z nejvýznamnějších krajkářských oblastí Čech. Od druhé poloviny 19. do začátku 20. století se prý krajky vyráběly téměř v každé domácnosti a v roce 1889 tu byla otevřena Krajkářská škola. Existuje dodnes a pořádá kurzy pro všechny zájemce o staré tradiční řemeslo.

krajka vamberkZe sbírek krajkářské školy bylo v roce 1929 založeno Muzeum krajky. To představuje staré lidové krajky, mapuje vývoj krajkářství i působení odborného školství. Prohlédnete si tu i práce zakladatelek české moderní krajky, především v souborech, které reprezentovaly Československo na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967. Tradici českého krajkářství podporuje i město Vamberk, které společně s Muzeem krajky každý rok v červnu pořádá Krajkářské slavnosti, mezinárodní krajkářská setkání a také Bienále české krajky, soutěžní přehlídku krajkářské tvorby.
 

Krajky z Krušných hor

Krušných horách se domácí výrobě prýmků, ozdobných lemů a krajek věnovaly manželky řady horníků, celý systém ale zdokonalila Barbara von Elterlein. Provdala se za Christopha Uttmanna, majitele dolu v Annabergu, a podle tradice byl prvním paličkovaným krušnohorským výrobkem krajkový límec, který zhotovila pro svého manžela.

Podnikavá dáma zaměstnávala několik stovek žen, dodávala krajky pro saský panovnický dvůr v Drážďanech a dbala na to, aby „její“ krajkářky měly zajištěn přísun nových vzorů a motivů; o to se postaraly tištěné vzorníky od renomovaných výrobců ze západní Evropy.

Krajky se dobře prodávaly také v lázeňských městech, kam se sjížděla evropská smetánka: stánky a specializované obchody byste tehdy našli v Teplicích i Mariánských Lázních, ve Františkových Lázních, v Jáchymově i Karlových Varech. Už tehdy prodávalo jméno, a tak i když křehké kousky vznikaly v hornických chaloupkách vysoko v Krušných horách, v nabídkovém katalogu se objevovaly jako pravé karlovarské krajky.

Zdálo by se, že krajkářství se dařilo hlavně v Čechách, zatímco Morava tonula v krajkářské nevědomosti. Není to ale pravda, krajkářství se dařilo také na Těšínsku a na Novojičínsku. Výroba krajek a lidové umění vyšívačské se dokonce vyučovalo ve škole, kterou na zámku v Kuníně na počátku 19. století založila hraběnka Marie Walburga hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu.
 

Zlatý věk ručně vyráběných krajek

Zlatým věkem krajek bylo baroko: z krajek se vyráběly manžety rukávů, vějíře, prádlo, krajkové závěsy, záclony, liturgické oděvy, křtící soupravy, svatební šaty i límce, jaké nosil například císař Rudolf II. Krajky se vyráběly výhradně ručně, a svou prosperitu na jejich výrobě založily některé kláštery; tradice a výuka krajkářského umění se v některých místech udržely až do 20. století.

I když ale tuzemské krajky nikdy nedosáhly věhlasu krajek z Benátek či Flander, s rychlostí výroby na tom byli téměř všude stejně. Například v Mechelenu dokázala zručná dělnice za týden vyrobit přibližně jen 35 centimetrů dlouhý pruh – i když je potřeba dodat, že mechelenská krajka, zdobená květinovými ornamenty a lesklými konturami, je extrémně složitá.
 

Průmyslová revoluce a velká krajková loupež

Výroba krajek ve velkém mohla začít až díky průmyslové revoluci. Zvláštním – a ne úplně čestným – způsobem proslavilo krajkářství jihomoravské město Letovice, kde byla strojní výroba krajek zahájena v roce 1832 jako první svého druhu na kontinentě. Bylo to o dvacet let dříve než její nejbližší konkurence a za vším stál podvod.

Krajky samotné i tajemství jejich výroby si totiž některé země střežily jako národní poklad. Například v Anglii byl vydán zákaz pohřbívat nebožtíky s množstvím vzácných krajek, poté přišel ochranitelský zákaz dovozu zahraničních krajek, a později – dokonce pod trestem smrti – vývoz vzácných strojů na zpracování tylu. Ovšem vídeňský průmyslník Daniel Baum si věděl rady. V Anglii naoko založil krajkářskou dílnu, stroje vzápětí nechal rozmontovat a odvézt v bednách na Moravu s tím, že jde o strojní součástky. Velké a nápadné části, které se nevešly do nitra lodí, připevnili v přístavu pod kýly a průlivem La Manche je převezli pod vodou.
 

Tylex a Topak: Naše krajky používaly i vaše babičky

Stará letovická plátenická manufaktura se díky anglickým strojům nadechla k novému životu, navíc rakouský císař František I. pro monarchii zavedl ochranné clo na dovoz krajek. Letovický podnik tak neměl žádnou konkurenci, ovládl domácí trh a brzy vyvážel krajky, tyl a záclony do celé Evropy. Po druhé světové válce byla továrna znárodněna a v roce 1946 v Letovicích vznikl národní podnik Tylex, pod který spadal veškerý krajkářský průmysl v českých zemích, tedy i továrny z Krušných hor a Vamberecka. Továrna Tylex Letovice musela k roku 2024 skončit, její provoz prvu narušil covid a poté dorazily drahé ceny energií. Na příběh letovické krajky se ale můžete přijít podívat do Muzea města Letovice, i když bude odkazovat už pouze do minulosti

Více než 112 let dosud vyrábí v Drnovicích firma Topak paličkované krajky, vsadky, ubrusy, záclony a draperie a také vyšívané krajky, stuhy, šňůrky, pruženky a gumičky na roušky a respirátory. Topak byl založen roku 1908 a nyní je nejstarší strojní výrobnou paličkovaných krajek na světě a největší v Evropě. Své zboží prodává s mottem „Naše krajky používaly i vaše babičky“.
 

Zajímavosti o krajkách

Krajky většinou patřily mezi velmi luxusní zboží. Když například Marie Terezie koupila v Bruselu krajkové šaty své matce, zaplatila za ně stejnou cenu, kolik by tehdy stál dům v centru Vídně. Ostatně panovnice měla krajky ráda: roku 1767 zřídila v Praze první krajkářskou školu ve střední Evropě, dnešní Vyšší odbornou školu textilních řemesel.

Škola úspěšně reprezentuje Českou republiku na domácích i zahraničních výstavách uměleckého průmyslu. Největšího úspěchu dosáhla v roce 1925 na Mezinárodní výstavě moderního dekorativního a průmyslového umění v Paříži, kde byly její práce oceněny dvěma Grand Prix a čestnými diplomy, a to za soubor šitých krajek navržených Emilií Paličkovou a soubor dřevěných hraček od Minky Podhajské.
 

České krajkářství a UNESCO

Od roku 2020 jsou unikátní rukodělné krajky z Vamberecka zapsané na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Tradice má tak otevřenou cestu k zápisu na seznam nehmotného dědictví UNESCO.
Muzeum krajky v Prachaticích

Muzeum krajky v Prachaticích

Pro detailisty a obdivovatele ručně vytvářeného umění doporučujeme návštěvu Muzea krajky v centru Prachatic. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku historické evropské a české ručně paličkované krajky, užití krajky na oděvu, především na lidových krojích, historické potřeby pro paličkování.

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Starodávná textilní tiskařská technika je na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsaná od roku 2018. Nominaci společně podali řemeslníci z Česka, Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska. Každý kousek modrotisku v sobě nese poselství o řemeslné dovednosti staré stovky let, o národních tradicích i hrdosti na dlouhotrvající rodinné tradice.

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se věnuje především českému a slovenskému výtvarnému umění a architektuře 19. až 21. století. Spravuje a dále buduje sbírku uměleckých děl, pořádá výstavy, vzdělávací programy a spektrum své činnosti doplňuje o akce propojující různé obory kultury.

Expozice ručních řemesel v Mohelnici

Expozice ručních řemesel v Mohelnici

Minimuzeum prezentuje nejrůznější ruční řemesla, jako například krajkářství, patchwork a další zajímavé ruční práce.

Krajkářské slavnosti Sedlice

10. 8.
Krajkářské slavnosti Sedlice

VII. ročník Krajkářských slavností proběhne v srpnu 2024.

Expozice Tylex Letovice – Příběh letovické krajky

Expozice Tylex Letovice – Příběh letovické krajky

Příběh letovické krajky vypráví příběh vzniku i současnosti nejstarší strojní výroby krajky v Čechách i Evropě. Strojová krajka se v Letovicích nepřetržitě vyrábí téměř 200 let. Sbírka návrhů a technických návrhů záclon je unikátní v České Republice i v zahraničí – krása i krajka jsou věčné.

Muzeum města Letovice

Muzeum města Letovice

Muzeum města Letovice kromě stálých jedinečných expozic nabízí návštěvníkům také sezonní výstavy se zajímavými tématy a doprovodné akce a aktivity pro děti i dospělé.

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajky

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajky

Expozice muzea zachycuje historii Zubří, vyhledávané práce zuberských vyšívaček a prohlédnout si můžete překvapivě bohatou archeologickou či mineralogickou sbírku.

Muzeum Karlovy Vary

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

10 tipů na výlety za poznání tradičních řemesel

10 tipů na výlety za poznání tradičních řemesel

Využijte možnosti vrátit se do minulosti. Podívejte se a vyzkoušejte si výrobu papíru, textilu, keramiky, gobelínů a řady dalších tradičních výrobků, tak jak vznikaly v době, kdy automatické stroje byly jen hudbou budoucnosti. Vydejte se po stopách lidské vynalézavosti a umu s 10 tipy Kudy z nudy.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.

Vamberecká krajka CZ – tradiční výroba dekorační i užitné krajky

Vamberecká krajka CZ – tradiční výroba dekorační i užitné krajky

Vamberecká krajka CZ nabízí příznivcům tradičních výrobků a milovníkům krajkářského řemesla paličkované ubrusy, závěsnou či obrazovou krajku, šperky, módní doplňky, vánoční ozdoby, luxusní dámské šaty, ale i výrobky se strojně paličkovanou krajkou.

Muzeum města Mnichovo Hradiště

Muzeum města Mnichovo Hradiště

Počátky městského muzea v Mnichově Hradišti spadají do 90. let 19. století, kdy se v Čechách začala připravovat národopisná výstava.

Vamberk

Vamberk

Vamberk je město na úpatí Orlických hor v údolí říčky Zdobnice, které po staletí žilo z krajkářství, tkalcovství a obchodu se dřevem. Dávná tradice nezanikla, přímo v centru města objevíte Muzeum krajky a každý rok v červenci se pořádají Krajkářské slavnosti.

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo cca 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Muzeum Nejdek

Muzeum Nejdek

Stálá expozice Muzea Nejdek nabízí přehled o dějinách města. Představuje sbírky lidového umění, keramiky, cínu a krajkářské výroby.

Sedlické krajkářství

Sedlické krajkářství

V Blatenské pahorkatině na cestě mezi Blatnou a Strakonicemi leží městečko Sedlice, které je známé dlouholetou tradicí paličkování krajek. Ve městě je otevřen obchod, kde Sedlická krajka prezentuje své výrobky nabízí k prodeji pomůcky určené na výrobu krajky a pořádá výukové kurzy pro děti i dosp...

Městské muzeum Žamberk

Městské muzeum Žamberk

Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků.

Muzeum krajky Vamberk

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Další aktuality

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura