Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika
Památky

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika

  • Vydáno21. ledna 2021
Kolín zve všechny milovníky historických památek na Bartolomějské návrší: tak zní nové jméno areálu kolem gotického chrámu svatého Bartoloměje se zvonicí, budovou staré farní školy, barokní kostnicí a parkány. Krásné zákoutí v centru města po rekonstrukci září novotou.

Dva Kolíny, krásná gotika, oslnivá atmosféra a ostrovy klidu v rušných centrech

Skvostné stavby: chrám sv. Bartoloměje na Bartolomějském návrší v Kolíně a katedrála sv. Petra v německém Kolíně nad Rýnem
 
Kolín
Kolín nad Rýnem
Nejstarší částí Kolína, města ve středních Čechách na obou březích Labe, je Starý Kolín: protože ale osadu opakovaně ničily časté povodně, její obyvatelé se přestěhovali na výhodnější místo na skále nad řekou. I když přesný letopočet vzniku města neznáme, víme, že už v polovině 13. století Kolínští na nejvyšším místě historického jádra založili chrám svatého Bartoloměje. Nejcennější architektonická památka byla dokončena ještě před rokem 1300 a dnes je srdcem nově upraveného Bartolomějského návrší.
 

Novinka stará 700 let

Gotický chrám sv. Bartoloměje sice je dominantou Kolína přes 700 let, ale celé Bartolomějské návrší se veřejnosti otevřelo poprvé v historii teprve v roce 2020. Město tak získalo půvabné a unikátní zákoutí v historickém centru, které nabízí nové pohledy nejenom na kostel, ale i další stavby v jeho okolí.

A že je na co se dívat: jak rostlo samotné město, měnil se i chrám. Víte, že se na jeho podobě podílel i Petr Parléř, stavitel svatovítské katedrály v Praze? Když roku 1349 kostel těžce poškodil požár, právě Parléř kolem poničeného presbytáře vybudoval katedrální chór a Kolín tak získal jedno z neoriginálnějších děl lucemburské gotické architektury. V 16. století chrám doplnila pozdně gotická zvonice a stará farní škola, v první polovině 18. století pak na návrší vznikla barokní kostnice.
 

Chrámové návrší s parkány: tip na výlet po celý rok

Areál Bartolomějského návrší prošel rozsáhlou obnovou a slavnostně se otevřel v září 2020. Do některých míst se lidé podívali vůbec poprvé: třeba do kostnice, která ač měla interiéry vyzdobené lidskými ostatky podobně jako známější kostnice v nedaleké Kutné Hoře, nikdy nesloužila jako přístupná památka. Kosterní výzdoba je ale autentická: pochází přímo z místního hřbitova. Lebky a kosti se do kostnice stěhovaly z přeplněných hrobů, aby uvolnily místo pro oběti epidemií a dalších pohrom.

Zájemci o prohlídky se na Bartolomějské návrší mohou vypravit celý rok; volně přístupné jsou historické parkány, nyní s parkovou úpravou dokonalé místo pro relaxaci. Prohlídky dalších prostor probíhají denně kromě pondělí, mimo sezónu pak v pátky, soboty a neděle. Hlavní okruh spojuje chrám sv. Bartolomějekostnicí, samostatně si můžete prohlédnout zvonici a starou farní školu, kde je k vidění interaktivní zábavná expozice o dějinách města a slavných osobnostech Kolína – samozřejmě včetně slavného Františka Kmocha a příběhu písně Kolíne, Kolíne.
 

Zvonice: lapidárium, zvony, výstavy a vyhlídka

Kdo má rád rozhledny a pohledy na město z výšky, proto toho je skvělým cílem zvonice u kostela sv. Bartoloměje: mohutná, 55 metrů vysoká věž se čtvercovým půdorysem cca 9×9 metrů stojí od přelomu 15. a 16. století samostatně poblíž západního průčelí chrámu. Vznikla z ryze praktických důvodů: zdivo severní chrámové věže začalo praskat a těžké zvony bylo nutné přestěhovat jinam.

Po dokončení zvonice do ní skutečně byly zavěšeny dva zvony ze severní věže; jižní nebyla tak poškozená a zvon v ní zůstal. Zajímavé je i to, že zpočátku byly zvony ve zvonici upevněny srdcem vzhůru, v takzvaném vysokém točení. Technická rarita je dodnes k vidění pouze v Kouřimi a v Rovensku pod Troskami, v Kolíně se zavěšení zvonů klasicky srdcem dolů změnilo už v 18. století.

Vinou požárů a válečných rekvizic Kolínští o zvony několikrát přišli; navždy tak zmizel například zvon Mníšek, podle legend zachráněný z trosek dominikánského kláštera, vypáleného husity, anebo zvon Kohoutek, který prý vyzváněl na kolínském popravišti. Dnes v bartolomějské zvonici zvoní šest zvonů: největší je 2 145 kg vážící Bartoloměj, po něm následují Jan Pavel (800 kg), Jan Křtitel (400 kg), Florián (270 kg) a Prokop (200 kg), vesměs ulité Rudolfem Pernerem v Pasově v letech 2000 až 2014. Doplňuje je maličký, 20 kg vážící Sanktusník z roku 1730, původně umístěný ve vížce kostela sv. Víta na Zálabí.

Zdobené zvony uvidíte při prohlídce zvonice, podobně jako lapidárium s kamenickými prvky, pocházejícími přímo z kostela svatého Bartoloměje, a vystavený chrámový poklad. Tam, kde kdysi bývala místnost věžníka, vznikla malá výstavní síň pro výstavy fotografií, z ochozu si pak užijete krásný výhled na město a Polabí.
 

Není Kolín jako Kolín…


 
  • seriálu #světovéČesko se z Kolína nemůžeme vypravit jinam než do jiného Kolína: tentokrát je naším cílem německé město Kolín nad Rýnem. Protějškem Bartolomějského návrší je katedrála sv. Petra, s délkou 147 metrů a 157 metrů vysokými věžemi jedna z největších gotických katedrál na světě. Pětilodní gotická bazilika s ochozem kaplí, trojlodní příčnou lodí a dvěma věžemi v průčelí má také jednu z nejvyšších kleneb: od podlahy k ní naměříte 43,35 metrů. Hřeben střechy je ve výšce 109 metrů.
  • Její základní kámen byl položen 15. srpna 1248 v místech, kde stál starý románský kostel, dokončena ale byla až v 19. století. Slavnostně otevřena byla v říjnu 1880 za přítomnosti německého císaře Viléma I. a čtyři roky dokonce byla nejvyšší stavbou světa. Pro nás je důležitý fakt, že dokončení kolínského dómu Čechy inspirovalo k dokončení pražské katedrály sv. Víta.
  • Katedrála sv. Petra se téměř nepřetržitě opravuje a můžete mluvit o štěstí, když ji zastihnete bez lešení na některé věži nebo části fasády. Během druhé světové války byla několikrát zasažena při bombardování, ale naštěstí nebyla úplně zničena.
  • V roce 1996 byla coby gotický skvost zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a patří k ohroženým památkám: pokud by v centru Kolína vyrostly výškové budovy, které by katedrálu zastínily, o statut památky UNESCO by mohla přijít.
  • Chrám navštíví asi šest milionů návštěvníků ročně.
  • Jedinečným uměleckým dílem je relikviář, v němž jsou uloženy domnělé ostatky biblických Tří králů. V roce 1164 jej z Milána přivezl kolínský arcibiskup Rainald z Dasslu a katedrála se díky tomu řadí mezi významná poutní místa.
  • Mezi cenné klenoty patří rovněž Gerův kříž: v 10. století jej nechal zhotovit arcibiskup Gero a je na něm ukřižovaný Kristus v životní velikosti.
  • Katedrálu zdobí celkem 108 chrličů a jedenáct zvonů včetně největšího závěsného zvonu na světě, sv. Petra, který váží 24 tun. Na jižní věží je přístupná vyhlídka ve výšce 97,5 metru, na kterou vede úzké točité schodiště. Podle různých zdrojů má zhruba 507 až 533 schodů, takže výstup si kdekdo rozmyslí.
  • V interiéru je přibližně 1 200 míst k sezení a 2 800 ke stání, ozvěna se v prostoru nese téměř 13 sekund.
Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Zvonice při kostele sv. Bartoloměje v Kolíně

Zvonice při kostele sv. Bartoloměje v Kolíně

Samostatně stojící zvonice z počátku 16. stol. V suterénu je možné navštívit lapidárium, v prvním nadzemním podlaží je vystaven restaurovaný chrámový poklad, z vnějšího ochozu si nenechte ujít vyhlídku na město.

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Pozoruhodná barokní kostnice se čtyřmi půlkruhovými apsidami byla postavena v Kolíně v letech 1732–33 podle projektu neznámého architekta, s využitím zdiva raně gotické nárožní bašty městského opevnění. Uvnitř se nachází pylony z kosterních pozůstatků a barokní oltář.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.

Stará farní škola v Kolíně

Stará farní škola v Kolíně

Stará farní škola zaujme děti i dospělé moderní a interaktivní expozicí věnovanou událostem z historie města a slavným osobnostem Kolína. Další zajímavosti je, že budova samotná byla přistavěna k hlavní městské hradbě ze 13. století.

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Dvořákovo muzeum pravěku prezentuje archeologické nálezy z nejstarších období dějin lidstva. V muzeu se každoročně koná řada tématicky zaměřených krátkodobých výstav, přednášek a dalších doprovodných programů.

Další aktuality

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika