Úvod > Aktuality > Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě
Památky

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

  • Vydáno15. září 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Baví vás architektura, design, umění a urbanismus? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, které festivaly, přehlídky a soutěže by neměly uniknout vaší pozornosti. Zároveň vám představíme známé české architekty, výherce různých přehlídek a soutěží, a podíváme se, co se podle jejich projektů staví u nás i ve světě.

Festivaly Architecture Week, Týden architektury a Film a architektura

Obrovskému zájmu všech fanoušků architektury se těší jak mezinárodní festival architektury a urbanismu Architecture Week, tak Den architektury. Obě akce probíhají tradičně na přelomu září a října, ta druhé ale svým názvem trochu mate.

Populární akce se totiž během let rozrostla na celý týden. Festival se zaměřuje hlavně na stavby z 20. století, ale s přesahem do historie i do současnosti, včetně čerstvě dokončených projektů. Vedle prohlídek spojených s výkladem architektů, historiků a jiných odborníků láká Den architektury podobně jako jarní festivaly městské architektury Open House k návštěvám budov, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné.

Tradiční podzimní akcí je také festival Film a architektura, který do českých a slovenských kin přináší vždy na podzim několik desítek filmů věnovaných architektuře, urbanismu a designu. Tématem letošního 12. ročník jsou Konstrukce. 
 

Výstava Česká a slovenská architektura

Od 10. října do konce listopadu se těšte na velkolepou výstavu v Jízdárně Pražského hradu Česká a slovenská architektura. Na ploše přes 2000 metrů čtverečních se představí více než 500 nejvýznamnějších architektonických děl stovek architektů působících od konce 19. století do současnosti, jak v České, tak Slovenské republice. Na přípravě výstavy se podílí na 20 institucí. 
 

Designblok a Signal Festival: architektura a urbanismus stokrát jinak

Milovníci designu se kromě festivalu designové a umělecké tvorby Czech Design Week, který již proběhl, těší na říjnový Designblok, největší přehlídku designu, módy, řemesel a moderních technologií ve střední Evropě, a také na Signal Festival. Akce, která nabízí pohled na historickou i moderní architekturu v neobvyklém světle. Tématem jedenáctého ročníku je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. 
 

Soutěž Architekt roku

Každý rok se v září vyhlašují výsledky soutěže Architekt roku. Prestižní ocenění se uděluje za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech. Architektem roku 2018 se stal Petr Hájek (*1970), mimo jiné autor Krkonošského centra environmentální výchovy přezdívaného Krtek ve Vrchlabí. Cenu Architekt roku 2019 získal Stanislav Fiala (*1962), cenu Architekt roku 2020 Zdeněk Fránek (*1961), Architektem roku 2021 se stal Petr Stolín (*1958).  

Architekty roku loňského roku byli jmenováni Ladislav Kuba (*1963) a Tomáš Pilař (*1964) z ateliéru Kuba & Pilař architekti. Letos ocenění získal Ivan Kroupa (*1960), mimojiné autor Centra současného umění DOX

Mezi opakovaně nominovanými je architekt Roman Koucký, autor Trojského mostu v Praze a Mariánského mostu v Ústí nad Labem
 

Čeští architekti úspěšní ve světě

přehlídce nejlepších českých architektů najdete vedle slavných osobností minulých staletí i jména našich současníků – v naší galerii nechybí namátkou Eva Jiřičná, Josef Pleskot či Ondřej Chybík a Michal Krištof, jejichž studio Chybik+Kristof bylo oceněno jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa. Které další české architekty a architektky s českými kořeny byste měli znát?
 

Jan Kaplický

Jan Kaplický (18. dubna 1937, Praha – 14. ledna 2009, Praha) vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 1968 žil ve Velké Británii. V Česku je známá hlavně jeho Chobotnice, nerealizovaný vítězný projekt nové Národní knihovny na Letné. Společně s Davidem Nixonem založil architektonické studio Future Systems. Za stavbu tiskového centra na londýnském kriketovém stadionu byl oceněn Stirlingovou cenou, nejprestižnější britskou cenou za architekturu, je rovněž autorem Muzea Enza Ferrariho v italské Modeně a obchodního domu Selfridges v Birminghamu, nominované na cenu Mies van der Rohe.
 

Eva Le Peutrec

Eva Le Peutrec (* 24. dubna 1980, Hořice) chtěla být architektkou od chvíle, kdy viděla film Skleněné peklo. Povedlo se jí to, jako jediný český architekt navrhla tzv. super high-rise, což je stavba nad 300 metrů. Vystudovala Fakultu architektury na Technické univerzitě v Liberci, v šestadvaceti projektovala v Šanghaji svůj první mrakodrap a dnes patří k uznávaným hvězdám ve svém oboru. Navrhuje velké urbanistické celky i mrakodrapy, kancelářské budovy, hotely, kulturní i sportovní centra. V současnosti má vlastní studio a na návrzích projektů spolupracuje s kanadskou architektonickou kanceláří Allied Architects International se sídlem v čínské Šanghaji.
 

Jan Magasanik

Jan Magasanik (*1977 Ústí nad Labem) po ukončení studií v Liberci krátce pracoval v Praze v ateliéru architektů Doležela a Malinského. Dnes je členem uznávaného dánského architektonického ateliéru Bjarke Ingels Group (BIG), který navrhuje stavby po celém světě a patří ke špičce v oboru. Z dokončených projektů se Jan Magasanik výrazněji zapsal do podoby dánského pavilonu na Expo 2010 v Šanghaji, Dánského námořního muzea v Helsingoru nebo Muzea moderního umění ve Varšavě, v Praze se podle jejich projektu bude stavět Vltavská filharmonie.
 

Michal Postránecký

Michal Postránecký (* 4. 1. 1961) je absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze, od roku 2001 pracuje v USA. Byl hlavním designerem Planet Hollywood Westgate v Las Vegas a dalších projektů, například Vegas Tower, Kings Court Resort Lanaii na Havaji, Lake Havasu Apartment Resort či experimentální rehabilitační kliniky s prvky chytré robotiky a tele-robotiky pro Nadaci Regi Base. Zaměřuje se na urbanisticko-architektonické eco-friendly a „smart“ projekty, regeneraci stávajících osídlení a navrhování nových městských struktur za pomoci chytrých technologií. V roce 2018 založil a vede Centrum Města Budoucnosti při Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky CIIRC při ČVUT.
 

Ivana a Jan Bendovi

Ivana (*1952, Vysoké Mýto) a Jan Bendovi (* 1950, Jičín) odešli na sklonku osmdesátých let do Kanady, profesní uplatnění však našli hlavně v Číně. Na kontě mají téměř 500 projektů, od hotelů až po celé městské čtvrtě. K ceněným stavbám patří originálně řešené hotely, například Hotel Crowne Plaza v čínském městě Suzhou.
 

Architektonická kancelář Jestico + Whiles

Architektonická kancelář Jestico + Whiles, založená v roce 1977 v Londýně s pobočkou v Praze projektuje luxusní hotely a restaurace, univerzitní kampusy, školy, muzea či autobusová a vlaková nádraží. Kancelář se podílela na projektech The Yas Hotel v Abu Dhabi, Hotel Villa Honegg ve Švýcarsku, W Hotel a Aqua Shard v Londýně nebo Andel’s Hotel v Praze na Smíchově. Posledním ceněným kouskem v portfoliu českých architektů je hotelový komplex Zuri Zanzibar, první hotel na světě pyšnící se zlatou certifikací EarthCheck za trvale udržitelný design.
 

Martin a Regina Roubíkovi

Martin Roubík (* 24. října 1949, Praha – 9. září 2008, Praha) jako student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze na začátku 70. let emigroval do Norska, studia dokončil na Škole architektury v Oslu a založil architektonické studio Snøhetta (podle hory v norském masivu Dovre, jejíž název v překladu znamená Sněžka). Projektoval letiště v Oslu, most přes fjord v Telemarku nebo Muzeum umění v Lillehammeru a novou Alexandrijskou knihovnu v Egyptě. Na praxi ve Snøhettě byla i Regina Loukotová (*1971), později Roubíkova manželka. V 90. letech v Praze spoluzaložila Atelier 1:1 a později s Martinem Roubíkem GEM architects. Úspěšně se zapojili do soutěže na Velké egyptské muzeum v Gíze, kde z více než 2200 návrhů postoupili mezi deset finalistů; oceněný projekt se stal součástí kolekce moderní architektury Národní galerie v Praze. Roubíkovi společně vedli ateliér na ČVUT a uvažovali o založení školy pro zahraniční studenty, po manželově smrti nápad dotáhla Regina Roubíková sama; školu ARCHIP v Praze vede jako rektorka. Její instalace skla ve Východočeském muzeu v Pardubicích, kterou vytvořila s Klárou Doleželovou, získala ocenění v soutěži Gloria musaealis.
Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Seznamte se se soutěží Architekt roku 2023. Za mimořádný přínos v posledních pěti letech letos ocenění získal Ivan Kroupa, který stojí například za budovou Centra současného umění DOX v Praze. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na vítěze minulých ročníků a jejich ikonické stavby.

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Procházky nemusí mířit jen do přírody. Vydejte se s námi ven a obdivujte krásy moderní české architektury. Najdete ji všude kolem sebe – třeba v knihovnách a bankách, v kostelech a klášterech, na nábřeží řek anebo také v cukrárnách a restauracích.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Architekt Josef Pleskot (* 3. prosince 1952, Písek) patří k nejznámějším tuzemským architektům. V roce 2014 získal titul Architekt roku, a to za proměnu zastaralého industriálního areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Podle jeho návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu.

Retro: paneláky, věžáky a sídliště, nové muzeum a panelové rekordy

Retro: paneláky, věžáky a sídliště, nové muzeum a panelové rekordy

Sice získaly nelichotivé přezdívky jako králíkárny nebo Husákovy hradby, režisérka Věra Chytilová o nich natočila satirický film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, ale spokojeně v nich bydlí miliony lidí. Řeč je o panelácích a sídlištích. Typická architektura druhé poloviny 20. století se před časem dokonce dočkala speciální výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, nyní se v Kladně otvírá vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku.

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce či lávka přes Labe v Nymburce patří mezi desítku Staveb roku 2022. Vítězná desítka vzešla z 31 nominovaných. Celkem bylo přihlášeno i se zahraničními stavbami 83 realizací, z toho 79 českých. Ocenění v podobě křišťálového razítka putuje pětkrát do Prahy, stejný počet cen získaly novostavby. Zahraniční stavbou roku se v soutěži staly úpravy objektů Bratislavského hradu. Výsledky 30. ročníku vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v pražské Betlémské kapli.

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Objevujte, zkoumejte, prohlížejte a bavte se: památky a stavby známých českých architektů jsou skvělým tipem k podzimním výletům. Poznejte jedinečnou architekturu z moderních i starých časů.

Zdeněk Fránek – známý český architekt a držitel ocenění Architekt roku 2020

Zdeněk Fránek – známý český architekt a držitel ocenění Architekt roku 2020

Architekt a pedagog Zdeněk Fránek (* 26. 8. 1961, Boskovice) je výraznou osobností české architektonické scény a autorem řady originálních projektů. Nejznámější z nich je Stezka v oblacích na Dolní Moravě, projektoval ale i řadu komornějších staveb, například kostely a výstavní prostory v několika zámcích.

Ondřej Chybík a Michal Krištof / Chybik+Kristof – první české studio, oceněné jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa

Ondřej Chybík a Michal Krištof / Chybik+Kristof – první české studio, oceněné jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa

Studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers založili Ondřej Chybík (* 1985, Brno) a Michal Krištof (* 1986, Kláštor pod Znievom) v roce 2010. Společně studovali architekturu na Vysokém učení technickém v Brně, oba pak pokračovali ve studiu urbanismu v zahraničí. Dnes má jejich studio sídlo i v Praze a Bratislavě, více než padesát zaměstnanců, a jejich stavby získávají světová ocenění.

Fénixové: znovuzrozená místa, která povstala z popela

Fénixové: znovuzrozená místa, která povstala z popela

Fénix je bájný pták a symbol znovuzrození: zemře spálením sebe samého a ze svého popela se opět narodí. Podobné osudy sdílela řada měst a staveb: shořely na popel, ale lidé je znovu postavili – někdy stejné, jindy modernější anebo naopak vrátili budovám jejich dávnou podobu, kterou během let setřely přístavby a opravy.

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.

Prestižní titul Stavba roku 2021 získalo deset staveb

Prestižní titul Stavba roku 2021 získalo deset staveb

Celkem 10 titulů Stavba roku 2021 a dvě nominace na titul Zahraniční stavba roku 2021 bylo 18. října uděleno v rámci již 29. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2021. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Další aktuality

10 tipů na výlety do zimních měst aneb ve stínu i na výsluní

Zimní dovolená na horách – existuje něco lepšího? Na portálu Kudy z nudy najdete přehled lyžařských středisek, sněhové zpravodajství, osvědčené lyžařské školy pro děti i dospělé i tipy, jak ušetřit a jak si užít co nejvíc zábavy za co nejméně peněz. Utajeným pokladem však zůstávají krásná horská městečka s poklidnou atmosférou, a přitom plná útulných kaváren a dalších zajímavostí.
Památky

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Historie, romantika a trocha tajemství, tím vším jsou opředeny nejstarší kamenné mosty u nás. Určitě vás teď napadne Karlův most přes Vltavu, písecký Kamenný most nebo barokní most v Náměšti nad Oslavou. Znáte ale například kamenný most v podhůří Železných hor, kde dokonce samotná obec dostala název podle něj – Kamenné Mosty? Vydejte se na výlet po nejstarších mostech České republiky a možná budete překvapeni, jaké příběhy se za nimi ukrývají...
Památky

Nový život starých sladoven: výlety za vůní sladu, do muzea, restaurací nebo galerie

Když přijde řeč na sladovny, kdekdo si představí tu v Písku: velkou budovu v centru města, kam se chodí hlavně na výstavy. Prozkoumejte s portálem Kudy z nudy zdejší novinky a vydejte se také do jiných sladoven. Některé slouží jako restaurace, jiné jako galerie nebo hotely. Podíváme se ale i tam, kde se dodnes vyrábí pravý slad!
Památky

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.
Památky

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.
Památky

Synagogy, muzea i hřbitovy: Poznávejte židovské památky po celý rok

Zajímáte se o židovskou kulturu a architektonické památky? Pak vás potěšíme výběrem synagog, muzeí, ghett, domů, míst posledního odpočinku a dalších památek, které lze navštívit po celý rok. Židovští obyvatelé na území Česka neměli nikdy na růžích ustláno. Řada židovských obcí zanikla kvůli holocaustu a i po válce za komunistického režimu židovským památkám osud nepřál. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo zničeno na sedmdesát synagog, dalších 105 jich bylo zbořeno během komunistického režimu. Se záchranou těchto památek se začalo až po listopadu 1989. Objevte unikátní židovské památky a poznejte jejich historii.
Památky