Úvod > Aktuality > Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě
Památky

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Poslechněte si audio verzi článku
Baví vás architektura, design, umění a urbanismus? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, které festivaly, přehlídky a soutěže by neměly uniknout vaší pozornosti. Zároveň vám představíme známé české architekty, výherce různých přehlídek a soutěží, a podíváme se, co se podle jejich projektů staví u nás i ve světě.

Festivaly Architecture Week, Týden architektury a Film a architektura

Obrovskému zájmu všech fanoušků architektury se těší jak mezinárodní festival architektury a urbanismu Architecture Week, tak Den architektury. Obě akce probíhají tradičně na přelomu září a října, ta druhé ale svým názvem trochu mate.

Populární akce se totiž během let rozrostla na celý týden. Festival se zaměřuje hlavně na stavby z 20. století, ale s přesahem do historie i do současnosti, včetně čerstvě dokončených projektů. Vedle prohlídek spojených s výkladem architektů, historiků a jiných odborníků láká Den architektury podobně jako jarní festivaly městské architektury Open House k návštěvám budov, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné.

Tradiční podzimní akcí je také festival Film a architektura, který do českých a slovenských kin přináší vždy na podzim několik desítek filmů věnovaných architektuře, urbanismu a designu. Tématem letošního 12. ročník jsou Konstrukce. 
 

Výstava Česká a slovenská architektura

Od 10. října do konce listopadu se těšte na velkolepou výstavu v Jízdárně Pražského hradu Česká a slovenská architektura. Na ploše přes 2000 metrů čtverečních se představí více než 500 nejvýznamnějších architektonických děl stovek architektů působících od konce 19. století do současnosti, jak v České, tak Slovenské republice. Na přípravě výstavy se podílí na 20 institucí. 
 

Designblok a Signal Festival: architektura a urbanismus stokrát jinak

Milovníci designu se kromě festivalu designové a umělecké tvorby Czech Design Week, který již proběhl, těší na říjnový Designblok, největší přehlídku designu, módy, řemesel a moderních technologií ve střední Evropě, a také na Signal Festival. Akce, která nabízí pohled na historickou i moderní architekturu v neobvyklém světle. Tématem jedenáctého ročníku je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. 
 

Soutěž Architekt roku

Každý rok se v září vyhlašují výsledky soutěže Architekt roku. Prestižní ocenění se uděluje za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech. Architektem roku 2018 se stal Petr Hájek (*1970), mimo jiné autor Krkonošského centra environmentální výchovy přezdívaného Krtek ve Vrchlabí. Cenu Architekt roku 2019 získal Stanislav Fiala (*1962), cenu Architekt roku 2020 Zdeněk Fránek (*1961), Architektem roku 2021 se stal Petr Stolín (*1958).  

Architekty roku loňského roku byli jmenováni Ladislav Kuba (*1963) a Tomáš Pilař (*1964) z ateliéru Kuba & Pilař architekti. Letos ocenění získal Ivan Kroupa (*1960), mimojiné autor Centra současného umění DOX

Mezi opakovaně nominovanými je architekt Roman Koucký, autor Trojského mostu v Praze a Mariánského mostu v Ústí nad Labem
 

Čeští architekti úspěšní ve světě

přehlídce nejlepších českých architektů najdete vedle slavných osobností minulých staletí i jména našich současníků – v naší galerii nechybí namátkou Eva Jiřičná, Josef Pleskot či Ondřej Chybík a Michal Krištof, jejichž studio Chybik+Kristof bylo oceněno jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa. Které další české architekty a architektky s českými kořeny byste měli znát?
 

Jan Kaplický

Jan Kaplický (18. dubna 1937, Praha – 14. ledna 2009, Praha) vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 1968 žil ve Velké Británii. V Česku je známá hlavně jeho Chobotnice, nerealizovaný vítězný projekt nové Národní knihovny na Letné. Společně s Davidem Nixonem založil architektonické studio Future Systems. Za stavbu tiskového centra na londýnském kriketovém stadionu byl oceněn Stirlingovou cenou, nejprestižnější britskou cenou za architekturu, je rovněž autorem Muzea Enza Ferrariho v italské Modeně a obchodního domu Selfridges v Birminghamu, nominované na cenu Mies van der Rohe.
 

Eva Le Peutrec

Eva Le Peutrec (* 24. dubna 1980, Hořice) chtěla být architektkou od chvíle, kdy viděla film Skleněné peklo. Povedlo se jí to, jako jediný český architekt navrhla tzv. super high-rise, což je stavba nad 300 metrů. Vystudovala Fakultu architektury na Technické univerzitě v Liberci, v šestadvaceti projektovala v Šanghaji svůj první mrakodrap a dnes patří k uznávaným hvězdám ve svém oboru. Navrhuje velké urbanistické celky i mrakodrapy, kancelářské budovy, hotely, kulturní i sportovní centra. V současnosti má vlastní studio a na návrzích projektů spolupracuje s kanadskou architektonickou kanceláří Allied Architects International se sídlem v čínské Šanghaji.
 

Jan Magasanik

Jan Magasanik (*1977 Ústí nad Labem) po ukončení studií v Liberci krátce pracoval v Praze v ateliéru architektů Doležela a Malinského. Dnes je členem uznávaného dánského architektonického ateliéru Bjarke Ingels Group (BIG), který navrhuje stavby po celém světě a patří ke špičce v oboru. Z dokončených projektů se Jan Magasanik výrazněji zapsal do podoby dánského pavilonu na Expo 2010 v Šanghaji, Dánského námořního muzea v Helsingoru nebo Muzea moderního umění ve Varšavě, v Praze se podle jejich projektu bude stavět Vltavská filharmonie.
 

Michal Postránecký

Michal Postránecký (* 4. 1. 1961) je absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze, od roku 2001 pracuje v USA. Byl hlavním designerem Planet Hollywood Westgate v Las Vegas a dalších projektů, například Vegas Tower, Kings Court Resort Lanaii na Havaji, Lake Havasu Apartment Resort či experimentální rehabilitační kliniky s prvky chytré robotiky a tele-robotiky pro Nadaci Regi Base. Zaměřuje se na urbanisticko-architektonické eco-friendly a „smart“ projekty, regeneraci stávajících osídlení a navrhování nových městských struktur za pomoci chytrých technologií. V roce 2018 založil a vede Centrum Města Budoucnosti při Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky CIIRC při ČVUT.
 

Ivana a Jan Bendovi

Ivana (*1952, Vysoké Mýto) a Jan Bendovi (* 1950, Jičín) odešli na sklonku osmdesátých let do Kanady, profesní uplatnění však našli hlavně v Číně. Na kontě mají téměř 500 projektů, od hotelů až po celé městské čtvrtě. K ceněným stavbám patří originálně řešené hotely, například Hotel Crowne Plaza v čínském městě Suzhou.
 

Architektonická kancelář Jestico + Whiles

Architektonická kancelář Jestico + Whiles, založená v roce 1977 v Londýně s pobočkou v Praze projektuje luxusní hotely a restaurace, univerzitní kampusy, školy, muzea či autobusová a vlaková nádraží. Kancelář se podílela na projektech The Yas Hotel v Abu Dhabi, Hotel Villa Honegg ve Švýcarsku, W Hotel a Aqua Shard v Londýně nebo Andel’s Hotel v Praze na Smíchově. Posledním ceněným kouskem v portfoliu českých architektů je hotelový komplex Zuri Zanzibar, první hotel na světě pyšnící se zlatou certifikací EarthCheck za trvale udržitelný design.
 

Martin a Regina Roubíkovi

Martin Roubík (* 24. října 1949, Praha – 9. září 2008, Praha) jako student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze na začátku 70. let emigroval do Norska, studia dokončil na Škole architektury v Oslu a založil architektonické studio Snøhetta (podle hory v norském masivu Dovre, jejíž název v překladu znamená Sněžka). Projektoval letiště v Oslu, most přes fjord v Telemarku nebo Muzeum umění v Lillehammeru a novou Alexandrijskou knihovnu v Egyptě. Na praxi ve Snøhettě byla i Regina Loukotová (*1971), později Roubíkova manželka. V 90. letech v Praze spoluzaložila Atelier 1:1 a později s Martinem Roubíkem GEM architects. Úspěšně se zapojili do soutěže na Velké egyptské muzeum v Gíze, kde z více než 2200 návrhů postoupili mezi deset finalistů; oceněný projekt se stal součástí kolekce moderní architektury Národní galerie v Praze. Roubíkovi společně vedli ateliér na ČVUT a uvažovali o založení školy pro zahraniční studenty, po manželově smrti nápad dotáhla Regina Roubíková sama; školu ARCHIP v Praze vede jako rektorka. Její instalace skla ve Východočeském muzeu v Pardubicích, kterou vytvořila s Klárou Doleželovou, získala ocenění v soutěži Gloria musaealis.
Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Seznamte se se soutěží Architekt roku 2023. Za mimořádný přínos v posledních pěti letech letos ocenění získal Ivan Kroupa, který stojí například za budovou Centra současného umění DOX v Praze. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na vítěze minulých ročníků a jejich ikonické stavby.

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Procházky nemusí mířit jen do přírody. Vydejte se s námi ven a obdivujte krásy moderní české architektury. Najdete ji všude kolem sebe – třeba v knihovnách a bankách, v kostelech a klášterech, na nábřeží řek anebo také v cukrárnách a restauracích.

Signal festival 2024

10. 10.13. 10.
Signal festival 2024

12. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 10. do 13. října 2024. Tématem je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Architekt Josef Pleskot (* 3. prosince 1952, Písek) patří k nejznámějším tuzemským architektům. V roce 2014 získal titul Architekt roku, a to za proměnu zastaralého industriálního areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Podle jeho návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu.

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Objevujte, zkoumejte, prohlížejte a bavte se: památky a stavby známých českých architektů jsou skvělým tipem k podzimním výletům. Poznejte jedinečnou architekturu z moderních i starých časů.

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

Retro: paneláky, věžáky a sídliště, nové muzeum a panelové rekordy

Retro: paneláky, věžáky a sídliště, nové muzeum a panelové rekordy

Sice získaly nelichotivé přezdívky jako králíkárny nebo Husákovy hradby, režisérka Věra Chytilová o nich natočila satirický film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, ale spokojeně v nich bydlí miliony lidí. Řeč je o panelácích a sídlištích. Typická architektura druhé poloviny 20. století se před časem dokonce dočkala speciální výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, nyní se v Kladně otvírá vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku.

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce či lávka přes Labe v Nymburce patří mezi desítku Staveb roku 2022. Vítězná desítka vzešla z 31 nominovaných. Celkem bylo přihlášeno i se zahraničními stavbami 83 realizací, z toho 79 českých. Ocenění v podobě křišťálového razítka putuje pětkrát do Prahy, stejný počet cen získaly novostavby. Zahraniční stavbou roku se v soutěži staly úpravy objektů Bratislavského hradu. Výsledky 30. ročníku vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v pražské Betlémské kapli.

Zdeněk Fránek – známý český architekt a držitel ocenění Architekt roku 2020

Zdeněk Fránek – známý český architekt a držitel ocenění Architekt roku 2020

Architekt a pedagog Zdeněk Fránek (* 26. 8. 1961, Boskovice) je výraznou osobností české architektonické scény a autorem řady originálních projektů. Nejznámější z nich je Stezka v oblacích na Dolní Moravě, projektoval ale i řadu komornějších staveb, například kostely a výstavní prostory v několika zámcích.

Ondřej Chybík a Michal Krištof / Chybik+Kristof – první české studio, oceněné jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa

Ondřej Chybík a Michal Krištof / Chybik+Kristof – první české studio, oceněné jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa

Studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers založili Ondřej Chybík (* 1985, Brno) a Michal Krištof (* 1986, Kláštor pod Znievom) v roce 2010. Společně studovali architekturu na Vysokém učení technickém v Brně, oba pak pokračovali ve studiu urbanismu v zahraničí. Dnes má jejich studio sídlo i v Praze a Bratislavě, více než padesát zaměstnanců, a jejich stavby získávají světová ocenění.

Fénixové: znovuzrozená místa, která povstala z popela

Fénixové: znovuzrozená místa, která povstala z popela

Fénix je bájný pták a symbol znovuzrození: zemře spálením sebe samého a ze svého popela se opět narodí. Podobné osudy sdílela řada měst a staveb: shořely na popel, ale lidé je znovu postavili – někdy stejné, jindy modernější anebo naopak vrátili budovám jejich dávnou podobu, kterou během let setřely přístavby a opravy.

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.

Prestižní titul Stavba roku 2021 získalo deset staveb

Prestižní titul Stavba roku 2021 získalo deset staveb

Celkem 10 titulů Stavba roku 2021 a dvě nominace na titul Zahraniční stavba roku 2021 bylo 18. října uděleno v rámci již 29. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2021. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky