Úvod > Aktuality > #světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!
Zážitky

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

  • Vydáno16. května 2020
Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách? Přijeďte do Tábora! Ve zdejší filmové zbrojnici, která je evropským unikátem, naleznete nepřeberné množství zbraní, zbrojí a rekvizit, které si zahrály v mnoha světově proslulých filmech a seriálech. Pokud jste fanoušky historických velkofilmů, žánru fantasy nebo sci-fi, určitě budete znát Mlhy Avalonu, Bathory, Hellboy nebo Letopisy Narnie. Exponáty z těchto a dalších filmů si zde nejen prohlédnete, ale také na vlastní kůži vyzkoušíte!

Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách?

Táborská zbrojnice
Unikáty ze světa filmu
zbrojniceFilmová zbrojnice na Housově mlýně je evropským unikátem. Jde totiž o jedinou zbrojnici svého druhu, která je veřejně přístupná a zároveň "živá". Najdete zde více než 3000 kousků zbraní, zbrojí a zbrojních rekvizit z českých i zahraničních filmů, seriálů, divadel i muzikálů, a to ze všech historických epoch až po vzdálenou budoucnost a fantasy.

Největšími lákadly táborské zbrojnice jsou např. rekvizity z filmů Letopisy Narnie – Princ Kaspian, Poslední samuraj, Rytíři ze Šanghaje, Mlhy Avalonu, Bathory, či Hellboy. Významně jsme se podíleli také soubojovém systému a motion capture do úspěšné české počítačové hry Kingdom Come: Deliverance. Nechybí ani propriety z oblíbeného seriálu Borgia.
 

Vyzkoušejte helmici Brada Pitta či brnění Toma Cruise!

zbrojnice táborFilmová zbrojnice Tábor nabízí možnost si exponáty nejen naživo prohlédnout, ale dokonce si je i vyzkoušet a vyfotit se v nich! Ve zbrojnici probíhají komentované prohlídky, na kterých vám průvodce vysvětlí podrobné detaily týkající se zbraní a zbrojí, povypráví pikantní historky z natáčení a rád zodpoví všechny zvídavé otázky.
 
Uvidíte například postroj na koně z Van Helsinga, brnění Toma Cruise z Posledního samuraje či plastové nebo gumové zbraně vypadající v záběrech jako pravé.

ZbrojniceVelmi populárním kouskem unikátní sbírky jsou také zbraně z filmu Troja. V jedné bitvě měl Brad Pitt na hlavě helmici, kterou si můžete vyzkoušet. Film Hellboy zastupují tomfové nože, se kterými se herci učili zacházet. Ve zbrojnici jsou i originály, podle kterých byly vyrobeny rekvizity pro filmy z plastu – například model drátěné košile pro film Království nebeské. Obrovským lákadlem jsou meče z akčního velkofilmu Rytíři ze Šanghaje. Podpis, který na jednom z nich akční herec Jackie Chan zanechal, už je ale sotva vidět.
 

Tábor bez husitů? To by nebylo ono…

tábor husitéMezi tisíci exponáty si přijdou na své i milovníci české kinematografie – dřevěné sudlice, bojová kladiva a oštěpy připomínají natáčení trilogie Otakara Vávry Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem. Jedná se o artefakty z Barrandova, které se podařilo zachránit před likvidací.
 
Fanouškům husitství jistě neuniklo, že město Tábor, jehož zakladateli byli právě husité, v roce 2020  oslavilo 600 let od svého vzniku. Příští rok by měl do kin přijít i nový český velkofilm inspirovaný skutečným příběhem Jana Žižky.
Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde si vše můžete vyfotografovat i vyzkoušet. Ve zbrojnici naleznete expozici zbrojí a zbraní, které byly vyrobeny a použity při natáčení filmů rozličných žánrů. Například Bathory, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Hellboy, Tristan a Isolda a další.

Housův mlýn Tábor – filmový mlýn

Housův mlýn Tábor – filmový mlýn

Místo, které při návštěvě Táborska nesmíte minout. Místo, kde se nezvládnete nudit. Zážitková filmová zbrojnice, ubytování v pokojích s filmovými rekvizitami, krčma s filmovým menu, půjčovna kostýmů a k tomu velké hlídané parkoviště. Pořádáme koncerty, hostíme divadla a sportovní kluby.

Půjčovna kostýmů v Housově mlýně v Táboře

Půjčovna kostýmů v Housově mlýně v Táboře

Chystáte se na náš masopust, karneval či jinou kratochvíli? Přijďte si půjčit kostým k nám na Housův mlýn. Můžete si půjčit šašky, princezny a mnoho dalšího.

Další aktuality

Poznejte Jižní Čechy z výšky: 30 tipů na jihočeské rozhledny a vyhlídky

Patříte k lidem, kteří se na svět rádi podívají shora? Jestliže ano, budou se vám líbit naše dnešní tipy na jihočeské rozhledny a vyhlídky, které jsou přístupné celoročně a svět z nich lze obdivovat v jakékoli roční době. Stačí si jen vybrat a pak se vypravit do vrchu. Užijte si rozhledy po celém Jihočeském kraji!
Jihočeský kraj | Příroda

Zelené linky opět brázdí Šumavu: naplánujte si výlet na české i německé straně

Projekt letní ekologické dopravy v Národním parku Šumava, známý veřejnosti jako Zelené autobusy (nyní Zelené linky Šumavy), opět odstartoval. V roce 2023 autobusy vyjely již do 27. sezóny. Většina linek zahájila provoz koncem května a začátkem června, většina autobusů jede od 3. 6. do 1. 10. 2023 o víkendech, přes červenec a srpen pak i ve všední dny. Mezi nejoblíbenější linky patří: České Budějovice – Kvilda, Horská Kvilda – Bučina, České Budějovice – Vimperk, Sušice – Kvilda, České Budějovice – Horní Planá, Plzeň – Kvilda, Nová Pec – Jelení Vrchy, nebo Železná Ruda – Sušice. Zůstává i předloňská novinka: linka z Domažlic na Kvildu.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Novohradsko

Zelená náruč jižních Čech, krajina lesních pramenů a dobrých vod: to je Novohradsko, oblast na rozhraní Čech a Rakouska. Je tu co objevovat, ať už máte rádi hrady a tvrze, rozhledny, nekonečné velebné ticho lesů anebo místa, která běžným turistům zůstávají skryta a objevují je jen zvídaví milovníci neporušené přírody a skrytých památek.
Jihočeský kraj | Příroda

Léto na rybách: kde si nejlépe užít rybaření na Lipně

Během roku na Lipenské jezero za rybařením zavítají tisíce rekreačních i sportovních rybářů. Vody Lipna jsou bohaté na nejrůznější druhy ryb – kapry, sumce, štiky, candáty, líny a okouny. Díky tomu, že Lipno nebylo nikdy vypuštěno, je možné zde nachytat kapitální úlovky. Rybařit na Lipně je s výjimkami možné po celý rok, pouze lov dravých ryb je vymezen na období od 16. června do 31. prosince.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Půlmaraton v Českých Budějovicích se běží už v sobotu

České Budějovice, jejichž historie sahá více než 750 let zpět, už jedenáctým rokem hostí největší jihočeský běžecký svátek. Mattoni 1/2Maraton České Budějovice láká běžce nejen rychlou tratí, ale také památkami lemujícími trasu, krásnou okolní scenérií a především nadšenými diváky kolem trati a živou atmosférou. Letošní ročník se poběží již v sobotu 3. června 2023.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihočeského kraje: Český Krumlov, Stezka korunami stromů na Lipně a zoo Hluboká

V první desítce nejnavštěvovanějších míst Jihočeského kraje najdete vše, co je pro jižní Čechy typické: hrady i zámky, muzea, přírodní památky, zoo a rozhledny. První tři příčky patří hradu a zámku Český Krumlov, Stezce korunami stromů v Lipně nad Vltavou a zoo Hluboká.
Jihočeský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Českých Budějovic

České Budějovice jsou krásné město, o tom není pochyb. Máte je prochozené křížem krážem a přemýšlíte, kam odtud vyrazit na výlet? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na zajímavá místa v okolí jihočeského krajského města. Najdete zde řadu pohádkových zámků, přírodních úkazů, naučných stezek, či zážitků, na které budete vzpomínat, až vám dovolená skončí.
Jihočeský kraj | Zážitky

Slavnosti piva v Českých Budějovicích lákají na zlatavý mok i skvělou hudbu

Již 25. ročník tradičních Slavností piva se koná na českobudějovickém Výstavišti od 26. do 27. května 2023. Desítky pivovarů i minipivovarů nabídnou svá klasická piva i pivní speciály, na čepu se bude v pátek i sobotu prezentovat více než 30 pivovarů, v rámci doprovodného programu vystoupí po stupně devět kapel.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika