!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!
#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!
"> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

Vydáno 16. května 2020
Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách? Přijeďte do Tábora! Ve zdejší filmové zbrojnici, která je evropským unikátem, naleznete nepřeberné množství zbraní, zbrojí a rekvizit, jenž si zahrály v mnoha světově proslulých filmech a seriálech. Pokud jste fanoušky historických velkofilmů, žánru fantasy nebo sci-fi, určitě budete znát Mlhy Avalonu, Bathory, Hellboy nebo Letopisy Narnie. Exponáty z těchto a dalších filmů si zde nejen prohlédnete, ale také na vlastní kůži vyzkoušíte!

Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách?

Táborská zbrojnice
Unikáty ze světa filmu
zbrojniceFilmová zbrojnice na Housově mlýně je evropským unikátem. Jde totiž o jedinou zbrojnici svého druhu, která je veřejně přístupná a zároveň "živá". Najdete zde více než 3000 kousků zbraní, zbrojí a zbrojních rekvizit z českých i zahraničních filmů, seriálů, divadel i muzikálů, a to ze všech historických epoch až po vzdálenou budoucnost a fantasy.

Největšími lákadly táborské zbrojnice jsou např. rekvizity z filmů Letopisy Narnie – Princ Kaspian, Poslední samuraj, Rytíři ze Šanghaje, Mlhy Avalonu, Bathory, či Hellboy. Významně jsme se podíleli také soubojovém systému a motion capture do úspěšné české počítačové hry Kingdom Come: Deliverance. Nechybí ani propriety z oblíbeného seriálu Borgia.
 

Vyzkoušejte helmici Brada Pitta či brnění Toma Cruise!

zbrojnice táborFilmová zbrojnice Tábor nabízí možnost si exponáty nejen naživo prohlédnout, ale dokonce si je i vyzkoušet a vyfotit se v nich! Ve zbrojnici probíhají komentované prohlídky, na kterých vám průvodce vysvětlí podrobné detaily týkající se zbraní a zbrojí, povypráví pikantní historky z natáčení a rád zodpoví všechny zvídavé otázky.
 
Uvidíte například postroj na koně z Van Helsinga, brnění Toma Cruise z Posledního samuraje či plastové nebo gumové zbraně vypadající v záběrech jako pravé.

ZbrojniceVelmi populárním kouskem unikátní sbírky jsou také zbraně z filmu Troja. V jedné bitvě měl Brad Pitt na hlavě helmici, kterou si můžete vyzkoušet. Film Hellboy zastupují tomfové nože, se kterými se herci učili zacházet. Ve zbrojnici jsou i originály, podle kterých byly vyrobeny rekvizity pro filmy z plastu – například model drátěné košile pro film Království nebeské. Obrovským lákadlem jsou meče z akčního velkofilmu Rytíři ze Šanghaje. Podpis, který na jednom z nich akční herec Jackie Chan zanechal, už je ale sotva vidět.
 

Tábor bez husitů? To by nebylo ono…

tábor husitéMezi tisíci exponáty si přijdou na své i milovníci české kinematografie – dřevěné sudlice, bojová kladiva a oštěpy připomínají natáčení trilogie Otakara Vávry Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem. Jedná se o artefakty z Barrandova, které se podařilo zachránit před likvidací.
 
Fanouškův husitství připomínáme, že letos je to přesně 600 let od vzniku města Tábora, jehož zakladateli byli právě husité. Příští rok by měl do kin přijít i nový český velkofilm inspirovaný skutečným příběhem Jana Žižky.
Housův mlýn Tábor - historie s úsměvem

Housův mlýn Tábor - historie s úsměvem

Na Housově mlýně v Táboře vás čeká husitská krčma, velká filmová zbrojnice, mučírna, hlavní sál, výstavní síň a středověký hostel. Pořádáme stylové programy pro rodiny s dětmi, soukromé i firemní akce, svatby, festivaly, koncerty, školy šermu.

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde si vše můžete vyfotografovat i vyzkoušet. Ve zbrojnici naleznete expozici zbrojí a zbraní, které byly vyrobeny a použity při natáčení filmů rozličných žánrů. Například Bathory, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Hellboy, Tristan a Isolda a další.

Půjčovna kostýmů v Housově mlýně v Táboře

Půjčovna kostýmů v Housově mlýně v Táboře

Chystáte se na náš masopust, karneval či jinou kratochvíli? Přijďte si půjčit kostým k nám na Housův mlýn. Můžete si půjčit šašky, princezny a mnoho dalšího.