Úvod > Aktuality > #světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!
#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!
"> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

  • Vydáno16. května 2020
Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách? Přijeďte do Tábora! Ve zdejší filmové zbrojnici, která je evropským unikátem, naleznete nepřeberné množství zbraní, zbrojí a rekvizit, které si zahrály v mnoha světově proslulých filmech a seriálech. Pokud jste fanoušky historických velkofilmů, žánru fantasy nebo sci-fi, určitě budete znát Mlhy Avalonu, Bathory, Hellboy nebo Letopisy Narnie. Exponáty z těchto a dalších filmů si zde nejen prohlédnete, ale také na vlastní kůži vyzkoušíte!

Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách?

Táborská zbrojnice
Unikáty ze světa filmu
zbrojniceFilmová zbrojnice na Housově mlýně je evropským unikátem. Jde totiž o jedinou zbrojnici svého druhu, která je veřejně přístupná a zároveň "živá". Najdete zde více než 3000 kousků zbraní, zbrojí a zbrojních rekvizit z českých i zahraničních filmů, seriálů, divadel i muzikálů, a to ze všech historických epoch až po vzdálenou budoucnost a fantasy.

Největšími lákadly táborské zbrojnice jsou např. rekvizity z filmů Letopisy Narnie – Princ Kaspian, Poslední samuraj, Rytíři ze Šanghaje, Mlhy Avalonu, Bathory, či Hellboy. Významně jsme se podíleli také soubojovém systému a motion capture do úspěšné české počítačové hry Kingdom Come: Deliverance. Nechybí ani propriety z oblíbeného seriálu Borgia.
 

Vyzkoušejte helmici Brada Pitta či brnění Toma Cruise!

zbrojnice táborFilmová zbrojnice Tábor nabízí možnost si exponáty nejen naživo prohlédnout, ale dokonce si je i vyzkoušet a vyfotit se v nich! Ve zbrojnici probíhají komentované prohlídky, na kterých vám průvodce vysvětlí podrobné detaily týkající se zbraní a zbrojí, povypráví pikantní historky z natáčení a rád zodpoví všechny zvídavé otázky.
 
Uvidíte například postroj na koně z Van Helsinga, brnění Toma Cruise z Posledního samuraje či plastové nebo gumové zbraně vypadající v záběrech jako pravé.

ZbrojniceVelmi populárním kouskem unikátní sbírky jsou také zbraně z filmu Troja. V jedné bitvě měl Brad Pitt na hlavě helmici, kterou si můžete vyzkoušet. Film Hellboy zastupují tomfové nože, se kterými se herci učili zacházet. Ve zbrojnici jsou i originály, podle kterých byly vyrobeny rekvizity pro filmy z plastu – například model drátěné košile pro film Království nebeské. Obrovským lákadlem jsou meče z akčního velkofilmu Rytíři ze Šanghaje. Podpis, který na jednom z nich akční herec Jackie Chan zanechal, už je ale sotva vidět.
 

Tábor bez husitů? To by nebylo ono…

tábor husitéMezi tisíci exponáty si přijdou na své i milovníci české kinematografie – dřevěné sudlice, bojová kladiva a oštěpy připomínají natáčení trilogie Otakara Vávry Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem. Jedná se o artefakty z Barrandova, které se podařilo zachránit před likvidací.
 
Fanouškům husitství jistě neuniklo, že město Tábor, jehož zakladateli byli právě husité, v roce 2020  oslavilo 600 let od svého vzniku. Příští rok by měl do kin přijít i nový český velkofilm inspirovaný skutečným příběhem Jana Žižky.
Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde si vše můžete vyfotografovat i vyzkoušet. Ve zbrojnici naleznete expozici zbrojí a zbraní, které byly vyrobeny a použity při natáčení filmů rozličných žánrů. Například Bathory, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Hellboy, Tristan a Isolda a další.

Housův mlýn Tábor – historie s úsměvem

Housův mlýn Tábor – historie s úsměvem

Na Housově mlýně v Táboře vás čeká husitská krčma, velká filmová zbrojnice, mučírna, hlavní sál, výstavní síň a středověký hostel. Pořádáme stylové programy pro rodiny s dětmi, soukromé i firemní akce, svatby, festivaly, koncerty, školy šermu.

Půjčovna kostýmů v Housově mlýně v Táboře

Půjčovna kostýmů v Housově mlýně v Táboře

Chystáte se na náš masopust, karneval či jinou kratochvíli? Přijďte si půjčit kostým k nám na Housův mlýn. Můžete si půjčit šašky, princezny a mnoho dalšího.