Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele
Kultura

#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele

  • Vydáno16. září 2020
Interiér, kde se ze stěn na kolemjdoucí šklebí rarachové a ďáblové, skřeti a duchové, kde se otvírá kouzelný výhled do pohádkové krajiny plné strží a skal s přízračnými horami na obzoru a pod stropy se místo ozdobných lišt táhnou řady vševidoucích očí: to je Portmoneum, muzeum Josefa Váchala. Prohlédnout si je můžete v Litomyšli, podobně jako dům připomínající jeho nejslavnější dílo: Krvavý román.

Místa, kde umění působí na všechny vaše smysly

Portmoneum
Saurí
Kdo byl Josef Váchal (1884–1969)? Odpověď je složitá: malíř, grafik a vizionář, satanista i mystik, ale hlavně geniální a dosud ne plně doceněná osobnost české kultury první poloviny 20. století. O jeho odkaz pečují hlavně v Litomyšli, kde se shodou náhod dochovalo Váchalovo jedinečné a skutečně originální dílo – a navíc něco, co skutečně nikde jinde nespatříte: Portmoneum.
 

Jak vzniklo Portmoneum

Když při procházce Litomyšlí projdete od zámku do Klášterních zahrad, stačí pokračovat uzoučkou Prkennou uličkou a v ulici T. Novákové odbočit doprava. Po pár krocích stojíte u Portmonea, nenápadného přízemního domečku, kde příchozí vítá lavička a dřevěná socha. Fasáda ničím neprozrazuje, že interiéry domu zdobí fantastické a i po desítkách let sytě barevné obrazy, které tu v letech 1920–1924 vytvořil Josef Váchal.

Vznik Portmonea provází zvláštní příběh: v domě žil úředník a místní rodák, knihovník, tiskař a sběratel Josef Portman (1893–1968), velký obdivovatel Váchalovy tvorby. Dva samorosty a podivíny na několik let spojilo vrtkavé přátelství, komplikované a provázené řadou sporů. Portman vášnivě shromažďoval všechno, co Váchal udělal, ale byl chudý a handrkoval se o ceny, smlouval, navrhoval splátky, znovu se dožadoval slev a platil třeba i tabákem, který pro Váchala pěstoval na zahradě a sušil na půdě. Váchal mezitím proměnil dvě místnosti Portmanova domku v umělecké dílo: plochu devadesáti metrů čtverečních a několik kusů nábytku včetně postele, skříně a stolu s židlemi pokrývají prolínající se fantazie plné ďáblů, skřetů, strašidel a dalších příšer.

Portman tu zamýšlel zřídit Váchaleum, muzeum dokonale ilustrující přítelovo umění a jeho vidění světa. Jenže Váchal si neodpustil jedovatý žertík: v Krvavém románu, který poprvé vydal roku 1924, udělal ze zaníceného sběratele šetřivého hraběte Portmona, žijícího ve svém Portmoneu v okresním městě L. Portmana se to dotklo natolik, že knihu odmítl zařadit do své sbírky a možná z vrozeného škudlilství pak v jednom díle použil Váchalovy tiskařské štočky, aniž by přítele požádal o svolení – a tehdy se zase urazil Váchal.
 

Krvavý román na fasádě

Přátelství byl konec a Portman s Váchalem k sobě už nikdy nenašli cestu. Legenda ale v Litomyšli žije dál, a to nejenom v Portmoneu. Tam, kde ze Smetanova náměstí odbočuje Váchalova ulička s trojicí prampouchů, stojí historický dům s fasádou vyzdobenou nejenom téměř všemi ilustracemi z Krvavého románu, ale také různými průpovídkami a úryvky. Milovníky Járy Cimrmana potěší citát „Kdo pil, umřel, kdo nepil, umřel taky“, pivní kulturu podtrhuje moudro „Ani tak neškodějí ženské, jak pivo plzeňské“ či „Kdo v sebe alkohol lije, spálí si v mozku ganglie“.

V domě na nároží sídlila nadace Paseka nakladatele Ladislava Horáčka. Majitel prvního soukromého nakladatelství založeného bezprostředně po sametové revoluci Váchalovo dílo neúnavně propagoval: ostatně nakladatelství Paseka se jmenovalo podle jedné z postav slavného Váchalova díla a Krvavý román byl první knihou, kterou Horáček vydal. Mezi další vydané skvosty patřila Váchalova kniha Šumava umírající a romantická či Tři písně Antonína Koniáše, které Váchal pořídil technikou perokresby a akvarelu v jediném exempláři.

Díky komerčně úspěšnému vydání Tarzana Horáček odkoupil dům Josefa Portmana, nechal opravit Váchalovy malby a otevřel Váchalovo muzeum Portmoneum. Současně s tím založil i dodnes fungující litomyšlskou restaurátorskou školu; právě její absolventi v roce 1998 vyzdobili dům na nároží Váchalovy uličky a Smetanova náměstí originálními sgrafity na motivy Váchalova románu. Původně měla být rudě červená jako symbolika názvu původního díla, což sice neodsouhlasili památkáři, nicméně výsledek je skvostný i bez krve.
 

Pár barevných střípků aneb víte, že…?

  • Po poslední rekonstrukci je Portmoneum ještě krásnější než dřív. , vůbec poprvé se ale pro návštěvníky otevřelo podkroví. K vidění je unikátní videomapping s názvem Josef Váchal – kumštýř boha i ďábla, který nevšedního umělce představuje pomocí poutavé audiovizuální projekce. K dispozici je také nový dokumentární film Portmoneum – Příběh neobyčejného domu a až do konce října je k vidění výstava Krvavý román.
  • Protějškem našeho Portmonea v kampani #světovéČesko tentokrát je 1 100 let starý románský kostel sv. Viktora v katalánské vesnici Saurí. Barcelonský malíř Santi Moix sem často jezdil v dětství, před několika lety přišla nabídka od místní samosprávy a církve na umělecké ztvárnění kostelního interiéru. Moix, který není věřící, se zdráhal, nakonec ale souhlasil s tím, že mu bude udělena plná umělecká licence. Svaté ani mučedníky zkrátka malovat nechtěl.
  • Výsledkem je opulentní obrovská zahrada plná fantazie, provázená verši katalánského básníka Josepa Vicenca Foixe. Většinu stěn pokrývají fialky, chrpy, sedmikrásky, exotické květiny a traviny, mezi nimiž se proplétají skvrnití mloci, ovce i fantaskní zvířata s chapadly. Svatý Viktor, který farníky vítal nepřetržitě od svého založení v devátém století, se během proměny uzavřel a znovu se otevřel až po jejím dokončení roku 2017.
Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal (23. září 1884 Milavče – 10. května 1969 Studeňany u Jičína) byl český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a také spisovatel a básník. Josefa Váchala známe jako tvůrce řady velkolepých knih, jejichž byl jediným autorem, ilustrátorem, vyřezávačem liter, tiskařem, vydavatelem, "a pohříchu i čtenářem", jak sám dodával. Místem, kde můžete vstoupit do jeho světa, je Portmoneum – jedinečné muzeum v Litomyšli.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.

Městská obrazárna  – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Městská obrazárna – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Další aktuality

Vánoce na Veselém Kopci zpestří jarmark

Víte, jaká byla podoba tradičních dárků a obyčeje provázející oslavu Štědrého večera od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století? Na Veselém Kopci u Hlinska se dozvíte například, jakou podobu měly dárky pro děti, které se nazývaly vrkoč, svět a zahrádka anebo z jakých jídel se skládala štědrovečerní večeře před 150 lety, nebo čím byly ozdobeny vánoční stromečky. Tradiční vánoční výstava Vánoce na Veselém Kopci probíhá do neděle 10. prosince 2023. Poslední den výstavy proběhne na Veselém kopci také oblíbený jarmark.
Pardubický kraj | Památky

Národní hřebčín Kladruby nad Labem otevře návštěvníkům mezi svátky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem připravuje na 26. a 27. 12. 2023 prohlídky stájí, historické postrojovny a kočárovny. Zajímavostí hřebčína je např. prezidentský kočár, který používal Tomáš G. Masaryk. Sbírka kočárů obsahuje asi 15 vozů, mimo to jsou k vidění i několikery saně, do nichž se zapřahali koně.
Pardubický kraj | Letní sporty

Sáňkování a snowtubing ve městech i na horách: nejlepší tipy

Sáňkování je pro někoho hezká vzpomínka na dětství, pro jiné zábava na večer, když na chvíli sundají lyže a pro rodiny s dětmi nutnost. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde se obvykle sáňkuje ve velkých městech i kde objevíte speciální sáňkařské tratě, kde nebudete překážet lyžařům.
Pardubický kraj | Zimní sporty

V sobotu se spouští vleky na Dolní Moravě

Od této soboty 2. prosince 2023 otevírá resort Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem sjezdovky! Přijeďte se zaříznout do skvěle upravených sjezdovek a užijte si první lyžování letošní zimy. Pokud počasí nezradí, bude zahájeno lyžování na prvních 3 kilometrech sjezdovek. V plánu je zprovoznit sjezdovky Slamník, Vyhlídková 1, Vyhlídková 2 a Kamila.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 25. listopadu do 17. prosince 2023 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 25. listopadu 2023. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 18. listopadu 2023 bude konat již po 62., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.
Pardubický kraj | Památky