Úvod > Aktuality > Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa
Památky

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

  • Vydáno15. září 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Seznamte se se soutěží Architekt roku 2023. Za mimořádný přínos v posledních pěti letech letos ocenění získal Ivan Kroupa, který stojí například za budovou Centra současného umění DOX v Praze. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na vítěze minulých ročníků a jejich ikonické stavby.

Ivan Kroupa: Architekt roku 2023

V polovině září 2023 odborná porota vyhlásila jako Architekta roku 2023 Ivana Kroupu (*1960), který stojí za projekty Centra současného umění DOX, kterou navrh v roce 2008. Mezi jeho další významné počiny patří Obřadní síň v Týnci nad Sázavou a bytový dům RCP Karlín z loňského roku, dříve navrhl Technologickou budovu Vysoké školy uměleckoprůmyslovéPraze, Hemodialyzační centrum B. Braun v Praze na Bulovce, či Tiskárnu a galerie tisku KarmášekČeských Budějovicích

Ivan Kroupa vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze, byl na praxi v Londýně, Paříži a Barceloně. 
V roce 2019 získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury, opakovaně byl nominován na Mies van der Rohe Award (2009, 2014) a Berliner Kunstpreis, Förderungspreis Baukunst (2001).

Odborná porota ve složení minulých vítězů Stanislav FialaPetr HájekZdeněk FránekPetr StolínLadislav Kuba, Tomáš Pilař oceňuje na Ivanovi Kroupovi, že jeho každá stavba má hodnotu a jasně čitelný rukopis.

"Vždy unikátní prostorová řešení jdou ruku v ruce s precizním výběrem materiálů v jejich syrové podobě. Jeho guerillová architektonická tvorba je o emocích, individuální práci na každém zadání a nekompromisnosti, říká, co si myslí, dělá, co musí, tvoří minimalisticky, ale expresivně," uvedla porota.  
 

Finalisté Architekt roku 2023

Mezi nominovanými finalisty soutěže Architekt 2023 byli Roman Brychta, Markéta Cajthamlová, Marek Chalupa a Roman Koucký. 

Možná jejich jména najdete mezi vítězi v dalších letech. Z děl architekta Romana Kouckého stojí za zmínku například nový Trojský most v Praze, který nahradil starý provizorní Rámusák, Mariánský most v Ústí nad Labem, Fárův dům ve Slavonicích nebo právě dokončovaný multifunkční vstup Muzea Krkonoš ve Vrchlabí.

Marek Chalupa patří více než čtvrt století mezi špičku v oboru, mezi jeho nejznámější díla patří vítězný návrh Pavilonu ČR na EXPO 2000 v Hannoveru, či rekonstrukce viničního altánu Gröbovka v Praze.
 

Čestné ocenění a Architekt obci 2023

Čestné uznání poroty obdržel in memoriam Jiří Zhoř (1974 – 2022). Zhoř pracoval převážně na interiérech. Dle poroty byla jeho práce "syrová, odhalující na kost, artikulovaná k jasné čitelnosti všech konstrukčních článků, brutální, přitom nesmírně jemná a poetická." Z jeho prací porota upozornila na realizace v pasáži Komerční banky na náměstí Svobody v Brně.

Ocenění Architekt obci 2023 obdržela obecní architektka Dolních Břežan Anna Šlapetová za dlouhodobý přínos pro rozvoj obce Dolní Břežany.

V rámci předávání cen proběhlo také vyhlášení vítěze Ceny časopisu INTRO, kterou si odnesla krajinářská architektka Eva Wagnerová za návrh Parku Zdeňka Kopala
 

Vítězové Architekt roku 2022: Kuba & Pilař architekti

V loňském roce ocenění získali Kuba & Pilař architekti. První významnou veřejnou zakázkou Ladislava Kuby (*1963) a Tomáše Pilaře (*1964) byla v roce 1998 knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzityBrně. Naopak stavba nejnovější, Moravskoslezská vědecká knihovna a centrum digitalizace a inovací v Ostravě, teprve vznikne. Ačkoli budoucí ikonická dominanta moravskoslezské metropole zatím existuje jen virtuálně, už má přezdívku: Černá kostka. Hotová by měla být v roce 2024.

Architektonický ateliér Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře navrhl například přístavbu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích nebo Fakultu humanitních studií Karlovy univerzity, přestavěnou z bývalé vysokoškolské menzy. V jejich portfoliu najdete několik bytových komplexů v Praze a Ostravě, vilové bytové domy, obchodní dům Omega a kašnu na náměstí SvobodyBrně, obchodní centrum City Park v Jihlavě či kapli sv. AntonínaČerné. Pět jejich staveb bylo nominováno na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award, devětkrát získali cenu Grand Prix architektů. Jejich doménou však nejsou jen velké stavby: odborníci například řadí na seznam jejich nejhezčích projektů nenápadnou malou kapličku v Jestřebí na Vysočině.
 

Architekti let 2013–2021

Titul Architekt roku 2013 získal Antonín Novák (*1963), který působí v projekční kanceláři Atelier D.R.N.H.; podle jeho projektu například proběhla rekonstrukce divadla RedutaBrně.

Architektem roku 2014 se stal Josef Pleskot (*1952). Je autorem projektu vinařského domu Sonberk v Popicích nebo revitalizace průmyslového areálu Dolní Vítkovice v Ostravě včetně multifunkční auly Gong, Světa techniky a Bolt Tower.

V roce 2015 titul Architekt roku obdržel Adam Gebrian (*1979), architekt, teoretik, propagátor, kritik architektury a její fanoušek. Místo navrhování staveb se rozhodl propagovat architekturu například formou televizních pořadů, článků a knih o architektuře.

V roce 2016 se stala Architektem roku Marcela Steinbachová (*1975), zakladatelka spolku Kruh, který od roku 2010 pořádá celorepublikový festival Den architektury.

Držitelkou ocenění Architekt roku 2017 je Kateřina Šedá (*1977), umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Je autorkou řady veřejných realizací v České republice i v zahraničí.

Architektem roku 2018 se stal Petr Hájek (*1970). K jeho nejznámějším stavbám patří Arcidiecézní muzeum v Olomouci, revitalizace Jiřského náměstí na Pražském hradě, úpravy Zámeckého návrší v Litomyšli a také Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí.

Cenu Architekt roku 2019 obdržel Stanislav Fiala (*1962). Je autorem desítek originálních staveb, k jeho nejvýznamnějším stavbám patří třeba Palác Špork a Palác Drn na Národní třídě v Praze či Golfklub Čertovo břemeno v Alenině Lhotě; jeho klubovna a restaurace se pyšní titulem Stavba roku 2011.

Titul Architekt roku 2020 získal Zdeněk Fránek (*1961), autor řady moderních kostelů, například v Litomyšli či Praze, a také Stezky v oblacích na Dolní Moravě či pozorovatelny Durch.

Architektem roku 2021 se stal Petr Stolín (*1958), který tvoří v tandemu s Alenou Mičekovou. Společně navrhují neobyčejné zenové domy, neokázalé, skromné a přitom nevídaně působivě uspořádané, v jednom z nich architekt sám bydlí a pracuje. Jimi navržená mateřská škola ve Vratislavicích nad Nisou získala Českou cenu za architekturu 2019 a byla zároveň nominovaná na prestižní Cenu Miese van der Rohe Award.
 

O soutěži Architekt roku

Soutěž Architekt roku pořádá společnost ABF, pořadatel stavebního veletrhu FOR ARCH. Cena se předává vždy v září. Každoročně udělované odborné ocenění Architekt roku upozorňuje na význam a důležitost architektury pro život a rozvoj společnosti. Cena je určená těm, kteří se během posledních pěti let svým inovativním přístupem významně zasloužili o architekturu v České republice, a to od návrhů domů, měst a krajin až po teoretickou, vzdělávací, propagační nebo publikační činnost.
7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

O březnu už bezmála 70 let mluvíme jako o Měsíci knihy. Jak taková tradice vznikla? A jak vlastně vypadá svět krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit? Společně se podíváme také do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se po stopách posledního knižního objevu.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Baví vás architektura, design, umění a urbanismus? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, které festivaly, přehlídky a soutěže by neměly uniknout vaší pozornosti. Zároveň vám představíme známé české architekty, výherce různých přehlídek a soutěží, a podíváme se, co se podle jejich projektů staví u nás i ve světě.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov (MUD*) sídlí v prostorách citlivě zrekonstruované secesní budovy bývalé Okresní hospodářské záložny v Benešově. MUD* se zaměřuje především na výtvarné umění a design 20. a 21. století.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Dvanáct rozhleden, na které se dostanete výtahem nebo lanovkou

Dvanáct rozhleden, na které se dostanete výtahem nebo lanovkou

Výhledy z rozhleden jsou sice príma, ale už vás někdy napadlo, že by byly ještě lepší bez těch nekonečných schodišť? A co když se zkrátka kvůli zdravotním potížím nahoru sami nikdy nedostanete? Portál Kudy z nudy pro vás připravil přehled věží, kam se podíváte opravdu snadno a s minimální námahou.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

20 tipů na výlet za stavbami architekta Jana Kotěry

20 tipů na výlet za stavbami architekta Jana Kotěry

Jan Kotěra (18. 12. 1871 – 17. 4. 1923) – architekt mezinárodního významu a vůdčí osobnost české moderní architektury. Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na dalších místech. Mezi další nejvýznamnější Kotěrova díla v Čechách patří například hotel Okresní dům nebo Městské muzeum v Hradci Králové, Máchova vila v Bechyni nebo Baťova vila ve Zlíně.

21 lávek a mostů, které stojí za to prohlédnout si zblízka

21 lávek a mostů, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové, které teprve vznikají. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si je na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.

Propadněte kouzlu českého moderního designu!

Propadněte kouzlu českého moderního designu!

Český design nabízí v mnoha oborech vysoký standard a originalitu. Mladí čeští designéři zaznamenávají úspěchy po celém světě a v jejich kvalitních a přitom dostupných, výrobcích s osobitým stylem nechybí pořádná dávka humoru či fantazie. Hledáte-li nový nápaditý styl, nechte se přesvědčit, že současný český design má co nabídnout – k zajímavým designovým kouskům patří elegantní a přitom technicky dokonalé vázy z varného skla studia Ogloj Chorchoj nebo výrobky Ronyho Plesla ze světélkujícího uranového skla. Úsměv na tváři vyvolají výrobky Maxima Velčovského, mezi které patří například popelník ve tvaru České republiky.

České památky získaly značku Evropské dědictví

České památky získaly značku Evropské dědictví

Pražská kolonie Baba, brněnská kolonie Nový dům a zámek Kynžvart – to jsou tři české lokality, které obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci.

#světovéČesko, Pustevny, obnovený Libušín a vyšívaná vesnice Čičmany

#světovéČesko, Pustevny, obnovený Libušín a vyšívaná vesnice Čičmany

Kdo zná beskydské Pustevny, zná i Maměnku a Libušín: dvě půvabné horské útulny, které navrhl architekt Dušan Jurkovič a o něž pečuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Když v roce 2014 Libušín vyhořel, opravy se sice protáhly na šest let, ale zato neobyčejnou stavbu uvidíte v podobě, jakou naposled měla v roce 1925.

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

Pavilon Expo 1958 na Letné

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

5 staveb Petra Stolína, architekta roku 2021

5 staveb Petra Stolína, architekta roku 2021

Cenu Architekt roku 2021, čestný titul udílený osobnostem, jež vynikají na poli architektury, získal letos liberecký architekt a pedagog Petr Stolín (*1958). Jeho stavby zaujmou tím, že jsou neokázalé, skromné, levné, a přitom nevídaně působivé. Stolín také opakovaně získal hlavní cenu v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu. Roku 1993 založil vlastní architektonickou praxi a od roku 2008 spolupracuje s Alenou Mičekovou pod Petr Stolín Architekt. Společně se také věnují vedení ateliéru konceptuálního analogového modelování na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kde Petr Stolín vede Katedru architektury.

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

V dobách svého vzniku televizní vysílače budované uprostřed měst provokovaly a vysloužily si spousty nelichotivých přezdívek, dnes je ale známe především jako skvělá turistická lákadla. Vyjet pohodlně výtahem do výšky, dát si kávu ve vyhlídkové restauraci a rozhlížet se po okolí je zkrátka zážitek – a platí to pro televizní vysílač na pražském Žižkově stejně jako pro televizní věže v jiných evropských městech. Pojďte se s nimi seznámit!

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

Zatímco svět s pobavením, touhou i nedočkavostí sleduje kosmické dostihy Elona Muska a plány na osídlení Marsu, Češi – a zejména ti ze severu – zůstávají v klidu. Muskova raketa Starship se teprve chystá, na Liberecku už svou kosmickou loď mají: je zaparkovaná na Ještědu. A proč ostatně letět na Mars, když tu Marťani už přistáli. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Současná moderní budova knihovny vznikla koncem roku 2000 a byla oceněna několika cenami. Stojí na místě staré synagogy, kterou vypálili nacisté v roce 1938. Architektem celé budovy je Radim Kousal z libereckého ateliéru SIAL. Knihovna v Liberci má bohaté fondy literatury české, německé a židovské.

Další aktuality

Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy

Druhá světová válka dala vzniknout řadě fascinujících příběhů. Oskar Schindler, Nicholas Winton a Antonín Kalina se nebáli podat dětem i dospělým pomocnou ruku, přestože svými činy ohrozili sami sebe. Statečné zachránce, kteří se postavili mrazivé skutečnosti a nepředstavitelným hrůzám, dnes je kromě památníků a muzeí připomínají i dojemné filmy. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
Památky

20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceniny

Když zasvítí sluníčko a jeho paprsky alespoň na chvíli začnou příjemně hřát, je ten pravý čas vyrazit na první téměř jarní výlety! V našich předjarních tipech najdete hrady, které již otevřely své brány prvním turistům, ale i pěkné hradní zříceniny, které jsou volně přístupné. Z některých míst bude touto dobou jedinečný výhled díky dosud bezlistým stromům. Užijte si předjaří pěkným výletem!
Památky

Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.
Památky

Poznejte unikáty našich přehrad: 10 tipů na naše nejzajímavější vodní díla

Plánujete výlet, ale chybí vám inspirace, kam se vydat? Co třeba za technickými památkami v podobě našich nejzajímavějších vodních děl? Kudy z nudy vám nabídne třeba pohled na hřebeny Jeseníků, chůzi nad vodní hladinou anebo jízdu po pohádkové hrázi.
Památky

100 tipů na výlety do tajemných míst, kde se budete trochu bát

Navštivte zříceniny hradů a klášterů, katovny, hřbitovy, podzemí či kostnice a užijte si trochu tajemna! Patříte k těm, kteří se rádi bojí, anebo jste spíš zvědaví na strašidelné historky, pověsti a dávnou historii? Vypravte se třeba po stopách děsivých čarodějnických procesů, k menhirům a kamenným kruhům, do pohádkového pekla anebo do míst spojených s čerty a ďábly.
Památky

10 tipů, kde objevíte sochařské galerie pod širým nebem aneb ve stínu i na výsluní

Na výstavy soch nemusíte chodit jen do muzeí a galerií, někdy stačí vypravit se docela obyčejně ven, do ulic nebo do přírody. Někde budete obdivovat umění starých mistrů, jinde nápaditost současných autorů. Kam vás na Kudy z nudy pozveme na přehlídku soch pod širým nebem?
Památky

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.
Památky

Velké manévry: malá kaple, obří kostel a další „stěhovavé“ stavby

Když se mluví o stěhování staveb, většině lidí se vybaví kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Věděli jste ale, že staveb, které změnily své místo, je u nás daleko víc? A některé z nich musely překonat opravdu velké vzdálenosti, jiné byly posunuty o několik metrů... Na výlet po stopách kaplí a kostelů, které původně stály na jiných místech, než stojí dnes, vás zve portál Kudy z nudy.
Památky