Úvod > Aktuality > Tradice: soutěž Architekt roku 2022 a vítězný ateliér Kuba & Pilař architekti
Památky

Tradice: soutěž Architekt roku 2022 a vítězný ateliér Kuba & Pilař architekti

  • Vydáno27. září 2022
Seznamte se s Architekty roku 2022! Držiteli prestižního ocenění, které se uděluje za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, se stali Ladislav Kuba a Tomáš Pilař z ateliéru Kuba & Pilař architekti. Spolupracují už třicet let a jejich stavby znáte z řady našich měst.
První významnou veřejnou zakázkou Ladislava Kuby (*1963) a Tomáše Pilaře (*1964) byla v roce 1998 knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzityBrně. Naopak stavba nejnovější, Moravskoslezská vědecká knihovna a centrum digitalizace a inovací v Ostravě, teprve vznikne. Ačkoli budoucí ikonická dominanta moravskoslezské metropole zatím existuje jen virtuálně, už má přezdívku: Černá kostka. Hotová by měla být v roce 2024.
 

Kuba & Pilař architekti

Architektonický ateliér Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře navrhl například přístavbu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích nebo Fakultu humanitních studií Karlovy univerzity, přestavěnou z bývalé vysokoškolské menzy. V jejich portfoliu najdete několik bytových komplexů v Praze a Ostravě, vilové bytové domy, obchodní dům Omega a kašnu na náměstí SvobodyBrně, obchodní centrum City Park v Jihlavě či kapli sv. AntonínaČerné. Pět jejich staveb bylo nominováno na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award, devětkrát získali cenu Grand Prix architektů. Jejich doménou však nejsou jen velké stavby: odborníci například řadí na seznam jejich nejhezčích projektů nenápadnou malou kapličku v Jestřebí na Vysočině.

Kolega a architekt Zdeněk Fránek, laureát ocenění Architekt roku 2020 a současně jeden z porotců, o dvojici Kuba & Pilař mluví jako o fenoménu české architektury. „Jako jedni z prvních zareagovali na minimalismus a do důsledku ho realizují,“ říká. „Vyhrávají soutěže, mají na to zřejmě nějaký výborný mechanismus, oprávněně. Stavby dokáží dotáhnou do posledního detailu. Jejich struktury jsou neokázale okázalé a monumentální, a přitom ekonomicky zvládnutelné. Investor, který si je vybere, nikdy nelituje. Jejich stavby jsou součástí historie české architektury.“
 

Porota a pět možných vítězů ceny Architekt roku

Odborná porota složená z vítězů minulých kol (Stanislav Fiala, Zdeněk Fránek, Petr Hájek, loňský laureát Petr Stolín a Kateřina Šedá) vybírala letošní vítěze soutěže Architekt roku tradičně z pěti finalistů. Vítěze Ladislava Kubu a Tomáše Pilaře doplňovali Mirko Baum, Roman Koucký, Ivan Kroupa a Jan Magasaník.

Možná jejich jména najdete mezi vítězi v dalších letech. Z děl architekta Romana Kouckého stojí za zmínku například nový Trojský most v Praze, který nahradil starý provizorní Rámusák, Mariánský most v Ústí nad Labem, Fárův dům ve Slavonicích nebo právě dokončovaný multifunkční vstup Muzea Krkonoš ve Vrchlabí. Architekta Ivana Kroupu znáte jako autora Centra současného umění DOXPraze-Holešovicích. Jan Magasaník je členem prestižního dánského architektonického ateliéru Bjarke Ingels Group (BIG), v Praze by podle jejich projektu měla vzniknout budova Vltavské filharmonie.

Organizátoři soutěže rovněž udělili čestné uznání poroty generální ředitelce Národního památkového ústavu Naděždě Goryczkové, a to za podporu kvalitní architektury i kultury v České republice. Nedílnou součástí soutěže je také ocenění Architekt obci, které je oceněním tvůrčí spolupráce tandemu architekt – obec; v roce 2022 tuto cenu získala architektka Daria Balejová za dlouhodobý přínos pro rozvoj města Řevnice.
 

Architekti let 2013–2021

Titul Architekt roku 2013 získal Antonín Novák (*1963), který působí v projekční kanceláři Atelier D.R.N.H.; podle jeho projektu například proběhla rekonstrukce divadla RedutaBrně.

Architektem roku 2014 se stal Josef Pleskot (*1952). Je autorem projektu vinařského domu Sonberk v Popicích nebo revitalizace průmyslového areálu Dolní Vítkovice v Ostravě včetně multifunkční auly Gong, Světa techniky a Bolt Tower.

V roce 2015 titul Architekt roku obdržel Adam Gebrian (*1979), architekt, teoretik, propagátor, kritik architektury a její fanoušek. Místo navrhování staveb se rozhodl propagovat architekturu například formou televizních pořadů, článků a knih o architektuře.

V roce 2016 se stala Architektem roku Marcela Steinbachová (*1975), zakladatelka spolku Kruh, který od roku 2010 pořádá celorepublikový festival Den architektury.

Držitelkou ocenění Architekt roku 2017 je Kateřina Šedá (*1977), umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Je autorkou řady veřejných realizací v České republice i v zahraničí.

Architektem roku 2018 se stal Petr Hájek (*1970). K jeho nejznámějším stavbám patří Arcidiecézní muzeum v Olomouci, revitalizace Jiřského náměstí na Pražském hradě, úpravy Zámeckého návrší v Litomyšli a také Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí.

Cenu Architekt roku 2019 obdržel Stanislav Fiala (*1962). Je autorem desítek originálních staveb, k jeho nejvýznamnějším stavbám patří třeba Palác Špork a Palác Drn na Národní třídě v Praze či Golfklub Čertovo břemeno v Alenině Lhotě; jeho klubovna a restaurace se pyšní titulem Stavba roku 2011.

Titul Architekt roku 2020 získal Zdeněk Fránek (*1961), autor řady moderních kostelů, například v Litomyšli či Praze, a také Stezky v oblacích na Dolní Moravě či pozorovatelny Durch.

Architektem roku 2021 se stal Petr Stolín (*1958), který tvoří v tandemu s Alenou Mičekovou. Společně navrhují neobyčejné zenové domy, neokázalé, skromné a přitom nevídaně působivě uspořádané, v jednom z nich architekt sám bydlí a pracuje. Jimi navržená mateřská škola ve Vratislavicích nad Nisou získala Českou cenu za architekturu 2019 a byla zároveň nominovaná na prestižní Cenu Miese van der Rohe Award.
 

O soutěži Architekt roku

Soutěž Architekt roku pořádá společnost ABF, pořadatel stavebního veletrhu FOR ARCH. Cena se předává vždy v září v Kongresovém sále na pražském výstavišti v Letňanech na veletrhu FOR ARCH. Každoročně udělované odborné ocenění Architekt roku upozorňuje na význam a důležitost architektury pro život a rozvoj společnosti. Cena je určená těm, kteří se během posledních pěti let svým inovativním přístupem významně zasloužili o architekturu v České republice, a to od návrhů domů, měst a krajin až po teoretickou, vzdělávací, propagační nebo publikační činnost.
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Expozici orientovanou především na historii regionu severního Plzeňska najdete v areálu bývalého cisterciáckého proboštství v Mariánské Týnici.

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

21 lávek a mostů, které stojí za to prohlédnout si zblízka

21 lávek a mostů, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové, které teprve vznikají. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si je na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.

Pavilon Expo 1958 na Letné

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

5 staveb Petra Stolína, architekta roku 2021

5 staveb Petra Stolína, architekta roku 2021

Cenu Architekt roku 2021, čestný titul udílený osobnostem, jež vynikají na poli architektury, získal letos liberecký architekt a pedagog Petr Stolín (*1958). Jeho stavby zaujmou tím, že jsou neokázalé, skromné, levné, a přitom nevídaně působivé. Stolín také opakovaně získal hlavní cenu v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu. Roku 1993 založil vlastní architektonickou praxi a od roku 2008 spolupracuje s Alenou Mičekovou pod Petr Stolín Architekt. Společně se také věnují vedení ateliéru konceptuálního analogového modelování na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kde Petr Stolín vede Katedru architektury.

10 staveb architekta Jana Kotěry

10 staveb architekta Jana Kotěry

Jan Kotěra (18. 12. 1871 – 17. 4. 1923) – architekt mezinárodního významu a vůdčí osobnost české moderní architektury. Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na dalších místech. Mezi další nejvýznamnější Kotěrova díla v Čechách patří například hotel Okresní dům nebo Městské muzeum v Hradci Králové, Máchova vila v Bechyni nebo Baťova vila ve Zlíně.

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

O březnu už bezmála 70 let mluvíme jako o Měsíci knihy. Jak taková tradice vznikla? A jak vlastně vypadá svět krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit? Společně se podíváme také do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se po stopách posledního knižního objevu.

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

V dobách svého vzniku televizní vysílače budované uprostřed měst provokovaly a vysloužily si spousty nelichotivých přezdívek, dnes je ale známe především jako skvělá turistická lákadla. Vyjet pohodlně výtahem do výšky, dát si kávu ve vyhlídkové restauraci a rozhlížet se po okolí je zkrátka zážitek – a platí to pro televizní vysílač na pražském Žižkově stejně jako pro televizní věže v jiných evropských městech. Pojďte se s nimi seznámit!

Dvanáct rozhleden, na které se dostanete výtahem nebo lanovkou

Dvanáct rozhleden, na které se dostanete výtahem nebo lanovkou

Výhledy z rozhleden jsou sice príma, ale už vás někdy napadlo, že by byly ještě lepší bez těch nekonečných schodišť? A co když se zkrátka kvůli zdravotním potížím nahoru sami nikdy nedostanete? Portál Kudy z nudy pro vás připravil přehled věží, kam se podíváte opravdu snadno a s minimální námahou.

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

Zatímco svět s pobavením, touhou i nedočkavostí sleduje kosmické dostihy Elona Muska a plány na osídlení Marsu, Češi – a zejména ti ze severu – zůstávají v klidu. Muskova raketa Starship se teprve chystá, na Liberecku už svou kosmickou loď mají: je zaparkovaná na Ještědu. A proč ostatně letět na Mars, když tu Marťani už přistáli. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

#světovéČesko, Pustevny, obnovený Libušín a vyšívaná vesnice Čičmany

#světovéČesko, Pustevny, obnovený Libušín a vyšívaná vesnice Čičmany

Kdo zná beskydské Pustevny, zná i Maměnku a Libušín: dvě půvabné horské útulny, které navrhl architekt Dušan Jurkovič a o něž pečuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Když v roce 2014 Libušín vyhořel, opravy se sice protáhly na šest let, ale zato neobyčejnou stavbu uvidíte v podobě, jakou naposled měla v roce 1925.

Propadněte kouzlu českého moderního designu!

Propadněte kouzlu českého moderního designu!

Český design nabízí v mnoha oborech vysoký standard a originalitu. Mladí čeští designéři zaznamenávají úspěchy v celém světě. V jejich kvalitních a přitom dostupných výrobcích s osobitým stylem nechybí pořádná dávka humoru i fantazie. Hledáte-li nový nápaditý styl, nechte se přesvědčit, že současný český design má co nabídnout – k zajímavým designován kouskům patří elegantní a přitom technicky dokonalé vázy z varného skla studia Ogloj Chorchoj nebo výrobky Ronyho Plesla ze světélkujícího uranového skla. Úsměv na tváři vyvolají výrobky Maxima Velčovského, mezi které patří například popelník ve tvaru České republiky.

České památky získaly značku Evropské dědictví

České památky získaly značku Evropské dědictví

Pražská kolonie Baba, brněnská kolonie Nový dům a zámek Kynžvart – to jsou tři české lokality, které obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci.

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu sídlí v prostorách citlivě zrekonstruované secesní budovy bývalé okresní záložny v Benešově. MUD se zaměřuje především na výtvarné umění a design 20. a 21. století.

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Současná moderní budova knihovny vznikla koncem roku 2000 a byla oceněna několika cenami. Stojí na místě staré synagogy, kterou vypálili nacisté v roce 1938. Architektem celé budovy je Radim Kousal z libereckého ateliéru SIAL. Knihovna v Liberci má bohaté fondy literatury české, německé a židovské.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Další aktuality

Putujte za českými pohádkami s Kudy z nudy

Na oblíbené, nestárnoucí pohádky se už dívají celé generace Čechů. Některé se natáčely na všeobecně známých místech, ale lokality jiných zase tak dobře známé nejsou. Právě proto jsme pro vás připravili několik tipů, kam zajet s dětmi za pohádkovými exteriéry a zaručujeme, že ani vy se nebudete nudit, místa jsou to totiž přímo pohádková.
Památky

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
Památky

Advent na hradech a zámcích 2022 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
Památky

Svatý Mikuláš, jeho dobré srdce a deset svatomikulášských kostelů

Kdo by neznal svatého Mikuláše, na jehož svátek 6. prosince se těší stejně tak děti, jako dospělí. Znáte však svatomikulášskou legendu? A kde se vzal anděl s čertem? A proč nadělují ovoce a pamlsky už 5. prosince večer? Všechny otázky ohledně světce, který je patronem námořníků, rybářů, obchodníků, lékárníků, právníků, studentů, vězňů a dětí vám přiblíží portál Kudy z nudy.
Památky