Úvod > Aktuality > #světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň
#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

  • Vydáno10. července 2021
Okružní třída: už samotný název slibuje eleganci, noblesu a starosvětskou nostalgii. Svou Ringstrasse nemá jen Vídeň, okružní třídy na místě zbořených hradeb vznikly v řadě měst bývalého Rakouska-Uherska. Patří k nim i Opava, bílá perla Slezska.

Po staletí byla Opava centrem opavského knížectví i rakouského a českého Slezska

Opava
Vídeň
Právě po vzoru Vídně vznikla v druhé polovině 19. století okružní třída i v Opavě, která tehdy byla hlavním městem rakouského Slezska. Na místě středověkých hradeb vyrostly honosné budovy, převážně školy a státní instituce, které spojil pás městských parků. Reprezentativní opavská Ringstrasse láká na procházku i dnes. Nechte se unést v čase a zažijte atmosféru rakousko-uherského impéria. V Opavě to půjde samo.
 

Reprezentace, muzea a úřady

Podobně jako podél vídeňské Ringstrasse i podél opavské okružní třídy vznikl bezpočet monumentálních staveb. Tyto budovy – od historické výstavní budovy Slezského zemského muzea přes Obecní důmexpozicí Cesta města až po Knihovnu Petra Bezruče – dnes patří k nejhezčím památkám města.

Podobně jako v jiných městech a na jiných okružních se samozřejmě i v Opavě šlechta a bohatí měšťané předháněli, kdo si u výstavního bulváru postaví pompézní paláce a domy. Zavzpomínat na staré časy můžete třeba u Janottovy vily, kterou si nechal v roce 1870 postavit opavský velkoobchodník a zakladatel cukrovarnictví ve Slezsku Josef Janotta. Dnes v ní sídlí knihovna Slezského zemského muzea, zatímco ředitelství téhož muzea najdete v dalším z reprezentativních paláců. Palác Razumovských coby zimní sídlo rodiny Camilla Razumovského z let 1891–1893 byl postaven v historizujícím stylu podle návrhu Ludwiga Tischlera. Do okružní třídy shlíží také průčelí bývalého obchodního domu Breda nebo budovy Slezské univerzity a řada dalších škol a úřadů.
 

Co neminout v okolí?

Výlety po okružních třídách mají jediný háček: nevedou přes historická centra. V Opavě by rozhodně byla škoda ho vynechat. Chcete vidět město z výšky? Vydejte se na radniční věž Hlásku na Horním náměstí. Skvěle uvidíte nejen celé město s hlavní dominantou, konkatedrálou Nanebevzetí Panny Marie, ale za příznivého počasí dohlédnete dokonce až na Praděd!

Před Hláskou najdete další zajímavost: kašnu zvanou Koule, které se také říká Slunce. Inspirovala totiž vznik modelu sluneční soustavy a unikátní planetární stezky. Když se po ní vydáte, prozkoumáte nejenom Opavu, ale i celou naši sluneční soustavu. Modely planet a planetek jsou rozmístěné v příslušných vzdálenostech od kašny v centru města, tedy v poměru 1:626 576 000 oproti skutečné sluneční soustavě; dokonce i jejich velikosti odpovídají poměrem Slunci v kašně.

V letních dnech si zajděte do Městských sadů a osvěžte se na funkcionalistickém městském koupališti s vyhřívanou vodou. K němu vás sice okružní třída nedovede, ale areál z dílny místního architekta Otty Reichnera z roku 1931 patří stejně jako budovy v centru k architektonickým klenotům města. Hlavní bazén doplňuje brouzdaliště, písečná pláž s hudebním pavilonkem a sluneční terasa, nechybí ani tobogány, plocha pro plážový volejbal či dětské hřiště.
 

Půvaby okružních tříd

  • Vzorem pro všechny okružní třídy je vídeňská Ringstrasse, údajně nejkrásnější bulvár na světě. Velkorysá ulice lemovaná výstavními paláci a rozlehlými parky byla ztělesněním snu císaře Františka Josefa I. a zároveň výstavní skříní Rakouska-Uherska.
  • Měří 5,3 km a podél ní se našlo místo pro monumentální veřejné budovy: novorenesanční Státní operu, parlament, radnici ve stylu vlámské gotiky (o ní jsme už v seriálu #světovéČesko psali, jejím dvojčetem totiž je radnice v Liberci), novobarokní divadlo Burgtheater či univerzitu. Velkolepým dojmem působí část okružní třídy zvaná Burgring, lemující nejenom habsburskou rezidenci Hofburg, ale také náměstí Marie Terezie se dvěma impozantními budovami, v nichž sídlí Uměleckohistorické a Přírodovědecké muzeum. Mezi nimi pak stojí pomník Marie Terezie.
  • Další města, kde zbouraný prstenec hradeb úplně anebo alespoň zčásti vystřídaly okružní třídy, jsou Praha, Olomouc, Hradec Králové anebo Brno. Tamní okružní třída a Ringstraße ve Vídni dokonce vznikaly současně a za účasti stejných architektů, hlavní návrh vypracoval Ludwig Förster.
Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče je jedním z šesti expozičních objektů a areálů Slezského zemského muzea. Vznikl ještě za života básníka Petra Bezruče a stojí na místě jeho rodného domu. Památník Petra Bezruče je literárněvědným pracovištěm a zároveň expozičním areálem.

Opava Radegast Cyklotrack

Opava Radegast Cyklotrack

Opava Radegast Cyklotrack vede zvlněnou krajinou v okolí Opavy. Je vyznačena jako obousměrný okruh s celkovou délkou 90 km. Okruh je propojen se stávajícími cyklotrasami a cyklostezkami, které umožňují trasu zkrátit (nebo prodloužit) a přizpůsobit počet najetých kilometrů vaší fyzické kondici.

Město Opava jako názorná pomůcka ke studiu astronomie

Město Opava jako názorná pomůcka ke studiu astronomie

Město Opava se pyšní názornou pomůckou – modelem sluneční soustavy v měřítku 1 : 626 576 000. Prvky modelu jsou "rozsety" po městě a jeho blízkém okolí, a to přesně tak, jako v reálu na obloze.

Secesní skříňka s teploměrem ve Dvořákových sadech v Opavě

Secesní skříňka s teploměrem ve Dvořákových sadech v Opavě

V parku je k vidění drobná technická secesní památka z roku 1913 – hranolová dřevěná skříň s prosklenými třemi stranami a teploměrem, zdobená železným kováním s motivem kaštanových listů. Na vrcholku skříňky je umístěna soška žáby.

Výstupy na věž Hláska v Opavě

Výstupy na věž Hláska v Opavě

Dominantou města Opavy a jeho symbolem je bezpochyby třípatrová budova věže s názvem Hláska, nebo také Hodinářská věž. 60 metrů vysoká věž ze 17. století stojí uprostřed Horního náměstí v Opavě, kde dnes sídlí Magistrát města Opavy.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie – konkatedrála ostravsko-opavského biskupství

Kostel Nanebevzetí Panny Marie – konkatedrála ostravsko-opavského biskupství

Nejvýznamnější gotickou památkou Opavy je kostel Nanebevzetí Panny Marie vybudovaný na konci 14. století řádem německých rytířů ve stylu slezské cihlové gotiky.

Obchodní dům Breda v Opavě

Obchodní dům Breda v Opavě

Významná památka moderní architektury, to je bývalý obchodní dům Breda, postavený v letech 1928 – 1930 podle projektu významného vídeňského architekta Leopolda Bauera.

Obecní dům v Opavě

Obecní dům v Opavě

V budově bývalé banky v horní části Ostrožné ulice v Opavě bylo otevřeno nové kulturní a společenské centrum. Vznikl zde společenský sál, galerie a muzejní expozice, kavárna a klubová scéna.Obecní dům je novobarokní budovou, postavenou podle projektu vídeňského architekta Rudolfa Eislera v r. 1915.

Dům umění v Opavě

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.

Další aktuality