!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví
Kultura

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Historii a současnost literatury představí nové muzeum, které vzniká roku 2021 v bubenečské Petschkově vile. Jedná se o pobočku Památníku národního písemnictví, která se na Prahu 6 přestěhovala ze Strahovského kláštera. Muzeum je jediné svého druhu v Česku.
Během poslední čtvrtiny 19. a první čtvrtiny 20. století byly v Bubenči na Praze 6 postupně vystavěny tři vily, jejichž stavebníky byli členové bankéřské a průmyslnické rodiny Petschků. Tzv. třetí Petschkova vila čp. 44 byla vybudována v letech 1929–1930. Představuje ukázku eklektického slohu, vyhovujícího reprezentačním potřebám stavebníků. V roce 2006 dům a související pozemek převzal Památník národního písemnictví pro své budoucí sídlo.

Na základě výběrového řízení byl připraven projekt nového sídla instituce. V roce 2015 byla zpracována projektová dokumentace pro výběr zhotovitele stavby. V druhé polovině roku 2016 bylo zahájeno výběrové řízení na rekonstrukci, které bylo dokončeno v prvním čtvrtletí 2017. V současné době probíhá rekonstrukce a její ukončení je plánováno na rok 2020. Pro veřejnost bude objekt jako Muzeum literatury zpřístupněn v roce 2021. Součástí bude stálá expozice věnovaná české literatuře, programový sál, literární kavárna, studovny a odborná pracoviště. 
 

Expozice Muzea literatury

V přízemí bude umístěna dlouhodobá výstava novodobé české literatury a vytvořen prostor pro příležitostné výstavy. Na výstavní sály navazuje víceúčelový sál pro přednášky, semináře, konference, filmová představení, programy s literární tematikou a kulturní i společenské akce pro všechny věkové skupiny návštěvníků. Návštěvníkům bude k dispozici i kavárna a zázemí s prodejnou publikací. Zpřístupněna bude i rozlehlá zahrada.

V prvním patře bude umístěna centrální studovna sbírky PNP s oddělenými prostorami pro studium archiválií i sbírkových předmětů. Odborníci zde naleznou lístkové katalogy, včetně přístupu do databází sbírky. K dispozici bude i odborná příručka. Dále zde bude umístěno ředitelství PNP, pracovny vedení literárního archivu a dalších zaměstnanců, kteří jsou v častém styku s veřejností.

Ve druhém patře budou pracovny sbírkových oddělení a ekonomické oddělení. Prostory v suterénu jsou určeny pro uložení a ochranu sbírky a budovy (depozitáře, konzervační a reprodukční dílny). Bude zde i vstup do plánovaného nového podzemního depozitáře s klimatizací pro nejvzácnější archiválie a sbírkové předměty.
Zobrazit více

Provozovatel

Petschkova vila - Muzeum literatury (PNP)

Pelléova 44/22
Bubeneč
160 00 Praha 6
Email:
mail@muzeumlitera...
WWW:
https://pamatnikn...
WWW:
https://muzeumlit...
GPS:
50,102255 14,407816
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 6
 

Časová náročnost

0,5 hodiny