!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Deset tipů kam do divadel na hradech a zámcích
Deset tipů kam do divadel na hradech a zámcích
"> "> "> "> ">
Kultura

Deset tipů kam do divadel na hradech a zámcích

Vydáno 9. srpna 2019
Dlouhé a teplé letní večery přejí divadelním představením pod širým nebem, ale právě během léta ožívají i divadla na hradech a zámcích. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově

Zámecké divadloČeském Krumlově je výjimečné v mnoha směrech. Je jedním z nejstarších zámeckých barokních divadel ve střední Evropě a díky jevištní technice, kulisám, kostýmům a dekoracím, dochovaným v původním stavu, je nejkomplexněji dochovanou barokní divadelní scénou svého druhu na světě.

Dodnes se tu hraje, například v září při Festivalu barokních umění se každoročně na jevišti zámeckého divadla odehrává novodobá světová premiéra vybrané barokní opery v plně scénickém a výpravném provedení. Divadlu je věnovaná samostatná prohlídková trasa, ve skupině může být nanejvýš dvacet osob. Základní vstupné stojí 200 Kč, děti a studenti zaplatí 130 Kč, senioři 160 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 490 Kč.
 

Otáčivé hlediště, lesní divadla a další scény pod širým nebem

Otáčivé hledištěZa světový unikát je považována také divadelní scéna s otáčivým hledištěm v nádherných přírodních kulisách českokrumlovské zámecké zahrady v sousedství letohrádku Bellarie. Za letních večerů si pod širým nebem můžete vychutnat operní, baletní i činoherní představení, a to každý rok od poloviny června do začátku září. Informace o repertoáru a aktuálních představeních získáte v Informačním centru Český Krumlov.

Přírodní divadlo najdete také v zahradě rokokového zámku v Nových Hradech u Litomyšle; známé je také Přírodní divadlo v zámeckém parku Konopiště ve své době využívalo i Národní divadlo. Dodnes se zde pořádají hudební festivaly, koncerty nebo opery.

Lesní divadlo SloupRomantické je Lesní divadlo ve Sloupu, postavené roku 1920 nedaleko hradu Sloup, V 60. letech bylo divadlo úplně zdevastováno a ke zrekonstruování došlo až v roce 2004. Od té doby se tu v letních měsících opět hrají divadelní představení s neopakovatelnou atmosférou. Dalším lesním divadlem se může chlubit město Řevnice, jenž se stalo domovskou scénou Divadelního souboru Řevnice.

V Praze je velmi oblíbeným místem otevřená divadelní scéna na pražském Vyšehradě. Zde se hraje každé léto, až do 31. srpna. Milovníky opery si dovolujeme pozvat také na každoroční operní "open air" představení v pražské Šárce, které se letos bude konat v neděli 1. září 2019 od 14:00 hodin. Operní pěvci Národního divadla zahrají Donna Giovanniho.
 

Zámecké divadlo v Litomyšli

Také v renesančním zámkuLitomyšli se dochovalo půvabné barokní divadlo z konce 18. století a podobně jako v Českém Krumlově se v něm dodnes hraje. Dostat se sem a alespoň na chvíli se usadit v hledišti je ale mnohem jednodušší – v zámeckém divadle totiž začíná klasická prohlídková trasa.

Hudbymilovní návštěvníci by si neměli nechat ujít letošní výstavu "Balet s rodokmenem", kterou si prohlédnete zdarma v zámeckých arkádách v přízemí, až do 29. 9. 2019. Výstava vznikla ve spolupráci s Národním divadlem a propojuje zámek v Litomyšli s nejstarším baletním titulem La Fille mal gardée. Tento nejhranější evropský balet má nečekanou spojitost i se zámeckým divadlem v Litomyšli z roku 1797. Hraběcí lóži litomyšlského historického divadla zdobí čtyři olejmalby vyjímečného tanečnho páru Salvatore Viganó a Marie Mediny. Salvatore Viganó se účastnil v roli Alaina již premiéry v Bordeaux a na ni navázalo neuvěřitelně úspěšné turné po celé Evropě, jehož dotek pronikl až na zámek do Litomyšle.
 

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

Mnichovo Hradiště zámecké divadloNěkolik kulis lesa, rokokového pokoje a slavnostního sálu, kulisa portálového štítu, pár doplňků, například figury váz a lvů, a samozřejmě původní hlavní zámecký sál, procházející výškou prvního a druhého patra na zámku v Mnichově Hradišti – to je všechno, co se dochovalo z původního zámeckého divadla z konce 18. století. Podíváte se sem vcelku snadno, prohlídka divadla je zařazena do druhého návštěvnického okruhu.

Kromě samotné scény si prohlédnete také interiéry, upravené v roce 1833 pro setkání panovníků Svaté aliance, kolekci divadelních kostýmů a rekvizit, které se objevily v divadelních hrách při této události, a zbrojnici.
 

Barokní divadlo na zámku ve Valticích nabízí pestrý program

Barokní divadlo ValticeRoku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu ve Valticích, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku. Uvidíte v něm například živou barokní operu, poznáte i funkce mašinerie a původních strojů, které je možné také vyzkoušet. Procházkou po divadle a jeho zázemím si prohlédnete nejen zlomek představení z míst knížat, ale i život umělců a mašineristů. Poznáte také práci obsluhy divadla, například při výrobě hluků, jako je třeba déšť nebo hromy.

Barokní maskaBěhem léta nabízí zámecké divadlo spoustu akcí. Tak třeba už 14. srpna se zde uskuteční představení "Dopisy nejen zpěvačkám do pusy", v němž W. A. Mozart promluví nejen hudbou, ale také svými autenticky dochovanými dopisy. Zazní operní árie, písně a komorní hudba. Vivaldiho Čtvero ročních období zazní v divadle ve dnech 21., 28. a 31. srpna. Jedná se o scénické provedení barokní pantomimy Vivaldiho Čtvera ročních dob - Quattro Stagioni. Poutavá pantomima za zvuků historických nástrojů nabídne skutečný kulturní požitek a jedinečný vjem funkčního barokního divadla!

BarokoKonec srpna patří tradičně barokním slavnostem Feste Teatrale. Návštěvníky čeká 31. 8. 2019 bohatý program se zpěvy, tanci, workshopy, hudebními vystoupeními na dobové nástroje po celý den po celém zámeckém areálu a také slavnostní operní představení v zámeckém divadle. Zvláště doporučujeme komickou francouzskou operu Les Amours de Ragonde. Večerní program obstará  barokní ohňostroj za zámkem ve 21:00 a cimbálová muzika k tanci i poslechu na vnitřním nádvoří až do 23:00.
 

Klasicistní divadlo má zámek Kačina

divadlo KačinaDivadlo na zámku Kačina bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851. Intenzivní provoz trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka, pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Hlediště pro téměř 350 diváků má dvě galerie a ve středu za přízemními řadami je tapetovaná hraběcí lóže. Jevištní portál je skoro sedm metrů široký a nad jevištěm je vysoké provaziště, které umožňuje prospekty vytahovat nahoru, což nebylo v tehdejších zámeckých divadlech obvyklé. Zachovaly se také otočné stojany pro umístění osvětlovacích lamp. I dnes se zde nepravidelně konají hudební a divadelní produkce. Divadlo si můžete prohlédnout na prohlídkové trase s číslem 3, na které se vám představí také Chotkovská knihovna, lékárna, zámecká oranžerie a zahrada léčivých rostlin.

KačinaV sobotu 24. 8. 2019 se bude konat Noc na Kačině, která přinese příjemný piknik v trávě a módní přehlídku historických kostýmů. V 17: 00, 18:00, 21:00 a 23:00 ožije zámek divadelním vystoupením Romeo a Julie nejednou 3x jinak - variace na klasickou hru Romeo a Julie, Romeo, Julie a tma (Otčenášek) a moderní verze hry. Program bude pokračovat svyčcovým kvartetem v Chotkovské knihovně, před zámkem zazpívají Sestry Havelkovy a od 21:15 je na plánu letní kino.
Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově - nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově - nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Otáčivé hlediště Český Krumlov - světový unikát

Otáčivé hlediště Český Krumlov - světový unikát

Otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov je otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Kouzlo scéně otáčivého hlediště dodává také okolní prostředí, které tvoří především zahrada a letohrádek zvaný Bellarie.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

V sousedství knihovny v jihovýchodním nároží zámku Mnichovo Hradiště je původní hlavní zámecký sál, který byl koncem 18. století přebudován na zámecké divadlo, zdobené iluzivní klasicistní výmalbou. Divadelní prostor zpřístupněn veřejnosti v rámci prohlídek zámku a kulturních akcí.

Letní scéna Vyšehrad - divadlo pod širým nebem

Letní scéna Vyšehrad - divadlo pod širým nebem

Divadlo pod otevřeným nebem má zvláštní kouzlo - v plenéru umění dýchá jiným životem. Jedním z takových prostorů je Letní scéna na Vyšehradě, venkovní amfiteatr uprostřed hradeb, který je v provozu od 90. let 20. stol.

Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách

Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách

Lesní divadlo bylo vybudováno v mělké skalnaté sníženině na jihozápadním úpatí pískovcového ostrohu Na Stráži, asi půl kilometru jižně od Sloupu. Myšlenka založit letní divadelní scénu uprostřed lesů vznikla roku 1920 a o rok později pak byla scéna dostavěna.