Úvod > Aktuality > 10 tipů, kam do divadel na hradech a zámcích
Zdroj foto: NPÚ
"> Zdroj foto: NPÚ "> Zdroj foto: NPÚ "> Zdroj foto: FB Letní scéna Vyšehrad "> Zdroj foto: luzicke-hory.cz, autor Jiří Kühn "> Zdroj foto: NZM "> Zdroj foto: NZM "> Zdroj foto: NPÚ "> Zdroj foto: NPÚ
Kultura

10 tipů, kam do divadel na hradech a zámcích

  • Vydáno15. srpna 2022
Dlouhé a teplé letní večery přejí divadelním představením pod širým nebem, ale právě během léta ožívají i divadla na hradech a zámcích. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově

Zámecké divadloČeském Krumlově je výjimečné v mnoha směrech. Je jedním z nejstarších zámeckých barokních divadel ve střední Evropě a díky jevištní technice, kulisám, kostýmům a dekoracím, dochovaným v původním stavu, je nejkomplexněji dochovanou barokní divadelní scénou svého druhu na světě. Dodnes se tu hraje, například v září při Festivalu barokních umění se každoročně na jevišti zámeckého divadla odehrává novodobá světová premiéra vybrané barokní opery v plně scénickém a výpravném provedení. Divadlu je věnovaná samostatná prohlídková trasa, ve skupině může být nanejvýš dvacet osob. Základní vstupné stojí 280 Kč, děti do 18let 110 Kč a studenti nebo senioři 220 Kč.
 

Otáčivé hlediště, lesní divadla a další scény pod širým nebem

Otáčivé hledištěZa světový unikát je považována také divadelní scéna s otáčivým hledištěm v nádherných přírodních kulisách českokrumlovské zámecké zahrady v sousedství letohrádku Bellarie. Za letních večerů si pod širým nebem můžete vychutnat operní, baletní i činoherní představení, a to každý rok od poloviny června do začátku září. Informace o repertoáru a aktuálních představeních získáte v Informačním centru Český Krumlov. Přírodní divadlo najdete také v zahradě rokokového zámku v Nových Hradech u Litomyšle; známé je také Přírodní divadlo v zámeckém parku Konopiště ve své době využívalo i Národní divadlo. Dodnes se zde pořádají hudební festivaly, koncerty nebo opery.

Lesní divadlo SloupRomantické je Lesní divadlo ve Sloupu, postavené roku 1920 nedaleko hradu Sloup, V 60. letech bylo divadlo úplně zdevastováno a ke zrekonstruování došlo až v roce 2004. Od té doby se tu v letních měsících opět hrají divadelní představení s neopakovatelnou atmosférou. Dalším lesním divadlem se může chlubit město Řevnice, jenž se stalo domovskou scénou Divadelního souboru Řevnice. V Praze je velmi oblíbeným místem otevřená divadelní scéna na pražském Vyšehradě. Zde se hraje každé léto, až do 4. září. Milovníky opery si dovolujeme pozvat také na každoroční operní "open air" představení v pražské Šárce, které se letos bude konat v neděli 4. září 2022 od 14:00 hodin. Operní pěvci Národního divadla zahrají Dvě vdovy.
 

Zámecké divadlo v Litomyšli

Také v renesančním zámkuLitomyšli se dochovalo půvabné barokní divadlo z konce 18. století a podobně jako v Českém Krumlově se v něm dodnes hraje. Dostat se sem a alespoň na chvíli se usadit v hledišti je ale mnohem jednodušší – do zámeckého divadlaá vás totiž zavede prohlídková trasa Zámek za Valdštejnů (základní okruh). Mimo zeleného a modrého salonu či pracovny hraběte, salonu hraběnky, ložnice pro hosty, kávové kuchyně nebo čítárny zavítáte na trase i do "domácího divadla" Valdštejnů-Vartenberků z roku 1797. Divadlo si nechal zřídit Antonínův otec hrabě Jiří Josef z Valdštejna-Vartenberka, jenž spolu se svou rodinou také v představeních hrával. V oblibě byly zejména lehké konverzační komedie. Dochovala se zde původní jevištní mašinerie a osvětlovací technika. Autorem kulis je malíř Josef Platzer, jenž namaloval rovněž kulisy pro vídeňské dvorní divadlo či pro Stavovské divadlo v Praze. Tato trasa připomene také starší historii zámku před příchodem Valdštejnů od jeho založení Vratislavem II. z Pernštejna v polovině 16. století a hraběcí rodinu Trauttmansdorffů.
 

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

Mnichovo Hradiště zámecké divadloNěkolik kulis lesa, rokokového pokoje a slavnostního sálu, kulisa portálového štítu, pár doplňků, například figury váz a lvů, a samozřejmě původní hlavní zámecký sál, procházející výškou prvního a druhého patra na zámku v Mnichově Hradišti – to je všechno, co se dochovalo z původního zámeckého divadla z konce 18. století. Podíváte se sem vcelku snadno, prohlídka divadla je zařazena do druhého návštěvnického okruhu s názvem Divadlo a Svatá aliance. Kromě samotné scény si prohlédnete také interiéry, upravené v roce 1833 pro setkání panovníků Svaté aliance, kolekci divadelních kostýmů a rekvizit, které se objevily v divadelních hrách při této události, a zbrojnici.
 

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Barokní divadlo ValticeRoku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu ve Valticích, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku pojmenovanou Cesta zákulisím barokního divadla. Uvidíte v něm například živou barokní operu, poznáte i funkce mašinerie a původních strojů, které je možné také vyzkoušet. Procházkou po divadle a jeho zázemím si prohlédnete nejen zlomek představení z míst knížat, ale i život umělců a mašineristů. Poznáte také práci obsluhy divadla, například při výrobě hluků, jako je třeba déšť nebo hromy. Součástí prohlídky je promítání filmu o obnově a rekonstrukci zámeckého divadla. Můžete tako přímo porovnat historii s obnovenou podobou divadla. V sobotu 17. září 2022 můžete do zámeckého divadla vyrazit i se svými dětmi – bude se zde hrát pohádka O jediném stromu. Hrát bude dětský divadelní soubor Oříšek z Kolína
 

Klasicistní divadlo má zámek Kačina

divadlo KačinaDivadlo na zámku Kačina bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851. Intenzivní provoz trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka, pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Hlediště pro téměř 350 diváků má dvě galerie a ve středu za přízemními řadami je tapetovaná hraběcí lóže. Jevištní portál je skoro sedm metrů široký a nad jevištěm je vysoké provaziště, které umožňuje prospekty vytahovat nahoru, což nebylo v tehdejších zámeckých divadlech obvyklé. Zachovaly se také otočné stojany pro umístění osvětlovacích lamp. I dnes se zde nepravidelně konají hudební a divadelní produkce. Divadlo si můžete prohlédnout na prohlídkové trase s číslem 3, na které se vám představí také Chotkovská knihovna, lékárna, zámecká oranžerie a zahrada léčivých rostlin.

noc na kačině Z příběhů kutnohorskýchV sobotu 20. srpna 2022 se bude konat Noc na Kačině, která přinese příjemný piknik v trávě a módní přehlídku historických kostýmů. V 17: 00, 18:00, 21:00 a 23:00 hodni ožije zámek divadelním vystoupením Z příběhů kutnohorských. O hudební zážitky také nebude nouze. Muzikálové písně se přenesou do Chotkovské knihovny. Na hlavním pódiu pak vystoupí kapela Crossband. Po celý večer lze navštívit výstavy a expozice, provoněnou zámeckou kuchyni, prohlídky zámku obohacené zámeckým plesem. Pro odvážné jsou připraveny prohlídky zámecké knihovny pouze za svitu baterek.
Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov je otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Kouzlo scéně otáčivého hlediště dodává také okolní prostředí, které tvoří především zahrada a letohrádek zvaný Bellarie.

Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách

Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách

Lesní divadlo bylo vybudováno v mělké skalnaté sníženině na jihozápadním úpatí pískovcového ostrohu Na Stráži, asi půl kilometru jižně od Sloupu. Myšlenka založit letní divadelní scénu uprostřed lesů vznikla roku 1920 a o rok později pak byla scéna dostavěna.

Letní scéna Vyšehrad – divadlo pod širým nebem

Letní scéna Vyšehrad – divadlo pod širým nebem

Divadlo pod otevřeným nebem má zvláštní kouzlo – v plenéru umění dýchá jiným životem. Jedním z takových prostorů je Letní scéna na Vyšehradě, venkovní amfiteatr uprostřed hradeb, který je v provozu od 90. let 20. stol.

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

V sousedství knihovny v jihovýchodním nároží zámku Mnichovo Hradiště je původní hlavní zámecký sál, který byl koncem 18. století přebudován na zámecké divadlo, zdobené iluzivní klasicistní výmalbou. Divadelní prostor zpřístupněn veřejnosti v rámci prohlídek zámku a kulturních akcí.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.