Úvod > Aktuality > 10 tipů, kam do divadel na hradech a zámcích
Zdroj foto: NPÚ
Kultura

10 tipů, kam do divadel na hradech a zámcích

  • Vydáno22. srpna 2023
Dlouhé a teplé letní večery přejí divadelním představením pod širým nebem, ale právě během léta ožívají i divadla na hradech a zámcích. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově

Zámecké divadloČeském Krumlově je výjimečné v mnoha směrech. Je jedním z nejstarších zámeckých barokních divadel ve střední Evropě a díky jevištní technice, kulisám, kostýmům a dekoracím, dochovaným v původním stavu, je nejkomplexněji dochovanou barokní divadelní scénou svého druhu na světě. Dodnes se tu hraje, například v září při Festivalu barokních umění se každoročně na jevišti zámeckého divadla odehrává novodobá světová premiéra vybrané barokní opery v plně scénickém a výpravném provedení. Divadlu je věnovaná samostatná prohlídková trasa, ve skupině může být nanejvýš dvacet osob. Základní vstupné stojí 280 Kč, děti do 18let 80 Kč a studenti nebo senioři 220 Kč.
 

Otáčivé hlediště, lesní divadla a další scény pod širým nebem

Otáčivé hledištěZa světový unikát je považována také divadelní scéna s otáčivým hledištěm v nádherných přírodních kulisách českokrumlovské zámecké zahrady v sousedství letohrádku Bellarie. Za letních večerů si pod širým nebem můžete vychutnat operní, baletní i činoherní představení, a to každý rok od poloviny června do začátku září. Informace o repertoáru a aktuálních představeních získáte v Informačním centru Český Krumlov. Přírodní divadlo najdete také v zahradě rokokového zámku v Nových Hradech u Litomyšle; známé je také Přírodní divadlo v zámeckém parku Konopiště ve své době využívalo i Národní divadlo. Dodnes se zde pořádají hudební festivaly, koncerty nebo opery.

Lesní divadlo SloupRomantické je Lesní divadlo ve Sloupu, postavené roku 1920 nedaleko hradu Sloup, V 60. letech bylo divadlo úplně zdevastováno a ke zrekonstruování došlo až v roce 2004. Od té doby se tu v letních měsících opět hrají divadelní představení s neopakovatelnou atmosférou. Dalším lesním divadlem se může chlubit město Řevnice, jenž se stalo domovskou scénou Divadelního souboru Řevnice. V Praze je velmi oblíbeným místem otevřená divadelní scéna na pražském Vyšehradě. Zde se hraje každé léto, až do 2. září. Milovníky opery si dovolujeme pozvat také na každoroční operní "open air" představení v pražské Šárce, které se letos bude konat v neděli 3. září 2023 od 14:00 hodin. Operní pěvci Národního divadla zahrají Prodanou nevěstu.
 

Zámecké divadlo v Litomyšli

Také v renesančním zámkuLitomyšli se dochovalo půvabné barokní divadlo z konce 18. století a podobně jako v Českém Krumlově se v něm dodnes hraje. Dostat se sem a alespoň na chvíli se usadit v hledišti je ale mnohem jednodušší – do zámeckého divadla vás totiž zavede prohlídková trasa Zámek za Valdštejnů (základní okruh). Mimo zeleného a modrého salonu či pracovny hraběte, salonu hraběnky, ložnice pro hosty, kávové kuchyně nebo čítárny zavítáte na trase i do "domácího divadla" Valdštejnů-Vartenberků z roku 1797. Divadlo si nechal zřídit Antonínův otec hrabě Jiří Josef z Valdštejna-Vartenberka, jenž spolu se svou rodinou také v představeních hrával. V oblibě byly zejména lehké konverzační komedie. Dochovala se zde původní jevištní mašinerie a osvětlovací technika. Autorem kulis je malíř Josef Platzer, jenž namaloval rovněž kulisy pro vídeňské dvorní divadlo či pro Stavovské divadlo v Praze. Tato trasa připomene také starší historii zámku před příchodem Valdštejnů od jeho založení Vratislavem II. z Pernštejna v polovině 16. století a hraběcí rodinu Trauttmansdorffů. Do zámeckého divadla ale můžete přijít i na představení – v pondělí 28. srpna zde Jaroslav Dušek rozehraje své Čtyři dohody.
 

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

Mnichovo Hradiště zámecké divadloNěkolik kulis lesa, rokokového pokoje a slavnostního sálu, kulisa portálového štítu, pár doplňků, například figury váz a lvů, a samozřejmě původní hlavní zámecký sál, procházející výškou prvního a druhého patra na zámku v Mnichově Hradišti – to je všechno, co se dochovalo z původního zámeckého divadla z konce 18. století. Podíváte se sem vcelku snadno, prohlídka divadla je zařazena do druhého návštěvnického okruhu s názvem Divadlo a Svatá aliance. Kromě samotné scény si prohlédnete také interiéry, upravené v roce 1833 pro setkání panovníků Svaté aliance, kolekci divadelních kostýmů a rekvizit, které se objevily v divadelních hrách při této události, a zbrojnici.
 

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Barokní divadlo ValticeRoku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu ve Valticích, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku pojmenovanou Cesta zákulisím barokního divadla. Uvidíte v něm například živou barokní operu, poznáte i funkce mašinerie a původních strojů, které je možné také vyzkoušet. Procházkou po divadle a jeho zázemím si prohlédnete nejen zlomek představení z míst knížat, ale i život umělců a mašineristů. Poznáte také práci obsluhy divadla, například při výrobě hluků, jako je třeba déšť nebo hromy. Součástí prohlídky je promítání filmu o obnově a rekonstrukci zámeckého divadla. Můžete tako přímo porovnat historii s obnovenou podobou divadla.
 

Klasicistní divadlo má zámek Kačina

divadlo KačinaDivadlo na zámku Kačina bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851. Intenzivní provoz trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka, pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Hlediště pro téměř 350 diváků má dvě galerie a ve středu za přízemními řadami je tapetovaná hraběcí lóže. Jevištní portál je skoro sedm metrů široký a nad jevištěm je vysoké provaziště, které umožňuje prospekty vytahovat nahoru, což nebylo v tehdejších zámeckých divadlech obvyklé. Zachovaly se také otočné stojany pro umístění osvětlovacích lamp. I dnes se zde nepravidelně konají hudební a divadelní produkce. Divadlo si můžete prohlédnout na prohlídkové trase s číslem 3, na které se vám představí také Chotkovská knihovna, lékárna, zámecká oranžerie a zahrada léčivých rostlin.

noc na kačině Z příběhů kutnohorskýchV pátek 1. září 2023 se bude konat Noční prohlídka. Pojďte se vydat na kavalírskou cestu po Evropě 18. století, kterou podnikl mladý J. R. Chotek, aby nasbíral zkušenosti společenské, finanční i milostné. Na své dobrodružné cestě po Itálii, Francii a Německu navštívil papeže či francouzského krále, setkal se s Diderotem i Goldonim a poznal vášnivou přízeň mnoha žen. A ještě o tom napsal divadelní hru. To vše zhlédnete v originálních prostorách zámeckých interiérů, knihovny i divadla. Začátek prohlídky je vždy v 19:30 a ve 21:30 hodin, vstupné stojí 180 Kč.
Letní shakespearovské slavnosti 2024 v Praze

26. 6.7. 9.
Letní shakespearovské slavnosti 2024 v Praze

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara. Od 26. června do 7. září se v Praze můžete těšit na jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov je otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Kouzlo scéně otáčivého hlediště dodává také okolní prostředí, které tvoří především zahrada a letohrádek zvaný Bellarie.

Festival barokních umění v Českém Krumlově 2024

20. 9.22. 9.
Festival barokních umění v Českém Krumlově 2024

Festival barokních umění je festivalem staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Snažíme se podat našim divákům, posluchačům a hostům festivalu pohled na původní barokní hudební tvorbu v co nejautentičtějším provedení.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách

Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách

Lesní divadlo bylo vybudováno v mělké skalnaté sníženině na jihozápadním úpatí pískovcového ostrohu Na Stráži, asi půl kilometru jižně od Sloupu. Myšlenka založit letní divadelní scénu uprostřed lesů vznikla roku 1920 a o rok později pak byla scéna dostavěna.

Letní scéna Vyšehrad – divadlo pod širým nebem

Letní scéna Vyšehrad – divadlo pod širým nebem

Divadlo pod otevřeným nebem má zvláštní kouzlo – v plenéru umění dýchá jiným životem. Jedním z takových prostorů je Letní scéna na Vyšehradě, venkovní amfiteatr uprostřed hradeb, který je v provozu od 90. let 20. stol.

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

V sousedství knihovny v jihovýchodním nároží zámku Mnichovo Hradiště je původní hlavní zámecký sál, který byl koncem 18. století přebudován na zámecké divadlo, zdobené iluzivní klasicistní výmalbou. Divadelní prostor zpřístupněn veřejnosti v rámci prohlídek zámku a kulturních akcí.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura