!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > Kulturní > Husova knihovna v Polné - první volný přístup čtenáře ke knize v ČR
Kulturní

Husova knihovna v Polné - první volný přístup čtenáře ke knize v ČR

Husova knihovna v Polné se stala první knihovnou v republice, která zavedla volný přístup čtenáře ke knize, tj. čtenáři si mohli vybírat knihy sami z regálů. Stalo se tak za první republiky, roku 1930.
Husova knihovna byla otevřena na podzim 1914 – základ tvořilo osm spolkových a jedna obecní knihovna. Pojmenována byla podle Mistra Jana Husa v rámci oslav 500. výročí jeho upálení. Prvním knihovníkem se stal Gustav Vítek. Ten také zavedl, jako první v Československu, tu převratnou novinku - volný výběr knih přímo z regálu.
 
V období první republiky patřila polenská knihovna mezi nejvýznamnější a nejpokrokovější, kde se do praxe uváděly nové metody knihovnické praxe. V roce 1926 na  mezinárodní knihovnické výstavě v Praze získala polenská expozice první místo.
Naposledy změněno: 11. 8. 2020
Husova knihovna v Polné

Husova knihovna v Polné

Budova s číslem popisným 9 se nachází na Sezimově náměstí v Polné a je chráněna jako kulturní památka ČR. V rámci naší republiky se za první republiky proslavila převratnou novinkou, kterou byl volný výběr knih rovnou z regálu.