ÚvodAktualityČesko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku
Životní styl

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Poslechněte si audio verzi článku
Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Angelo Maria Ripellino: Magická Praha

PrahaItalský profesor slavistiky a propagátor české kultury Angelo Maria Ripellino (1923–1978) vytvořil působivý portrét Prahy od doby pobělohorské až po srpen 1968.

V knize přirovnávané k arcimboldovské koláži se pověsti prolínají se skutečností a na jejích stránkách se setkáte s alchymisty, malíři i básníky, s Golemem, Švejkem i Rudolfem II. Prahu poznáte jako mystické, romantickými mýty opředené místo, město podivínů, alchymistů a umělců, ovládané tajemnou magickou atmosférou, na které není snadné zapomenout.
 

Milan Kundera: Nesnesitelná lehkost bytí

retroProzaik, básník, esejista, překladatel a dramatik Milan Kundera (1929–2023) je světově nejúspěšnějším autorem českého původu. V románu se na pozadí Pražského jara 1968 odehrávají příběhy lékaře Tomáše, jeho ženy Terezy a malířky Sabiny, popisující bezútěšný život ve znormalizovaném Československu. Kniha poprvé vyšla ve francouzštině v roce 1984 v Paříži, o rok později česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Pposlední Kunderovou knihou je Slavnost bezvýznamnosti, která vyšla v září 2020.
 

Phillip Roth: Pražské orgie

PrahaÚtlá knížka se odehrává v Sověty okupované Praze, kam americký romanopisec Nathan Zuckerman přijíždí hledat dílo zapomenutého židovského autora a při té příležitosti se zaplete do řady dramatických i groteskních situací. Na paty se mu lepí tajná policie a nakonec je vyhoštěn.

Autor Phillip Roth (* 1933), sám slavný americký spisovatel, vychází z vlastních zážitků z návštěv socialistického Československa v sedmdesátých letech a popisuje životy pražských intelektuálů a disidentů v období normalizace.
 

Michael Chabon: Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

druhá světová válkaZa místo děje jedné ze svých knih si bývalé Československo vybral i americký autor Michael Chabon (* 1963). Příběh, v němž využil oblíbený literární žánr alternativní historie, získal roku 2001 Pulitzerovu cenu.

Příběh začíná v New Yorku na podzim 1939 a hlavní roli v něm hrají Clay alias Samuel Klayman, židovský chlapec z Brooklynu, a Josef Kavalier, který uprchl z Prahy před Hitlerem. Vzniká mezi nimi silné pouto přátelství a sní svůj velký sen: vydávat komiksový časopis a být bohatí. Přes složitost doby se jim podaří své sny uskutečnit.
 

Franz Kafka: Proces

franz kafkaKlasika všech klasik od Franze Kafky (1883–1924), pražského německy píšícího spisovatele židovského původu, okouzluje čtenáře už dlouhá desetiletí. Stěžejní část Kafkova díla byla za jeho života téměř neznámá, publikoval jen několik povídek.

Pouhé tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a povídka Proměna z něj udělaly jednoho z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Proces, příběh o utkání, které průměrný úředníček svádí s neviditelným mocenským aparátem a dusivou byrokracií je stejně jako celé jeho dílo spojený s Prahou.
 

Gustav Meyrink: Golem

golemNěmeckého spisovatele Gustava Meyrinka (1868–1932) silně ovlivnila atmosféra staré Prahy, kde žil mezi lety 1884 a 1904. Děj románu se točí kolem nejznámějšího symbolu pražského Židovského města.

Byl Golem skutečný? Může se objevit ještě dnes? Jak vypadal? Co to vlastně je? Takové otázky si klade i hlavní hrdina příběhu Athanasius Pernath. Jeho život naplňují podivné sny, a tak začne hledat pravdu nejen o své minulosti a ocitá se ve víru okultismu a kabaly.
 

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka

LipniceAutorem nejpřekládanější knihy české literatury byl český spisovatel, publicista a novinář Jaroslav Hašek (1883–1923). Několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný příběh líčí na pozadí řady historek a příběhů a s pomocí všemožných karikatur, podivných figurek a neobvyklých situací žalostné poměry panující v rozkládajícím se Rakousku-Uhersku v době první světové války. V Lipnici nad Sázavou, kde spisovatel zemřel, objevíte nejenom Haškův hrob nebo muzeum, ale i jeden neobvyklý pomník.
 

Jorge Luis Borges: Tajný zázrak

Luis BorgesPovídku Tajný zázrak situoval argentinský spisovatel Jorge Luis Borges (1899–1986) do Prahy, do období po zahájení druhé světové války. Autor nedokončené tragédie Nepřátelé je zajat a chystá se jeho poprava. Hrdinu mrzí, že nedokončil svou práci a požádá Boha, aby učinil zázrak a on mohl ještě rok na své práci pracovat.

Zázrak se skutečně stane, čas se na rok zastaví… a zbytek si přečtěte sami. Mimochodem autor v roce 1955 oslepl a coby slepý knihovník inspiroval kolegu Umberta Eca pro postavu slepého Jorgeho ze Jména růže.
 

Mariusz Szczygieł Szczygiel: Gottland

PrahaZnámý polský reportér a investigativní novinář Mariusz Szczygieł (* 1966) píše o České republice jako o Gottlandu – zemi, kde se Bohem stal Gott (Karel). Novodobé dějiny českého národa nahlíží pohledem člověka odjinud, poutavě a se spoustou zajímavých historických informací, perliček, pikantností a paradoxů.

Kniha vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie (rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka, Marta Kubišová, Jaroslava Moserová), ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy (sochař Otakar Švec, který projektoval největšího Stalina na Zemi; Karel Fabián, spisovatel, který po únoru 1948 odmítl svou minulost a orwellovským způsobem vymazal a nahradil sám sebe; neteř Franze Kafky, která nechce hovořit o svém strýci).
 

Umberto Eco: Pražský hřbitov

židovský hřbitovMáte-li rádi příběhy spojené s dramatem a dobrodružstvím, je pro vás šestý román byl italského sémiologa, estetika, filosofa a spisovatele Umberta Eca (1932–2016) tím pravým. Román sleduje události odehrávající se před zrodem spisu židovského plánu na ovládnutí světa v podobě takzvaných Protokolů sionských mudrců, díla získaného ruskou tajnou službou a vydaného mnichem Sergejem Nilusem roku 1905.

Příběh se odehrává převážně v Paříži a v Itálii, ale je v něm popsáno také tajné noční setkání rabínů na pražském židovském hřbitově.
Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou Příroda

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce Památky

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce

Funkcionalistický skvost v srdci pražské Hanspaulky má za sebou pestrou minulost. Vila byla před válkou domovem herečky Lídy Baarové, od 50. let chátrala a v roce 2005 ji citlivě zrekonstruoval architekt Lábus.

Kafkův dům v Praze Kultura

Kafkův dům v Praze

Rodný dům spisovatele Franze Kafky stál na okraji tehdejšího Pražského židovského ghetta. V současné době je budova využívána pro kulturní a společenské akce.

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze Památky

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze

Na Národní třídě se nachází obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou Památky

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Expozice věnovaná českému spisovateli, publicistovi a novináři, zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, je umístěna v domku v podhradí, v němž prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života a napsal své nejslavnější dílo. Dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice, Víkend hmyzožravců v pražské zoo, Večer otevřených bran na zámku Žleby, Staroměstské náměstí – komentovaná vycházka, Memoriál Rudolfa Utěšila v Klánovicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
17. červenec 2024 11:52
Památky, Praha

Letní slavnosti staré hudby zvou do říše snů

Prázdninovou Prahu opět zpestří festival Letní slavnosti staré hudby. Od 16. července do 6. srpna 2024 zve během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů – od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby jsou "sny". Festivalová nabídka se tak v širokém slova smyslu tohoto motivu zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Právě při aristokratických dvorech působila celá řada špičkových skladatelů. Koncerty například nechají ožít zpívající a hrající anděly z oltářního triptychu z konce 15. století, navodí atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum.
16. červenec 2024 15:00
Kultura, Praha

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).
16. červenec 2024 7:06
Kultura, Praha