Úvod > Aktuality > Deset literárních inspirací pro výlety po Česku
Deset literárních inspirací pro výlety po Česku
"> "> "> "> ">
Kultura

Deset literárních inspirací pro výlety po Česku

Vydáno 23. listopadu 2020
Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Angelo Maria Ripellino: Magická Praha

PrahaItalský profesor slavistiky a propagátor české kultury Angelo Maria Ripellino (1923–1978) vytvořil působivý portrét Prahy od doby pobělohorské až po srpen 1968.

V knize přirovnávané k arcimboldovské koláži se pověsti prolínají se skutečností a na jejích stránkách se setkáte s alchymisty, malíři i básníky, s Golemem, Švejkem i Rudolfem II. Prahu poznáte jako mystické, romantickými mýty opředené místo, město podivínů, alchymistů a umělců, ovládané tajemnou magickou atmosférou, na které není snadné zapomenout.
 

Milan Kundera: Nesnesitelná lehkost bytí

retroProzaik, básník, esejista, překladatel a dramatik Milan Kundera (* 1929) je světově nejúspěšnějším autorem českého původu. V románu se na pozadí Pražského jara 1968 odehrávají příběhy lékaře Tomáše, jeho ženy Terezy a malířky Sabiny, popisující bezútěšný život ve znormalizovaném Československu. Kniha poprvé vyšla ve francouzštině v roce 1984 v Paříži, o rok později česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers.

Zatím poslední Kunderovou knihou je Slavnost bezvýznamnosti, která vyšla letos v září.
 

Phillip Roth: Pražské orgie

PrahaÚtlá knížka se odehrává v Sověty okupované Praze, kam americký romanopisec Nathan Zuckerman přijíždí hledat dílo zapomenutého židovského autora a při té příležitosti se zaplete do řady dramatických i groteskních situací. Na paty se mu lepí tajná policie a nakonec je vyhoštěn.

Autor Phillip Roth (* 1933), sám slavný americký spisovatel, vychází z vlastních zážitků z návštěv socialistického Československa v sedmdesátých letech a popisuje životy pražských intelektuálů a disidentů v období normalizace.
 

Michael Chabon: Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

druhá světová válkaZa místo děje jedné ze svých knih si bývalé Československo vybral i americký autor Michael Chabon (* 1963). Příběh, v němž využil oblíbený literární žánr alternativní historie, získal roku 2001 Pulitzerovu cenu.

Příběh začíná v New Yorku na podzim 1939 a hlavní roli v něm hrají Clay alias Samuel Klayman, židovský chlapec z Brooklynu, a Josef Kavalier, který uprchl z Prahy před Hitlerem. Vzniká mezi nimi silné pouto přátelství a sní svůj velký sen: vydávat komiksový časopis a být bohatí. Přes složitost doby se jim podaří své sny uskutečnit.
 

Franz Kafka: Proces

franz kafkaKlasika všech klasik od Franze Kafky (1883–1924), pražského německy píšícího spisovatele židovského původu, okouzluje čtenáře už dlouhá desetiletí. Stěžejní část Kafkova díla byla za jeho života téměř neznámá, publikoval jen několik povídek.

Pouhé tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a povídka Proměna z něj udělaly jednoho z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Proces, příběh o utkání, které průměrný úředníček svádí s neviditelným mocenským aparátem a dusivou byrokracií je stejně jako celé jeho dílo spojený s Prahou.
 

Gustav Meyrink: Golem

golemNěmeckého spisovatele Gustava Meyrinka (1868–1932) silně ovlivnila atmosféra staré Prahy, kde žil mezi lety 1884 a 1904. Děj románu se točí kolem nejznámějšího symbolu pražského Židovského města.

Byl Golem skutečný? Může se objevit ještě dnes? Jak vypadal? Co to vlastně je? Takové otázky si klade i hlavní hrdina příběhu Athanasius Pernath. Jeho život naplňují podivné sny, a tak začne hledat pravdu nejen o své minulosti a ocitá se ve víru okultismu a kabaly.
 

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka

LipniceAutorem nejpřekládanější knihy české literatury byl český spisovatel, publicista a novinář Jaroslav Hašek (1883–1923). Několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný příběh líčí na pozadí řady historek a příběhů a s pomocí všemožných karikatur, podivných figurek a neobvyklých situací žalostné poměry panující v rozkládajícím se Rakousku-Uhersku v době první světové války. V Lipnici nad Sázavou, kde spisovatel zemřel, objevíte nejenom Haškův hrob nebo muzeum, ale i jeden neobvyklý pomník.
 

Jorge Luis Borges: Tajný zázrak

Luis BorgesPovídku Tajný zázrak situoval argentinský spisovatel Jorge Luis Borges (1899–1986) do Prahy, do období po zahájení druhé světové války. Autor nedokončené tragédie Nepřátelé je zajat a chystá se jeho poprava. Hrdinu mrzí, že nedokončil svou práci a požádá Boha, aby učinil zázrak a on mohl ještě rok na své práci pracovat.

Zázrak se skutečně stane, čas se na rok zastaví… a zbytek si přečtěte sami. Mimochodem autor v roce 1955 oslepl a coby slepý knihovník inspiroval kolegu Umberta Eca pro postavu slepého Jorgeho ze Jména růže.
 

Mariusz Szczygieł Szczygiel: Gottland

PrahaZnámý polský reportér a investigativní novinář Mariusz Szczygieł (* 1966) píše o České republice jako o Gottlandu – zemi, kde se Bohem stal Gott (Karel). Novodobé dějiny českého národa nahlíží pohledem člověka odjinud, poutavě a se spoustou zajímavých historických informací, perliček, pikantností a paradoxů.

Kniha vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie (rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka, Marta Kubišová, Jaroslava Moserová), ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy (sochař Otakar Švec, který projektoval největšího Stalina na Zemi; Karel Fabián, spisovatel, který po únoru 1948 odmítl svou minulost a orwellovským způsobem vymazal a nahradil sám sebe; neteř Franze Kafky, která nechce hovořit o svém strýci).
 

Umberto Eco: Pražský hřbitov

židovský hřbitovMáte-li rádi příběhy spojené s dramatem a dobrodružstvím, je pro vás šestý román byl italského sémiologa, estetika, filosofa a spisovatele Umberta Eca (1932–2016) tím pravým. Román sleduje události odehrávající se před zrodem spisu židovského plánu na ovládnutí světa v podobě takzvaných Protokolů sionských mudrců, díla získaného ruskou tajnou službou a vydaného mnichem Sergejem Nilusem roku 1905.

Příběh se odehrává převážně v Paříži a v Itálii, ale je v něm popsáno také tajné noční setkání rabínů na pražském židovském hřbitově.
Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou vytesala skupina mladých kameníků téměř třímetrový reliéf představující obří ucho, ústa a oči – na paměť špiclování za bývalých režimů.

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Kobyliská střelnice na Praze 8

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Kafkův dům v Praze

Kafkův dům v Praze

Rodný dům spisovatele Franze Kafky stál na okraji tehdejšího Pražského židovského ghetta. V současné době je budova využívána pro kulturní a společenské akce.

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě

Na Národní třídě vyrostlo nové obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i nový veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce

Funkcionalistický skvost v srdci pražské Hanspaulky má za sebou pestrou minulost. Vila byla před válkou domovem herečky Lídy Baarové, od 50. let chátrala a v roce 2005 ji citlivě zrekonstruoval architekt Lábus.

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Expozice věnovaná českému spisovateli, publicistovi a novináři, zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, je umístěna v domku v podhradí, v němž prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života a napsal své nejslavnější dílo. Dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam.