Úvod > Aktuality > #světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli
#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli
"> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

  • Vydáno20. července 2020
S renesancí se v Litomyšli setkáte na každém kroku, od domů na hlavním náměstí přes Klášterní zahrady až po půvabný zámek. Jeho fasády a štíty zdobí osm tisíc originálních psaníčkových sgrafit. Většinu z nich prý vytvořil Šimon Vlach, který na jednom z nich namaloval sám sebe v šaškovské čepici.

To, co návštěvníky zámku v Litomyšli upoutá nejdříve, jsou psaníčka na omítce. Vnější zdi zámku pokrývají tisíce sgrafit!

Jak vlastně sgrafito vzniká? Omítka má dvě vrstvy, přičemž vrchní se za vlhka proškrabuje na zaschlou spodní. Podklad spodní vrstvy bývá buď přírodní anebo z barvené omítky – nejčastěji černé, šedé nebo červenohnědé. Je-li obarvená vrchní omítka, mluvíme o obráceném sgrafitu neboli kontrasgrafitu.
Zámek Litomyšl
Palác na Piazza dei Cavalieri v Pise
Renesanční zámekLitomyšli je výjimečný v mnoha směrech. Kancléř českého království Vratislav Nádherný z Pernštejna jej dal postavit jako dar pro svou milovanou choť Marii Manrique de Lara ze vznešené španělské rodiny Mendoza, dvorní dámu císařovny Marie Španělské. Základní kámen byl položen 18. března 1568, v roce 1999 pak byl jeden z nejkrásnějších renesančních zámků v Česku zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
 

Malá italská Litomyšl

Výsledkem je malá Itálie na Českomoravském pomezí: zámek projektoval italský architekt Giovanni Baptista Aostalis de Sala, o italském původu nebo alespoň zkušenostech vypovídá i jméno Šimona Vlacha, tvůrce psaníčkových sgrafit. Budova respektuje styl italských renesančních paláců, ale architekt ji přizpůsobil podmínkám v zaalpských zemích.

Během staletí se zámek příliš nezměnil, kromě oprav po požáru v 18. století. Neštěstí paradoxně napomohlo dalšímu rozkvětu: nebýt požáru, nevzniklo by v roce 1797 vzácné barokní zámecké rodinné divadlo. Spolu se zámeckými divadly v Českém Krumlově a na zámku v Gripsholmu, letním sídle švédských králů, patří k nejstarším památkám svého druhu v Evropě. Víte, že divadelní dekorace vznikaly v dílně významného a uznávaného českého scénografa z konce 18. století Josefa Platzera, syna známého sochaře Ignáce Františka Platzera?
 

Psaníčka z minulosti

Dvoupatrové arkády jako v pohádce, malebné čtvercové nádvoří a sluneční hodiny jsou na zámkuLitomyšli nepřehlédnutelné, ale skutečně jedinečným uměleckým dílem je sgrafitová výzdoba fasád a štítů. Motivy psaníček, jichž prý je přes osm tisíc, pokrývají celou fasádu zámku a ani jednou se neopakují. Jejich autorství je spojováno se jménem Šimona Vlacha: jeho jméno je uvedeno na jednom ze psaníček s profilem mužské tváře se šaškovskou čepicí s rolničkami na hlavě. Najdete je mezi okny kaple, i s podpisem „Šimon Vlach ztřeštěnej“. Měl snad jejich autor pocit, že panským rozmarům slouží jako kašpar?

Při návštěvě Litomyšle si alespoň některá psaníčka prohlédněte zblízka: není to problém, zámek patří k těm, které obklopuje zámecká zahrada a dají se pohodlně obejít kolem dokola. Kdo není odborník, jen těžko pozná, že většina psaníček není původní. Sgrafita totiž při rekonstrukci po již zmiňovaném požáru překryla barokní omítka, a tak se jich v původní podobě dochovalo jen pár. Obnovila je teprve skupina restaurátorů vedená sochařem Olbramem Zoubkem, která v Litomyšli začala pracovat v sedmdesátých letech 20. století. Naše babičky znaly zámek úplně jinak, ale my můžeme fasády vidět v podobě, jako měly před více než 400 lety.
 

Jak to bylo se Smetanou?

Při procházce kolem zámku se rozhlédněte: v budově bývalého zámeckého pivovaru bydlela rodina sládka Františka Smetany. Právě tady se 2. března roku 1824 narodil jako jedenácté dítě a zároveň první syn hudební skladatel Bedřich Smetana. Zámecký pivovar zrekonstruoval architekt Josef Pleskot a vy jej můžete obdivovat jako příklad šetrného moderního přístupu ke staré architektuře. Stylizovaná expozice v rodném Smetanově bytě představuje osobní skladatelovy věci, jeho první klavír a životopisné dokumenty, v pivovaru se můžete ubytovat. Na slavného skladatele se vzpomíná i při prohlídce zámku: v hudebním salonku ukazují klavír z roku 1830, na který pětiletý Smetana hrával vrchnosti.

Zámek v Litomyšli je otevřený o prázdninách denně od 9 do 17 hodin, vybrané prohlídky lze zakoupit i on-line. A co načasovat návštěvu tak, abyste stihli oblíbené Toulovcovy prázdninové pátky nebo srpnové Litomyšlské dny barokní tradice? Po roční rekonstrukci se znovu otevřelo Portmoneumnovou audiovizuální projekcí a výstavou Krvavý román Josefa Váchala.
 

Kouzlo sgrafita aneb víte, že…?

  • Kouzelná sgrafitová psaníčka vlastně byla vynalézavá česká „z nouze ctnost“: italské obklady kamenem byly pro české stavebníky včetně šlechty drahé a nedostupné. Pro fasády tak museli umělci vymyslet jiná řešení, třeba právě sgrafito, které obklad napodobovalo kresbou v omítce.
  • Jak vlastně sgrafito vzniká? Omítka má dvě vrstvy, přičemž vrchní se za vlhka proškrabuje na zaschlou spodní. Podklad spodní vrstvy bývá buď přírodní anebo z barvené omítky – nejčastěji černé, šedé nebo červenohnědé. Je-li obarvená vrchní omítka, mluvíme o obráceném sgrafitu neboli kontrasgrafitu.
  • Pokud vás tahle výtvarná technika okouzlila, nabídneme vám pár dalších sgrafitových tipů, od historických center Prachatic, Slavonic a Telče přes hrady a zámky v Březnici, Doudlebech, Jindřichově Hradci, Nelahozevsi nebo Třeboni až po Dům u Minuty na Staroměstském náměstí nebo Schwarzenberský palácPraze.
  • Jistě existují místa slavnější a větší, ale nám se v projektu #světovéČesko zalíbil méně známý palác Rytířů na náměstí Piazza dei Cavalieri v Pise. Podobně jako zámek v Litomyšli vznikl v druhé polovině 16. století. Autorem dnešní podoby je Giorgio Vasari, geniální renesanční umělec, který se proslavil jako architekt, malíř, kunsthistorik a životopisec nejvýznamnějších umělců své doby. Navrhl i sgrafitovou výzdobu, zaměřenou zejména na alegorické postavy a znamení zvěrokruhu. V letech 1564 až 1566 ji vytvořili Tommaso Battista del Verrocchio a Alessandro Forzori.
  • Palazzo della Carovana byl sídlem vysoké školy pro Rytíře sv. Štěpána i významnou vojenskou a klášterní institucí. Školním účelům slouží dodnes, jsou tu kanceláře ředitelství školy, kabinety učitelů i výzkumných pracovníků a také historický archiv. Neoklasicistní schodiště, které nahradilo původní menší, vzniklo až v 19. století, naopak sochu Cosima I. Medicejského vytvořil v roce 1596 sochař Pietro Francavilla.
Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností

Hotel Aplaus vznikl rekonstrukcí a dostavbou tří památkově chráněných objektů v historickém centru Litomyšle. Právě propojení a dialog bohaté historie se současností se staly mottem hotelu Aplaus.

Zámecké zahrady v Litomyšli

Zámecké zahrady v Litomyšli

Klidná místa k odpočinku nabízejí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran.

Zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli

Zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli

Nová zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli je útočištěm umění, kreativity a relaxace.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Za rytířem Toulovcem

Za rytířem Toulovcem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím navštívíte nejen historické město Litomyšl se zámkem zapsaným na seznam UNESCO, ale také rokokový zámek v Nových Hradech nebo Toulovcovy maštale, tvořené pískovcovými skalami, kaňony a soutěskami, ve kterých se dle pověsti ukrýval loupeživý rytíř Toulovec.

Apartmán Unesco Litomyšl

Apartmán Unesco Litomyšl

Ubytování přímo v historickém areálu zámku Litomyšl.

Zámecké apartmány v Litomyšli

Zámecké apartmány v Litomyšli

Tři velké apartmány v areálu zámku Litomyšl, památce zapsané na seznamu UNESCO, v nichž samotná návštěva je kulturním a cestovatelským zážitkem. Ideální pro rodinné pobyty, svatební cestu, romantický výlet.

Nový kostel v Litomyšli

Nový kostel v Litomyšli

Nový kostel v Litomyšli je originální církevní stavbou z roku 2010 a vynikající ukázkou soudobého stavitelství, které precizně zapadá do kontextu města, jehož zámecký areál je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO.

Z Litomyšle na Kozlovský kopec

Z Litomyšle na Kozlovský kopec

Celodenní pěší výlet Českomoravským pomezím vás z historického města Litomyšle zavede až na Kozlovský kopec, kde můžete navštívit chalupu rodiny Vejrychovy, jejíž štít zdobí malby Maxe Švabinského, nebo vystoupat na rozhlednu poskytující nádherný výhled do okolní krajiny.

Zámecké sklepení v Litomyšli

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

Litomyšlení – dětské programy na Zámeckém návrší v Litomyšli

Litomyšlení – dětské programy na Zámeckém návrší v Litomyšli

Na Litomyšlení narazí návštěvník v konírně, ve stanu před kavárnou, v zámeckém parku, v kostele Nalezení sv. Kříže, ale také v Regionálním muzeu nebo přímo na zámku.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.