Úvod > Aktuality > Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze
Zajímavosti Prahy, Kudy z nudy
Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Poslechněte si audio verzi článku
Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Historické centrum Prahy se Starým Městem, Josefovem a částečně i Novým Městem, a dnes z velké části zaniklým Podskalím, se nenávratně změnilo před sto lety při asanaci. Kdyby k ní nedošlo a část středověkého židovského města zůstala stát, dnes by z něj byla světová senzace. Jenže všechno je jinak, a tak se na pár míst staré Prahy už můžete podívat jen na dochovaných fotografiích. Avšak ne všechna místa zůstala ztracena – pražské Staré Město má ještě mnoho tajemných zákoutí, jejichž tajemství dosud nebyla turisty zcela objevena.
 

A jako Asanace

židovská čtvrťNejvětší demolice v dějinách Prahy začala roku 1896 a nejintenzivnější práce trvaly až do roku 1903. Hlavní důvod? Stavební a hygienická zanedbanost Josefova, jeho přelidněnost, riziko nákaz a samozřejmě i nepříjemná blízkost zanedbaného ghetta u Staroměstského náměstí; dělilo je doslova jen pár desítek kroků. Nejbolestnější ztrátou z pohledu současných historiků byly tři z devíti synagog: Nová z konce 16. století, která stávala v dnešní Široké ulici, Velkodvorská z počátku 17. století v místech před dnešním hotelem Intercontinental a Cikánova synagoga z roku 1613 v Bílkově ulici. Platnost asanačního zákona byla několikrát prodloužena, platit přestal až roku 1943. Náplastí za zbořené temply byla nově postavena Jubilejní synagoga v Jeruzalémské ulici. A také se zrodila moderní Pařížská třída a ulice kolem ní, ráj obchodů a symbol luxusu, které propojují okolí Staroměstského náměstí s vltavským nábřežím.
 

K jako kašna (stěhovavá)

Wimmerova kašnaMálokterá památka se stěhovala tolikrát jako kašna, která stojí uprostřed Uhelného trhu. Neoklasicistní památka z šedého pískovce od sochaře Františka Xavera Lederera má tvar palmového kmene, obtočeného vinnou révou; dvě lidské postavy na podstavci, patrně alegorie vinařství a sadařství, doplňuje labuť na samém vrcholku, z jejíhož zobáku tryská voda. Kašně se říká Wimmerova, to podle muže, který si ji koncem 18. století nechal postavit před svým palácem na dnešní Národní třídě. Tam zůstala do roku 1860, kdy byla přestěhována na Betlémské náměstí, a po dvaceti letech putovala do parku u Hlavního nádraží. Na Uhelný trh se přesunula v roce 1951.
 

M jako mariánský sloup

Nedaleko Husova pomníku na Staroměstském náměstí stával od poloviny 17. století mariánský sloup s anděly a dvoumetrovou pozlacenou sochou Panny Marie. Představoval symbolické poděkování za osvobození města od Švédů a zároveň memento třicetileté války, údajně byl po obdobném památníku v Mnichově druhým nejstarším mariánským sloupem v Evropě. Známý pražský poledník (14 stupňů 25 minut východně od Greenwiche), podle něhož byl v minulosti řízen pražský čas a který je vyznačen v dlažbě náměstí, je ve skutečnosti stín, který mariánský sloup vrhal v pravé poledne.

mariánský sloupTýden po vzniku samostatného Československa v roce 1918 strhla mariánský sloup parta žižkovského bohéma Franty Sauera, který jej považoval za symbol národní hanby a nenáviděného katolictví. Na své místo se obnovená památka vrátila teprve v červenci 2020. Kopie původního díla se skládá z desítek opracovaných dílů o celkové váze 118 tun. Šestimetrový a 22 tun vážící dřík sloupu je z pískovce, pro který si sochař Petr Váňa dojel do Indie. I další části pocházejí ze zahraničí, sokl opracovali z pískovcového bloku darovaného italským městem Vitorchiano. Sanktuárium, tedy místo pro uložení kopie deskového gotického obrazu Panny Marie Rynecké, je z mrákotínské žuly.
 

S jako Stínadla

Od roku 1946, kdy začal poprvé vycházet román Stínadla se bouří, jeho autor Jaroslav Foglar musel odrážet všetečné dotazy, kde že vlastně leží Stínadla, legendární čtvrť Vontů. Spleť křivolakých uliček a temných zákoutí, průchodů, dvorků a opuštěných kostelů byste našli na Starém Městě v okolí kostela sv. Haštala a Anežského kláštera, ale má to jeden háček: to, co hledáte, už nikdy nenajdete. Foglar totiž tuto část Prahy znal ještě před asanací, zatímco dnes se z bývalých Stínadel dochovaly jen nepatrné zbytky. Ovšem uzoučká ulička mezi Haštalským náměstím a ulicí U Obecního dvora dnes coby odměna všem hledačům nese název Ve Stínadlech a o kousek dál objevíte i slavnou Řásnovku.
 

Z jako Zlatá ulice – anebo ulička?

Zlatá uliceKdo má zmapované staroměstské průchody, uličky a pasáže, ten dokáže projít od Vltavy na Staroměstské náměstí doslova za pár minut a ušetří spoustu kroků navíc. K nejznámějším – a přesto pro mnohé dokonale utajeným místům – patří Zlatá ulička. Pozor, nemluvíme o Zlaté uličce na Hradě, ale nenápadné spletité uličce, která začíná u kostela sv. Jiljí mezi Jilskou a Husovou a klikatí se kolem zadních traktů domů směrem k Pražské křižovatce, bývalému kostelu sv. Anny, svatoanenskému klášteru a divadlu Na zábradlí. Zvláštní znamení: nedá se používat po setmění, protože je to patrně jediná staroměstská ulička, která se zamyká.
Kde jsou Stínadla z Rychlých šípů? Vypravte se pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery

Kde jsou Stínadla z Rychlých šípů? Vypravte se pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery

Milujete romantická zákoutí Starého Města v Praze, osvětlená starými lucernami? Právě sem, podle mínění mnohých čtenářů, umístil spisovatel Jaroslav Foglar tajemná Stínadla, známá z příběhů Rychlých šípů. První díl komiksu vyšel v časopisu Mladý hlasatel 17. prosince 1938.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Na Seznamu světového dědictví UNESCO bylo v roce 2023 zapsáno 1188 míst. V České republice najdete celkem 17 památek UNESCO, dalších devět zápisů má Česko v kategorii nehmotného kulturního dědictví.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Kostel sv. Salvátora v Praze

Kostel sv. Salvátora v Praze

Největší pražský evangelický kostel, jehož stavba byla politickou událostí, příznačnou pro napětí v českém předbělohorském státě. Sbírka na stavbu kostela probíhala po celé Evropě a byla jakousi demonstrací solidarity protihabsburského tábora v předvečer třicetileté války.

Kouzelná místa Prahy a přilehlého okolí karavanem

Kouzelná místa Prahy a přilehlého okolí karavanem

Praha na mnoho lidí nepůsobí jako ideální cíl pro výlet s karavanem. Nicméně jde to, a dokonce moc příjemně. Auto necháte v pohodovém kempu a dál už se vydáváte, jak vám to vyhovuje (například autobusem, který staví hned před recepcí). Projít si Petřínské sady a dát si vychlazené pivo s dechberoucím výhledem na Prahu – to nemá chybu. Posezení v některé z bohémských kaváren na Letné pak zase nabízí čas k promyšlení dalších výletů. A že je těch možností dost. Přinášíme vám tipy jak pro milovníky historie, tak pro ty, kteří si libují v technických památkách a troše dobrodružství.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea hlavního města Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.

Uhelný trh v Praze

Uhelný trh v Praze

Jedno ze starobylých staroměstských náměstí, je Uhelný trh, který získal své pojmenování podle domu, který od nepaměti až do začátku 19. století stával uprostřed trhu a byla v něm kovárna, i havířská huť, v níž se od 14. století prodávalo i dřevěné uhlí.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města

Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města

Určitě si řeknete, že samotářský výlet v Praze ani není možný. Jistě, v centru města u orloje nebo na Hradě sami nebudete nikdy, možná jen velmi brzy ráno. Naše tipy vás ale zavedou na místa, kam turisté nezajdou a Pražáci o nich sice slyšeli, ale mnohdy tam ani nebyli…

Tradice: rok 2023, výročí vzniku několika známých pražských klášterů i pražské diecéze a další pražská výročí

Tradice: rok 2023, výročí vzniku několika známých pražských klášterů i pražské diecéze a další pražská výročí

Vedle 30. narozenin samostatné České republiky si v roce 2023 připomínáme řadu dalších zajímavých výročí. Tentokrát na Kudy z nudy zmíníme ta, která slaví anebo se chystá slavit Praha. Jen náhodou například trojky na koncích letopočtů spojují vznik pražského biskupství a několika klášterů, ale podíváme se i na Nuselský a Barrandovský most, první televizní vysílání, do muzea MHD nebo do Národního divadla.

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Neobvyklou trojlodní renesanční synagogu s gotickými prvky nechal vystavět v letech 1590 – 1592 primas Židovského města Mordechai Maisel.

Klausová synagoga

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Španělská synagoga

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Chystáte se do Prahy? Pořiďte si Prague Visitor Pass!

Chystáte se do Prahy? Pořiďte si Prague Visitor Pass!

Máte v plánu víkend nebo dovolenou v Praze? Pak by se vám mohla hodit nová turistická karta Prague Visitor Pass, která slouží nejen jako vstupenka do památek, ale také jako jízdenka MHD. Navíc si s ní vypůjčíte i kolo anebo ji využijete k získání slev. K dostání je v informačních centrech organizace Prague City Tourism.

Pět zajímavostí, co nevíte o Národním muzeu v Praze

Pět zajímavostí, co nevíte o Národním muzeu v Praze

Rekonstrukce historické budovy Národního muzea končí, slavnostní otevření se chystá v neděli 28. října k výročí 100 let založení republiky a zároveň 200 let od založení muzea. Vzpomínáte si, jak muzeum vypadalo před zahájením rekonstrukce? Na jaké změny se můžete těšit a co se chystá v nejbližších letech?

Kostel sv. Havla na Starém Městě pražském

Kostel sv. Havla na Starém Městě pražském

Důležitou součástí staré Prahy byla Havelská čtvrť, tzv. Havelské Město bylo téměř samosataným celkem v rámci Starého Města. Farní kostel sv. Havla, založený Václavem I. roku 1232, byl jedním ze čtyř hlavních pražských kostelů.

Wimmerova kašna na Uhelném trhu

Wimmerova kašna na Uhelném trhu

Neoklasicistní kašnu z křemičitého šedého pískovce, který nyní stojí na Uhelném trhu na Starém městě pražském, zhotovil sochař František Xaver Lederer. Jméno dostala podle Jakuba Wimmera, který si nechal kašnu postavit před svým palácem na dnešní Národní třídě. Z tohoto místa se vícekrát přesunula.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí

Na Staroměstském náměstí v Praze stojí replika mariánského sloupu, který na tomto místě stával od roku 1648 do roku 1918. Současné sochařské dílo pochází z rukou akademického sochaře Petra Váni, na náměstí stojí opět od července 2020.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky