Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Wimmerova kašna na Uhelném trhu
Památky

Wimmerova kašna na Uhelném trhu

Neoklasicistní kašnu z křemičitého šedého pískovce, který nyní stojí na Uhelném trhu na Starém městě pražském, zhotovil sochař František Xaver Lederer. Jméno dostala podle Jakuba Wimmera, který si nechal kašnu postavit před svým palácem na dnešní Národní třídě. Z tohoto místa se vícekrát přesunula.
Krásná kašna z roku 1797 znázorňuje stojícího chlapce, který podává sedícímu chlapci víno a znázorňující tudíž alegorii vinařství a sadařství, podle některých názorů zemědělství. Kmen je ukončen labutí se vztyčenou hlavou, chrlící vodu. Středový sloupek, kterým je vedena voda, představuje kmen palmy obtočený vinnou révou. Na současné místo, Uhelný trh, byla kašna přesunuta v roce 1951.

Dílo financoval mecenáš Jakub Wimmer, který byl jedním z nejbohatších a nejschopnějších podnikatelů přelomu 18. a 19. století. Na nádrži je proto nápis: Rodnému městu od spoluobčana J. W. Jakub Wimmera (1754 – 1822). Wimmer kašnu věnoval městu k výzdobě dnešní Národní třídy, kde vydržela zhruba šedesát let. Kašna se však z nějakého blíže neurčeného důvodu nezamlouvala místní samosprávě a roku 1860 se stěhovala na nedaleké Betlémské náměstí. V roce 1882 tehdejší samospráva rozhodla o odstranění díla, které před úplným zničením zachránila jen přímluva Vojty Náprstka. Když se kašna vyhnula demolici, opět putovala na jiného místo. Tentokrát do parku u Hlavního nádraží. Tam vydržela do roku 1951, pak se přestěhovala opět do oblasti svého původního umístění, tentokrát na Uhelný trh. Tam stál originál sochy až do sedmdesátých let. V roce 1974 ho v noci poničili opilí gymnazisté, kteří se snažili zdolat vrchol sochy, až z ní zbylo jen torzo. Podle slepených částí originálu se však podařilo vytvořit kopie, která se vrátila na kašnu, přičemž původní kusy zamířily do Lapidária Národního muzea.

Zatím posledním excesem, který se kolem kašny udál, bylo poškození v roce 2011, kdy se zde vážně zranil syn bývalého pražského primátora Pavla Béma. Dvacetiletý Jáchym v opilosti na kašnu šplhal, avšak dvousetkilová část sochy se ulomila a na mladíka spadla, přičemž mu rozdrtila ruku, o kterou potom přišel.

Vánoční koncert – Tomáš Vaněk a Natálie Grossová

Muzikálová hvězda Tomáš Vaněk a mladá talentovaná zpěvačka a herečka Natálie Grossová v doprovodu pianistky Kristiny Brachtlové. Dále vystoupí též dětský sbor muzikálového studia Múzy Hudebního divadla Karlín.
Praha 1, Praha

Neznámý fotograf Jaroslav Tkadlec (1851—1927) a jeho cestování Kavkazem

Srdečně zveme na výstavu Neznámý fotograf Jaroslav Tkadlec (1851—1927) a jeho cestování Kavkazem ve Window Gallery (Husova 4, Praha 1).
Praha 1, Praha

Vytvaruj si středověk

Šanci tvořit dobovou keramiku Pražané dosud nedostali. To se však mění s kurzy, které pro návštěvníky ve spolupráci s odborníky z Muzea hlavního města Prahy připravili studenti Arts managementu. Vlastní výtvory si poté účastníci kurzu porovnají s reálnými exponáty v muzeu.
Praha 1, Praha

Vytvaruj si středověk

Šanci tvořit dobovou keramiku Pražané dosud nedostali. To se však mění s kurzy, které pro návštěvníky ve spolupráci s odborníky z Muzea hlavního města Prahy připravili studenti Arts managementu. Vlastní výtvory si poté účastníci kurzu porovnají s reálnými exponáty v muzeu.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Uhelný trh v Praze

Jedno ze starobylých staroměstských náměstí, je Uhelný trh, který získal své pojmenování podle domu, který od nepaměti až do začátku 19. století stával uprostřed trhu a byla v něm kovárna, i havířská huť, v níž se od 14. století prodávalo i dřevěné uhlí.
Praha 1, Praha

Chocolate Monkey v Praze

Udělej si svou vlastní čokoládu v Chocolate Monkey v Praze! Víš, jak se z bobu stane čokoláda? V které zemi se ročně sní nejvíce čokolády a odkud kakao vlastně je? To všechno a mnohem více se dozvíš během našeho kurzu výroby čokolády, během něhož se především ochutnává!
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého Kohouta

Dům U Zlatého Kohouta stojí na gotických základech a jeho současná klasicistní podoba dle úprav architekta Františka Wolfa přesně zapadá do malebného vzhledu Starého Města.
Praha 1, Praha

Galerie U Zlatého kohouta

Galerie v srdci staré Prahy vznikla v gotických prostorách dvou zrekonstruovaných domů. Nabízí prostor mladým začínajícím umělcům.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

U dvou koček

Tradice restaurace U Dvou koček se na Uhelném trhu v centru Prahy datuje již od roku 1678. V roce 2010 zde byl otevřen vlastní minipivovar. Interiér restaurace si zachoval starobylou atmosféru. Kromě prostorné restaurace si lze pivo vychutnat také „na stojáka“ ve výčepu.
Praha, Praha

Le Valmont – exkluzivní club, cocktail a lounge v centru Prahy

Le Valmont je koncipovaný pro lidi, kteří přes den tvrdě pracují a večer se rádi baví v kruhu svých přátel. Prostor, nacházející se v centru Prahy, má 2 části: cocktailový bar a taneční parket.
Praha 1, Praha

Chilli Point – nejpálivější místo v Praze

Restaurace a obchod s chilli nenechá chladným nikoho, komu alespoň trocha chilli koluje v žilách. Škála výrobků je opravdu rozmanitá – tapasy, oleje, paštiky, šípkové zavařeniny, medy, čokolády či sazenice chilli.
Praha 1, Praha

Kavárna Kočičí Praha

Originální kočičí kavárna v centru Prahy nabízí jedinečný zážitek pro váš volný čas. Příjemně strávené chvíle v přítomnosti jedenácti kočičích mazlíčků a výborné kávy a zákusků.
Praha 1, Praha