ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… Národním muzeu v Praze
Kultura

7 věcí, které nevíte o… Národním muzeu v Praze

Poslechněte si audio verzi článku
Už více než 200 let poznávají Češi svět s Národním muzeem v Praze. Víte ale, že impozantní novorenesanční budova na Václavském náměstí nebyla prvním sídlem muzea anebo že muzeum má celou řadu poboček v Praze i mimo hlavní město? Pojďte se s ním seznámit na Kudy z nudy!
U zrodu Národního muzeaPraze, největšího muzea České republiky, před více než 200 lety stály soukromé sbírky osvícených aristokratů. Dnes muzeum pokrývá všechny oblasti lidského poznání. Před dvěma sty lety by se možná všechny sbírky vešly do jediné budovy, dnes je to však nemožné: sbírka čítá na 3,5 milionu inventárních čísel, což ve skutečnosti představuje více než 20 milionů sbírkových předmětů.
 

1. Národní muzeum a rok 1818

Počátky Vlasteneckého muzea Království českého, dnešního Národního muzea, byly podobně jako jinde v Evropě spojené s dary velkých soukromých sbírek, především přírodovědeckých. Provolání o založení muzea z 15. dubna 1818 potvrdila vídeňská vláda a panovník v roce 1820. Muzeum ale začínalo ve velmi skromných podmínkách a od samého počátku řešilo otázku, kam muzejní sbírky uložit. Protože v čele přípravných prací k založení muzea stál hrabě Kašpar Maria Sternberg (1761–1838), světově uznávaný učenec v oboru paleontologie, zpočátku muzeum sídlilo ve Šternberském paláci na Hradčanech (dnes si tu můžete prohlédnout část sbírek Národní galerie). Roku 1846 se sbírky stěhovaly do tehdejšího paláce rodu Nosticů, dnešního paláce Savarin v ulici Na Příkopě a teprve od konce 19. století je Národní muzeum „doma“ v nově postavené muzejní budově v horní části Václavského náměstí v Praze.


 

2. Co naši předkové neznali

Historické budově Národního muzea na Václavském náměstíPraze vrátila rekonstrukce podobu z roku 1891, kdy sem vešli první návštěvníci. Je toho hodně, nad čím by naši předkové žasli. Nejde jen o veškeré multimediální prvky v nových expozicích, bezbariérový provoz nebo Dětské muzeum. Národní muzeum získalo novou budovu, s níž je historická budova propojená podzemní chodbou, změnilo se i okolí muzea, kde na fasádu muzea barevně navazuje světlá žulová dlažba. Kromě nových expozic se dárkem pro návštěvníky stala zpřístupněná kupole s fantastickým výhledem na historické centrum Prahy i s Pražským hradem.


 

3. Fontána před Národním muzeem

Za bližší seznámení stojí i pomník Jana Palacha a Jana Zajíce před historickou budovou, ale víte, že už za minulého režimu vznikl kousek odtud tajný pomník Jana Palacha? Jedinečné je i sousoší Géniů na průčelí historické budovy anebo fontána před ní. Třístupňová fontána z roku 1890 je zbudována z královéhradeckého pískovce a z korsické červené žuly, která byla při rekonstrukci v roce 1995 nahrazena červenou žulou ze Skandinávie. Stojí na místě, kde měla původně být socha sv. Václava. Jezdecká socha ale nakonec byla po zralé úvaze posunuta více do prostoru náměstí. Autorem fontány je Josef Schulz, stejný architekt, který projektoval celou budovu, nad jemnými pramínky vody se tyčí alegorické sochy Čechie, Moravy a Slezska, řek Labe a Vltavy od sochařů Antonína Pavla Wagnera a Čeňka Vosmíka, po stranách stojí sochy Historie, Literatury a Přírodních věd od Josefa Maudra. Stejně jako celé Národní muzeum prošla rekonstrukcí i fontána. Je vybavena 37 vodotěsnými světly, která umožňují v základním módu vytvořit až 20 tisíc různých barevných kombinací.


 

4. Národní muzeum a vzkaz pro další generace

Bývá zvykem ukládat do vrcholků věží zajímavé předměty pro budoucí pokolení. Starší obsah z tajemné schránky pocházel z roku 1972, kdy se opravovala fasáda historické budovy. Kromě pamětního záznamu od tehdejších zaměstnanců muzea tu byly například dvě pamětní mince, deník Večerní Praha a svazek fotografií. Nová schránka v makovici lucerny na hlavní věži historické budovy Národního muzea dnes už má jiný obsah. Při dalších opravách v ní naši potomci najdou informace o probíhající rekonstrukci, svazek fotografií prezentující výstavy a významné události, propagační materiály z pořádaných výstav, aktuální bankovky a mince České republiky, noviny a speciální analogový nosič s dalšími záznamy; data údajně budou čitelná desítky let.
 

5. Národní muzeum v šifrách

Autoři dobrodružných her s pražskou tematikou často využívají k různým zprávám a šifrám jména 72 významných osobností, zlatým písmem napsaných pod okny Národního muzea. Je to jednoduché: třetí okno zprava, třetí písmeno; páté okno zleva, desáté písmeno… Zajímavosti? Je jich dvaasedmdesát, jde vesměs o muže a zdaleka tu nenajdete jen jména českých vládců, vědců, kronikářů a dalších osobností. Cizince, kteří pouze v českých zemích působili, zastupují například Pietro Andrea Mattioli, Johannes Kepler, Tycho Brahe, Joachim Barrande či Christian Doppler.
 

6. Plejtvák č. 2, dinosaurus a krakatice

Jedním z exponátů, který kvůli své velikosti zůstal po celou dobu rekonstrukce na místě, byl symbol přírodovědných sbírek, proslulá velryba – plejtvák myšok. Rekonstrukci sice neskladná kostra strávila přímo v budově, ale pak prošla rukama restaurátorů a vrátila se do nově pojaté přírodovědné expozice Zázraky evoluce. Národní muzeum se navíc rozhodlo nechat vyhotovit ještě jednoho zbrusu nového plejtváka: nikoli však kostru, ale realistický model v životní velikosti dospělého jedince plejtváka malého, který nyní doprovází svého většího příbuzného.

Důstojným „kolegou“ pro oba plejtváky je přesný model jediného českého dinosaura. Byl zhotoven podle unikátního nálezu z roku 2003. Tehdy byla v pískovcích poblíž Kutné Hory objevena stehenní kost pravěkého zvířete, které dostalo jméno Burianosaurus augustai. Pozornost si ale zaslouží i pestrobarevný korálový útes, nad kterým se vznáší sedmnáctimetrový model krakatice obrovské, a další úžasné detaily.


 

7. Národní muzeum není jedna budova

Podobně jako pro jiná velká světová muzea je i pro Národní muzeum charakteristická zvídavost, touha poznat lidskou historii, osvěta, důkladný výzkum a sdílení znalostí. V Praze kromě historické a Nové budovy spadají pod Národní muzeum také Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur na Betlémském náměstí, České muzeum hudby na Malé Straně, Národopisné muzeum v letohrádku Kinských na Smíchově, Národní památník na Vítkově, Lapidárium na holešovickém Výstavišti, Muzeum Bedřicha Smetany, Muzeum Antonína Dvořáka, Památník Jaroslava Ježka a Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra. Mimo Prahu pak muzeum spravuje Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích, Památník Josefa Suka v Křečovicích, Muzeum české loutky a cirkusuPrachaticích, zámek Vrchotovy Janovice, Památník Jana Palacha ve Všetatech a Vilu Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí.
Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

1. 1.15. 5.
Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

Smyslem Národní soutěže muzeí Gloria musaealis je upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. Úroveň projektů se za dobu konání soutěže neustále zvyšuje. Svoji pozornost tak na úspěšná muzea stále více zaměřuje kromě odborné i laická veřejnost.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Praha je považovaná za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Přezdívá se jí srdce Evropy, matka měst, zlaté a stověžaté město (i když popravdě těch věží je mnohonásobně víc) a dospělým i dětem nabízí nespočet atrakcí. Řadu z nich navštívíme společně, na další určitě narazíte cestou.

Sál minerálů – expozice Národního muzea Kultura

Sál minerálů – expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande (11. srpna 1799, Saugues, Francie – 5. října 1883, Frohsdorf, Rakousko-Uhersko) nebyl jen paleontolog, ale také inženýr, přírodovědec a geolog. Celosvětově se proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách.

Sousoší Géniů v Národním muzeu Památky

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší tvoří dvě nadživotní postavy okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích v rukou svatováclavskou korunu a atributy v podobě pochodně a vavřínového věnce.

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově  Zážitky

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově

Přijďte s dětmi do expozice nazvané Dětské muzeum, která vybízí k poznávání, imaginaci a kreativitě! Rozsáhlá expozice nabízí nové pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory prostřednictvím interaktivní exponátů a herních prvků.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea Zážitky

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Jediný český dinosaurus žil před 94 miliony lety a dostal jméno Burianosaurus augustai. Jeho názvem vzdal paleontolog Daniel Madzia hold legendám české paleontologie a dobrodružné literatury, ilustrátorovi Zdeňku Burianovi (1905–1981) a antropologovi Josefu Augustovi (1903–1968), s nímž Burian spolupracoval.

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea Kultura

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Kupole Národního muzea v Praze Památky

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea v Praze se na podzim roku 2018 otevřela po několikaleté rekonstrukci veřejnosti. Poprvé v historii je zpřístupněna i kupole, odkud si můžete vychutnat pohled na celou Prahu.

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Dr. Emil Holub (7. října 1847 Holice – 21. února 1902 Vídeň) procestoval jižní Afriku, zasloužil se o zpřesnění map a o objev skalních maleb Sanů (Křováků). Doktor Holub byl člověk vzdělaný, pracovitý, s obrovskými ideály. Jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů a jako jediný vytvořil detailní etnografickou studii původních kmenů oblastí jižní Afriky.

František Palacký – největší český historik

František Palacký – největší český historik

František Palacký (14. června 1798 Hodslavice – 26. května 1876 Praha-Nové Město) je považován za otce české historiografie. Zajímal se o české dějiny, především o dobu husitskou, kterou považoval za dobu uskutečnění národních, demokratických a sociálních ideálů.

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea Kultura

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea

Nová expozice v Nové budově Národního muzea přibližuje dějiny českých zemí v letech 1914–2004. V expozici se nachází jak vzácné a unikátní exponáty, tak obyčejné předměty, které lidem usnadňovaly život. Součástí expozice je technologicky jedinečná „časozdviž“ i dětská herna.

Další aktuality

Léto v Praze si užijete na 100 %!

Proč odjíždět v létě k moři, když je v Praze v tomto období zrovna nejlépe? To si říká pravděpodobně jen malá část populace největšího a nejobydlenějšího města v České republice, a jen těžko k tomu přesvědčuje ty druhé. Léto v Praze však skutečně nabízí mnoho možností, jak si ho užít na 100 %, od koupání se v lomech, objevování lesoparků, potulování se po pražských uličkách a kavárnách, venkovních sportovních aktivit, až po akčnější zážitky.
25. červenec 2024 10:00
Letní sporty, Praha

7 věcí, které nevíte… o Vladislavském sálu na Pražském hradě

Jak dobře znáte Pražský hrad? Víte, kde mezi stovkami oken najdete ta, která patří Vladislavskému sálu? Kdy vznikl, proč se jmenuje právě Vladislavský, k čemu všemu sloužil a jak vypadal v minulých staletích? Vypravte se s Kudy z nudy na výlet hluboko do minulosti, do časů končící gotiky a počátků renesance. Tehdy se zrodil reprezentativní prostor, dnes pevně spojený s českou státností.
25. červenec 2024 6:34
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.7. – 28.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zapomenutá řemesla na Kačině, Terrabazar – výstavní a prodejní teraristická burza v Praze, Tance pěti staletí na zámku Rataje nad Sázavou, Svatojakubské pouťové veselí, Bílá Hora, letohrádek Hvězda a klášter benediktinek – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru.
23. červenec 2024 6:50
Kultura, Praha

Na vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023

Návštěvníci Botanické zahrady v Troji sem nemíří jenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době si už mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.
21. červenec 2024 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha