Úvod > Aktuality > Vypravte se s Rychlými šípy pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery
Zážitky

Vypravte se s Rychlými šípy pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery

  • Vydáno9. prosince 2020
Milujete romantická zákoutí Starého Města v Praze, osvětlená starými lucernami? Právě sem, podle mínění mnohých čtenářů, umístil spisovatel Jaroslav Foglar tajemná Stínadla, známá z příběhů Rychlých šípů. Letos v prosinci je to rovných osmdesát let od chvíle, kdy po prázdninách roku 1940 začal v Mladém hlasateli vycházet na pokračování román Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu.
Po sedmi měsících dospěla Záhada ke svému rozuzlení a vznikl tak fenomén, který nemá v české dětské literatuře obdoby. Za skoro století se knihy prodalo více než půl milionu výtisků a pátrání Rychlých šípů po osudu a tajemství neproniknutelného hlavolamu ježek v kleci v prostředí staré čtvrti zvané Stínadla se stalo synonymem pro společně sdílená dobrodružství a objevování.

Skautská nadace Jaroslava Foglara, která spravuje dědictví a odkaz spisovatele, si toto výročí nyní připomíná řadou aktivit. První je projekt na pomezí venkovní výstavy a rodinné hry nazvané "Záhada hlavolamu 80 let". Od prosince 2020 se mohou malí i velcí vydat po stopách Rychlých šípů do křivolakých uliček pražského Starého Města, předobrazu Stínadel, a pátrat po předmětech spojených se stínadelskou trilogií.

stará prahaZa okny, ve výlohách či průjezdech Starého Města najdete ježka v kleci, létající kolo, Široka, Rychlé šípy, TAM-TAM, žlutý špendlík, deník Jana Tleskače, plán na létající kolo, vontskou kroniku a mnohé další. Celkem dvacet pět artefaktů je rozmístěno v uličkách a zákoutích mezi Revoluční ulicí a Národní třídou do poloviny března 2021. Pátrat po nich můžete na vlastní pěst, ale lepší bude objevit je za pomoci herního deníku, který vás navede a místa upřesní. Navíc k nim přidá legendu a úkoly, za jejichž vyřešení můžete vyhrát dobrodružné odměny. Veškeré informace najdou zájemci na webu rychlesipy.org.
 

Pořiďte si Deník Jana Tleskače

denníkSkautská nadace vedle této hry-výstavy vydává Deník Jana Tleskače, jehož většinu textu tvoří reprodukce rukopisu Záhada hlavolamu, jak ho Jaroslav Foglar psal pro chystané publikování v Mladém hlasateli v roce 1940. Deník tak opravdu připomíná ručně psaný Tleskačův zápisník i se všemi šmouhami a nečitelnosti, kterými ho zanesl prach kostelní zvonice. Menší část rukopisu se bohužel nedochovala. Ta je nově dopsána, věrně napodobujíc písmo Jaroslava Foglara. Ručně, a navíc tužkou z bytu slavného spisovatele, je napsán i štítek, kterým jsou opatřeny desky deníku.

K deníku je přiloženo i malé fotoalbum z Ulic, kudy chodilo Nebezpečí, pocházejících částečně ze sbírky Jaroslava Foglara. Deník je uložený v tematické obálce doplněné malou samolepkou. Výtěžek z prodeje je určen na výstavbu skautských kluboven.
 

Záhada hlavolamu a Rychlé šípy

rychlé šípyZáhada hlavolamu Jaroslava Foglara začala vycházet na pokračování v září 1940 v časopise Mladý hlasatel, kde již rok a půl slavil úspěch komiks Rychlé šípy. Slavní komiksoví hrdinové Mirek Dušín, Rychlonožka, Jarka Metelka, Červenáček a Jindra Hojer si rychle získali velkou popularitu – přitom se nepočítalo ani s větším počtem dílů, ani se samotnými Rychlými šípy, původní seriál se totiž jmenoval Černí jezdci.

Kromě více než tří set pokračování se Rychlé šípy společně s Bratrstvem kočičí pracky a dalšími postavami z kreslených příběhů dostaly na stránky knižní trilogie Dobrodružství v temných uličkách (Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta), objevily se i v seriálu Hynka Bočana a ve filmu Záhada hlavolamu. Nebýt Rychlých šípů, neznáme záhadný hlavolam ježek v kleci, Tleskačovo létající kolo, Vonty ani jejich Stínadla, čtvrť plnou temných uliček, průchodů a plácků. Ale existovaly vůbec Rychlé šípy? A kde leží Stínadla a další místa, kde se příběhy odehrávají?
 

Kde jsou Stínadla?

To Jaroslav Foglar nikdy neprozradil, ovšem inspirací zřejmě bylo jeho dětství, strávené v Praze. Nejpravděpodobnějším místem jsou podle řady čtenářů úzké a křivolaké uličky Starého Města, zejména pak okolí kostela sv. HaštalaAnežským klášterem a uličkami Řásnovkou, Klášterskou a Haštalskou. Na vlně zájmu o příběhy tajemných Vontů a Rychlých šípů se svezlo i oficiální pojmenování jedné ze zdejších uliček Ve Stínadlech; propojuje Haštalské náměstí s ulicí U Obecního dvora.

Jisté je, že jiná Stínadla na mapě Prahy nenajdete, ale existují i další kandidáti: někteří hledají Stínadla na Žižkově, jiní v Nuslích, další zase připomínají, že Jaroslav Foglar jednou prohlásil, že Stínadla jsou zčásti Praha a zčásti jihočeský Tábor.
 

Tábor hochů od Bobří řeky

Žádné pochybnosti naopak nebudete mít při hledání Sluneční zátoky u Ledče nad Sázavou, kde Jaroslav Foglar, mezi skauty zvaný Jestřáb, řadu let pořádal letní tábory s oddílem Pražská dvojka. V zátoce, která se stala dějištěm známé knihy Hoši od Bobří řeky a kde strašila zelená příšera, připomíná dvojkařské tábory v letech 1925–1945 malý památník.

Zátoku uvidíte i z oken vlaků, které jezdí po trati Posázavského Pacifiku po druhém břehu Sázavy, z Ledče vás na místo dovedou značené trasy. Z ledečského náměstí to po červené a posléze žluté turistické trase jsou necelé čtyři kilometry, dál můžete pokračovat po žluté k Sázavě, kde vede most pro pěší přímo k železniční zastávce Vilémovice.
 

Víte, že?

  • Stínadla, ježka v kleci, Rychlé šípy, jejich klubovnu i doupě Bratrstva kočičí pracky a spousty zajímavostí z Jestřábova soukromí můžete poznat v Muzeu Jaroslava Foglara na hradě v Ledči nad Sázavou. Otevřené bývá od dubna do října.
  • První tábor se ve Sluneční zátoce konal v roce 1931, ty předtím bývaly o několik set metrů níž po proudu. Poslední tábor se ve Sluneční zátoce konal v roce 1945. V roce 1949 se Dvojkaři přesunuli na Slovensko do údolí u říčky Belá pod Kriváněm a jezdili sem téměř nepřetržitě až do 80. let. Místo znáte například z knížky Tábor Černého delfína.
  • A jak to tedy bylo se Stínadly? Popsal tehdy Foglar skutečnou čtvrť, vymyslel si ji anebo ji sestavil z několika různých míst? Podle různých zdrojů prý předobrazem domova tajemných Vontů mohly být také části Roudnice nad Labem nebo Brna. Často se můžete setkat s názorem, že Foglara ovlivnily i fotografie starého pražského židovského ghetta; vidět na vlastní oči je nemohl, asanace Starého Města proběhla v době, kdy ještě nebyl na světě.
  • Ulice pojmenované po autorovi Rychlých šípů najdete v celé řadě měst, raritou jsou ale ulice nesoucí jména jeho hrdinů. V Dobříši najdete ulice Rychlých šípů, Ke Stínadlům, Jana Tleskače a Velkého Vonta. Maličkou čtvrť jménem Stínadla mají v Plzni; lidé tu bydlí ve Skautské, Dušínově, Hojerově, Metelkově, Foglarově či Tleskačově ulici. Příznivci díla Jaroslava Foglara rozhodovali i o ulicích v nové části Kuřimi na Brněnsku: jsou tu jak ulice Foglarova a Jestřábova, Dušínova, Metelkova, Hojerova, Červenáčkova a Rychlonožkova, tak Bohoušova, Losnova, Tleskačova a Vontská, a dokonce i Rozdělovací a Spojovací.
Muzeum Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou

Muzeum Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou

Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Jedná se o stálé muzeum vzniklé k výročí 110 let od narození pana Jaroslava Foglara.

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Peřeje Stvořidla jsou vodáckou lahůdkou. Válečky, vlny a jazyky mezi balvany, ale také krásná příroda okolo, to je recept na romantický výlet pro zkušené vodáky i suchozemské milovníky přírody.

Byt Jaroslava Foglara na Žižkově

Byt Jaroslava Foglara na Žižkově

Jaroslav Foglar bydlel na Žižkově v Křišťanově ulici. O jeho byt se stará Skautská nadace Jaroslava Foglara a slouží ke stipendijním pobytům překladatelů knih pro děti a mládež.

Další aktuality

Na Vltavě v Praze opět fungují všechny přívozy

Od 25. 3. 2023 je opět možné využít v Praze všechny sezonní přívozy. Oblíbené lodní spoje jsou začleněny do systému Pražské integrované dopravy, takže cestujícím stačí jízdenka na MHD. K tradičně nejoblíbenějším patří přívozy v Sedlci či Podbabě, které zpestřují zejména cyklistům výlety v blízkém okolí Prahy. Za zkoušku však stojí také přívozy, které fungují v centru a spojují například Císařskou louku a Smíchov nebo Modřany a Lahovičky. Holešovicko-karlínský přívoz P7 vypluje i letos, ale v provozu bude jen do termínu otevření nové lávky HolKa, které se očekává cca v červenci 2023. Naopak od data ukončení provozu přívozu P7 bude obnoven provoz nejnovějšího pražského přívozu P4 mezi Velkou Chuchlí (Dostihová) a Hodkovičkami (Belárie). Na ostatních sezonních lodních linkách nedochází k žádným změnám oproti loňské sezoně.
Praha | Zážitky

Velikonoční trhy v centru Prahy začnou už tuto sobotu!

Centrum Prahy se opět ponoří do velikonoční atmosféry. Již tuto sobotu 25. března začnou tradiční Velikonoční trhy, které otevřou své brány na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky. V desítkách prodejních domků nabídnou prodejci typické velikonoční i jarní zboží a pochutiny. Centrem velikonočních oslav bude Staroměstské náměstí, kde se přímo u bohatě nazdobené břízy odehraje každý den pestrý folklórní program. Chybět nebudou oblíbené dětské tvořivé dílny. Novinkou bude zelené pivo. Návštěvníky čeká také kuriozita – největší zajíc s vajíčkem v České republice. Velikonoční trhy potrvají až do 16. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Pražská Zoo vstoupí v sobotu už do 92. návštěvnické sezóny

V sobotu 25. března 2023 se od 11 hodin uskuteční slavnostní zahájení 92. sezony Zoo Praha. Stěžejním tématem se stane představení plánů nadcházející sezony. Zástupci zoologické zahrady seznámí veřejnost s vybranými zvířecími osobnostmi a spustí tak novou kampaň Seznamte se! Písničkář Pokáč následně zahraje v živé premiéře svůj nový „zoosong“. Vrcholem dopoledne pak budou křtiny mláděte luskouna.
Praha | Příroda

Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v sobotu letos poprvé

Speciální vlakové soupravy přestavěné na pojízdné hřiště pro děti vyjedou letos opět v sobotu 25. března na Okoř a dále do Slaného. Cyklohráček má tři vozy – jeden pro nejmenší děti s dětským koutkem, jeden pro cyklisty a vagón plný překvapení pro větší děti. Ve vlaku se o cestující starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti připraveny dárky a půjčují jim hry, které je budou bavit. Motorový vlak nazvaný Cyklohráček uzpůsobily České dráhy tak, aby jej mohli využívat děti i cyklisté. Jízdné se nebude nijak lišit od běžného tarifu.
Praha | Letní sporty

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 25. a 26. března 2023.
Praha | Zážitky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.
Praha | Památky

Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, orchideje a Světový den vody

Zdá se, že zima dává letos Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si první paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Vybrat si můžete z návštěvy tropických orchidejí, plaveb po Vltavě anebo návštěvu Staré čistírny odpadních vod v Bubenči.
Praha | Příroda

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!
Praha | Životní styl