Úvod > Aktuality > Planetárium Praha znovu otevírá sál Starvid
Zážitky

Planetárium Praha znovu otevírá sál Starvid

  • Vydáno11. října 2016
Dnes, v úterý 11. října se znovu otevírá sál Starvid pražského planetária. Během září se totiž uskutečnila modernizace projekčního systému. Nový projekční systém tak umožňuje promítat obraz na 8 miliónů obrazových bodů, což je téměř 4x větší rozlišení, než měl původní systém. Starvid má nyní také 3x větší jas než starý systém a umožňuje kromě projekce digitálního planetária promítat i filmy a připojení externího prezentačního počítače.
VesmírDo sálu Starvid v Planetáriu Praha byl nainstalován nový projekční systém. Hlavním cílem modernizace bylo zlepšení kvality promítaného obrazu a to zejména rozlišení, jasu, kontrastu a barevného podání a odstranění dělicí čáry mezi obrazy promítanými ze dvou projektorů. Kromě instalace nového projekčního systému byl instalován chladicí systém – projektor má příkon 5 kW, a LED osvětlení. Příkon osvětlení sálu klesl ze 7kW na necelých 1,5 kW. Pro sál byl také vyroben speciální mobilní demonstrační stůl, který umožní v sále při přednáškách předvádět živě různé jevy.
Vznikl tak skutečně multifunkční sál, který výrazně rozšiřuje programové nabídky Planetária Praha.
 
VesmírNa říjen planetárium do sálu Starvid připravilo: Troj projekci „Československá kosmická sci-fi. Každé úterý počínaje 11. říjnem bude od 18:00 hodin promítán jeden český sci-fi film. Těšit se můžete na filmy Muž z prvního století, Ikarie XB – 1 a Na kometě. O zasvěcený úvod se postarají střídavě režisér Ondřej Kepka a spisovatel Ondřej Neff.
 
Víkend s kometou zde pak proběhne 15. a 16. října. V sále Starvid se budou po většinu dne konat prezentace „Jak se dělá kometa“. Plnohodnotný provoz pro školy bude v sále zahájen v listopadu.
Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Další aktuality

V Zoo Praha se narodila další gorilka – v Rezervaci Dja tak jsou dvě mláďata!

V pátek 12. dubna v po půl jedné v noci porodila samice gorily nížinné Kijivu mládě. Tříměsíční samička Mobi tak získala sourozence a v gorilí skupině v Zoo Praha jsou poprvé v historii dvě malá mláďata. Pro Kiviu se jedná už o pátého potomka. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje.
Praha | Příroda

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Milujete kavárny, máte své oblíbené podniky a nebráníte se ani novinkám? Máme pro vás pár tipů – a nutno dodat, že tipů osvědčených a zajímavých. Bude vám tu dobře v deštivém počasí i ve slunečných dnech a vaše chuťové buňky nadchne vynikající a voňavá káva doplněná třeba o domácí zákusky či slané dobroty.
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (13.4. – 14.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moravský ples v Praze, Zahájení turistické sezony v Příbrami, UmTrh na Palachově náměstí, Celodenní vystavení souprav metra v Depu Kačerov, Klášter Sázava – speciální prohlídka kláštera a jeho okolí pro malé i velké. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Praze. Závan Japonska zažijete 20. dubna v překrásném Clam-Gallasově paláci a 27. dubna v parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
Praha | Příroda

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.
Praha | Památky

Renovovaný hlavní dalekohled se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Ve středu 10. dubna 2024 bude od 10 hodin za pomoci těžké techniky instalován zpět do kopule největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici v květnu, kdy se zároveň návštěvníci hvězdárny budou moci podrobně seznámit s jeho historií v rámci připravované výstavy „Návrat krále“.
Praha | Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
Praha | Kultura