Úvod > Aktuality > Planetárium Praha znovu otevírá sál Starvid
Planetárium Praha znovu otevírá sál Starvid
">
Zážitky

Planetárium Praha znovu otevírá sál Starvid

  • Vydáno11. října 2016
Dnes, v úterý 11. října se znovu otevírá sál Starvid pražského planetária. Během září se totiž uskutečnila modernizace projekčního systému. Nový projekční systém tak umožňuje promítat obraz na 8 miliónů obrazových bodů, což je téměř 4x větší rozlišení, než měl původní systém. Starvid má nyní také 3x větší jas než starý systém a umožňuje kromě projekce digitálního planetária promítat i filmy a připojení externího prezentačního počítače.
VesmírDo sálu Starvid v Planetáriu Praha byl nainstalován nový projekční systém. Hlavním cílem modernizace bylo zlepšení kvality promítaného obrazu a to zejména rozlišení, jasu, kontrastu a barevného podání a odstranění dělicí čáry mezi obrazy promítanými ze dvou projektorů. Kromě instalace nového projekčního systému byl instalován chladicí systém – projektor má příkon 5 kW, a LED osvětlení. Příkon osvětlení sálu klesl ze 7kW na necelých 1,5 kW. Pro sál byl také vyroben speciální mobilní demonstrační stůl, který umožní v sále při přednáškách předvádět živě různé jevy.
Vznikl tak skutečně multifunkční sál, který výrazně rozšiřuje programové nabídky Planetária Praha.
 
VesmírNa říjen planetárium do sálu Starvid připravilo: Troj projekci „Československá kosmická sci-fi. Každé úterý počínaje 11. říjnem bude od 18:00 hodin promítán jeden český sci-fi film. Těšit se můžete na filmy Muž z prvního století, Ikarie XB – 1 a Na kometě. O zasvěcený úvod se postarají střídavě režisér Ondřej Kepka a spisovatel Ondřej Neff.
 
Víkend s kometou zde pak proběhne 15. a 16. října. V sále Starvid se budou po většinu dne konat prezentace „Jak se dělá kometa“. Plnohodnotný provoz pro školy bude v sále zahájen v listopadu.
Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!