!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů
Zážitky

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.
Ve Stínadlech působila tajná organizací Vontů, tajemno a jejich působení popisují Foglarovy knihy Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta.

Pokud se dáte z Národní třídy směrem k Betlémskému náměstí a půjdete dále směrem k Anenskému náměstí, kde se nachází nyní již zrušený kostel sv. Anny, dostanete se přímo do míst, opředených legendami vontského světa. Stačí jen vstoupit do míst mimo hlavní turistické trasy.

Život ve Stínadlech se přenesl do skutečnosti. Vontové a další podobné organizace opravdu v těch pražských Stínadlech fungovaly a neustále se také podnikají výpravy za dobrodružstvím do tajemných uliček staré Prahy. Na zdech pořád ještě najdete kresby, výzvy či tajemné nápisy.

V roce 2007 byla při příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara do té doby bezejmenná ulička pojmenována názvem „Ve Stínadlech“. Je to uzoučká ulička mezi Haštalským náměstím a ulicí U Obecního dvora.

Každý rok se koná na Starém Městě pražském tzv. Večer světel. Připomíná se vždy 17. prosince, tedy v den, kdy vyšel (v roce 1938) na stránkách Mladého hlasatele první kreslený příběh Rychlých šípů. Tento Večer světel se koná u postranního vchodu kostela sv. Haštala na Haštalském náměstí v Praze 1. Lidé mají svíčku či lampion, do pamětních listů zaznamenávají svou návštěvu razítkem. Pokud se akce lidé účastnit nemohou, dávají mezi 17 .- 21. hodinou za okno svíčku, lampion či jiné světlo.
Zobrazit více