Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Kouzelná místa Prahy a přilehlého okolí karavanem

Kouzelná místa Prahy a přilehlého okolí karavanem

Praha na mnoho lidí nepůsobí jako ideální cíl pro výlet s karavanem. Nicméně jde to, a dokonce moc příjemně. Auto necháte v pohodovém kempu a dál už se vydáváte, jak vám to vyhovuje (například autobusem, který staví hned před recepcí). Projít si Petřínské sady a dát si vychlazené pivo s dechberoucím výhledem na Prahu – to nemá chybu. Posezení v některé z bohémských kaváren na Letné pak zase nabízí čas k promyšlení dalších výletů. A že je těch možností dost. Přinášíme vám tipy jak pro milovníky historie, tak pro ty, kteří si libují v technických památkách a troše dobrodružství.

Petřínské sady

Začneme na jedné z pražských dominant. Vrch Petřín patří mezi nejrozsáhlejší městské zelené plochy a jeho svahy jsou oázou klidu v centru Prahy. Kouzelný je zejména Růžový sad neboli rozárium na náhorní petřínské plošině, zahrada Nebozízek či Seminářská zahrada, kde můžete obdivovat více než dva tisíce ovocných stromů. Sady jsou oblíbeným místem zamilovaných párů i rodin s dětmi. Na vrchol kopce se dá vyjet lanovkou. Petřínská rozhledna láká na nezapomenutelné pohledy na naše hlavní město, jako zábavná atrakce pak nikdy nezklame Zrcadlové bludiště. Park je protkán pěšinkami s lavičkami, je zde i několik dětských hřišť.
 

Legendární Letná

A u krásných vyhlídek ještě zůstaneme a nepůjdeme z Petřína nijak daleko. Nepřehlédnutelný kopec mezi Holešovicemi a Hradčany zůstává největší nezastavěnou plochou v centru Prahy; jeho část pokrývá jeden z největších pražských parků. Ale dnešní Letná nabízí více než jen příjemnou procházku městskou zelení. Je především svébytnou čtvrtí, kudy, někdy i doslova, kráčely dějiny a zanechaly za sebou mnoho zajímavých stop. Zároveň je jednou z nejrychleji se rozvíjejících pražských čtvrtí s množstvím útulných kaváren, netradičních obchodů a dalších míst, která stojí za návštěvu. Mezi starousedlíky v poslední dekádě přibyla i řada bohémsky či umělecky založených lidí, kteří k půvabu čtvrti přidali značnou dávku hipsterského šarmu a kreativity.
 

Aquapalace Čestlice

Opustit centrum Prahy a vydat se na okraj města se rozhodně vyplatí kvůli skvělému koupání. Aquapalace Čestlice s rozlohou 9 150 metrů čtverečních je největším aquaparkem ve střední Evropě s nabídkou úžasného vodního světa a saun, nádherného SPA a moderního fitness. Ve vodním světě čeká návštěvníky spousta zábavy ve třech tematických palácích. Z centra Prahy se sem pohodlně dostanete MHD, ale k dispozici je i velké parkoviště.
 

A co zajímavého ještě navštívit za hranicemi Prahy?

 

Svatá Hora u Příbrami

Jihozápadně od Prahy se nachází národní kulturní památka Svatá Hora u Příbrami s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o významný barokní areál a poutní místo, které se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Počátky kultu milostné sošky Panny Marie Svatohorské se podle pověstí spojují s dobou působení arcibiskupa Arnošta z Pardubic v polovině 14. století. Ten měl dle známé legendy sošku Panny Marie sám vyřezat z hruškového dřeva. Rozhodující význam v historii Svaté Hory měl rok 1647, kdy do té doby poměrně málo známou kapli získali jezuité a podle plánů Carla Luraga a P. Benjamina Schleyera ji začali od roku 1658 velkoryse přebudovávat na honosný chrám. Hlavní výstavba komplexu proběhla v letech 1658–1675. Tuto mimořádně cennou památku českého baroka 17. století vyzdobila řada umělců v čele se světoznámým sochařem J. Brokoffem, malířem P. Brandlem a dalšími. Velmi rozsáhlou rekonstrukcí, která obsáhla i nádvoří před chrámem (Svatohorské poutní náměstí), prošla Svatá Hora v roce 2015.
 

Hornické muzeum Příbram

Pouhé necelé dva kilometry odtud vás čeká další zajímavost. Někdejší slávu příbramského dolování připomíná Hornické muzeum Příbrambáňský skanzen na Březových Horách nacházející se v areálu dolu Vojtěch, Anenské šachty a Ševčinského dolu. Počtem historických objektů s expozicemi se stalo toto muzeum největším hornickým muzeem v České republice. Expozice umístěné v historických provozních a správních objektech přibližují bohatou montánní minulost spjatou s těžbou stříbra, uranu a dalších rud. Muzeum umožňuje jízdu hornickým vláčkem po povrchu i podzemím, prohlídky několika kilometrů štol, fárání výtahem, jízdu po skluzavce k obřímu vodnímu kolu, seznámení s unikátními parními těžními stroji a rozsáhlou mineralogickou sbírkou či havířským folklorem.
 

Zámek Mníšek pod Brdy 

Přibližně půl hodiny vám zabere přesun k dalšímu cíli. Zámek Mníšek pod Brdy stojí na skále nad zámeckým rybníkem. Zámek byl domovem nižší šlechty, která tu žila až do období první republiky, a právě tato atmosféra se na zámku skutečně odráží. Jednou z rarit zámeckého depozitáře je například kompletní výbavička pro novorozeně či unikátní věžní hodiny, kdy hodinář vyvedl jednu hřídel i do stropu místnosti pod stopem, díky čemuž majitelé zámku mohli sledovat stejný čas, jako byl na hodinách věže. Ale je toho mnohem více. Jedná se o jeden z nejpůsobivějších zámků u nás.
 

Nejlepší místo, kde zaparkovat a přenocovat

Pro všechny výše zmíněné výlety se může stát skvělým výchozím bodem Camping Oase PrahaDolních Břežanech . Mnoho návštěvníků sem jezdí nejen užít si perfektní dovolenou, ale také právě proto, že chtějí navštívit naši metropoli. V kempu s tím počítají a kromě toho, že přímo v areálu je automat na jízdenky, je hned před jeho branami autobusová zastávka. Z ní se dostanete na nádraží Modřany, ze kterého pak již lehce dojedete do centra města. Skvělou informací je to, že každý návštěvník kempu automaticky při příjezdu obdrží nejen detailní popis, jak se do centra Prahy dopravit MHD, ale také jízdní řád.