Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Jiljí Praha
Památky

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.
Výstavbu začal na místě původního románského kostelíka roku 1339 biskup Jan IV. z Dražic a pokračoval v ní Arnošt z Pardubic. Celá stavba byla koncipována jako vysoká trojlodní síň, pro účely kapituly, která tu nahradila řád německých rytířů. Významným kazatelem v pražském kostele sv. Jiljí byl Jan Milíč z Kroměříže, český náboženský myslitel a jeden z významných představitelů předhusitské reformace, který zde kázal česky již od roku 1364. Členem kapituly zde ve 14. století pravděpodobně byl i sv. Jan Nepomucký, generální vikář pražské arcidiecéze a mučedník katolické církve, jeden z českých zemských patronů. V roce 1626 byl kostel darován řádu dominikánů. Dominikáni se do té doby gotický kostel sv. Jiljí rozhodli barokizovat. Práce začaly v roce 1731, podílel se na nich architekt F. M. Kaňka, hlavní barokní úpravy na kostele provedl stavitel F. Špaček.

Kostel sv. Jiljí má ve svém západním průčelí dvojici nestejně velkých věží – vyšší, mající vysokou jehlancovitou střechu s lucernou měří 58, 5 m a nižší 43, 5 m. Obě věže byly původně stejně vysoké, tak jako věž jižní. Severní přišla o svoji výšku 28. června 1432, kdy se snesla nad Prahou silná bouře s krupobitím, při níž blesk udeřil do kostela, a přitom se vznítila právě severní věž. Shořel krov i s břidlicovou střechou a žárem se zde roztavily zavěšené zvony. Stejný blesk na místě zabil i ženu, která se před hlavním oltářem modlila za svého, toho dne utopeného muže, staroměstského rybáře.

Při vstupu do kostela si nelze nevšimnout dominantních barokních pilířů a bohaté štukové výzdoby. O štukaturu se zasloužil autor B. Spinetti. Dalším unikátním prvek výzdoby jsou fresky, nacházející se na klenbách kostela. Ty vytvořil roku 1734 Václav Vavřinec Reiner. Významnou památku představuje oltář Bolestné Panny Marie z roku 1750, který se nachází v pravé boční lodi kostela. Nedaleký oltář svaté Kateřiny Sienské je unikátní především pro sochy apoštolů od slavného českého sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. V kostele jsou k vidění také překrásné řezbářské práce. Čtyři zpovědnice od Richarda J. Prachnera, varhany z roku 1773 jsou řezbářským dílem Františka Ignáce Weisse. Z jeho dílny pochází také kazatelna.

V kostele a klášteře probíhají koncerty vážné a duchovní hudby, řada přednášek, besedy a výstavy. Kostel sv. Jiljí byl také místem, kde Miloš Forman natočil scény svého slavného filmu Amadeus.
 


 

Aktuality

Soutěž Máme vybráno

Rekordní počet, 332 míst – památek, které potřebují pomoc veřejnosti. Vyberte si jednu oblíbenou a hlasujte v soutěži Máme vybráno. Finalisté si nakonec rozdělí finanční hotovost.
Praha 1, Praha

Soutěž Máme vybráno

Rekordní počet, 332 míst – památek, které potřebují pomoc veřejnosti. Vyberte si jednu oblíbenou a hlasujte v soutěži Máme vybráno. Finalisté si nakonec rozdělí finanční hotovost.
Praha 1, Praha

Tycho Brahe a Johannes Kepler – Praha renesanční a manýristická

Série přednášek D8: Obrazy z dějin fyziky a Prahy.
Praha 1, Praha

Christian Doppler a Ernst Mach: Praha klasicistní a historizující

Série přednášek D8: Obrazy z dějin fyziky a Prahy.
Praha 1, Praha

Vize zdaru, vize zmaru – Církev a peníze IV.

Debata v Dominikánské 8 ve spolupráci s nakladatelstvím Karolinum.
Praha 1, Praha

Otevírat staré kostely

Debata Dominikánské 8.
Praha 1, Praha

Uprchlictví-| historie, současnost a globální kontext

Debata Dominikánské 8 ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze a Člověkem v tísni
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Galerie a kavárna U Prstenu v Praze s interaktivní Krajinou her

Galerie U Prstenu v Jilské ulici na Starém Městě představuje projekty pro dospělé i děti v oblastech výtvarného umění, filmu, hudby, divadla, se zvláštním důrazem na prezentaci současného výtvarného umění. Kulturní prostor galerie je doplněn půvabnou nekuřáckou Kavárnu U Prstenu.
Praha 1, Praha

Absintherie Praha – víc než jen muzeum absintu

Absintové muzeum, absintová kavárna, pravidelné výstavy obrazů i hudební večery, absintový krámek, a to vše na jednom místě v magické atmosféře Starého Města.
Praha 1, Praha

Apple museum v Praze – trvale uzavřeno

Americká značka výpočetní techniky Apple mívala v pražské Husově ulici své muzeum, to však bylo v roce 2020 natrvalo uzavřeno. Muzeum tak již nadále neexistuje.
Praha 1, Praha

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.
Praha 1, Praha

Galerie Jaroslava Fragnera a restaurace Klubu architektů

Nadace české architektury se snaží odborníkům i veřejnosti představovat architekturu v tom nejlepším světle. Jen málo galerií u nás se specializuje na prezentaci architektury. Pražská Galerie Jaroslava Fragnera je jednou z nich.
Praha 1, Praha

U Kunštátů – kavárna, vinárna a galerie v jednom z nejstarších pražských domů

V Domě u Kunštátů v Řetězové ulici v Praze se v unikátních prostorech zachovalých románských sklepů nachází galerie zaměřená nakvalitní současné umění. Vedle galerie zde funguje rovněž kavárna a vinárna.
Praha 1, Praha

U Staré paní – hudební club na Starém městě

Hudební klub s nejširším žánrovým záběrem v Praze. Máte chuť zajít na blues, rock, alternativu, indie, nebo world music? Přijďte si užít hudební program Jazz clubu U Staré paní.
Praha 1, Praha

Studio Damúza

Studio Damúza se zaměřuje na autorské inscenace, především na loutkové, výtvarné a objektové divadlo pro děti i dospělé.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea

Restaurace U Fleků je poutním místem pražských a českých pivařů, jedna z nejnavštěvovanějších hospod v naší republice a nepochybně je i nejznámější pražskou hospodou. Dnes je také místem kulinářských zážitků.
Praha 1, Praha

Staroměstský pivovar U Tří růží

V centru Prahy, na rohu Husovy a Jalovcové v domě U Tří stříbrných růží se nachází restaurační pivovar, který nabízí tradiční ležáky i pivní speciály.
Praha 1, Praha

Pivní muzeum v Husově ulici na Starém Městě pražském

Největší výstava o českém pivu v Praze se nachází v Husově ulici na Satrém Městě. Najdete zde historii a tradice českého pivovarnictví na jednom místě. Užít si můžete také ochutnávku českých piv v jedinečných historických sklepech.
Praha 1, Praha

Jilská Palace Hall

Elegantní boutique Iron Gate Hotel & Suites v historickém centru Prahy otevřel prostor pro soukromé či firemní akce s kongresovým sálem, částí pro menší akce, občerstvovacím koutem a vlastním barem zvaný Jilská Palace Hall.
Praha 1, Praha

Crème de la Crème – nejlepší italská zmrzlina v Praze v Husově ulici

Všechny recepty na italské řemeslné zmrzliny píše Honza Hochsteiger alias "pan zmrzlinka", který mnoho let pracoval v Itálii i jiných místech světa pro nejlepší italské zmrzlináře a teď s láskou vaří nejlepší zmrzliny v Praze.
Praha 1, Praha

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.
Praha 1, Praha

Autentista

Bar v samém srdci Starého města. Nabízí ta nejosobitější naturální vína starého kontinentu a jedinečnou selekci champagne.
Praha, Praha

Restaurace Deer Prague

Restaurace, která si klade poměrně vysoký cíl být rodinnou restaurací s domáckou atmosférou. Nabízí degustační menu o šesti chodech a může být spojeno i s degustací vín. A co vaří?
Praha 1, Praha