Úvod > Co chcete dělat? > Zlatá ulice v Praze
Památky

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.
Ve Zlaté ulici na Starém Městě se shromažďovali zlatníci a stříbrníci při hlavní cestě k vltavským brodům, neboť právě tudy projížděli bohatí kupci a obchodníci se zbožím od Ungeltu k Hradu. O tom, že to byla ulice šperkařů a zlatnických mistrů, vypovídají i názvy domů v okolí: U Zlaté lodi, U Zlaté hrušky nebo U Zlatých křížů.

Úzká klikatá ulička spojuje Anenské náměstí s Liliovou ulicí. Ulice dosud slepě končila u areálu technického zázemí Národního divadla v bývalém ženském dominikánském klášteře. Zbytek cesty byl asi od roku 1948 uzavřen. Kdo v Zlaté ulici na Starém Městě bydlí, musí dodnes vlastnit klíč nejen od domu, ale také od brány, jinak se domů nedostane. Přes den je tato ulice přístupná všem.

Mramorový chodník lemují vysoké zdi obrostlé břečťanem, procházejícím lidem se tak nabízí jedinečný pohled do zadních traktů historických domů a zákoutí. Své jméno získala ulice až v roce 1905. Pojmenování bylo přeneseno z dnešní Náprstkovy ulice, která je už od 14. století doložena jako místo, kde se usazovali zlatníci a klenotníci.

Zvláštní znamení: nedá se používat po setmění, protože je to patrně jediná staroměstská ulička, která se zamyká. V létě je otevřená od 7 do 22 hodin, v zimě  od 8 do 21 hodin.