Úvod > Aktuality > Závody veslic pražské Primátorky se uskuteční už o tomto víkendu
Letní sporty

Závody veslic pražské Primátorky se uskuteční už o tomto víkendu

  • Vydáno31. května 2023
Po vzoru The Boat Race, ve kterém každoročně před zraky milionů diváků měří své síly studenti univerzit v Oxfordu a Cambridge, byly pražské Primátorky původně kláním osmiveslic. Během více než stoleté historie se tuzemská obdoba nejprestižnějšího veslařského závodu světa rozšířila o další disciplíny a dnes je legendární klání na Vltavě několikadenní společenskou událostí. Výjimečnou podívanou souboj univerzitních osem zůstal, proto mu patří velkolepý závod. Letošní Primátorky startují 2. až 4. června 2023 na Rašínově nábřeží a slibují mnoho napínavých sportovních zážitků.

PrimátorkyV pátek 2. a o víkendu 3. až 4. června 2023 se na Vltavě v Praze konají souboje všech věkových a výkonnostních kategorií veslařů z celé České republiky i zahraničí. Přijďte veslaře podpořit přímo na Náplavku Rašínova nábřeží a užijte si bohatý doprovodný program!

Páteční program bude patřit univerzitním osmám a závody vyvrcholí tradičně v neděli v poledne, závodem osem mužů. K vidění budou kromě mužských a ženských elitních osem také žákovské, dorostenecké, juniorské nebo Masters kategorie. Posádky tvoří univerzitní sportovci i hvězdní čeští závodníci z řad mužů i žen, včetně těch, kteří byli k vidění na nedávném Mistrovství Evropy ve veslování, které proběhlo ve Slovinsku.
 

Primátorky slibují zajímavý program

Primátorky vesliceZávodníci jako obvykle vyrazí na trať u Veslařského ostrova a po pár set metrech budou zdolávat vyšehradskou zatáčkou. Nic nedělá z Primátorek tak originálními jako právě zatáčka pod vyšehradskou skálou.

O titul v Primátorkách budou tradičně bojovat veslaři klubu Slavia, do závodu se však vracejí resortní sportovci, tzn. že startovat budou veslaři Dukly Praha a veslařky Olympu Praha. Závodníci Dukly nastoupí ve dvou čistých posádkách a jednom společenství, které je i reprezentační posádkou sportovců do 23 let a na poslední mezinárodní regatě v Duisburgu svoji kategorii vyhrálo. Čtyři osmiveslice do bitvy pošlou Bohemians a letos pořádající Český veslařský klub Praha rovnou devět čistých posádek napříč všemi kategoriemi.

PrimátorkyA odkud závody pozorovat? Veslařské závody můžete sledovat z obou břehů Vltavy. Kvůli zatáčce pod Vyšehradem ale jen některá místa poskytují pohled na celou dvoukilometrovou trať. Unikátní „ptačí“ pohled na celou trať, kombinovaný s úžasnými výhledy Vltavu a Pražský hrad poskytnou Vyšehradské hradby, stejně tak jako vyhlídková místa v parku Kavčí hory (nad plaveckým bazénem Podolí). Krásný pohled na závěr závodu bude z Palackého mostu nebo ze Smíchovské náplavky pod Hořejším nábřežím. Fajnšmejkři si přijdou na své v neděli 4. června, kdy od 10:15 veslují historické gigové osmy. V pravé poledne se pak bude konat velké finále – elita mužů pod záštitou generálního partnera Skupiny SEV.EN.

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Zažijte den na palubě parníku! Nabízíme vyhlídkové a okružní plavby po Vltavě, výlety parníkem z Prahy do zoo a restaurační lodě. Plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás v Mělníce nebo na Slapy je překrásným zážitkem.

Další aktuality

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu.
Praha | Památky

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika