Úvod > Aktuality > Závody veslic pražské Primátorky se uskuteční už o tomto víkendu
Závody veslic pražské Primátorky se uskuteční už o tomto víkendu
"> "> "> "> "> "> Univerzitní osmy prímo na vode "> Pražské primátorky nabízí spoustu silných okamžiku "> Univerzitní osmy na Pražských primátorkách
Letní sporty

Závody veslic pražské Primátorky se uskuteční už o tomto víkendu

  • Vydáno1. června 2022
Po vzoru The Boat Race, ve kterém každoročně před zraky milionů diváků měří své síly studenti univerzit v Oxfordu a Cambridge, byly pražské Primátorky původně kláním osmiveslic. Během stoleté historie se ale tuzemská obdoba nejprestižnějšího veslařského závodu světa rozšířila o další disciplíny a dnes je legendární klání na Vltavě několikadenní společenskou událostí. Výjimečnou podívanou souboj univerzitních osem zůstal, proto mu patří velkolepý závod. Letošní Primátorky startují 4. až 5. června 2022 na Rašínově nábřeží a slibuje mnoho napínavých sportovních zážitků.

PrimátorkyO víkendu 4. až 5. května 2022 se na Vltavě v Praze konají souboje všech věkových a výkonnostních kategorií veslařů z celé České republiky i zahraničí. Přijďte veslaře podpořit přímo na Náplavku Rašínova nábřeží a užijte si bohatý doprovodný program!

Do boje vyrazí 140 posádek, která tak navážou na hojnou účast minulých ročníků. V kategorii veteránů bude letos startovat dokonce 19 posádek! Elitu mužů pojede osm osmičlenných sestav s kormidelníky, mezi ženami se představí 12 posádek.

Primátorky slibují zajímavý program

Závodníci jako obvykle vyrazí na trať u Veslařského ostrova a po pár set metrech budou zdolávat vyšehradskou zatáčkou. Nic nedělá z Primátorek tak originálními jako právě zatáčka pod vyšehradskou skálou.

Titul v Primátorkách obhajují veslaři Slavie, kteří budou sázet na stejnou kormidelnici a zároveň trenérku Martinu Součkovou. Z vítězné sestavy pojedou na lodi Tomáš Zobal, Adam Kulhánek a Jan Chlebovský. Zbylých pět pozic obsadí nové tváře. V souhrnu se dá říct, že se jedná převážně o mladíky v kategorii do 23 let. Někteří závodníci, kteří loni vybojovali titul se Slavií, přesednou k jiným posádkám. Dvě osmiveslice do bitvy pošlou Bohemians a Český veslařský klub Praha. Výlučně s vlastními zdroji narukuje do dráhy pražský VK Blesk. Naopak síly spojí Břeclav s Hamrem a Lysá nad Labem s letošním hlavním pořadatelem závodu z VK Smíchov. V kategorii žen jedou společně elitní ženy s juniorkami. Ze startovní listiny čítající solidních 12 posádek se nelehce hledají favoritky, neboť loňské vítězné společenství SK Hamru a Canottieri Lario je rozmetána v jiných týmech.

PrimátorkyA odkud závody pozorovat? Veslařské závody můžete sledovat z obou břehů Vltavy. Kvůli zatáčce pod Vyšehradem ale jen některá místa poskytují pohled na celou dvoukilometrovou trať. Unikátní „ptačí“ pohled na celou trať, kombinovaný s úžasnými výhledy Vltavu a Pražský hrad poskytnou Vyšehradské hradby, stejně tak jako vyhlídková místa v parku Kavčí hory (nad plaveckým bazénem Podolí). Krásný pohled na závěr závodu bude z Palackého mostu nebo ze Smíchovské náplavky pod Hořejším nábřežím. Fajnšmejkři si přijdou na své v neděli 5. června, kdy od 10:15 veslují historické gigové osmy. V pravé poledne se pak bude konat velké finále – elita mužů pod záštitou generálního partnera Skupiny ČEZ.

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Zažijte den na palubě parníku! Nabízíme vyhlídkové a okružní plavby po Vltavě, výlety parníkem z Prahy do zoo a restaurační lodě. Plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás v Mělníce nebo na Slapy je překrásným zážitkem.