Úvod > Aktuality > 100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021
Životní styl

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

  • Vydáno9. června 2021
Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!
Sto let je pořádně dlouhá doba nejenom v lidském životě. Takové jubileum je potřeba řádně oslavit, takže otvíráme pomyslnou láhev, trháme kytky, krájíme dort a přejeme našim jubilantům vše nejlepší!
 

A jako Alexander: Alexander Dubček

Politik a hlavní osobnost Pražského jara ’68 Alexander Dubček (1921–1992) zažil comeback po sametové revoluci. Stal se předsedou Federálního shromáždění, ovšem v roce 1992 se zranil při havárii na dálnici D1 a po měsíci svým zraněním podlehl. Stal se tak jednou z obětí legendárního 88. kilometru, protože na jednom z nejnebezpečnějších úseků dálnice havarovali také mnozí jiní a došlo tu k řadě hromadných nehod. Kapela Tři sestry Dubčekovu nehodu v roce 1993 připomněla písní Pijánovka, v níž se zpívalo „U Humpolce v příkrym kopci často bouraj politici“.
 

B jako Brom a Brno

Před 100 lety se narodil Brňan, který dobyl svět. Saxofonista, dirigent, skladatel, kapelník, zpěvák, manažer, manžel, otec, fotbalový fanoušek, patriot Gustav Brom. Narodil jako Gustav Frkal (1921–1995) ve slovenském městečku Veľké Leváre, ale jeho jméno a jméno jeho orchestru jsou neodmyslitelně spjaty s Brnem, kam se přistěhoval ve 12 letech. K uměleckému jménu došel značně netradiční cestou: vzal si Ottův slovník naučný, zavřel oči a zapíchl tužku do jednoho místa. Tužka se zabodla do jednoho z chemických prvků. „Kdyby skončila kousíček vedle, mohl jsem se jmenovat Jod,“ komentoval svůj kousek.
 

C jako cesta: Jiráskova horská cesta

Téma pro portál Kudy z nudy obzvláště milé, neb vaše cesty jsou náš cíl! Letos uplyne přesně 100 let od otevření Jiráskovy horské stezky, která vede po celém hřebenu Orlických hor. Pokud byste ji chtěli projít celou, urazíte 170 km z Broumova až do Litomyšle. V roce 1921 trasu otevřel sám Alois Jirásek. Klub českých turistů vyznačil základ této délkové trasy už roku 1893, to však vedla byla mnohem kratší a řadu míst byste dnes nepoznali.
 

Č jako Československé legie

Československé legie vznikaly postupně, Československá obec legionářská si ale 100 let od výročí svého vzniku připomíná právě letos. Ustavující sjezd Československé obce legionářské se konal v neděli 22. května 1921 v Národním domě na Vinohradech. Organizace, která vycházela z nadstranických národotvorných ideálů a Masarykových myšlenek a která přežila dvě totality, nyní sdružuje zhruba čtyři tisíce lidí a jejím nejznámějším projektem je Legiovlak: podívejte se, kde ho letos zastihnete!
 

D jako Delicia

Firma Delicia accordionsHořovicích vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let. Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Ruční výroba těch nejkvalitnějších nástrojů přetrvala dodnes – muzikanti si mohou vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek. Loňské oslavy škrtla pandemie, a tak Delicia slaví 100 let vzniku továrny až letos.
 

E jako Einstein

Jednu z nejznámějších pražských kaváren Louvre navštěvovalo mnoho známých osobností. Často sem chodívali bratři Čapkové, stálým návštěvníkem kavárny byl rovněž Franz Kafka, Max Brod a při svých pražských pobytech i Albert Einstein (1879–1955). Víte, že právě před 100 lety získal za vysvětlení fotoelektrického jevu Nobelovu cenu za fyziku?
 

F jako Fidlovačka

Ačkoli Divadlo Na FidlovačcePraze několikrát změnilo název, nikdo mu neodpáře rovnou stovku: slavnostně bylo otevřeno pod názvem Tylovo divadlo v Nuslích v listopadu 1921 premiérou Tylovy hry Drahomíra. Před divadlem se nachází park Na Fidlovačce a na jeho východní straně pak stejnojmenná ulice, kde se v 18. a 19. století konávaly oblíbené slavnosti pražských ševců Fidlovačka. Divadelní budova dlouho chátrala, její provoz pak v roce 1995 obnovila Nadace Fidlovačka.
 

G jako grafická škola

Pandemie posunula také oslavy 100 let grafické školy Hellichova v Praze: historii této vzdělávací instituce od jejího založení v roce 1920 až po současnost mapuje výstava, která vznikla v těsné spolupráci grafické školy a Uměleckoprůmyslového musea. Expozice se věnuje významným osobnostem z řad pedagogů, kteří formovali výuku fotografie, grafického designu, knižní vazby, konzervátorství a restaurátorství a dalších oborů.
 

H jako Holzmann

Nechápavý a natvrdlý, s omšelým kloboučkem, šátkem a velkými černými brýlemi s kulatými obroučkami: tak vypadal nezapomenutelný komik s originální dikcí. Letos to bude sto let, co se Felix Holzmann (1921–2002) narodil, ale jeho scénky jsou stále živé a oblíbené. Připomeňte si ho třeba v expozici Holzmannovy Litoměřice a krátkou scénkou u pokladny kina:
Holzmann: Lístky do kina... Lístky do kina jsem chtěl.
Janžurová: To je mně jasné. Ale na co?
Holzmann: Na co? Na to, aby mě tam pustili. Abych se tam dostal, do kina.
Janžurová: To já vím také. Ale na co chcete jít? Na jaký film?
Holzmann: Na jakej film... aha. Já jsem chtěl na ten, jak se jmenuje... ten film? Nějak... italskej nebo španělskej. Nebo jak se jmenuje ten...
Janžurová: Včera, dnes a zítra?
Holzmann: Co?
Janžurová: Na Včera, dnes a zítra?
Holzmann: Ne, jenom na zejtra, poněvadž na včera to už bych nestihl, že jo.
Janžurová: Ano, tak na zítra.
Holzmann: Na zejtra, ano ano. A co hrajete zejtra?
Janžurová: Zítra hrajeme V sobotu večer a v neděli ráno.
Holzmann: Ano... Co?
Janžurová: Zítra hrajeme V sobotu večer a v neděli ráno.
Holzmann: Ano... A jak to, že hrajete zejtra v sobotu? Zejtra je pátek, ne?
 

Ch jako Chata: chata Prašivá

Rovnou stovku letos slaví Chata Prašivá v Beskydech. Nejstarší česká horská chata ve Slezských Beskydech byla postavena za neuvěřitelných šest měsíců: stavba byla zahájena 11. dubna 1921 a již 2. října byla chata předána k užívání. Chata Prašivá je snadno dostupná a otevírá se od ní krásný výhled do okolí. Hladoví poutníci si zde navíc mohou pochutnat na specialitách výborné domácí kuchyně.
 

I jako International PEN klub

International PEN klub / Mezinárodní PEN klub je nejstarší světová organizace na ochranu lidských práv a také nejstarší organizace, která propaguje přátelství a intelektuální spolupráci mezi všemi spisovateli bez ohledu na to, kde žijí. Vznikl v říjnu 1921 při zahajovací večeři ve Florence Restaurantu v Londýně na shromáždění jedenačtyřiceti anglických spisovatelů, prvním českým členem se v roce 1923 stal Alois Jirásek.
 

J jako Janský

V září 1921 zemřel Jan Janský, lékař a objevitel čtyř krevních skupin (narozen 3. 4. 1873).  Významný neurolog a psychiatr, profesor Karlovy univerzity v Praze v roce 1906 zveřejnil objev, že lidskou krev lze podle určitých rozdílů ve vlastnostech krvinek rozdělit do čtyř základních skupin, jimž přiřadil římské číslice I, II, III a IV. Podobný objev v téže době učinil vídeňský biolog a patolog Karl Landsteiner (1968–1943): tři krevní skupiny popsal dokonce už v roce 1900. Svět sice přiznává prioritu Janskému, ale Nobelovu cenu v roce 1930 získal Landsteiner. Vžilo se také Landsteinerovo značení A, B, AB a 0. Naše na tom nijak netratí: Landstainerova maminka totiž pocházela z Prostějova.
 

K jako krtek

Kdo by neznal slavného Krtečka? Slaví úspěchy po celém světě a dokonce se dvakrát podíval do vesmíru. Jeho autor Zdeněk Miler, výtvarník, režisér animovaných filmů a ilustrátor dětských knížek, se narodil právě před sto lety, 21. února 1921 v Kladně. V kladenském zámku krtečka i jeho autora připomíná expozice, jejíž součástí je autentická Milerova pracovna s původním nábytkem, oblíbenými pomůckami, dekoracemi a malířským stojanem.
 

L jako Lucerna

Každé město má budovu, podle níž by se daly vyprávět dějiny. Pro Prahu je takovým místem Palác Lucerna. Téměř každý tu někdy byl na plese, probíhaly tu sjezdy Komunistické strany, ale i koncert Louise Armstronga. Palác Lucerna se známou pasáží, kinem, kavárnou a také střechou, kde kavárník Ondřej Kobza vytváří komunitní zahradu, vznikl v letech 1907 až 1921 podle návrhu Ing. Stanislava Bechyně a projektu J. Čamského a Václava Havla. Na tehdejší dobu se jednalo o unikátní stavbu: jedna z prvních železobetonových staveb v Praze měla originálně řešenou pasáž, zastřešenou sklem.
 

M jako Městská knihovna

Už v roce 1919 vstoupil v platnost zákon o veřejných knihovnách obecních, který uložil všem obcím za povinnost zřizovat veřejné knihovny. Sté výročí založení proto v roce 2021 slaví celá řada městských knihoven, namátkou Masarykova knihovna ve Vsetíně, Knihovna Jiřího Mahena v Brně nebo Městská knihovna v Hodoníně.
 

N jako národopis

Nejstarší národopisná slavnost v České republice se jmenuje Slovácký rok a v Kyjově se odehrává už od roku 1921. Stejně jako olympijské hry se opakuje jen jednou za čtyři roky, a právě kvůli kulatému výročí se organizátoři chystali porušit pravidla a uspořádat letošní jubilejní ročník už dva roky od toho posledního. Slavnost je naplánovaná na srpen, v jaké podobě se ale odehraje zatím není jasné. Může za to samozřejmě covid.
 

O jako Obecní dům

Secesní klenot Prahy se jmenuje Obecní dům. Slavnostně otevřen byl v roce 1912 a dvakrát vstoupil do historie československé státnosti: 28. října 1918 zde byla vyhlášena samostatnost Československa a v listopadu 1989 zde proběhla první setkání dosavadní komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. Jedním z jeho autorů byl architekt Antonín Balšánek, rodák z Českého Brodu (1865–1921). Navrhl rovněž most Legií a budovu Muzea hlavního města Prahy, Východočeské divadlo v Pardubicích a Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Letos uplynulo sto let od jeho smrti.
 

P jako plavba a Punkevní jeskyně

Už sto let si návštěvníci Punkevních jeskyní v Moravském krasu užívají plavbu po hladině podzemní říčky Punkvy na lodičkách. Poprvé se loďky na svou cestu po smaragdové vodě vydaly dne 30. března 1921, kdy byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm. Téměř půlkilometrová trasa začínající u dna propasti Macocha vznikla po třinácti letech složitých podzemních prací pod vedením Karla Absolona. Její podoba se nemění a je stejná do dnešních dnů.
 

R jako Rychlovlak

Rychlovlak v Podbabí, Purkyňovo náměstí na Královských Vinohradech, Polední výstřel z děla na baště sv. Tomáše: to byly první filmy, které v roce 1898 průkopník kinematografie a fotograf Jan Kříženecký (1868–1921) předváděl na výstavě architektury a inženýrství na pražském výstavišti ve Stromovce. V témže roce natočil také první české hrané filmy Dostaveníčko ve mlýnici, Výstavní párkař a lepič plakátů a Smích a pláč. V dalších letech Kříženecký natočil několik sokolských sletů, v roce 1901 návštěvu císaře Františka Josefa I. v Praze a také grotesky. V roce 2021 uplynulo sto let od jeho smrti.
 

Ř jako řád

Chov a výcvik dravých ptáků byl v Evropě dlouho královským sportem. Jeho popularitu potvrdil v roce 2010 rekordní počet zemí, které tuto prastarou tradici sdílely při zápisu sokolnictví mezi nehmotné kulturní dědictví lidstva (Česko, Belgie, Francie, Jižní Korea, Mongolsko, Maroko, Katar, Saúdská Arábie, Spojené Arabské emiráty, Sýrie a Španělsko). V seznamu překvapivě chybí Island: sokol je totiž považován za islandského národního ptáka a právě před sto lety vznikl Řád islandského sokola, státní vyznamenání udílené za služby státu i lidstvu.
 

S jako sčítání lidu

Sčítání lidu není vynálezem moderní doby, vůbec nejstarší podobnou akci tohoto typu uskutečnili Babyloňané v roce 3800 př. n. l., tedy skoro před 6000 lety. Na území Čech a Moravy jsou známy berní rejstříky a seznamy poddaných ze 14. až 17. století, pravidelná sčítání lidu, tažného dobytka a domů v českých a rakouských zemích zavedla Marie Terezie. V samostatném Československu proběhlo první sčítání lidu v roce 1921 a mimo jiné bylo zjištěno, že na území republiky (tehdy k ní ještě patřila Podkarpatská Rus) žije 10 009 587 obyvatel. Od té doby se sčítání opakuje každých deset let.
 

Š jako Švejk

Před sto lety, přesně 14. března 1921, Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer začali po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
 

T jako Těšín

Město Těšín, tedy dnešní Český Těšín, se před sto lety stal rodištěm spisovatele a novináře Ludvíka Aškenazyho. Pocházel z česko-židovské rodiny, otcovo zaměstnání celou rodinu přivedlo do Polska, Ludvík vystudoval ve Lvově a učil dějepis v Kazachstánu. Domů se vrátil společně s 1. československým armádním sborem v SSSR vedeným Ludvíkem Svobodou. Bojoval i u Sokolova, po válce dostal sovětské i československé vyznamenání za statečnost v boji, po invazi vojsk Varšavské smlouvy i s rodinou emigroval do západního Německa. Zemřel roku 1986 ve věku 65 let v italském Bolzanu.
 

U jako Uničov

Rok 1921 byl rovněž rokem vzniku řady turistických klubů. Pobočky Klubu českých turistů zahájily v tom roce činnost například v Uničově a Úpici, Telči, Šumperku či Šternberku.
 

V jako volejbal

Významné jubileum letos slaví český volejbal. Právě v roce 1921 byla pod hlavičkou YMCA založena volejbalová sekce, o dva roky později pak československý svaz. Celostátní oslavy provází turnaje a výstavy, portál Kudy z nudy pak nabízí speciální stránku věnovanou českému volejbalu. O historii volejbalu se díky ní dozvíte téměř všechno, najdete tu i plán akcí v roce 2021, turnaje na oslavu 100 let a zajímavé rozhovory s osobnostmi českého volejbalu.
 

W jako Wolfgang

Hnanicích na Znojemsku si letos připomínají 100 let od posvěcení dvou zvonů pro věž kostela sv. Wolfganga. Slavnost se uskutečnila v říjnu 1921. První, menší zvon nazvaný sv. Josef zhotovil zvonař Hermann Neumann v Bodenbachu, druhý nazvaný sv. Wolfgang odlil Lorenz Pistorius v Eggeru.
 

Y jako YMCA

Sto let působení na našem území slaví také YMCA, největší organizace pro mládež na světě. V roce 1921 vznikla z iniciativy T. G. Masaryka na základech, připravených americkou Ymkou, a od té doby se snaží nejen kvalitně zaplnit dětem volný čas, ale také vytvořit prostor pro přátelství a seberealizaci, podpořit děti v objevování vlastních talentů, naučit je spolupráci s druhými a předat jim hodnoty, na nichž stojí otevřená demokratická společnost. YMCA organizuje tábory, oddíly a kroužky, mateřská centra pro rodiče s malými dětmi, hudebně-sociální dílny pro teenagery, a rovněž podporuje děti a mladé lidi v obtížných životních situacích. Její pobočky najdete na sedmadvaceti místech po celém Česku.
 

Z jako Ze života hmyzu

Psal se rok 1921, svět se vzpamatovávat z pandemie španělské chřipky a v lednu měla pražskou premiéru Čapkova divadelní hře R.U.R., v níž na scénu poprvé vkráčeli roboti. V témže roce se Čapek stal dramaturgem a režisérem Divadla Na Vinohradech, vydal Trapné povídky a společně s bratrem začal pracovat na alegorické komedii Ze života hmyzu.
 
#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

Poznejte patnáct „nej“ českých rozhleden

Poznejte patnáct „nej“ českých rozhleden

Od počátku 19. století až do dnešních dnů bylo v našich zemích postaveno více než 615 rozhleden. Češi se zkrátka rádi dívají do daleka, a tak naleznete hojné množství rozhledem v každém kraji. Od těch nejjednodušších dřevěných až po opravdové architektonické skvosty s pohnutou historií a osudem. Rozhledny skrývají nejedno tajemství a je jen na vás, abyste je odhalili. Pojďme si dnes připomenout rekordmanky světa rozhleden – víte, která z našich vyhlídkových staveb je ta nejvyšší nebo kde hledat tu nejstarší kamennou stavbu?

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

I když byl minulý rok velmi náročný, podařilo se dokončit řadu dlouhodobých rekonstrukcí, vytvořit nové expozice a připravit pro budoucí návštěvníky řadu dalších zajímavostí. Co si tedy zapsat do diářů a kam se letos vypravit? Přehled toho nejlepšího, co nás v roce 2021 čeká vám přináší Kudy z nudy.

10 největších novinek turistické sezóny 2021 v Plzni

10 největších novinek turistické sezóny 2021 v Plzni

Město Plzeň chystá na letošní turistickou sezónu řadu novinek. Pro návštěvníky se otevře řada památek, v novém kabátě se představí plzeňská dominanta – kostel sv. Bartoloměje a řadu překvapení chystá Zoo Plzeň, DEPO2015 či Techmania Science Center. Na co se tedy můžete letos těšit?

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

Hořovická firma Delicia accordions vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let! Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Ruční výroba těch nejkvalitnějších nástrojů přetrvala dodnes – muzikanti si mohou vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru.

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

Provokatér, vizionář a architekt, který výrazně ovlivnil moderní architekturu: to byl Adolf Loos (1870–1933). Poznávacím znamením jeho budov jsou jednoduché a čisté formy, funkčnost a minimalismus – a platí to jak pro stavby u nás, tak pro vily, domy a interiéry ve Vídni.

Kladenský zámek otevře v sobotu unikátní expozici Zdeňka Milera, autora slavného Krtečka

Kladenský zámek otevře v sobotu unikátní expozici Zdeňka Milera, autora slavného Krtečka

Když se řekne „Zdeněk Miler“, většině lidí se vybaví animovaná postavička Krtečka, kterou milovaly a milují snad všechny děti a jejíž věhlas již dávno překročil české hranice. V nově zrekonstruovaných prostorách Kladenského zámku se v sobotu 6. 6. 2020 otevírá unikátní expozice věnovaná právě tomuto významnému výtvarníkovi, kladenskému rodákovi a jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl