Kladno

Než byla v polovině 19. století v okolí objevena ložiska černého uhlí a železné rudy, bývalo Kladno docela obyčejná zemědělská vesnice. Pak nastal rychlý rozvoj, několikanásobně stoupl počet obyvatel a dnes je výsledkem město pro moderní život s historickým centrem, aquaparkem a řadou sportovišť.

Co musíte vidět v okolí Kladna

V areálu památkově chráněného dolu Mayrau, kde se uhlí těžilo od roku 1874 do roku 1997, vznikl díky nadšencům pro hornickou historii originální hornický skanzen. Krásu zachovalé technické památky podtrhuje koncepce posledního pracovního dne. Všechny budovy opuštěné šachty vypadají, jako by horníci odešli teprve včera. Kromě starých těžních strojů tu najdete například vyhlídkovou věž, podzemí plné strašidel a industriální galerii uměleckých děl, odehrává se tu řada zajímavých akcí.
 

Koho byste měli znát z kladenské historie

Vedle kladenského zámku, v němž jsou umístěny expozice Sládečkova vlastivědného muzea, leží v centru města také zámecká zahrada a v ní proslulé medvědárium. Od roku 2001 v něm žijí dvě medvědice, Míša a její matka Marta. Neměly lehké osudy, byly nalezeny na parkovišti u Moravských Budějovic, kde je „zapomněl“ ukrajinský cirkus, a než Kladno obě medvědice adoptovalo, prožily dlouhé dny v těsných klecích. Dnes jsou nesmírně populární zejména mezi kladenskými dětmi.
 

Cestovatelská potěšení Kladna

Kromě aquaparku s adrenalinovou vodní atrakcí spacebowl se v horských letních dnech můžete osvěžit v letním koupališti Bažantnice a na koupališti u Sletiště. V areálu Městského stadionu Sletiště objevíte také trampolínový park, multifunkční hřiště a dráhu, určenou výhradně pro in-line bruslaře; k dispozici je půjčovna in-line bruslí, chráničů a ochranných přileb. Kromě toho si můžete zahrát bowling anebo se vypravit do Vodního parku Čabárna s okrasnými jezírky, rybami a vodními rostlinami.
Celý popis

Aktuality z města

Oslavte svatého Vavřince výletem na jednu z tradičních poutí
8. srpen 2019 8:00

Oslavte svatého Vavřince výletem na jednu z tradičních poutí

Kladno
Druhý srpnový víkend se slaví svátek svatého Vavřince, kterému je zasvěcena řada kostelů a poutních míst. Svatý Vavřinec zastával ve starém Římě, za císaře Valeriana 258 n. l., vysokou církevní funkci a stal se správcem církevního majetku. Poté, co jej rozdal chudým a nemocným, čekalo Vavřince mučení a vstup do Božího království z rozžhaveného roštu... V blízkosti jeho hrobu byla už v roce 330 postavena bazilika, na Vavřincovu památku se stavěly další chrámy nejen v Římě, ale i na mnoha dalších místech Evropy. České země se mohou pochlubit 162 kostely, které mu byly zasvěceny. Svatého Vavřince připomene řada poutí, které se konají o víkendu 10. a 11. srpna 2019.

Turistická informační centra


4.9.
6.9.
Dny města Kladna

Dny města Kladna

Kladno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace