Úvod > Aktuality > #světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů
#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů
"> "> "> "> "> ">
Kultura

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

  • Vydáno24. listopadu 2020
Hořovická firma Delicia accordions vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let! Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Ruční výroba těch nejkvalitnějších nástrojů přetrvala dodnes – muzikanti si mohou vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru.

Hořovické akordeony a heligonky slaví 100 let

akordeon Delicia
akordeon Weltmeister
Hořovicích najdete vůbec nejstarší českou manufakturu na výrobu harmonik, tedy akordeonů a heligonek. Většinu dílů si mistři harmonikáři z Hořovic vyrábějí sami, aby zaručili kvalitu nástroje ve všech detailech. Mají zde vlastní kovovýrobu, lisovnu, měchárnu, truhlárnu nebo potahovnu celuloidů. Kvalitní nástroje z Hořovic si oblíbili hráči na celém světě.
 

Od značky Kebrle k Delicii

deliciaHistorie výroby akordeonů v Hořovicích se začala psát roku 1920, kdy se po návratu ze studií ve Vídni do jejich výroby pustil Josef Kebrdle. Nejprve vyráběl ve svém rodném domku části akordeonů, které se následně posílal ke kompletaci na další místa, ale o několik let později už zaměstnával kolem čtyřiceti zaměstnanců a hudební nástroje, o které začal být velký zájem, se v Hořovicích začaly vyrábět v kompletní podobě. Po předčasné smrti pana Kebrleho převzali výrobu jeho bratři, značka Kebrdle však spolu se znárodněním zanikla a nástroje se v hořovické továrně dále vyráběly pod jménem Lignatone. Pod značkou Delicia se začaly hořovické akordeony vyrábět od roku 1963 a s tímto jménem se vyrábějí dodnes.
 
DeliciaSoučasná majitelka firmy, paní Stanislava Koutná, věnuje řízení podniku stejnou péči a lásku, s jakou bezesporu začínal i pan Kebrdle. Proto je zachována z převážné části ruční výroba všech komponentů harmoniky, používané materiály jsou z 90 % českého původu a když už je zvolen zahraniční materiál, pochází z Německa nebo z Itálie. Z hořovické továrny se do celého světa vydávají akordeony Delicia a heligonky Hlaváček.
 

Německá jednička těsně u hranic

weltmaisterHarmonika, správněji nazývaná akordeon, je nástrojem poměrně mladým. Začněme nejprve od Adama, v našem případě od Friedricha Buschmanna, který jako první začal roku 1822 stavět akordeony, a to v Berlíně. Nástroj tehdy označoval jako „Handäoline“. Současně se harmonikám věnoval i vídeňský nástrojář Cyrill Demian, který si akordeon nechal patentovat roku 1829 ve Vídni.
 
Příznivci hry na harmoniku určitě znají ve světě známou značku německých harmonik Weltmeister. Značka je spojena se saským městečkem Klingenthal, který leží opravdu „co by kamenem dohodil“ od českých hranic, přesněji řečeno od města KrasliceKrušných horách. Oblast je po staletí spojena s tradiční výrobou hudebních nástrojů. Na české straně se vyráběly smyčcové nástroje, od roku 1829 foukací harmoniky a od roku 1945 dechové hudební nástroje. Na německé straně hor vyniká právě výroba akordeonů, která je s Klingenthalem svázána od roku 1852. Je tedy ještě starší než další německý akordeonový gigant Hohner z města Trossingenu (Bádensko-Württembersko), kde se proslulé harmoniky vyrábějí „až“ od roku 1857.
 
weltmeisterVýroba akordeonů v Klingenthalu se rozjela v roce 1852, když Adolph Herold přivezl akordeon z Magdeburgu. V té době byl akordeon mnohem jednodušším nástrojem, který se značně podobal foukací harmonice a jeho výroba byla jednodušší, než je dnes. Postupem času přicházeli výrobci se složitějšími úpravami harmonik, k velkému rozvoji došlo ve 20.století, do dnešní podoby se nástroj vyvinul zhruba v 60. letech. Dodejme, že v Klingenthalu je pro zájemce otevřeno muzeum akordeonů s výrobní dílnou „Schaumanufaktur Akkordeonbau“, najdete jej na Falkensteiner Straße 31.
 

Hořovická heligonka a Delicia stoletá

delicia hořoviceVraťme se ale zpět do středočeských Hořovic, kde lze prvopočátky harmonikářské tradice vystopovat až do roku 1866, kdy v městečku začal s výrobou akordeonů pan Slavík. Později tuto výrobu převzal již zmiňovaný pan Josef Kebrdle, jenž roku 1920 založil proslulou továrnu na výrobu harmonik v Hořovicích.
 
Ve městě se ke světové slávě našich akordeonů a heligonek každoročně od 70. let koná vždy v srpnu hudební festival Hořovická heligonka. Na festivalu vystupují amatérští heligónkáři z celého Česka i oblíbené harmonikářské kapely. Ke shlédnutí bývá také výstava starých i nových modelů harmonik firmy Delicia accordions.

Delicia HořoviceVelkou slávou bude příští rok akce Delicia stoletá, pořádaná u příležitosti stého výročí založení firmy. Ta měla proběhnout letos, ale kvůli koronaviru musela být odložena. Událost proběhne v sobotu 12. 6. 2021Hořovicích v areálu firmy Delicia. Na příchozí čeká komentovaná prohlídka celé výroby akordeonů a heligonek, návštěva muzea historických harmonik a vyzkoušení nových nástrojů a představení novinek.
 

Kde jinde se setkáte s harmonikami a harmonikáři?

  • harmonikaNejvětší muzeum harmonik ve střední Evropě najdete v Litovli. Můžete zde zhlédnout až 230 klávesových a knoflíkových akordeonů a heligonek od 55 českých výrobců, i atypické harmoniky.
  • Nedaleko Klatov v obci Čepice bývá každý rok v červenci setkání harmonikářů.
  • V září se již více než 15 let potkávají harmonikáři v Březové.
  • Tradiční Svatováclavské setkání harmonikářů a heligonkářů probíhá v lázeňských Luhačovicích, konkrétně v Rybářské chatě.
  • Každoroční velkou akcí je také Setkání harmonikářů ve Strání, a to blízko svátku sv. Kateřiny (koncem listopadu).
  • Listopadové setkání hráčů na harmoniku se koná také v šumavských Zbytinách.
Harmoniky z Hořovic – ruční výroba nejznámějších českých akordeonů a heligonek

Harmoniky z Hořovic – ruční výroba nejznámějších českých akordeonů a heligonek

Hořovická firma Delicia vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let. Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Dnes si můžete vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru. Většinu dílů si vyrábí harmonikáři z Hořovic sami, aby mohli zaručit kvalitu nástroje ve všech detailech. Mají vlastní kovovýrobu, lisovnu, měchárnu, truhlárnu nebo potahovnu celuloidů. Kvalitní české nástroje si oblíbili hráči na celém světě.

Setkání harmonikářů a heligonkářů ve Strání

20.11.
Setkání harmonikářů a heligonkářů ve Strání

Na svátek sv. Kateřiny se koná 17. Setkání harmonikářů a heligonkářů ve Strání, proto se akci také říká „Kateřinská“.

Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích – místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě

Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích – místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě

Město Kraslice je nejen významným střediskem zimních sportů, ale je i známé výrobou hudebních nástrojů. Můžeme je pokládat za skutečnou kolébku výroby hudebních nástrojů u nás, protože smyčcové nástroje se zde začaly vyrábět již na počátku 17. století.

Muzeum harmonik v Litovli

Muzeum harmonik v Litovli

Soukromá sbírka harmonik v Litovli s více než 230 nástroji je největší sbírkou svého druhu ve střední Evropě. Můžete zhlédnout klávesové a knoflíkové akordeony, heligonky od 55 českých výrobců a atypické harmoniky.