Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Kladno
Zámek Kladno
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Zámek Kladno

Kultura
Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, představuje jednu z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památku, kulturní instituci i minulost starší než budova sama. Navštívit zde můžete galerii, maketu štoly a zámeckou zahradu s medvědáriem.

Nedílnou součástí kladenského zámku je Galerie Kladenského zámku, která slouží k pořádání výstav výtvarného umění. Konají se zde i příležitostné koncerty vážné hudby přednášky, recitály či výtvarné a tvůrčí dílny pro malé děti. Existuje zde také možnost si prostory Galerie Kladenského zámku pronajmout.

Ve sklepení pod kladenským zámkem byla v roce 1974, za pomoci Báňské záchranné stanice vybudována maketa důlního pracoviště. U vstupu do štoly naleznete fotografickou dokumentaci historie kladenských dolů. Přímo ve štole pak návštěvníci najdou ukázky vývoje hornických technik na Kladensku. Nechybí ani reálné ozvučení štoly, díky kterému budeze míz pocit, jako byste se nacházeli ve skutečném dole. Prohlídka štoly je možná pouze po objednání na tel.: 725 118 555.

Zahrada Kladenského zámku patří mezi nejzajímavější místa na Kladně. Jsou zde vydlážděné cesty s lavičkami, v centrální části se nachází odpočinkové místo se šachovnicí. Zajímavým prvkem je kamenná koule s přetékající vodou, na jejímž místě bývala zámecká studna. Při rekonstrukci zahrady bylo zachováno sanktuárium z původního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Atraktivní součástí zahrady je  také medvědárium s rozlehlým výběhem a bazénem, ve kterém našly domov dvě medvědice, Marta a Míša.

Z historie zámku: barokní trojkřídlý zámek byů přestaven v letech 1738 – 1740 podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V původní podobě se dochovala v prvním patře kaple sv. Vavřince vyzdobená nástěnnými malbami od Jana Karla Kováře. Součástí zámku byl hospodářský dvůr, z něhož se do dnešní doby zachovala budova tzv. Josífky, špýchar, stáje a stodola za zámeckou zahradou.

Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
12.5.
28.6.
Klára a tři ilustrátoři

Klára a tři ilustrátoři

Kladno, Střední Čechy
5.3.
24.6.
Vydra s bobrem

Vydra s bobrem

Kladno, Střední Čechy
4.9.
6.9.
Dny města Kladna

Dny města Kladna

Kladno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí