Nedílnou součástí kladenského zámku je Galerie Kladenského zámku, která slouží k pořádání výstav výtvarného umění. Konají se zde i příležitostné koncerty vážné hudby přednášky nebo recitály. Existuje zde také možnost si prostory Galerie Kladenského zámku pronajmout. Součástí Zámku je také Kabinet fotografie.
Ve sklepení pod kladenským zámkem byla v roce 1974, za pomoci Báňské záchranné stanice, vybudována maketa důlního pracoviště. U vstupu do štoly naleznete fotografickou dokumentaci historie kladenských dolů. Přímo ve štole pak návštěvníci najdou ukázky vývoje hornických technik na Kladensku. Nechybí ani reálné ozvučení štoly, díky kterému budete mít pocit, jako byste se nacházeli ve skutečném dole. Prohlídka štoly je nyní možná také v rámci expozice Zdeněk Miler nejen krtek.
Expozice Zdeňka Milera
Když se řekne „Zdeněk Miler“, většině lidí se vybaví animovaná postavička Krtečka, kterou milovaly a milují snad všechny děti a jejíž věhlas již dávno překročil české hranice. V nově zrekonstruovaných prostorách Kladenského zámku se 6. 6. 2020 otevřela unikátní expozice věnovaná právě tomuto významnému výtvarníkovi a kladenskému rodákovi, jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život.
Součástí výstavy, jež poutavě přibližuje život Zdeňka Milera nejen po umělecké stránce, jsou ukázky grafik napříč celou výtvarnou tvorbou, kterých má město Kladno k dispozici více než šedesát. Podívat se můžete i na filmový medailonek o výtvarníkovi nebo projekci jeho animované prvotiny „O milionáři, který ukradl slunce“. Na děti čeká interaktivní prostor, fotokoutek, projekce tří různých pohádek o Krtečkovi, zajímavé workshopy a samozřejmě je možné zakoupit si suvenýry s motivy oblíbené postavičky.
Jako poslední část expozice chce město Kladno otevřít autentickou pracovnu s původním nábytkem, oblíbenými pomůckami, dekoracemi a malířským stojanem z Milerova ateliéru. Pracovna se chystá k výročí 100 let od narození Zdeňka Milera 21. 2. 2021, s otevřením galerie počítá do konce roku 2020.
Zahrada Kladenského zámku
Zámecká zahrada patří mezi nejzajímavější místa na Kladně. Jsou zde vydlážděné cesty s lavičkami, v centrální části se nachází odpočinkové místo se šachovnicí. Zajímavým prvkem je kamenná koule s přetékající vodou, na jejímž místě bývala zámecká studna. Při rekonstrukci zahrady bylo zachováno sanktuárium z původního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Atraktivní součástí zahrady je také medvědárium s rozlehlým výběhem a bazénem, ve kterém našly domov dvě medvědice, Marta a Míša. V zahradě se také instalují nejrůznější plastiky a vzniká tak další výstava pod širým nebem.
Pracovna břevnovského opata
Opaté břevnovského kláštera, jemuž Kladno od počátku 18. století patřilo, měli zásadní podíl na přebudování zámku do jeho dnešní podoby. Jejich působení přibližuje atraktivní formou expozice dobově zařízené opatovské pracovny. V expozici, uspořádané tak, aby evokovala podobu opatovy zámecké pracovny z 18. století, se dozvíte řadu informací o vztahu břevnovských opatů ke Kladnu. Její součástí jsou i dobové artefakty přímo z archivu břevnovského arcibiskupství.
Z historie zámku
Barokní trojkřídlý zámek byl přestaven v letech 1738 – 1740 podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V původní podobě se dochovala v prvním patře kaple sv. Vavřince vyzdobená nástěnnými malbami od Jana Karla Kováře. Součástí zámku byl hospodářský dvůr, z něhož se do dnešní doby zachovala budova tzv. Josífky, špýchar, stáje a stodola za zámeckou zahradou.