Úvod > Co chcete dělat? > Kladenský zámek
Zahrada Kladenského zámku
"> Zahrada Kladenského zámku "> Zahrada Kladenského zámku "> Zahrada Kladenského zámku "> Opatova pracovna "> Kaple sv. Vavřince "> Galerie Kladenského zámku "> Zdeněk Miler nejen krtek "> Zdeněk Miler nejen krtek "> Důlní štola "> "> "> "> "> "> "> Zdeněk Miler nejen krtek "> ">
Přidat foto
Památky

Kladenský zámek

Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, představuje jednu z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památku i kulturní instituci. Navštívit zde můžete stálou expozici Zdeňka Milera, simulovanou důlní štolu, galerii, kabinet fotografie nebo zámeckou zahradu s medvědáriem.

Nedílnou součástí kladenského zámku je Galerie Kladenského zámku, která slouží k pořádání výstav výtvarného umění. Konají se zde i příležitostné koncerty vážné hudby přednášky nebo recitály. Existuje zde také možnost si prostory Galerie Kladenského zámku pronajmout. Součástí Zámku je také Kabinet fotografie.

Ve sklepení pod kladenským zámkem byla v roce 1974, za pomoci Báňské záchranné stanice, vybudována maketa důlního pracoviště. U vstupu do štoly naleznete fotografickou dokumentaci historie kladenských dolů. Přímo ve štole pak návštěvníci najdou ukázky vývoje hornických technik na Kladensku. Nechybí ani reálné ozvučení štoly, díky kterému budete mít pocit, jako byste se nacházeli ve skutečném dole. Prohlídka štoly je nyní možná také v rámci expozice Zdeněk Miler nejen krtek.
 

Expozice Zdeňka Milera "Nejen Krtek"

Když se řekne „Zdeněk Miler“, většině lidí se vybaví animovaná postavička Krtečka, kterou milovaly a milují snad všechny děti a jejíž věhlas již dávno překročil české hranice. V nově zrekonstruovaných prostorách Kladenského zámku se roku 2020 otevřela unikátní expozice věnovaná právě tomuto významnému výtvarníkovi a kladenskému rodákovi, jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život.

Těšit se můžete na originály skic, černobílou filmovou prvotinu inspirovanou Kladnem, dokument o výletu Krtečka do kosmu nebo Milerovu autentickou pracovnu. Pro nejmenší je připraveno promítání pohádek o Krtečkovi v originální krtečkově herně. Nově vás v rámci této výstavy vezmeme do simulované důlní štoly v zámeckém sklepení, kde se dozvíte nejen to, že prvním nálezcem černého uhlí byl podle pověsti právě krtek.

Prohlídky expozice Zdeněk Miler nejen Krtek se od úterý do čtvrtka řídí časovým harmonogramem. Od pátku do neděle je výstava přístupná pouze na objednání – buď telefonicky na čísle 725 118 555 nebo online přes náš rezervační formulář.
 

Důlní štola

Žádný český zámek se nemůže pochlubit tím, že v jeho sklepeních se nachází uhelná štola. Zážitku z její návštěvy pranic neubírá, že tu vznikla uměle. Maketa důlního pracoviště pod kladenským zámkem vznikla s pomocí Báňské záchranné stanice v roce 1984. Seznámíte se v ní se zásadami práce v podzemí a s vývojem hornických technik používaných při dobývání uhlí na Kladensku. A také si můžete na vlastní uši poslechnout, jaký byl v dolech neskutečný rachot. Prohlídka štoly je možná také v rámci výstavy Zdeněk Miler nejen Krtek.
 

Pracovna břevnovského opata

Opaté břevnovského kláštera, jemuž Kladno od počátku 18. století patřilo, měli zásadní podíl na přebudování zámku do jeho dnešní podoby. Jejich působení přibližuje atraktivní formou expozice dobově zařízené opatovské pracovny. V expozici, uspořádané tak, aby evokovala podobu opatovy zámecké pracovny z 18. století, se dozvíte řadu informací o vztahu břevnovských opatů ke Kladnu. Její součástí jsou i dobové artefakty přímo z archivu břevnovského arcibiskupství.


Kaple sv. Vavřince

Kaple v patře jihozápadního křídla zámku pochází z období zásadní přestavby kladenského zámku, jejímž autorem byl stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer. Výstavba kaple byla dokončena v roce 1740 a její mistrovské pojetí nese řadu shodných rysů s výzdobou břevnovského kláštera. Na výzdobě kaple se podíleli přední doboví umělci, jde o společné dílo malíře Jana Karla Kováře, sochaře Karla Josefa Hiernla a truhláře Johanna Sichtmüllera.

Nástěnné malby včetně výzdoby na stěnách kaple byly v roce 1998 restaurovány akademickými malíři Michalem Tomkem, Jaroslavem Altem, Tomášem Skořepou a Jiřím Maškem. Obnova nástěnných maleb Jana Karla Kováře, dokončena v roce 2001 byla financována Statutárním městem Kladnem.
 

Galerie Kladenského zámku

První patro kladenského zámku dává již desetiletí prostor pro výstavy výtvarného umění. Od roku 1996 zde působí zámecká galerie města Kladna. Prostory galerie hostily za dobu své historie četné výstavy významných výtvarníků z Kladna a blízkého okolí (Karel Souček, sestry Válovy, Cyril Bouda, fotograf Jiří Hanke ad.), výstavy osobností českého výtvarného umění (např. výstavy Fillovi žáci) i putovní expozice s různorodou tematikou. Pravidelně se zde také odehrává bienále Kladenský salon, které je přehlídkou aktuální tvorby umělců spojených s regionem.
 

Kabinet fotografie

Kabinet fotografie pod kurátorským dohledem Jiřího Hankeho volně navazuje na tradici Malé galerie České spořitelny. Jeho posláním je ukazovat pestrost přístupů k fotografickému médiu.
 

Zahrada Kladenského zámku

Zámecká zahrada patří mezi nejzajímavější místa na Kladně. Jsou zde vydlážděné cesty s lavičkami, v centrální části se nachází odpočinkové místo se šachovnicí. Zajímavým prvkem je kamenná koule s přetékající vodou, na jejímž místě bývala zámecká studna. Při rekonstrukci zahrady bylo zachováno sanktuárium z původního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Atraktivní součástí zahrady je  také medvědárium s rozlehlým výběhem a bazénem, ve kterém našly domov dvě medvědice, Marta a Míša. V zahradě se také instalují nejrůznější plastiky a vzniká tak další výstava pod širým nebem.
 

Z historie zámku

Barokní trojkřídlý zámek byl přestaven v letech 1738 – 1740 podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V původní podobě se dochovala v prvním patře kaple sv. Vavřince vyzdobená nástěnnými malbami od Jana Karla Kováře. Součástí zámku byl hospodářský dvůr, z něhož se do dnešní doby zachovala budova tzv. Josífky, špýchar, stáje a stodola za zámeckou zahradou.

Expozice Zdeňka Milera v Kladně

Expozice Zdeňka Milera v Kladně

Kladno, Středočeský kraj
Městské medvědárium Kladno

Městské medvědárium Kladno

Kladno, Středočeský kraj
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladně

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladně

Kladno, Středočeský kraj
Kaple sv. Floriána v Kladně

Kaple sv. Floriána v Kladně

Kladno, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ňam Ňam Cafe Kladno

Ňam Ňam Cafe Kladno

Kladno, Středočeský kraj
Sport Hotel Sletiště v Kladně

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Kladno, Středočeský kraj
Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc ve Slaném

Slaný, Středočeský kraj