!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úpice

Město v údolí řeky Úpy v Krkonošském podhůří je centrem Jestřebích hor. Úpice vznikla jako strážní osada na odbočce zemské stezky do Slezska u brodu přes řeku Úpu. Kdysi patřila k vízmburskému panství pánů z Dubé, kteří Úpici udělili četná práva včetně práva hrdelního, tržního a vaření piva.

Co musíte vidět v Úpici

V nejstarší části města západně od náměstí s radnicí, Městským muzeem a galerii J. W. Mezerové a několika historickými domy si prohlédněte Dřevěnku, nejstarší úpickou stavební památku postavenou kolem roku 1559 z neotesaných klád; měla by tu vzniknout expozice, zachycující život a dílo našich předků. Kostel sv. Jakuba se pyšní oltářním obrazem od Petra Brandla, jižně od náměstí stojí divadlo Aloise Jiráska a v jeho sousedství barokní kaple sv. Michala a secesní Husův sbor z roku 1925.
 

Město z knížek Karla Čapka

Karel Čapek se sice narodil roku 1890 v Malých Svatoňovicích, ale ještě týž rok se Čapkovi přestěhovali do Úpice a žili tu plných sedmnáct let. Úpice se často objevuje v Čapkových pohádkových příbězích. Například na nedalekém zalesněném kopci Krákorce žil hejkal a v doktorské pohádce vystupuje kromě lékařů z Hronova, České Skalice nebo Hořiček také doktor z Úpice. Pošťácká pohádka se dokonce odehrává přímo v budově bývalé pošty na náměstí, kousek od kostela.
 

Hvězdárna, skatepark, příroda a stará technika

V Úpici můžete navštívit hvězdárnu, která nabízí pozorování noční oblohy i denní pozorování Slunce s odborným výkladem. Městem prochází několik značených cyklotras, ve sportovním areálu objevíte skatepark. Výletníky láká také hrad Vízmburk nad Havlovicemi anebo Zemědělské muzeum se stovkami historických strojů, které vzniklo v areálu bývalého JZD v Radči. Oblíbeným místem turistů, cyklistů a běžkařů je zalesněný hřeben Jestřebích hor, který se táhne od Červeného Kostelce až k Radvanicím.

Aktuality z města

22. duben 2021 16:00

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 15 důvodů, proč navštívit Jestřebí hory co nejdřív

Úpice
Jestřebí hory mezi Malými Svatoňovicemi a Hronovem jsou téměř neznámou oblastí. Tvoří zalesněný asi 19 km dlouhý hřeben, který probíhá ve směru od východu k západu mezi údolím Metuje u Hronova a údolím Petříkovického potoka. Nejvyšší vrchol Žaltman se stejnojmennou rozhlednou nabízí nádherný pohled do širokého okolí. Na svazích a hřebenech Jestřebích hor se dochovaly desítky štol, hornických jam, propadlin a hlušinových hald. Na své si zde přijdou i milovníci vojenských památek – za první republiky zde bylo postaveno množství pěchotních srubů a některé z nich jsou otevřeny pro veřejnost.

Turistická informační centra


Jestřebí hory

Jestřebí hory

Úpice, Královéhradecko
Kostel sv. Jakuba Staršího v Úpici

Kostel sv. Jakuba Staršího v Úpici

Úpice, Královéhradecko
Dřevěnka v Úpici

Dřevěnka v Úpici

Úpice, Královéhradecko
Cesta bratří Čapků

Cesta bratří Čapků

Úpice, Královéhradecko

Ubytování a restaurace

Chata Pohoda v Markoušovicích

Chata Pohoda v Markoušovicích

Úpice, Královéhradecko