Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel svatého Wolfganga v Hnanicích
Památky

Kostel svatého Wolfganga v Hnanicích

Kostel se nachází v kruhové návsi obce. Jedná se o pozdně gotický trojlodní kostel z období 1480-1496. Uvnitř kostela ve Studniční kapli spatříte zachovalou studnu s renesanční obrubní. Na věži je dochován velmi starý zvon z roku 1480, v interiérech pak velmi bohatý barokní a rokokový inventář.
Na státní hranici s Rakouskem, jižně od Znojma, leží starobylá obec Hnanice. Toto neobvyklé jméno označuje místo, kde byl zemský nepřítel hnán ze země přes zemské hranice. Kostel sv. Wolfganga, jediný tohoto zasvěcení na území ČR. Na místě léčivého pramene byl pravděpodobně na konci 13. století postaven prostý jednolodní gotický kostelík se studnou sv. Wolfganga. Roku 1471 vymohl loucký opat Jan Bavor udělení odpustků věřícím, kteří místo navštíví. Tito pak u studny sv. Wolfganga skládali příspěvky na stavbu kostela nového. Léčivá voda uzdravila mnoho nemocných a podle legendy vrátila zrak i rytíři.

Roku 1480 se loucký opat Pavel rozhodl, že ke kapli přistaví nynější nádherný kostel. Původním plánem bylo překrytí celé kaple, ale kvůli sporům o finanční prostředky a složité církevní situaci, se od tohoto plánu upustilo. Původní kaple tak zůstala zachována a byl k ní přistavěn mohutný kostel. Budování velkolepého poutního chrámu bylo zahájeno roku 1482 výstavbou západní věže s ochozem, která plnila fortifikační funkci, následně pokračovalo stavbou monumentálního pozdně gotického trojlodí s bočními portály datovanými letopočtem 1483.
 

Jedinečná stavba s unikátními zvony

Stavba je ojedinělá na našem území i svou umělecko-historickou kvalitou, např. lichá kružba kruchty má analogie v tvorbě vídeňské svatoštěpánské huti apod. Po vysvěcení trojlodí roku 1510 stavba již nepokračovala.
Od roku 1518 zde byl ustanoven kněz oltářník, který měl za povinnost sloužit čtyři mše týdně. V druhé polovině 16. století, kdy se českými zeměmi šířil protestantismus, fara zanikla. Po vypálení během třicetileté války získalo trojlodí kostela barokní klenbu, nový krov a po roce 1657 i hodnotné barokní vybavení.

Josefínské reformy ukončily dlouholetou tradici poutí, ze studniční kaple se stalo obecní skladiště a celá disposice starého kostela byla přestavěna na tři samostatné prostory zvlášť přístupné. Teprve koncem 19. století byla kaple se studnou znovu upravena. Po roce 1945 začala další etapa chátrání kostela. Opravy přinesly až 80. a 90. léta.

K perlám vnitřního vybavení patří varhany na kůru z roku 1940, které mají na svou dobu velice moderní systém. Věž se zase pyšní nejstarším zvonem znojemského kraje, který pochází z roku 1480. Vedle něj je pak ještě jeden zvon darovaný z Vídně a v malé věži nad starým kostelem je malý zvonek, který připomíná ukončení generální opravy kostela z roku 1999. Farnost je v současné době spravována z fary Znojmo-Louka. Bohoslužby se v kostele sv. Wolfganga konají v neděli od 9:45 a v úterý od 18:00 (17:00 – zimní čas).

V roce 2021 uplynulo 100 let od posvěcení dvou zvonů. Sláva se uskutečnila 30. října 1921. První, menší zvon nazvaný sv. Josef zhotovil zvonař Hermann Neumann v Bodenbachu a druhý nazvaný sv. Wolfgang odlil Lorenz Pistorius v Egger.

Provozovatel

Farnost Louka Znojmo

kostel Hnanice
671 81 Hnanice
Tel.:
+420 736 523 600
Email:
info@farnostlouka.cz
WWW:
www.farnostlouka.cz
GPS:
48,797333 15,987607
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Silvestrovské výhledy z Nového Hrádku

Národní park Podyjí zve na rozloučení s rokem 2023 v zimní přírodě, výhledy do kraje a na hrad Kaju, trocha historie i silvestrovské rozjímání.
Lukov, Jihomoravský kraj

Znojemský advent a Vánoce 2023

Provoněné trhy, tradiční koncerty, zimní pohádkové a filmové kino, ohrada s ovečkami a spoustu dalšího... tak vypadá advent ve Znojmě a po něm ještě znojemské Vánoce.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Ryba v lidové tradici v Jihomoravském muzeu ve Znojmě

Návštěvníci Jihomoravského muzea ve Znojmě mají možnost zhlédnout ve výstavním sále v 1. patře minoritského kláštera výstavu Ryba v lidové tradici vypůjčenou z Moravského zemského muzea v Brně.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Čertovské koštování ve Vrbovci

Koštování vín v otevřených sklepech vám zpestří potulná skupina veselých čertů, která se bude pohybovat ze sklepa do sklepa. Postaráno bude také o občerstvení nebo zahřátí u ohňů.
Vrbovec, Jihomoravský kraj

JazzFest Znojmo 2024

Již šestnáctým rokem pokračuje JazzFest, který přiveze do Znojma věhlasné jazzmany z celého světa. Můžete se těšit na unikátní vystoupení výborných muzikantů, kteří se věnují jak tradičnímu pojetí jazzu, tak i jeho odnožím jako je blues, latina, funky nebo soul. Vše je příjemně sladěné s vínem.
Znojmo, Jihomoravský kraj

D.Y.K. ve vinařství Lahofer v rámci Hudby na vinicích 2024

Hudba na vinicích popáté: V Lahoferu zazpívají Bílá, Langerová, Koller i Dyk. Mezi terénní vlny vinohradů v Dobšicích u Znojma opět dorazí série open air koncertů Hudba na vinicích. Oslaví tu už páté narozeniny.
Dobšice, Jihočeský kraj

Vánoční období na zámku Vranov nad Dyjí

Vánoční prohlídky.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Silvestrovské výhledy z Nového Hrádku

V areálu zříceniny vás pak čeká netradiční zimní prohlídka hradu a jedinečný pohled do údolí řeky Dyje, na její meandry a netušené struktury krajiny, které jsou v letním období schovány za bujnou vegetací.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Osada Havranů – vše pro milovníky koní a Podyjí

Uvažujete o rekreační jízdě na koni, ale nevíte kdy a kde začít? V agroturistickém areálu Osada Havranů najdete stáj s veškerým zázemím pro jezdce i doprovod, jízdárnu, kde nováčci pod odborným vedením získají první zkušenosti. Pokročilejší jezdci ocení vyjížďky do přírody.
Hnanice, Jihomoravský kraj

Hotel Happy Star Znojmo – na kole kolem Dyje za dobrým vínem

Poznejte okolí hotelu Happy Star s městem Znojmo, národním parkem Podyjí, Vranovskou přehradou a všudypřítomnými vinicemi a vinnými sklípky! Máme pobyty pro všechny milovníky dobrého vína a jídla.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.
Šatov, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Martina v Šatově

Farní kostel sv. Martina je v jádru pozdně gotický z 15. století, byl přestavován v roce 1656 a počátkem a koncem 19. století. V roce 1851 byla do dnešní podoby přestavěna věž kostela.
Šatov, Jihomoravský kraj

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí

Vyhlídka Devět mlýnů nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes i meandry řeky Dyje.
Hnanice, Jihomoravský kraj

Znovín Walking – chůze, která léčí

Společnost Znovín se sídlem v Šatově rozšířila svůj vinařský turistický program o Znovín Walking – chůzi pomocí speciálních holí, při níž zapojíte až 90 % svalů celého těla. Znovín Walking vychází z všeobecně zaužívaného Nordic Walking, jenž má domov ve Finsku.
Šatov, Jihomoravský kraj

Lávka pod Šobesem a visuté lávky přes řeku Dyji

Houpací mosty nad řekou Dyjí jsou pozůstatkem po pohraničnících z komunistické éry. Metoda ostrahy hranice i samotná konstrukce mostů jsou dílem sovětských inženýrů.
Hnanice, Jihomoravský kraj

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Od dubna do září můžete přímo na vinici ochutnat šobeská vína z produkce Znovínu Znojmo.
Podmolí, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion U Hrnčíře

Penzion U Hrnčíře nabízí komfortní ubytování na okraji obce Hnanice jižně od Znojma.
Hnanice, Jihomoravský kraj

Hotel Vinice Hnanice

Vinařský hotel společnosti Vinice-Hnanice vyrostl na pomezí České republiky a Rakouska na místě bývalé vojenské roty Devět mlýnů v roce 2013 a zaměřen je na cykloturistiku a ochutnávky vín ze zdejšího vinařství
Hnanice, Jihomoravský kraj

Privát Bohemia v Šatově – ubytování s vinným sklípkem

Privát Bohemia nabízí kvalitní a dostupné ubytování v rodinném prostředí s domácí kuchyní a vinným sklípkem. Užijte si tu pravou zaslouženou dovolenou na jižní Moravě, v malebné krajině Podyjí.
Šatov, Jihomoravský kraj

Chalupa a Vinný sklep U dvou zvířat

Skvělé místo pro všechny, kteří se chtějí ve vinném sklípku nejenom ubytovat a ochutnat výborná vína, ale podívat se i pod pokličku vinařského provozu a dokonce si vyzkoušet práci vinaře.
Šatov, Jihomoravský kraj

Vinařství Halkoci

Vinařství Halkoci na okraji Národního parku Podyjí vzniklo teprve v roce 2019, ale již sbírá významná ocenění.
Šatov, Jihomoravský kraj

Malovaný sklep v Šatově

Vinný sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Víno se zde nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.
Šatov, Jihomoravský kraj

Naučná stezka starých odrůd v Šatově

Zajímáte se o víno a chtěli byste někdy vidět, jak se pěstovaly staré odrůdy? Pak navštivte naučnou Vinici za Moravským sklípkem v Šatově. Roku 2001 zde vinaři ze Znovínu vysadili devatenáct starých odrůd vinné révy a doplnili je informačními tabulemi.
Šatov, Jihomoravský kraj

Moravský sklípek v Šatově – ochutnávka vín Znovín Znojmo

V slunečných rovinách jižně od Znojma, jen kousek od rakouských hranic, leží stará vinařská obec Šatov. Stopy tisícileté tradice pěstování vinné révy jsou patrné doslova na každém kroku, zejména pak ve sklepních uličkách, které si dosud uchovaly původní ráz.
Šatov, Jihomoravský kraj