!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Hnanice

Obec jižně od Znojma poblíž česko-rakouských hranic je ideálním výchozím místem pro cyklistické i pěší výlety do přírody Národního parku Podyjí a do okolních vinic. Najdete tu hotely a penziony, vinné sklepy, restaurace i agroturistickou stáj, která nabízí projížďky na koních.

Hnanice: středověké poutní místo

Začátkem třetího tisíciletí oslavily Hnanice 800 let existence. Dominantou obce je malebné náměstí s kostelem sv. Wolfganga, zčásti gotickým a zčásti barokním. Již od 13. století sem přicházeli poutníci z celé Evropy, aby se omyli v zázračných uzdravujících vodách chrámové studánky. Podle legendy žil v blízkém lese poustevník Daníž, proslavený léčitelskými schopnostmi; jeho jméno dnes připomíná název potoka i Svazek znojemských vinařských obcí Daníž.
 

Vinařská turistika

Hnanice jsou jedním ze středisek Znojemska a znojemské vinařské oblasti; napočítáte tu více než sto vinných sklepů, zejména po obou stranách Sklepní a Okružní ulice. V okolí leží několik viničních tratí, například Knížecí vrch, Fládnická a U chlupa. Na samém okraji Národního parku Podyjí, v místě bývalé pohraniční roty Devět mlýnů vznikl hotel, restaurace a wellness Vinice Hnanice, z nedaleké vyhlídky Devět mlýnů se nabízí atraktivní podívaná na meandry řeky Dyje a vinici Šobes.
 

Podyjí, Devět mlýnů a výlety do Podyjí

Název Devět mlýnů se kdysi užíval pro kousek Podyjí poblíž Hnanic, kde podél řeky Dyje stávala řada devíti mlýnů. Ještě za první republiky sloužily letním hostům, ten největší byl přestavěn na hotel. Zanikly za komunistického režimu, kdy se z Podyjí stalo přísně střežené vojenské pásmo. Dnes je vše jinak a národní park nabízí síť stezek pro cyklisty i pro pěší, díky rekreačnímu areálu s agroturistickou stájí Osada Havranů si můžete okolí prohlédnout i z koňského sedla.

Aktuality z města

29. prosinec 2020 7:00

Nejlepším vínem České republiky pro rok 2021 je Pinot blanc z vinařství Thaya z Hnanic u Znojma

Hnanice
Již na konci listopadu 2020 hodnotily odborné komise, složené z našich nejlepších degustátorů vín, finální kolo Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2021, nejvyšší a největší soutěže vín u nás. Šampionem soutěže se na základě výběru v „superkomisi“ stal Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství Thaya z Hnanic. Soutěž každoročně pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Ubytování a restaurace

Hotel Vinice Hnanice

Hotel Vinice Hnanice

Hnanice, Jižní Morava