Úvod > Kalendář akcí > Slovácký rok v Kyjově 2021 – zrušeno
Slovácký rok v Kyjově 2021 – zrušeno
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
12.8.
15.8.
+ Přidat foto
Festivaly

Slovácký rok v Kyjově 2021 – zrušeno

Kdy 12. srpen 2021 – 15. srpen 2021
Další Slovácký rok je naplánován na srpen 2023. Nejstarší národopisný festival v České republice má v Kyjově tradici od roku 1921.
Nejvýznamnější národopisná slavnost přivádí do srdce Slovácka tisíce příznivců národopisu z České republiky i ze zahraničí. Festivalu se účastní desítky národopisných souborů a muzik z Kyjova i širokého okolí.

Kyjov se připravuje na oslavy 100 let od prvního pořádání Slováckého roku. Datum oslav je zatím předběžné, budeme jej průběžně aktualizovat. Nejstarší národopisná slavnost u nás, pořádaná jednou za čtyři roky (nyní výjimečně pořádaná po dvou letech), aspiruje na největší událost tohoto žánru v letošním roce.
 
Slovácký rok se koná jednou za čtyři roky a je tedy takovou pomyslnou „folklorní olympiádou“.  Aktivně se ho účastní obyvatelé všech obcí našeho regionu, což z něj dělá asi největší regionální festival u nás. Atmosféra slavností je vždy něčím nová, ale vždy úžasná a nezapomenutelná. Asi právě proto, že ty další si můžete užít zase až po čtyřech letech.
 
V tradičním programovém schématu nechybí symbolické zahájení slavností stavěním máje na kyjovském náměstí, klenotnicový pořad, přehlídka krojů, komponované programy tanečních souborů, dětských souborů, pěveckých sborů i muzik a také celovečerní pořad zaměřený na zvykosloví. Pomyslným vrcholem slavností je nedělní Jízda králů. V nedělním odpoledním a večerním programu dostanou prostor také hosté z jiných regionů. Tento programový blok vyvrcholí společným koncertem dvou věhlasných těles: bratislavského Sluku a VUS Ondráš z Brna. Více prostoru bude letos věnováno volným zábavám a vystoupením na scénách v městském parku, v nově rekonstruovaném areálu před Klvaňovým gymnáziem a na náměstí. Připraveno je také několik interaktivních programů pro děti. Na své si přijdou i milovníci vína, regionální gastronomie a tradičních řemesel. Nově je většina prostor s programy a zábavou zpřístupněna zcela zdarma.
 
Jízda králů – dědictví UNESCO
Patří určitě k jedněm z výrazných programových taháků. Jízda ze Skoronic u Kyjova přijíždí cvalem na kyjovské náměstí v neděli dopoledne. Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech doprovází 25 jezdců. Spolu s výběrčím vozem se ulicemi Kyjova prohání 28 koní. Výběr darů pro krále s hlasitým veršovaným vyvoláváním začíná na městské radnici a jízda postupně navštíví dalších 55 domácností. Kyjov patří mezi posledních pět míst u nás, kde lze tento starobylý letnicový zvyk spatřit.
 
Záplava krojů
Kyjovský kroj je právem označován za nejkrásnější a nejzdobnější vůbec. Nejrůznější varianty kyjovských krojů potkávají návštěvníci slavností doslova na každém kroku. 4 000 účinkujících se jen tak neschová. Největší koncentrace této krásy je pak v sobotní přehlídce krojů. Více než 100 účastníků na sebe oblékne slavnostní a starobylé skvosty určené k nejrůznějším obřadním příležitostem v průběhu celého roku. Odpoledního průvodu se účastní obyvatelé 45 obcí regionu. Tradičně se zde sejde až 3500 krojovaných.
 
Víno a dobroty ze Slovácka
Ve stáncích, mázhauzech i sklípcích nabídne svá vína bezmála 20 vinařství z Kyjovské vinařské oblasti. Asi 400 vzorků vín odrůdy Rulandské bílé, šedé, modré a Chardonnay z produkce profesionálních vinařství z celé České republiky mohou návštěvníci ochutnat v průběhu soboty i neděle na 13. ročníku Galerie rulandských vín.
 
Poklady regionální gastronomie nabídne hned několik soukromých prodejců na sobotním lidovém jarmarku i mimo něj. Do programu je zařazena nedělní Snídaně v trávě s tradičními slováckými specialitami i tzv. Krmelec, kde mohou hladovci ochutnat speciality tradiční české a moravské kuchyně, ale také míchané nápoje nebo rolovanou Thajskou zmrzlinu. 
 
Profíci na jednom jevišti – Sluk a Ondráš
Čtyřdenní folklorní maraton zakončí v neděli večer společný program dvou renomovaných profesionálních těles: Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu z Bratislavy. V komponovaném galaprogramu se oba soubory představí samostatně i ve společně nacvičených číslech.

Kromě celofestivalové permanentky a vstupného na jednotlivé pořady si mohou návštěvníci zakoupit také Pas Slováckého roku, díky němuž držitel získá originální suvenýry, slevy na vybrané služby v rámci akce i zlevněné vstupy na některé významné vinařské a folklorní akce na Kyjovsku. Pas je výherní a na hodnotné ceny se může těšit 20 vylosovaných držitelů.
 
Slovácký rok v Kyjově:
Nejstarší národopisnou slavnost v České republice poprvé pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na mimořádný úspěch prvního ročníku se navázalo hned v následujícím roce a poté i v letech dalších. Tradici přerušily politické zákazy v letech 1939 a 1948. Slovácké roky se obnovily v roce 1956 a od roku 1957 se konají pravidelně ve čtyřletých cyklech. Slavnosti si udržují regionální charakter a patří k největším a nejvíce navštěvovaným událostem tohoto žánru u nás. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Kyjov, Jižní Morava
Vinařství Josef Dufek – víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek – víno z Moravského Slovácka

Svatobořice-Mistřín, Jižní Morava
B\V Vinařství Milotice

B\V Vinařství Milotice

Milotice, Jižní Morava