Úvod > Aktuality > Kladenský zámek otevře v sobotu unikátní expozici Zdeňka Milera, autora slavného Krtečka
Kladenský zámek otevře v sobotu unikátní expozici Zdeňka Milera, autora slavného Krtečka
"> ">
Kultura

Kladenský zámek otevře v sobotu unikátní expozici Zdeňka Milera, autora slavného Krtečka

Vydáno 4. června 2020
Když se řekne „Zdeněk Miler“, většině lidí se vybaví animovaná postavička Krtečka, kterou milovaly a milují snad všechny děti a jejíž věhlas již dávno překročil české hranice. V nově zrekonstruovaných prostorách Kladenského zámku se v sobotu 6. 6. 2020 otevírá unikátní expozice věnovaná právě tomuto významnému výtvarníkovi, kladenskému rodákovi a jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život.
expozice zdeňka mileraV sobotu 6. června se otevře na zámku v Kladně poprvé úžasná expozice Zdeňka Milera nazvaná "Zdeněk Miler nejen krtek". Výstavu naleznete v přízemí zámku, kde je již nyní otevřen Kabinet fotografie. Přístupná bude každý víkend, kurátoři však doporučují předchozí rezervaci termínu. Tu lze provést na webových stránkách Kladenského zámku nebo telefonicky, popř. osobně, v Turistickém informačním centru na pěší zóně (T. G. Masaryka).

Krteček KladnoSoučástí výstavy, jež poutavě přibližuje život Zdeňka Milera nejen po umělecké stránce, jsou ukázky grafik napříč celou výtvarnou tvorbou, kterých má město Kladno k dispozici více než šedesát. Podívat se můžete i na filmový medailonek o výtvarníkovi nebo projekci jeho animované prvotiny „O milionáři, který ukradl slunce“. Na děti čeká interaktivní prostor, fotokoutek, projekce tří různých pohádek o Krtečkovi, zajímavé workshopy a samozřejmě je možné zakoupit si suvenýry s motivy oblíbené postavičky.

Jako poslední část expozice chce město Kladno otevřít autentickou pracovnu s původním nábytkem, oblíbenými pomůckami, dekoracemi a malířským stojanem z Milerova ateliéru. Pracovna se chystá k výročí 100 let od narození Zdeňka Milera 21. 2. 2021, s otevřením galerie počítá do konce roku 2020.
 
Expozice Zdeňka Milera v Kladně

Expozice Zdeňka Milera v Kladně

V kladenském zámku naleznete expozici "Zdeněk Miler nejen Krtek" věnovanou zdejšímu rodákovi, výtvarníkovi Zdeňku Milerovi a jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život. Na konci roku 2020 zde zde otevře také autentická pracovna Zdeňka Milera.

Kladenský zámek

Kladenský zámek

Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, představuje jednu z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památku i kulturní instituci. Navštívit zde můžete stálou expozici Zdeňka Milera, simulovanou důlní štolu, galerii, kabinet fotografie nebo zámeckou zahradu s medvědáriem.