Úvod > Aktuality > 10 největších novinek turistické sezóny 2021 v Plzni
10 největších novinek turistické sezóny 2021 v Plzni
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

10 největších novinek turistické sezóny 2021 v Plzni

Vydáno 13. ledna 2021
Město Plzeň chystá na letošní turistickou sezónu řadu novinek. Pro návštěvníky se otevře řada památek, v novém kabátě se představí plzeňská dominanta – kostel sv. Bartoloměje a řadu překvapení chystá Zoo Plzeň, DEPO2015 či Techmania Science Center. Na co se tedy můžete letos těšit?

Znovuotevření katedrály sv. Bartoloměje s novou expozicí

Katedrála BartolomějKatedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás bezpochyby patří k nejobdivovanějším dominantám západočeské metropole. 2. června letošního roku se gotický klenot opět otevře veřejnosti po náročné revitalizaci, a to i s novou půdní expozicí nad katedrálou, která je součástí vstupu na věž.

Věřící i turisté, kteří do katedrály po opravě přijdou, zaznamenají hlavně nové osvětlení, vyhřívané lavice, sociální zázemí a nově přístupné podkroví. V tomto prostoru, odkud budou moci lidé nahlédnout do gotického krovu, bude umístěna nová expozice o historii katedrály a historii zvonů.
 

Otevření Selského dvora U Matoušů

selský dvůr u matoušůUprostřed plzeňského panelového sídliště Lochotín se zachoval kousek vesnické idyly, který se dočkal zasloužené rekonstrukce. Národní kulturní památka Selský dvůr U Matoušů dominuje Bolevecké návsi a od 18. března návštěvníkům po unikátní rekonstrukci ukáže, jak se žilo sedlákům v okolí Plzně.

Ve stavení, v sýpce a ve stodole vznikne expozice a živá prezentace, která bude mít přímou vazbu nejen na dvůr a ves Bolevec.
 

Nový experimentální minipivovar Proud

minipivovar proudPlzeň je městem piva, ve kterém tento zlatavý mok odjakživa tekl proudem. Nový experimentální minipivovar Proud sídlí v budově bývalé elektrárny na soutoku řek Mže a Radbuzy, v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj, a vaří opravdu dobrá piva. Od března plánují pravidelné prohlídky a do budoucna také vlastní výčep.

Nový pivovar otevře během měsíce března 2021 a od té doby nabídne i exkurze. Do budoucna plánuje také vlastní výčep. Srdcem pivovaru je varna o objemu 30 hektolitrů z Pacovských strojíren, další technologie byly vybrány tak, aby umožňovaly vyrábět piva různých stylů.


Industriální stezka v DEPO2015

depo plzeňDEPO2015 láká na novou Industriální stezku, která návštěvníkům pomocí chytrých technologií představí velmi zajímavou historii areálu mezi Cukrovarskou a Presslovou ulicí, jež se začala psát před více než 150 lety. Otevřeno je již nyní v rámci otevírací doby DEPO2015.

Poutavě a v stezka souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události tohoto místa. Celá stezka sestává z celkem 6 označených zastavení, kde si návštěvníci pomocí QR kódu budou moci přehrát krátká videa o daném místě. Průvodcem ve videích je vždy historická osobnost, která s danou lokalitou úzce souvisí. Návštěvníci se tak mohou setkat mimo jiné s inženýrem Smolou, Františkem Křižíkem, s již zmiňovaným podnikatelem a vlastencem Hugo Jelínkem a mnoha dalšími osobnostmi úzce spojenými s průmyslovým dědictvím města Plzně.


Nové expozice v Zoo Plzeň

ZebryV plzeňské zoo, jedné z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás, se pořád něco děje. Pokud jste pravidelnými návštěvníky, jistě vyhlížíte novinky o to pečlivěji a určitě vám neunikl nový pavilon Zlaté rybky a ani čerstvě narozená mláďata.

Zebry stepní nahradily po 46 letech zebry Chapmannovy, po téměř dvaceti letech dorazili jaci a vrátili se skunkové.
 

Kolonizace Marsu v Techmania Science Center

planeta MarsPlzeňská Techmania je experimentální stanicí pro zvídavé a v letošním roce představí novou „zastávku“. 


Expoziční prostor v budově 3D Planetária se bude postupně měnit na novou expozici Kolonizace Marsu a návštěvníkům bude simulovat život v podpovrchové stanici na Marsu.
 

Svatba u Broučků v Muzeu loutek

expozice jiřího trnkyUž na konci února plánovalo Muzeum loutek v Plzni návštěvníkům představit novou expozici Jiřího Trnky se vzácným dioramatem Svatba u Broučků, ale možná se otevření lehce zpozdí. Loňskou novinkou je expozice Divadla Alfa ve druhém patře muzea, která je věnovaná Ivanu Nesvedovi. Soubor čtrnácti originálních exponátů mapuje loutkářskou tvorbu významného českého výtvarníka.

Dalšími trumfy v rukávu oblíbeného muzea jsou nové výtvarné programy pro děti v Loutkářské dílně profesora Skupy.
 

Nová městská stopovačka

Město PlzeňTuristické informační centrum na náměstí Republiky každoročně připravuje několik tematických prohlídek Plzní. Na podzim poprvé přichystalo také městskou stopovačku, která měla takový ohlas, že už připravuje další.

Ta podzimní malým i velkým stopařům představila centrum města, ta letošní představí jeden z největších plzeňských fenoménů.
 

Nové exponáty v leteckém muzeu Air Park Zruč

Air Park ZručNejvětší soukromou leteckou expozici u nás Air Parku Zruč doplní dva kanony, jeden ruský a druhý s největší pravděpodobností český. Těšit se můžete i na nové letadlo, bude se jednat o stíhačku, dvoumístný Mig-23.

Na návštěvníky v muzeu čeká více než 80 kusů letadel. Je zde i letadlo Tu-104, který je druhým dopravním proudovým letadlem na světě. U nás jich létalo jen šest a z toho ještě tři měly nehodu. Tohle je jeden ze tří kusů, který přežil. Dalším unikátem, který přibyl v roce 2020 je velice vzácný exponát – lighting anglická stíhačka, které existují v Evropě pouze tři kusy a ve Zruči mají jeden z nich!
 

Ozvěny roku Adolfa Loose – výstavy v Loosových interiérech v Plzni

Loos PlzeňNa jaře 2021 se hned ve třech Loosových interiérech v Plzni uskuteční výstavy, které připravuje město Plzeň ve spolupráci se studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

Ateliéry ilustrace a multimédií připravily novou originální instalaci v Loosově apartmánu pro Richarda Hirsche, studenti Ateliéru grafického designu vytvořili sérii prací inspirovaných osobou, životem a dílem architekta Adolfa Loose v Bytě Krausových a do třetice Ateliér fotografie na téma Adolf Loos citlivě doplní interiér bytu Voglových.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Air park Zruč u Plzně

Air park Zruč u Plzně

Toužili jste někdy zasednout do kabiny MIGu-21, ovládat klapky Čmeláku Z-37, nebo si zevrubně prolézt tank T-34? Vaše přání je snadno splnitelné v Air parku nedaleko Plzně.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Minipivovar Proud v Plzni

Minipivovar Proud v Plzni

Český pivní trh je bohatší o nový minipivovar! Michal Škoda a Lenka Straková, kteří stojí za jeho vznikem, vsadili na prvotřídní kvalitu, spolupráci a experimentování.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Areál selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou určeny ke zpřístupnění veřejnosti.

Industriální stezka v areálu DEPO2015

Industriální stezka v areálu DEPO2015

Vydejte se po stopách historie areálu DEPO2015! Industriální stezka poutavě a v souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události areálu DEPO2015. Průvodcem vám bude například cukrovarnický odborník Hugo Jelínek.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí ZOO je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný Dinopark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Další aktuality

16.9.
2021
Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Plzeňsko a Český les | Gurmánská turistika
14.9.
2021
Užijte si pivní podzim v Plzni

Užijte si pivní podzim v Plzni

Plzeňsko a Český les | Gurmánská turistika