Úvod > Co chcete dělat? > Palác YMCA
Památky

Palác YMCA

Náročný architektonický celek paláce YMCA reprezentuje cenné dílo moderního klasicismu 20. let 20. století. V současné době je komerčně využíván, všechny výnosy jsou směřovány na podporu práce s dětmi a mládeží největší a nejrozšířenější mládežnická organizace YMCA.
Palác YMCA je stavbou ve stylu moderního klasicismu od českého architekta Eduarda Hniličky z dvacátých let dvacátého století. Při realizaci stavby byly použity na tehdejší dobu nové materiály (železobeton, asfalt, sklobeton a korek). Budova byla koncipována jako ubytovací zařízení.

V budově sídlilo ústředí YMCA v Československu, ubytovna pro svobodné muže a centrum aktivit pro tělesný a duševní rozvoj mládeže. Vývoj činnosti YMCA přerušila poprvé druhá světová válka.

Během okupace byla YMCA obsazena Němci. V květnových dnech 1945 byl Palác YMCA velmi poničen. V roce 1951 byla YMCA zrušena jako nežádoucí a její majetek v celé ČSR předán komunistické mládeži.

Po roce 1991 byl palác organizaci vrácen v zuboženém stavu. V současné době je palác rekontuovaný a používám k pronájmu kanceláří a zasedacích místností. Nachází se tady také Sportovní centrum YMCA nebo kavárna.  
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021