ÚvodAktualityPlavba na lodičkách Punkevními jeskyněmi letos slaví rovných 100 let
Příroda

Plavba na lodičkách Punkevními jeskyněmi letos slaví rovných 100 let

  • 31. března 2021
Už sto let si návštěvníci Punkevních jeskyní v Moravském krasu užívají půlkilometrovou trasu po hladině podzemní říčky Punkvy na lodičkách. Z vodní hladiny lze vidět smaragdová jezírka i Masarykův dóm s bohatou krápníkovou výzdobou. Poprvé se loďky na svou cestu po smaragdové vodě vydaly dne 30. března 1921, kdy byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm.
Punkevní jeskyněJe to neuvěřitelné, ale letos je to rovných 100 let od okamžiku, kdy se první turisté svezli na lodičkách v podzemní kráse Punkevních jeskyní. Ve středu 30. března 1921 byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm. Plulo se tehdy na čtyřech dřevěných člunech s vesly, každý z nich uvezl 16 osob. Dnes se této prohlídce říká zkrácená vodní plavba.

Téměř půlkilometrová trasa začínající u dna propasti Macochy, která nemá nejen v České republice obdoby, vznikla po třinácti letech složitých podzemních prací pod vedením Karla Absolona. Její podoba je stejná do dnešních dnů. V nitru Země za propastí Macocha je zbudován malý přístav. Pluje se pak klikatým labyrintem chodeb a dómů po Punkvě, jejíž dno je místy až čtyřicet metrů hluboko pod dnem dnešních elektromotorických člunů, klouzajících v tichém hrčení motorů, tu podle podvodních útesů, tam zase pod jícny komínů po smaragdově zelené vodě, kterou nasvětlují reflektory.
 

Splavnění Punkvy bránil Zlý sifon

punkevní jeskyněZbudování vodní cesty však nebylo vůbec jednoduché. Snažilo se o to mnoho badatelů, například hrabě František Salm počátkem 19. století nebo doktor Jindřich Wankel roku 1857. Plány však vždy ztroskotaly na tzv. sifonech, což jsou skalní stěny pod hladinou. Pod nimi sice voda proudí, ale samotné stěny jsou i 30 m dlouhé. Do boje s nimi se pustil doktor Karel Absolon, známý archeolog, geograf, paleontolog, speleolog a objevitel i výzkumník mnoha jeskyní v Moravském krasu. Jako první slanil na dno propasti Macocha a v Dolních Věstonicíh objevil se svým týmem Věstonickou Venuši. Absolonovi nedalo splavnění Punkvy spát a pustil se do náročného projektu.

Punkevní jeskyněV roce 1920 s pomocí kamenovrtacího oddílu československé armády a nejmodernějších technologií navrtali a sestřelili sifony, které jim stály v cestě. Bylo to velmi náročné a drahé, ale Absolon si peníze dokázal sehnat od mnoha sponzorů. Práce se však zastavily u Zlého sifonu, jenž sahal do hloubky až 30metrů. Až roku 1933 se za pomoci čerpadel, které odčerpávaly vodu z přítoků říčky, podařilo vyvrtat odvodňovací štolu. Pak už spalvnění nestálo v cestě nic a trasa mohla být otevřena v celé své kráse. Dodejme ještě, že teplota vody v podzemí se pohybuje zhruba od čtyř do sedmi stupňů, vzduch je jen o něco málo teplejší.
 

Od loděk s bidly po dnešní elektrolodě

punkevní jeskyně lodičkyNěkteří životem zkušenější čtenáři si možná vzpomenou na to, jak se v 80. letech plavili po Punkvě v dřevěných člunech. Ty měly zadáka, která odbsuhoval motor v zadu a kormidelníka vpředu, který plavidla pomocí tyče odrážel od stěn v ostrých zatáčkách.

Současné moderní elektrické lodě, které tichounce plují po hladině, bohužel zatím smutně odpočívají v přístavišti. Ale těší se, že jednou se snad pandemická situace uklidní a jeskyně znovu přivítá své návštěvníky.
Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Další aktuality

Zámek v Moravském Krumlově láká na výhledy z věže či posezení před Slovanskou epopejí

Renesanční zámek v Moravském Krumlově přichystal pro návštěvníky řadu novinek a turistických lákadel. Turisté se mohou těšit na úžasné výhledy z opravené zámecké věže anebo na pohodlné posezení před obřími plátny Alfonse Muchy. Na letošní sezónu jsou připraveny také nové výstavy, které se známí příchozí s cechovními postavníky či 3D modelem zámku.
20. březen 2025 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Věda a historie není nuda: habánské víno, habánská keramika a čas habánů

Habánská keramika, vinné sklepy, víno a několik nezvykle znějících příjmení: to je vše, co na jižní a východní Moravě zbylo po habánech. Provázela je dobrá pověst pracovitých lidí, šikovných vinařů a zručných řemeslníků. Prozkoumejte s Kudy z nudy, proč byli právě v roce 1622 z českých zemí násilně vyhnáni?
20. březen 2025 9:28
Kultura, Jihomoravský kraj

Zámek Slavkov otevře své brány již tuto sobotu

Zámek Slavkov – Austerlitz otevře své brány návštěvníkům 22. března 2025. Letošní sezóna bude ve znamení nových i tradičních akcí, zámek nabídne návštěvníkům zážitky pro rodiny s dětmi, seniory i milovníky historie. Ti se mohou letos těšit na prohlídky zámecké půdy a krovů, Velikonoce na zámku, planety na zámku, Veteranfest, Zámecké dýňobraní nebo Hubertovu jízdu.
20. březen 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích

Mandloňové sady, mandlovice, dobré víno a skvělá zábava? To vše najdete během víkendu od 21. do 23. března 2025 v Hustopečích, kde se konají tradiční Slavnosti mandloní a vína. Vše je již připraveno, milovníky jarní květeny určitě potěší mandloňové kvítky, které vykvétají právě v době pořádání slavností.
19. březen 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

V Hustopečích nedaleko Břeclavi se v unikátních mandloňových sadech již objevily první květy. Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 21. do 23. března 2025, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
17. březen 2025 12:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Na Kamenném vrchu v Brně kvetou koniklece

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě nyní se zdejší louky zbarvily do fialova, a to díky květům koniklece velkokvětého, kterých tu každoročně bývají desetitisíce. Nedávno tu byla postavena lávka, aby lidé do oblasti nevstupovali a kvítka tak neničili. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 60 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě. Právě nyní jsou v plném květu.
16. březen 2025 13:34
Příroda, Jihomoravský kraj

Velikonoční tipy 2025 v Brně a na Jižní Moravě

Spojte období velikonočních svátků s relaxací a vyberte si z nabídky velikonočních tipů. Naše velikonoční inspirace zahrnuje akce a aktivity pro děti i dospělé, jako jsou zajímavé prohlídky hradů a zámků, velikonoční trhy, výlet vlakem, poznávací hry, zábavné výstavy pro mladší i starší děti a pro dospěláky třeba koštování vína. Jižní Morava nabízí spoustu skvělých zážitků pro ty, kteří nechtějí o svátcích sedět doma!
16. březen 2025 9:54
Životní styl, Jihomoravský kraj

Pěší turistika v Jihomoravském kraji: na procházku do Moravského krasu, Podyjí anebo v okolí Brna

Jižní Morava je krajem slunce, vína a pohodových lidí. Ale také jeskyní, nivních luk, skalních stěn a lesostepí podél Dyje i krásných obor a parků. Máme pro vás tipy na výlety a procházky na turistické pecky, ale také místa mimo davy. Projděte se Moravským krasem, udělejte si výšlap v Národním parku Podyjí anebo objevte přírodní skvosty v okolí Brna. Jižní Morava je pro pěší turistiku jako stvořená.
13. březen 2025 20:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj