Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Humpolec

Humpolec

Humpolec sice má za sebou přibližně osm set let existence, ale nic jej neproslavilo tolik jako film Marečku, podejte mi pero a věta z úst herce Zdeňka Srstky „Hliník se odstěhoval do Humpolce“. Člověk, kterého nikdy nikdo neviděl, a přesto ho zná téměř celý národ, tu má muzeum a pamětní desku.

Co musíte vidět v Humpolci

Když vynecháme občana Hliníka, je Humpolec samozřejmě velmi seriózní město. Náměstí vévodí kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží, kdysi upravený podle návrhu Jana Blažeje Santiniho ve stylu barokní gotiky, poblíž najdete Muzeum dr. Aleše Hrdličky, proslulého antropologa, který většinu života věnoval studiu indiánských kmenů. Protikladem domů na náměstí s „dobrou adresou“ je skanzen Zichpil ve starobylé stejnojmenné čtvrti, která byla zčásti domovem humpolecké chudiny a zčásti židovským městem.
 

Kde bydlí Hliník?

Každý Čech ví, že Hliník se odstěhoval do Humpolce. Fiktivní filmová postava žije vlastním životem a přispívá k popularizaci svého města. Vděční spoluobčané Hliníkovi odhalili v parku u Rašínovy ulice hliníkovou pamětní desku a v patře informačního centra zřídili muzeum Hliníkárium. Naleznete v něm nejenom Hliníkovu korespondenci, ale také různé rekvizity z filmu Marečku, podejte mi pero. Dozvíte se i to, že Hliník se do Humpolce přistěhoval z Hory Svaté Kateřiny v Krušných horách.
 

Do Humpolce za pivem a včelami

Humpolec dokáže překvapit! Uprostřed města skrytý v zeleni objevíte ojedinělý včelařský skanzen s překrásně vymalovanými včelařskými úly z různých koutů světa, na severozápadním okraji jízdárnu a lamy, na jihu zase koupaliště Žabák. Naučná stezka Březina vás kolem romantických jezírek, pověstmi opředené skály Čertovka a židovského hřbitova dovede ke zřícenině hradu Orlík, a samozřejmě musíte ochutnat pivo značky Bernard a vyzkoušet pivní lázně v hotelu Fabrika.
 
Celý popis

Aktuality z města

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice
6. červen 2019 7:00

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice

Humpolec
Expozice Muzea Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci prošly nákladnou renovací a po dvou letech zvou návštěvníky na zbrusu nové exponáty. Mezi novinkami muzea je například obří model srdce, do kterého lze nahlížet, neandrtálec v životní velikosti nebo velký model šroubovice DNA.

Turistická informační centra


2.2.
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Humpolec, Vysočina
5.2.
Slam poetry

Slam poetry

Humpolec, Vysočina
7.2.
Thom Artway - koncert

Thom Artway - koncert

Humpolec, Vysočina

Ubytování a restaurace