!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Zdeňka Milera v Kladně
Kultura

Expozice Zdeňka Milera v Kladně

V kladenském zámku naleznete expozici "Zdeněk Miler nejen Krtek" věnovanou zdejšímu rodákovi, výtvarníkovi Zdeňku Milerovi a jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život. Na konci roku 2020 zde zde otevře také autentická pracovna Zdeňka Milera.
Když se řekne „Zdeněk Miler“, většině lidí se vybaví animovaná postavička Krtečka, kterou milovaly a milují snad všechny děti a jejíž věhlas již dávno překročil české hranice. V nově zrekonstruovaných prostorách Kladenského zámku najdete unikátní expozicï věnovanou právě tomuto významnému výtvarníkovi a kladenskému rodákovi, jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život.

Součástí stálé výstavy v přízemí zámku, jež poutavě přibližuje život Zdeňka Milera nejen po umělecké stránce, jsou ukázky grafik napříč celou výtvarnou tvorbou, kterých má město Kladno k dispozici více než šedesát. Podívat se můžete i na filmový medailonek o výtvarníkovi nebo projekci jeho animované prvotiny „O milionáři, který ukradl slunce“. Těšit se můžete na originály skic, černobílou filmovou prvotinu inspirovanou Kladnem, dokument o výletu Krtečka do kosmu, promítání pohádek o Krtečkovi a mnohé další. Na děti čeká interaktivní prostor, fotokoutek, projekce tří různých pohádek o Krtečkovi, zajímavé workshopy a samozřejmě je možné zakoupit si suvenýry s motivy oblíbené postavičky.

V roce 2021 byla dokončena expozice autentické pracovny s původním nábytkem, oblíbenými pomůckami, dekoracemi a malířským stojanem z Milerova ateliéru. Uvidíte autentický Milerův pracovní stůl, malířský stojan a další předměty spojené s jeho životem. Vybavení z Milerovy pracovny, kde tvořil, darovala jeho manželka Emílie.
Zobrazit více
Kladenský zámek

Kladenský zámek

Kladno, Střední Čechy
Městské medvědárium Kladno

Městské medvědárium Kladno

Kladno, Střední Čechy
Městské divadlo Kladno

Městské divadlo Kladno

Kladno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí