Úvod > Aktuality > Udělejte si čas na zimní procházku Prahou
Udělejte si čas na zimní procházku Prahou
"> "> "> ">

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Vydáno 11. ledna 2020 Životní styl
Vypadá to, že letošní zima bude na sníh a s ním spojené aktivity skoupá. To však není důvod k tomu, zůstávat celé dny doma. Pojďte se vypravit do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou. Navíc se v zimním počasí nepotkáte s tolika turisty jako v létě. A pokud vás procházka zmůže a budete se cítit prokřehle, určitě nepohrdnete příjemným posezením v teple kavárny, či čajovny.

Z Petřína do Nového Světa a na Malou Stranu

praha zimníJednou z možností je procházka po Petříně, kde je v současné době možné spatřit obnovenou Kapli Božího hrobu. Navíc na Petřín vede lanovka, takže výstup na tento vrch nebude nijak namáhavý. Z Petřína se pak můžete vydat směrem k rozhledně podél Hladové zdi na Dlabačov, Pohořelec a přes Loretánské náměstí se dostanete do Nového Světa s mnoha kouzelnými kavárničkami, kde se můžete ohřát a dát si dobrý šálek kávy či horké čokolády.
 
Koho lákají vegetariánská jídla a exotické čaje, neměl by minout restauraci Malý Buddha v ulici Úvoz. Tudy, stranou hlavních turistických cest, lze sejít na Malou Stranu do Nerudovy ulice anebo přes Jánský vršek do ulice na Tržiště a Malostranské náměstí.
 

Zimní procházka Vyšehradem

Praha procházkaRomantická může být i procházka ztichlým Vyšehradem. Dostanete se sem buď Táborskou branou z ulice Na Pankráci, anebo Cihelnou branou z Vratislavovy ulice. Navštívit můžete vyšehradské kasematy, kostel sv. Petra a Pavla a nádherné jsou v každé roční době zdejší výhledy na řeku Vltavu a Pražský hrad. A pokud by vám během procházky vyhládlo, můžete navštívit vyhlášené restaurace v okolí, například v ulici Vratislavova podnik U Šemíka anebo vorařský hostinec U Zlaté kotvy.
 
Pokud máte rádi dobrodružství, zkuste najít utajený průchod z Vyšehradu na Podolské nábřeží. Jedná se o krátký cihlový podchod nedaleko Táborské brány. Dostanete se jím do úzké a strmé uličky U Podolského sanatoria, která ústí na nábřeží. Tam zve k posezení například restaurace Podolská kotva.
 

Vycházka ztichlou Stromovkou

StromovkaNa opačné straně města ze čtvrtí Dejvice, Bubeneč nebo Holešovice je přístupný rozlehlý park Stromovka. V zimním období mají své kouzlo zdejší nedávno revitalizované mělké rybníčky, které když zamrznou, poskytují dobrou základnu všem milovníkům ledního bruslení. Projít se zde můžete k Planetáriu nedaleko Výstaviště, které nabízí o víkendu zajímavé pořady pro děti i dospělé. S dětmi určitě zamiřte k Císařskému ostrovu, kde se nachází jezdecký areál a zdejší koně bývají venku. Děti potěší hřiště u Malé říčky a se svými čtyřnohými kamarády užijete zábavu na Psí loučce v západním cípu Stromovky.
 
Kdo by chtěl na druhou stranu Vltavy směrem k Zoologické zahradě, musí počítat s tím, že spadlá lávka ještě nebyla nahrazena novou (má se tak stát v létě 2020) a na druhou stranu se lze dostat jen přívozem P8, který jezdí do 19:00 hodin. Občerstvení a teplo ve Stromovce nabízí restaurace Vozovna nedaleko rybníčků či starobylý hostinec Na Slamníku u východu ze Stromovky směrem k Bubenči, v ulici Gotthardská.
 

Prokopské údolí v každou roční dobu

StromovkaPřírodní rezervace Prokopské údolí láka výletníky v každé roční době. My vám dnes doporučujeme pěknou trasu z Řeporyjského náměstí (kam se snadno dostanete autobusem třeba ze stanice Luka, Motol, Vypich, Sídliště Stodůlky nebo z Radotína). Pak už stačí následovat NS Údolím Dalejského potoka, která vás provede nejkrásnějšími partiemi NPR Dalejský profil a Prokopského údolí.
 
Cestou minete několik vápencových lomů, studánku v Červeném lomu, známé jezírko, kde se natáčela scéna z filmu Pelíšky a uvidíte i Severozápadní viadukt Pražského Semmeringu. Stezka končí u točny autobusů Hlubočepy, nedaleko je také stejnojmenná zastávka tramvají.
Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice - objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice - objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Valašský Slavín - čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Valašský Slavín - čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Hostinec Na Slamníku

Hostinec Na Slamníku

Bubenečská hospoda „Na Slamníku“ je skutečná pražská legenda, kultovní hospoda už od 60.let, hrdá na svojí dlouholetou historii. Jedná se o jednu z nejstarších stále fungujících hospod v Praze.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Leopoldova brána na Vyšehradě

Leopoldova brána na Vyšehradě

Brána postavená v roce 1669 v raně barokním stylu nese jméno rakouského císaře Leopolda. Brána je ozdobena štítem s římsami nesoucími kamenické artefakty v podobě dvou ležících lvů a třemi erby z pískovce.

Císařský ostrov - největší pražský ostrov

Císařský ostrov - největší pražský ostrov

Císařský ostrov leží na Vltavě na pěší trase ze Stromovky do Troje. Na ostrov vedou tři mosty a lávka.

Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty - procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích. Lanovka je od 5. března do 23. března 2018 včetně mimo provoz z důvodu pravidelné revize.

Čertův sloup na Vyšehradě

Čertův sloup na Vyšehradě

Čertův sloup se v Karlachových sadech na Vyšehradě nachází od roku 1888. Jednotlivé kusy mají délku 160 až 240 cm. Podle pověsti sem prý sloup dopravil sám pekelník, když se s místním knězem vsadil, že donese na Vyšehrad z chrámu sv. Petra v Římě sloup dříve, než kněz doslouží mši.

Vrch Petřín v Praze - místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze - místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Přírodní rezervace Prokopské údolí - přírodní klenot Prahy

Přírodní rezervace Prokopské údolí - přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josef Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Nový Svět - kout, kde v Praze se čas zastavil

Nový Svět - kout, kde v Praze se čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m.n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Královská obora Stromovka

Královská obora Stromovka

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná především jako park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, v současnosti se rozkládá asi na 95 ha.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky

Skalní jezírko v Prokopském údolí vzniklo roku 1905 náhle a nečekaně. Při lámání kamene vytryskl silný proud vody a dělníci měli co dělat, aby stačili utéct. Jezírko určitě poznají filmoví fanoušci, zahrálo si totiž ve filmu Pelíšky.

Restaurace Malý Buddha - ve stínu Buddhy na pražském Pohořelci

Restaurace Malý Buddha - ve stínu Buddhy na pražském Pohořelci

Restaurace Malý Buddha na pražském Pohořelci patří k těm, které své hosty dokážou odnést daleko od vnějšího světa klidu a nespěchu. Pod soškami božstev dýmají vonné tyčinky, náladu podkresluje meditační hudba.

Restaurace Vozovna ve Stromovce

Restaurace Vozovna ve Stromovce

Zahradní restaurace Vozovna Stromovka se nachází v prostoru Královské obory Stromovka v Praze 7. Své prostory ji propůjčila původní vozovna tramvají, která zde stála až do 30. let minulého století.