Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky
Příroda

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky

Jezírko určitě poznají filmoví fanoušci, zahrálo si totiž ve filmu Pelíšky. Od srpna 2023 do dubna 2024 prochází revitalizací.
K nejhezčím místům Prokopského údolí patří skalní jezírko s průzračnou hladinou, 106 metrů dlouhé, 26 metrů široké a přibližně deset metrů hluboké. Vody jezírka jsou domovem ryb, navštěvuje ho četné vodní ptactvo, ponejvíce kachny divoké, ale na svých cestách se tu zastaví třeba i lyska černá, potápka malá a mnozí další živočichové. Jezírko si zahrálo ve filmu Pelíšky: ve scéně, kde příslušník Veřejné bezpečnosti popisuje, jak zastřelil diverzanta, se při slovech „rozkaz zněl jasně: nesmí projet muž s koženou brašnou!“ v pozadí objeví právě skalní jezírko.

Prokopské jezírko je zatopený vytěžený lom na vápenec, který vznikl v roce 1905. Maximální hloubka jezírka byla geodeticky změřena na 4 metry. Jak je jezírko napájeno, bylo předmětem mnoha diskuzí. Skutečnost je dnes ale taková, že jezírko napájí pouze podzemní voda čerpaná z prostor nedalekého vojenského areálu. Přítok vody je asi 1,5 ‒2 l/s, což je pro takto malou vodní plochu dostatečné. Průtok vody je kontinuální a lze ho odstavit maximálně na 2 hodiny. V minulosti sloužilo i jako zdroj vody a byla zde čerpací stanice. Tomu odpovídá i několik systémů trubního vedení uložených v cestě od jezírka k silnici. Současný systém napouštění jezírka je ve špatném stavu a vlivem mnoha neodborných zásahům provedených v minulosti je velice těžké udržet v jezírku konstantní optimální hladinu. Přítok a odtok je totiž různě propojený, šachty netěsné a všechna šoupata nefunkční.
 

Revitalizace jezírka 2023 – 2024

V současné době probíhá revitalizace jezírka a okolí (do dubna 2024). Do přívodních šachet v silnici bude vedeno nové napouštěcí potrubí do jezírka. Zároveň bude možné přepojení nátoku přímo do Dalejského potoka, aby bylo možné jezírko odstavit, vypustit a vyčistit. Pro vypouštění bude zbudováno nové potrubí řízeným podvrtem přímo do Dalejského potoka. V jezírku bude zřízen požerák obložený kamenem, kterým bude možné regulovat výšku hladiny vody. K požeráku povede podvodní lávka pro obsluhu. Jezírko se vyčistí od bahna, odpadu a napadaného kamení a všechna stará potrubí se odstraní včetně původních šachet.


Legenda o vzniku jezírka

O vzniku jezírka se traduje legenda, že při odstřelu v roce 1905 se uvolnila puklinová zvodeň a lom se velice rychle začal plnit vodou. Dělníci prý jen tak tak utekli a těžební vybavení zůstalo ležet na dně. Zřejmě se opravdu jedná pouze o legendu a jezírko bylo v minulosti zatopeno cíleně. Potápěčský průzkum prováděný v roce 2007 odhalil, že na dně jezírka není nic než kamení a sem tam nějaký odpad.

Provozovatel

Prokopské a Dalejské údolí (Odbor ochrany prostředí MHMP)

K Dalejím
152 00 Praha 5
Tel.:
+420 251 812 939
Email:
info@prokopskeudo...
WWW:
www.praha-priroda...
WWW:
prokopskeudoli.eu/
GPS:
50,041813 14,386006
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 5
Tipy na výlet:
Praha 5 a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

Hudební Hollywood o páté na Barrandově

V sále komunitního centra Podpalubí na Barrandově.
Praha 5, Praha

S Trilobitem do Holyně bez holinek

Turistický pochod ze Zlíchova či Berouna do Holyně.
Praha 4, Praha

Tři sestry – 39 let open air

Kapela Tři sestry slaví v roce 2024 39. narozeniny! A svou oslavu si hodlají řádně užít 17. – 18. května v Praze.
Praha 4, Praha

Noční koloběžkování v Praze

Oblíbená akce pro všechny milovníky koloběžkování s názvem Noční koloběžkování je tady!
Praha 4, Praha

Prague Dragon Boat Festival 2024

V květnu opět hladinu Vltavy rozčeří stovky pádel.
Praha 4, Praha

Vladimír Skrepl – Vláčná kůže

V prostoru MeetFactory můžete od 15. února do 14. dubna 2024 zhlédnout novou sérii prací s názvem Vláčná kůže jednoho z nejvlivnějších českých umělců a pedagogů posledních třiceti let, Vladimíra Skrepla.
Praha 5, Praha

Festival Alternativa 2024 v Praze

Festival Alternativa je každoroční přehlídka odvážné, invenční a hutné hudby. V roce 2024 se festival uskuteční v termínu 15. – 23. listopadu. Hlavní festivalový víkend bude hostit MeetFactory, dalšími místy festivalu jsou Archa+ a čítárna Unijazz.
Praha 5, Praha

Fun&Run 2024

13. ročník charitativního běhu proti homofobii se letos opět koná ve Žlutých lázních. Běžci a běžkyně si užijí příjemnou trať 5 a 10 km podél řeky Vltavy. Nebude chybět dětský běh, závod na vysokých podpatcích, pestrý program a samozřejmě testování HIV zdarma.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Skalní masiv Hlubočepské plotny

Mohutné kolmé skály jsou stěny bývalého vápencového lomu na konci Prokopského údolí, pod vrchem Děvín. Z okraje lomu (směrem od Děvína) se otevírají pěkné výhledy. Masiv je vyhledávanou horolezeckou lokalitou.
Praha 5, Praha

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.
Praha 5, Praha

Pražské arboretum zaměřené na původní dřeviny

První pražské arboretum najdete pod Albrechtovým vrchem na okraji Prokopského údolí na Praze 13. Miniarboretum představuje stromy, které v metropoli viděli naši předkové na přelomu 19. a 20. století.
Praha 5, Praha

Rezervace koní Převalského na Dívčích hradech

Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze je domovem menšího stáda koní Převalského. Koně pocházejí z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Jejich úkolem je spásat travní porosty a přispět tak k tomu, aby se sem vrátila původní společenstva rostlin a živočichů.
Praha 5, Praha

Kostel Krista Spasitele v Hlubočepích

Bílý kostel stojí přímo na sídlišti mezi panelovými domy byl postaven podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause. U kostela je i kavárna nebo společenský sál.
Praha 5, Praha

Občerstvení Na zámečku v usedlosti Slovanka v Prokopském údolí

Usedlost Slovanka se nachází na začátku Prokopského údolí, kousek od tramvajové zastávky Hlupočepy. Nejkrásnější pohled na usedlost je z nového tramvajového přemostění údolí na trati Hlubočepy – Sídliště Barrandov.
Praha 5, Praha

Bývalé hradiště Děvín na Zlíchově

Nad levým břehem řeky Vltavy se v Praze nachází vrch Děvín. Výrazný vrch s nadmořskou výškou 310 metrů se rozkládá na pomyslných hranicích Hlubočep a Radlic.
Praha 5, Praha

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Anděl Apartments Praha

Ideální bydlení v centru Prahy. Moderní a prostorné apartmány, které mají plně vybavené kuchyňky. Ideální ubytování jak na služební cestě, tak na dovolené s rodinou a dětmi.
Praha 5, Praha

Artic Bakehouse

David Arnorsson a Gudbjartur Gudbjartsson přišli předvést do Prahy své pekařské umění z Islandu. Dveře jejich pekárny se netrhnou, na jejich řemeslný chléb, croissanty a další pečivo se stojí fronty.
Praha 5, Praha

Zleep Hotel Prague

Zleep Hotel Prague přináší do hlavního města skandinávský design s vysoce kvalitním zázemím. Interiér je funkční a nadčasový. Hotel klade důraz na zdravý a klidný spánek ve všech 166 prostorných a moderně zařízených pokojích.
Praha 5, Praha

Řeznictví Absolon v Braníku

Maso od Absolona je malá rodinná firma bourající a zpracovávající maso. Kromě toho vlastní i malé řeznictví v pražském Braníku. Nabízí zde mimořádně kvalitní masné výrobky, a navíc rádi poradí, co z čeho vařit.
Praha 4, Praha

Restaurace Na Kopci

Michelin Bib Gourmand. To je ocenění, kterým se může pyšnit malý rodinný podnik v Praze. Toto ocenění ve zkratce znamená, že restaurace nabízí vynikající jídlo za rozumné ceny. V menu najdete speciality české a francouzské kuchyně založené na sezónních a lokálních surovinách.
Praha 5, Praha

Restaurace Soho v Podolí

Restauraci Soho najdete na Podolském nábřeží nedaleko Dvorců. Nabízí luxusní pochoutky mezinárodní kuchyně, včetně sushi.
Praha 4, Praha

Nippan Bakery

Japonská pekárna, kde se můžete na chvilku zastavit, nadechnout se vůně Japonska, koupit si čerstvý chléb, slané i sladké pečivo
Praha 5, Praha

Gemüse Corner Kebab

Proč se u nás z kebabu stalo jen jídlo ekonomické, nebo doping v opilosti nad ránem? Vždyť tuhle tureckou pochoutku jezdí do Berlína ochutnávat celý svět! Právě tam ji dotáhli k dokonalosti.
Praha, Praha