!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky
Příroda

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky

Skalní jezírko v Prokopském údolí vzniklo roku 1905 náhle a nečekaně. Při lámání kamene vytryskl silný proud vody a dělníci měli co dělat, aby stačili utéct. Jezírko určitě poznají filmoví fanoušci, zahrálo si totiž ve filmu Pelíšky.
K nejhezčím místům Prokopského údolí patří skalní jezírko s průzračnou hladinou, 106 metrů dlouhé, 26 metrů široké a přibližně deset metrů hluboké. Vzniklo zcela nenadále, při odstřelu skály, kdy z útrob země vytryskl silný proud podzemní vody a počal se rozlévat po dně lomu. Voda nakonec zaplavila lom až do výše asi 12 metrů. Zajímavé je, že se nepodařilo najít žádný odtok a ani přítok do jezírka – voda se tedy do něj dostává pouze průsakem podzemních vod.

Vody jezírka jsou domovem ryb, navštěvuje ho četné vodní ptactvo, ponejvíce kachny divoké, ale na svých cestách se tu zastaví třeba i lyska černá, potápka malá a mnozí další živočichové.

Mimochodem, zahrálo si ve filmu Pelíšky: ve scéně, kde příslušník Veřejné bezpečnosti popisuje, jak zastřelil diverzanta, se při slovech „rozkaz zněl jasně: nesmí projet muž s koženou brašnou!“ v pozadí objeví právě skalní jezírko.
Zobrazit více

Provozovatel

Prokopské a Dalejské údolí (Odbor ochrany prostředí MHMP)

K Dalejím
152 00 Praha 5
Tel.:
+420 251 812 939
Email:
info@prokopskeudo...
WWW:
www.praha-priroda...
WWW:
prokopskeudoli.eu/
GPS:
50,041813 14,386006
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 5
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí