Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní památka Jenerálka se zámečkem
Příroda

Přírodní památka Jenerálka se zámečkem

Jenerálka je osada nacházející se v pražských Dejvicích, v údolí při soutoku Šáreckého a Nebušického potoka. Centrem osady je zámek Jenerálka, který je chráněn jako kulturní památka.
Jenerálka patří k místům s nejstarším osídlením na území Prahy. Jde o největší a nejslavnější pražskou paleolitickou lokalitu.

Bývalý hospodářský dvůr se zahradou pochází zřejmě z konce 18. století. Díky neobarokní přestavbě získal objekt zámecký ráz. Název pochází od slova generál s ohledem na to, že v zámku ve 2. polovině 18. století údajně sídlila část rakouského generálního štábu.

Po atentátu na Reinharda Heydricha byla Jenerálka přeměněna na dětský domov s tvrdým režimem pro téměř 50 dětí, jejichž rodiče byli popraveni nebo skončili v koncentračních táborech. V současné době je objekt v soukromém vlastnictví.

Osada čítá asi 40 domů, nemá však status místní části . Jižně od osady se nachází v zákrutě Kruteckého potoka skalnatý ostroh s krátkou průzkumnou štolou, který je chráněn jako přírodní památka Jenerálka.

Provozovatel

Přírodní památka Jenerálka

Šárecké údolí
160 00 Praha 6
WWW:
www.praha6.cz
GPS:
50,105891 14,351721
 
Region:
Praha
Město:
Praha 6
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí