Úvod > Co chcete dělat? > Povalový chodníček na Jenerálce
Povalový chodníček na Jenerálce
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Povalový chodníček na Jenerálce

V údolí Šáreckého potoka, nedaleko zámečku Jenerálka, se nachází vzácný biotop podmáčených luk, který se v roce 2016 podařilo revitalizovat. Oblastí vede cca 200 m dlouhý povalový chodníček.
Divoká Šárka v sobě ukrývá mnoho krásných míst a rozdílných biotopů. Jedním z nich jsou podmáčené louky u Jenerálky. Tato lokalita byla nejméně poznamenaná činností člověka. Potok zde byl sice historicky vymístěn na okraj údolní nivy, ale díky dlouhodobému nevyužívání se původní louka změnila v rákosinu a potok začal opět postupně meandrovat.

V roce 2013 došlo k revitalizaci původních mokřin. Ta měla za cíl podpořit přirozené vinutí koryta a vytvořit v lokalitě několik tůní. Součástí byla i revitalizace Kruteckého potoka, který byl z původního betonového koryta vedoucího podél cesty přeložen do nivy, kde se stéká s dalšími prameny a odtéká do Litovicko-Šáreckého potoka. Dokončenou revitalizaci postihla v červnu 2013 povodeň, která pomohla rozlít vodu do nivy a nastartovat korytotvorné procesy. Vytvořily se zde štěrkové brody a náplavy a dotvořily se tůně.
 

Povalový chodníček na nivní louce

Dnes se oblastí můžete projít po povalové stezce, která vede přes celou podmáčenou louku, okolo dvou tůní a přes Krutecký potok. Můžeme z ní pozorovat život v meandrujícím potoce, rákosí v malých rybníčcích i obhospodařovanou louku ve vlhkém údolí.

Pro pořádek dodejme, že podobná stezka je vybudovaná ještě v Dolní Šárce podél meandrů Šáreckého potoka v místech mezi autobusovými zastávkami Kuliška a Kalinův mlýn.

Provozovatel

Přírodní památka Jenerálka

U Vízerky
160 00 Praha 6
WWW:
www.praha-priroda.cz
GPS:
50,105115 14,349902
 
Region:
Praha
Město:
Praha 6
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí