!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Loretánské náměstí v Praze
Památky

Loretánské náměstí v Praze

Náměstí na Hradčanech mezi Pohořelcem a Hradčanským náměstím. V prostoru dnešního prostranství bývalo v 10. století pohřebiště a ve 14. století tržiště, součástí Hradčan se stal až za panování Karla IV., který město rozšířil a obehnal novými hradbami.
Loretánské náměstí vzniklo při stavbě Černínského paláce, který jej na západní straně zcela uzavřel. Název náměstí se ustálil v první polovině 18. století.

Jméno dostalo podle Pražské Lorety, která stojí na jeho východní straně. Na náměstí najdeme i další významné budovy, především nepřehlédnutelnou budovu Černínského paláce, která má nejdelší barokní průčelí v Praze. Dnes zde sídlí Ministerstvo zahraničních věcí, k paláci přiléhají zahrady.

Před ním se také nachází rozlehlé parkoviště. Severní stranu náměstí uzavírá kostel Panny Marie Andělské s přilehlým kapucínským klášterem. Na jižní straně náměstí vede Loretánská ulice z Pohořelce na Pražský hrad. Je lemována řadou historických domů s krásným podloubím.

Východní část náměstí tvoří park. Najdeme v něm například železný kříž, který má připomínat údajné místo zmizení kněžny Drahomíry, matky sv. Václava, z tohoto světa. Na náměstí se také nachází bronzová kopie sochy Edvarda Beneše.
Zobrazit více