Úvod > Aktuality > Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Náchodsko a do Kladského pomezí
Zážitky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Náchodsko a do Kladského pomezí

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy Kladského pomezí. Provedeme vás městy i krásnou přírodou, vyšplháme na rozhledny, užijeme si krásné výhledy a radost uděláme i milovníkům vojenských památek a filmů. A protože do Polska je to přes hranice jen kousek, doporučíme vám pár zajímavých míst, která můžete navštívit u sousedů.
Na bronzové lavičce v Náchodě sedí spisovatel Josef Škvorecký
Na jiné bronzové lavičce v Kudowě-Zdróji sedí zahradník s konví, na níž je městský erb
Ten kousek naší země se jmenuje podle polského Kladska, ale jde o jednu z turistických oblastí Královéhradeckého kraje. Navíc Kladské pomezí je ideální místo pro krátký výlet, prodloužený víkend i dovolenou. Vybírat si můžete třeba z našeho itineráře: tentokrát navštívíme Náchod a Nové Město nad Metují, projdeme si dva zámky, ukážeme vám skvělé muzeum stavebnice Merkur a nabídneme i pěkný výlet do Pekla. Prozradíme vám také, kde najdete zajímavé vojenské památky, nejlepší místa ke koupání anebo rozhledny. A nakonec se podíváme na skok k sousedům do Polska, a to do známých lázní Kudowa-Zdrój. Jdeme na to, Kladské pomezí už čeká!
 

1. Město Náchod: zvonkohra, podkova, Adam a Eva

Začít nemůžeme nikde jinde než v Náchodě, městě, jehož dominantou je zámek na skalnatém kopci – ale o tom až později. Hezký výhled na něj se otvírá z Masarykova náměstínovorenesanční radnicí zdobenou sgrafity Mikoláše Alše a kostelem svatého Vavřince. Víte, že dvěma věžím se říká Adam a Eva? Jsou skoro stejné, jen Eva je trochu tlustší. Posaďte se na chvilku na lavičkuJosefem Škvoreckým, místním slavným rodákem,  zastavte se u zvonkohry na Karlově náměstí (také na ní najdete maličký náchodský zámek) a u podkovy, zasazené v dlažbě náměstí. Podle pověsti ji prý ztratil kůň Fridricha Falckého při útěku z českých zemí v roce 1620, mnohem zajímavější ale je, že když se na ni postavíte a bude si něco přát, prý se vám to splní!
 

2. Náchodský zámek: výlet do renesance

Kdo nerad chodí do schodů a šplhá do kopců, ten by si měl u podkovy přát, aby mu narostla křídla: další zastávkou totiž je náchodský zámek, na který od Masarykova náměstí vede několik set schodů. Z výšky byste si tak pohodlně prohlédli nejenom obnovený Zámecký kopec se sítí vycházkových cest, nových lávek, odpočívadel a schodišť, ale také renesanční zámek a jeho pět nádvoří, zámeckou věž, rozsáhlý anglický park, francouzskou zahradu i medvědárium s jeho medvědími obyvateli. Jenže křídla jen tak někomu nenarostou, a tak musíte na zámek vyšlapat pěšky. Ale nebudete litovat, revitalizovaný park na Zámeckém vrchu opravdu stojí za vidění!
 

3. Nové Město nad Metují: renesanční centrum

V časech renesance ještě chvilku zůstaneme, protože při toulkách Kladským pomezím si nesmíte nechat ujít Nové Město nad Metují. Hezky a mile o něm psal každý, kdo tudy projížděl, včetně Aloise Jiráska („Ať hledíme na Nové Město ze strany kterékoliv, odevšad je pohled na ně milý a velice pěkný...“) nebo Jana Nerudy („Malebným, zcela zvláštním hnízdečkem je to Nové Město nad Metují…“). Prohlédněte si historické centrum města na vysokém skalnatém ostrohu i Husovo náměstí s renesančními domy a kostelem Nejsvětější Trojice. Zastavte se také u věže Zázvorka, která bývala součástí městského opevnění a nějakou dobu sloužila jako městská šatlava, a dopřejte si vyhlídky do údolí řeky Metuje z půvabné uličky Na Zadomí. Samozřejmě můžete navštívit i galerii a Městské muzeum s barokní lékárnou a speciální hodinářskou expozicí značky Prim.
 

4. Novoměstský zámek a piknik u Jurkovičova mostu

Svůj zámek má kdejaké město, ale jedině zámek v Novém Městě nad Metují zdobí pohádkový dřevěný most od Dušana Jurkoviče. Architekt ale nepostavil jen most v zámecké zahradě, společně s Pavlem Janákem v letech 1909–1915 stavebně upravil celý zámecký areál. Most spojuje upravené zámecké terasy se zahradou a stojí za vidění podobně jako autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco, kubismu a funkcionalismu. Pokud se vám tu zalíbí, v zámku se dokonce můžete ubytovat anebo si nechat připravit piknikový koš.
 

5. Peklo s čertem, vodníkem a výletní restaurací

Poblíž Nového Města nad Metují se Metuje klikatí údolím, které dostalo název Peklo. Nenechte se odradit strašidelným názvem a vydejte se sem třeba na lodi nebo na kole; údolím vede příjemná cyklostezka spojující Nové Město nad Metují s Náchodem. Po několika kilometrech se před vámi objeví čertův mlýn, který Dušan Jurkovič proměnil na stylovou výletní restauraci zvanou Bartoňova útulna. Kromě dobrot s „pekelnými“ názvy tu seženete i med od pekelských včel, v létě bývá otevřené jednoduché občerstvení. V Pekle samozřejmě nesmí chybět čert, a u rybníka za restaurací dokonce sedí kamenný vodník.
 

6. Jiráskova turistická chata s rozhlednou

Pekla se snadno dostanete na vrcholky kopců: stačí se po červeně značené Jiráskově cestě vydat směrem na Jizbici. Po necelých třech kilometrech dojdete k Jiráskově turistické chatě. Pro Klub českých turistů ji navrhl architekt Dušan Jurkovič a slavnostně otevřena byla roku 1923. Jejím hlavním lákadlem je 25 metrů vysoká vyhlídková věž obložená dřevem. Z jejího ochozu je překrásný výhled do všech stran, na Krkonoše, Náchod, Jestřebí hory, Orlické hory, Ruprechtický Špičák či vodní nádrž Rozkoš.
 

7. Dělostřelecká tvrz Dobrošov

Necelý kilometr vzdušnou čarou od Jiráskovy turistické chaty stojí dělostřelecká tvrz Dobrošov, součást pohraničního opevnění Československa z let 1935–1938. Tvrz, která měla palbou krýt náchodské údolí, se několik let opravovala, znovu se otevřela v roce 2022. Novinkou je expozice s interaktivními prvky, návštěvnické centrum s kinosálem nebo maketa ocelového zvonu na srubu Můstek, projdete se i podzemními chodbami. S okolím pevnosti vás seznámí naučná stezka, která vede po linii opevnění. Z původních sedmi plánovaných objektů pevnosti Dobrošov byly před válkou dokončeny tři, jeden dělostřelecký a dva pěchotní, k vidění jsou i další lehké objekty.
 

8. Kladské pomezí v televizi a ve filmu

Víte, že krajinu a místa Kladského pomezí znáte z řady filmů, seriálů a filmových pohádek? Koho baví filmová turistika, ten si v Babiččině údolí určitě vzpomene na film Babička, zřejmě nejslavnější dílo spisovatelky Boženy Němcové. V Bartoňově útulně v Pekle anebo v Josefově natáčel režisér Jan Hřebejk film Musíme si pomáhat, Husovo náměstí v Novém Městě nad Metují znáte ze seriálu F. L. Věk. Skalní město Adršpach posloužilo jako kulisa pro celou řadu pohádek a fantasy příběhů, například pro film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň a pohádky Třetí princ, Peklo s princeznou nebo Princ a Večernice. K posledním snímkům patří seriál Božena, mapující dospívání i dospělost Boženy Němcové, který vznikl k 200. výročí narození slavné spisovatelky.
 

9. Výletní tipy pro rodiny s dětmi

Nikde široko daleko nenajdete lepší místo ke koupání než u vodní nádrže Rozkoš. Díky rozloze 800 hektarů se jí přezdívá Východočeské moře a slouží k letní rekreaci, vodním sportům i rybolovu. Vypravit se můžete také do Klopotovského údolí u Nového Města nad Metují, kde děti nadchne obůrka s ochočenými lesními zvířaty, anebo se vydejte do Police nad Metují. Tam objevíte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky, stavebnice Merkur. Přijďte a pohrajte si!
 

10. Rozhledny a daleké výhledy Náchodska

Daleké výhledy nás nikdy nepřestanou bavit, takže rozhledny jsou ve výletních tipech Kudy z nudy sázkou na jistotu. Po pestré krajině Kladského pomezí se rozhlédnete nejenom z věže Máselnice na zámku v Novém Městě nad Metují anebo z Jiráskovy turistické chaty, ale také třeba z rozhledny Šibeník u Nového Hrádku, ze zříceniny hradu Výrov anebo z rozhledny Na Signálu na Slavíkově.
 

Na skok za hranice

  • Doslova za hranicemi leží polské lázeňské městečko Kudowa-Zdrój. Zdejší léčivé prameny byly známé už na konci 16. století. Srdcem lázní je rozlehlý lázeňský park / Park Zdrojowy, podobně jako v našich lázních i tady objevíte půvabné lázeňské stavby a pavilony s minerálními léčivými prameny.
  • Na úpatí Parkového kopce stojí sanatorium Zámeček z roku 1772. Když se vydáte po klikatých cestách šplhajících do kopce, asi po dvaceti minutách dorazíte k vyhlídkovému altánku Lásky: celé město a jeho okolí odtud uvidíte jako na dlani.
  • Mezi výletní lákadla městečka Kudowa-Zdrój patří aquapark Wodny Świat a Muzeum hraček / Muzeum zabawek, kde se vedle nám neznámých polských pohádkových hrdinů potkáte i s Rumcajsem, Mankou a Cipískem.
  • Raritou je rovněž kostnice / Kaplica Czaszek v místní části Czermna, kterou společně vytvořili český farář Václav Tomášek, hrobník J. Langer a kostelník J. Schmidt. Z kosterních pozůstatků z masových hrobů třicetileté války, slezských válek a epidemií cholery postupně vytvořili umělecké dílo, podobné naší kostnici v Kutné Hoře. Interiér kostnice je vyložen více jak třemi tisíci lebek, v základech spočívají ostatky až 21 tisíc lidí. Lebky tří zakladatelů jsou vystaveny na oltáři.
Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Jiráskova cesta je nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů. Projděte se po hřebenech i vy, ať už na příjemné vycházce, při celodenním výletu nebo několikadenním putování.

Výlet za výhledy i historií Orlických hor

Výlet za výhledy i historií Orlických hor

Výlet vhodný i pro vyznavače jedné stopy vás zavede z muzea řemesel v Letohradu k rozhledně na Suchém vrchu a přes Červenovodské sedlo do vojenského muzea v Králíkách, na státní hranici s Polskem a okolo přehrady Pastviny, kde se lze v horkém dni osvěžit, zpět do Letohradu.

Výlet za Barunkou Babiččiným údolím

Výlet za Barunkou Babiččiným údolím

Když se roku 1820 hrabě Schulenburg rozhodl, že stráví léto na zámku v Ratibořicích, stěhovala se na venkov i manželka Kateřina Zaháňská a zástupy služebnictva. Mezi nimi byl i hraběcí kočí Jan Pankel s nevěstou a dcerkou Barunkou. Když měli rodiče svatbu v Malé Skalici, bylo holčičce už půl roku.

Malé lázně Běloves v Náchodě

Malé lázně Běloves v Náchodě

V roce 2019 se městu Náchod podařilo navázat na dlouholetou tradici lázeňství. Na okraji města tak vznikla nová odpočinková zóna, kterou si oblíbili jak místní, tak turisté. Jedná se o areál Malých lázní Běloves, jejichž dominantou je obnovená Vila Komenský.

Jiráskova turistická chata s rozhlednou – rozhled po Kladském pomezí

Jiráskova turistická chata s rozhlednou – rozhled po Kladském pomezí

Jiráskova turistická chata s rozhlednou na Dobrošově je perlou Klubu českých turistů. Je situována v překrásném místě Náchodska.

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Z nádvoří náchodského zámku mohou návštěvníci vstoupit do Piccolominské zahrady, která byla založena roku 1751 ve francouzském stylu na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Zahrada dostala své jméno po císařském vojevůdci Ottaviu Piccolominim, který vlastnil Náchod za třicetileté války.

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Městské muzeum v Jaroměři – Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára

Městské muzeum v Jaroměři – Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára

Budova městského muzea, dříve obchodního domu A. Wenke a syn, byla postavena v letech 1910 – 1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Je památkově chráněna, neboť patří k významným památkám moderní evropské architektury.

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Naučná stezka Pevnost Dobrošov

Naučná stezka Pevnost Dobrošov

Naučná stezka pevnost Dobrošov je dlouhá přibližně 4 km v rovinatém, lehkém terénu a nabízí 8 informačních tabulí. Naučná stezka vás provede od Jiráskovy chaty k pevnosti Dobrošov. Cesta se vine kolem dalších objektů těžkého i lehkého opevnění obranné linie první republiky.

Obora Zámecký kopec v Náchodě

Obora Zámecký kopec v Náchodě

Jen pár desítek metrů od hlavní brány náchodského zámku žijí v oboře daňci a mufloni. Vejít do obory lze brankou a za ní pak sejdete po kamenném schodišti na pozorovatelnu. Pod ní i na stráních kolem uvidíte vysokou zvěř.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Náchod

Náchod

O náchodském zámečku vršku kulatého jste si určitě zpívali už na základní škole, ale zajímavých míst jako dělaných pro výlety tu najdete mnohem víc. Například náměstí se dvěma radnicemi, v jehož dlažbě je zasazena koňská podkova. Když se na ni postavíte a bude si něco přát, prý se vám to splní!

Zvonkohra v Náchodě

Zvonkohra v Náchodě

Na Karlově náměstí v Náchodě vyhrává čtyřikrát denně melodie jedenáct zvonků jedinečné náchodské zvonkohry.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Broučkův dům

Broučkův dům

Broučkův dům je sídlem stálé expozice Muzea Náchodska. Ta vás provede nejstaršími dějinami pravěku, přes středověk a novověk až do současnosti.

Jiráskův rodný domek

Jiráskův rodný domek

Expozice Muzea Náchodska v Jiráskově rodném domku vám představí ukázku tradiční lidové architektury.

Lázně Běloves v Náchodě

Lázně Běloves v Náchodě

Lázně Běloves na okraji města Náchoda byly založeny v roce 1818 a základem zdejší léčby bylo podávání přírodních uhličitých koupelí, známá byla i místní lahodná minerálka IDA. Dnes velmi zchátralý lázeňský areál již není v provozu.

Cesta psa Voříška v Hronově

Cesta psa Voříška v Hronově

V Hronově se můžete vydat na Cestu psa Voříška, která je inspirovaná dílem Karla Čapka Devatero pohádek. Celou stezku umělecky ztvárnil akademický malíř Ivan Krejčí. V hronovském informačním centru naleznete k trase mapu a informační leták.

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové je červeně značená turistická značka vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Cestou pěší turisty zavede do Babiččina údolí, k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové. Trasa měří 40,5 km.

Pěchotní srub N-S 73 Jeřáb u Dobrošova

Pěchotní srub N-S 73 Jeřáb u Dobrošova

Asi 5 kilometrů od Náchoda se nachází pěchotní srub N-S 73 Jeřáb. Je součástí dělostřelecké tvrze Dobrošov, vybudované v rámci výstavby pohraničního opevnění z let 1937–1938.

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové – Rudrův mlýn a Vodní mandl.

Opočno

Opočno

Jednou z nejnavštěvovanějších památek Královéhradecka je renesanční zámek v Opočně, městě v podhůří Orlických hor. Každoročně v srpnu se tu koná velká pouť s neobvyklým názvem Porcinkule, za vidění stojí i zámecký anglický park, na který navazuje obora s daňky a muflony.

Teplice nad Metují

Teplice nad Metují

Společně s Adršpachem jsou Teplice nad Metují místem, kde začínají výlety do Adršpašsko-teplických skal, největšího pískovcového skalního města ve střední Evropě. Pozornost si zaslouží i Supí skály a zámeček Bischofstein, který si oblíbil spisovatel Alois Jirásek.

Hronov

Hronov

Z Hronova, ležícího na severovýchodě Čech nedaleko hranice s Polskem, je to kousek do Broumova a Broumovských stěn, do Náchoda i do Police nad Metují. Město se proslavilo jako rodiště spisovatele Aloise Jiráska a každoročně se tu pořádá festival ochotnických divadel festival Jiráskův Hronov.

Police nad Metují

Police nad Metují

Na jedné straně Broumovských stěn leží Broumov, na straně druhé Police nad Metují. Kdo se vyzná v zeměpise, bude se zřejmě ptát, proč nad Metují, když městem protéká potok Ledhujka. Čekají tu na vás nádherná přírodní zákoutí i zajímavá muzea, například to, které se věnuje stavebnici značky Merkur.

Malé Svatoňovice

Malé Svatoňovice

Když Karel Čapek psal o hrozném Lotrandovi, mordýři ze všech nejukrutnějším, co se svými pacholky, zloději, zlodějíčky a pomocníky panoval na Brendách, psal vlastně o svém rodném kraji. Brendy se totiž postaru říkalo Jestřebím horám – a právě na jejich jižním úbočí leží Malé Svatoňovice.

Červený Kostelec

Červený Kostelec

Červený Kostelec leží na úpatí Jestřebích hor mezi Náchodem a Trutnovem. Dlouho to býval obyčejný Kostelec, přídomek Červený získal až v roce 1876 podle zabarvení půdy v okolí. Nějakou dobu tu žila spisovatelka Božena Němcová a na hřbitově můžete navštívit hrob herce Martina Růžka.

Jaroměř-Josefov

Jaroměř-Josefov

Zatímco město Jaroměř vzniklo na soutoku Labe, Úpy a Metuje v 11. století, barokní pevnostní město Josefov je mnohem mladšího data; vzniklo až na sklonku 18. století. Postupně se rozrůstající samostatná města se sloučila do jediného celku roku 1948 a dnes společně nabízejí celou řadu zajímavostí.

Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují

Malebnému náměstí v centru města se říká Český Betlém. Stojí tu zámek s válcovou věží zvanou Máselnice a renesanční domy s podloubími a štíty, zdobené takzvanými vlaštovčími ocásky. Náměstí možná znáte ze seriálu F. L. Věk, kde si Nové Město nad Metují zahrálo roli nedaleké Dobrušky.

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.

Pěchotní srub Lom na Náchodsku

Pěchotní srub Lom na Náchodsku

Pěchotní srub N-S 81 Lom je jeden z mnoha desítek srubů a pevností postavených ve 40 letech na obranu našich hranic. Nachází se přibližně 1 kilometr od známého Památníku Březinka.

Zřícenina hradu Frymburk u Nového Města nad Metují

Zřícenina hradu Frymburk u Nového Města nad Metují

Unikátem hradu Frymburk nedaleko obce Nový Hrádek je jeho hradní věž. Jedná se o nejširší hradní věží v ČR. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1354. Po něm byl hrad v držení předních rodů jako byli Páni z Lipé, Dubé, Trčkové z Lípy a Colloredo-Mansfeldové.

Zřícenina hradu Rýzmburk u České Skalice

Zřícenina hradu Rýzmburk u České Skalice

Nemnohé pozůstatky hradu Rýzmburka ze 13. století se ukrývají na skále nad Babiččiným údolím. Na konci 17. století byl kámen z hradu použit jako stavební materiál pro altán i pro Ratibořický zámek. Do dneška se dochovaly jen zbytky zdí, brána a historická sklepení.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí  pevností

Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí pevností

Navštivte zpřístupněné objekty československého opevnění z let 1935-38! Srdcem Běloveského pevnostního skanzenu je objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka, který má návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi nejdůležitějšího prvku pevnostní linie.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

V někdejším kupeckém domě s přízemním krámkem žila po svatbě Božena Němcová a dobovou atmosféru popsala v díle "Chudí lidé". Expozice se vztahuje k této knize, uvidíte také spisovatelčin bytový interiér. V zahradě je symbolicky pohřbena Viktorka, slavná postava z románu "Babička".

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda