Úvod > Co chcete dělat? > Medvědárium na zámku Náchod
Příroda

Medvědárium na zámku Náchod

Medvědárium bylo na náchodském zámku zřízeno pro medvědy Ludvíka a Dášu v původním hradním příkopu o rozměrech 74x12 m již v roce 1994. Jde o největší medvědinec v Čechách.

Oba medvědi hnědí Ludvík a Dáša byli převzati do péče nadace Spisovatelé za práva zvířat od pražského cirkusového drezéra pana Emila Šimka 18.5. 1994. Následně byla zvířata převezena do ZOO ve Dvoře Králové do karantény. Paralelně začaly náročné a nákladné práce na úpravě hradního příkopu. Dne 6.3. 1995 byli medvědi převezeni ze ZOO na náchodský zámek.

Medvědárium je kromě pohodlného kotce a velkého výběhu vybaveno rovněž bazénkem pro základní medvědí očistu a osvěžení. Aby měli Ludvík s Dášou více pohybu a v příkopu se nenudili, postavili jim zaměstnanci ZOO Dvůr Králové dřevěnou prolézačku s odpočívadlem. Protože však zlenivělí chlupáči měli problém jak s výstupem na horní plošinku, tak s opětným návratem na pevnou zem, byla prolézačka doplněna pozvolným mostkem a dále prodloužena.

Medvědům je nyní přibližně 20 let a jsou tak ve dvou třetinách svého medvědího života. Doufejme, že minimálně dalších deset let prožijí ve zdraví a spokojenosti v našem zámeckém příkopu a přinesou mnoho radosti malým i velkým návštěvníkům. 

Medvěd hnědý (Ursus arctos) je známá medvědovitá šelma a jediný zástupce své čeledi, který se vyskytoval a vzácně i vyskytuje na území České republiky. Jde o největší evropskou šelmu a spolu s medvědem ledním o vůbec největšího zemního masožravce. Žije v Evropě, Asii a Severní Americe.

Provozovatel

Státní zámek Náchod

Zámek 1282
547 01 Náchod
Tel.:
+420 773 771 818
Email:
nachod@npu.cz
GPS:
50,418843 16,161660
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Dannyho kavárna v Hotelu U Beránka

Dannyho kavárna v Hotelu U Beránka

Náchod, Královéhradecký kraj
Restaurace v Hotelu U Beránka

Restaurace v Hotelu U Beránka

Náchod, Královéhradecký kraj
Icekram

Icekram

Náchod, Královéhradecký kraj
Pivovar Primátor v Náchodě

Pivovar Primátor v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj