Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Vojenské památky
Nejnavštěvovanější místa v kategorii Vojenské turistické cíle

Vojenské památky celá ČR

Baví vás vojenská historie a technika, tanky a letadla, prozkoumávání muzeí, bunkrů a dělostřeleckých tvrzí? Anebo rádi navštěvujete vojenské akce, jako jsou například Bahna, Cihelna, letecké přehlídky či Tankové dny v Lešanech? S námi poznáte spousty míst a rekonstrukcí historických bitev.

Osudové okamžiky 20. století

Fanoušci novodobých dějin si mohou vybrat z řady památníků a míst, která připomínají druhou světovou válku. Osvobození jihozápadních Čech Americkou armádou se věnuje Památník generála Pattona v Plzni, v Praze stojí za vidění Národní památník hrdinů heydrichiády v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a Památník národního osvobození – Armádní muzeum Žižkov, k novějším přírůstkům patří Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Nezapomíná se ani na obce zničené nacisty; navštívit můžete Památník Lidice, Památník Ležáky či Památník Ploština, hojně navštěvovaným místem je Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn. Za vidění stojí i památníky železné opony, mapující osudy poválečného Československa. Národní památník II. světové války v Hrabyni s moderní expozicí stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky.
 

Fenomén předválečného opevnění

Fanoušci vojenské historie nedají dopustit na československé předválečné opevnění, od menších objektů až po rozsáhlé objekty s dlouhými podzemními chodbami. Prohlédnout si můžete dělostřelecké tvrze Bouda a Hůrka u Králík, tvrz Hanička na úbočí hlavního hřebene Orlických hor severovýchodně od Rokytnice v Orlických horách, u Náchoda zve k prohlídce dělostřelecká tvrz Dobrošov a u Trutnova dělostřelecká tvrz Stachelberg. Na jižní hranici můžete navštívit Areál československého opevnění v Šatově, o který pečuje Technické muzeum v Brně.
 

Slavné historické bitvy

Zajímá vás vzdálenější vojenská historie? Pak vám nabídneme procházky dvěma pevnostními městy, Josefovem a Terezínem, a zavedeme vás také tam, kde se odehrály velké bitvy. Bitvu u Lipan 1434 připomíná jen malý památník, ale bitvě u Jankova roku 1645 se věnuje památník a naučná stezka. Celá řada míst včetně zámku ve Slavkově u Brna a památníku Mohyla míru připomíná napoleonskou bitvu u Slavkova roku 1805. Řada míst vám bude vyprávět příběh prusko-rakouské bitvy roku 1866 u Trutnova, bitvu 1866 u Hradce Králové připomíná Památník s muzeem bitvy na Chlumu a řada pomníků a stezek v krajině.

Zobrazit více

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Vyšehrad – poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa

Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. I na začátku 21. století si Vyšehrad uchovává magickou atmosféru a tajemství.
Praha 2, Praha

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.
Praha 9, Praha

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.
Slavonice, Jihočeský kraj

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.
Drnovice, Zlínský kraj

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Praha 2, Praha

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.
Krhanice, Středočeský kraj

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.
Kvilda, Jihočeský kraj

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci

Památník českého odboje 1939 – 1945 je v bývalém Petschkově paláci. Za války zde bylo sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení. Všechny prostory v suterénu byly v roce 1985 upraveny jako Památník českého odboje se stálou expozicí.
Praha 1, Praha

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.
Rokytnice v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.
Jaroměř, Královéhradecký kraj