Úvod > Co chcete dělat? > Novorenesanční radnice v Náchodě

Novorenesanční radnice v Náchodě

Památky
Nová radnice ve stylu české novorenesance, podle projektu arch. Františka Podhájského, byla postavená v letech 1902-04. Na nároží věže je socha pana Hrona, zakladatele Náchoda, a městský znak. Je to práce sochaře Čeňka Vodníka podle návrhu kresby Mikoláše Alše.
Pod pásovou římsou věže z obou stran nároží jsou z otvorů vykloněny hlavy měšťana a měšťanky v krojích 16. století, vzájemně na sebe pohlížející. Fasáda radnice je zdobená rustikou a sgrafity. Na sgrafitech jsou jezdecká zobrazení sv. Václava a Jiřího z Poděbrad a také postavy dvou měšťanů a purkmistra. Na středním pilíři loubí je bronzová pamětní deska formátu na výšku. Nápis: „9. května 1945 bylo Město Náchod osvobozeno 291 Gatčinskou divizí Sovětské armády“.

Výstavba budovy byla zadána místnímu staviteli Josefu Martínkovi. Interiér radnice se vyznačuje bohatou výzdobou uměleckým řemeslem, zejména zasedací sál a chodby, pracovna starosty a salonek u zasedací síně. V prvním nadzemním podlaží na chodbě je dřevěná dekorativní pamětní deska s písmeny ve vysokém reliéfu. Nápis: „Obětem fašismu na Náchodsku 1938-45.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 9. 2019
13.12.
21.12.
Vánoční trhy v Hradci Králové

Vánoční trhy v Hradci Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
29.11.
1.12.
Advent na zámku Náchod

Advent na zámku Náchod

Náchod, Královéhradecko
30.11.
1.12.
Vánoční trhy

Vánoční trhy

Náchod, Královéhradecko
5.12.
Mikulášská obchůzka

Mikulášská obchůzka

Česká Skalice, Královéhradecko