!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Novorenesanční radnice v Náchodě

Novorenesanční radnice v Náchodě

Památky
Nová radnice ve stylu české novorenesance, podle projektu arch. Františka Podhájského, byla postavená v letech 1902-04. Na nároží věže je socha pana Hrona, zakladatele Náchoda, a městský znak. Je to práce sochaře Čeňka Vodníka podle návrhu kresby Mikoláše Alše.
Pod pásovou římsou věže z obou stran nároží jsou z otvorů vykloněny hlavy měšťana a měšťanky v krojích 16. století, vzájemně na sebe pohlížející. Fasáda radnice je zdobená rustikou a sgrafity. Na sgrafitech jsou jezdecká zobrazení sv. Václava a Jiřího z Poděbrad a také postavy dvou měšťanů a purkmistra. Na středním pilíři loubí je bronzová pamětní deska formátu na výšku. Nápis: „9. května 1945 bylo Město Náchod osvobozeno 291 Gatčinskou divizí Sovětské armády“.

Výstavba budovy byla zadána místnímu staviteli Josefu Martínkovi. Interiér radnice se vyznačuje bohatou výzdobou uměleckým řemeslem, zejména zasedací sál a chodby, pracovna starosty a salonek u zasedací síně. V prvním nadzemním podlaží na chodbě je dřevěná dekorativní pamětní deska s písmeny ve vysokém reliéfu. Nápis: „Obětem fašismu na Náchodsku 1938-45.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 9. 2019