Úvod > Co chcete dělat? > Novorenesanční radnice v Náchodě

Novorenesanční radnice v Náchodě

Památky
Nová novorenesanční radnice, byla postavená v letech 1902-04, podle projektu arch. Františka Podhájského. Je to nárožní budova s 46 m vysokou hodinovou věží s arkádovým vyhlídkovým ochozem a čtyřmi oblouky podloubí. V horní třetině věže je zavěšen hodinový stroj pohánějící věžní hodiny.
Z prvního patra věže na náměstí shlíží socha zakladatele města Hrona z Náchoda, nad ní je umístěn městský znak. Dle návrhu M. Alše je vytvořil sochař Čeněk Vosmík. Podle kresebného návrhu M. Alše, vytvořeného na kartonech, vznikla i figurální sgrafita provedená malířem Láďou Novákem (restaurována naposledy v roce 2000). Na sgrafitech jsou mj. jezdecká vyobrazení sv. Václava, Jiřího z Poděbrad a postavy dvou měšťanů a purkmistra.
Pod pásovou římsou věže z obou stran nároží jsou z otvorů vykloněny hlavy měšťana a měšťanky v krojích z 16. století, vzájemně na sebe pohlížející. Fasáda je zdobena rustikou a figurálními sgrafity. Okna prvního a druhého patra z čelního pohledu na budovu byla vytvořena technikou vitráže z barevných skel skládané do olova a dotváří tak malovanou květinovou výzdobu interiérových prostor.

Interiér se vyznačuje bohatou výzdobou, zejména zasedací sál, salonek, pracovna starosty a chodby. V prvním nadzemním podlaží na chodbě je dřevěná dekorativní pamětní deska s písmeny ve vysokém reliéfu. Nápis: „Obětem fašismu na Náchodsku 1938-45. Na středním pilíři loubí je bronzová pamětní deska formátu na výšku. Nápis: „9. května 1945 bylo Město Náchod osvobozeno 291 Gatčinskou divizí Sovětské armády“.

Budova je prohlášena kulturní památkou.V sudém roce v jarních měsících probíhá Den otevřených dveří.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 6. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace v Hotelu U Beránka

Restaurace v Hotelu U Beránka

Náchod, Královéhradecko
Dannyho kavárna v Hotelu U Beránka

Dannyho kavárna v Hotelu U Beránka

Náchod, Královéhradecko
Pivovar primátor v Náchodě

Pivovar primátor v Náchodě

Náchod, Královéhradecko
Hotel Bonato v Náchodě

Hotel Bonato v Náchodě

Náchod, Královéhradecko