!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Frymburk u Nového Města nad Metují
Památky

Zřícenina hradu Frymburk u Nového Města nad Metují

Unikátem hradu Frymburk nedaleko obce Nový Hrádek je jeho hradní věž. Jedná se o nejširší hradní věží v ČR. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1354. Po něm byl hrad v držení předních rodů jako byli Páni z Lipé, Dubé, Trčkové z Lípy a Colloredo-Mansfeldové.
Zříceninu hradu Frymburka u Nového Hrádku na Náchodsku lze dnes vidět už z dálky především kvůli mohutné věži, která co do průměru nemá v Čechách obdoby.

Frymburk vznikl zřejmě na počátku 14. století. V písemných pramenech se objevuje roku 1354, kdy je zmiňován jistý Matouš z Frymburka. Hradu dominovala mohutná okrouhlá věž. Součástí opevnění byla i horní hradba, byly tam dva podélné paláce, brána pro pěší a brána z dolního hradu. Kolem hradu byly příkopy, přes které vedly dva mosty. Vzhledem k rozsahu musela být stavba velmi nákladná. Hrad tvoří mohutné opevnění na malém půdorysu, podobný u nás neexistuje.

Kruhová věž, kterou prý z celého hradu postavili jako první, má v nejvyšším místě průměr okolo 19 metrů. V bodě, kde přiléhá k obvodovému zdivu, pak měří přes 20 metrů. Věž byla ve své době prakticky nedobytná. Vešli se do ní všichni obyvatelé hradu i se zásobami, a tak daleko spíš vyhladověli dobyvatelé, než ti, co v ní byli schováni.

Hrad je otevřen příležitostně při kulturních akcích pořádaných městysem Nový Hrádek, Společností ochránců památek ve vých. Čechách, eventuelně majiteli hradu. Individuální prohlídku je možné si domluvit na telefoním čísle 725 044 902. Vstup na Frymburk je na vlastní nebezpečí

Ke hradu se nejsnadněji dostanete z Nového Hrádku po červené značce, nebo po zelené z poutního místa Rokole. Z oblíbeného pekelského údolí vás ke hradu dovede také červená značka okolo říčky Olešenky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020
3.12.
30.1.
Já bych rád k betlému

Já bych rád k betlému

Nové Město nad Metují, Královéhradecko
1.7.
31.8.
Festival zážitků v Kladském pomezí

Festival zážitků v Kladském pomezí

Náchod, Královéhradecko
6.2.
7.2.
Orlický maraton 2021

Orlický maraton 2021

Deštné v Orlických horách, Královéhradecko
26.1.
30.1.
Šediváčkův long 2021 - extrémní závod psích spřežení - zrušeno

Šediváčkův long 2021 - extrémní závod psích spřežení - zrušeno

Deštné v Orlických horách, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí