Úvod > Co chcete dělat? > Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí pevností
Běloveský pevnostní skanzen - seznamte se s technickou dokonalostí  pevností
"> "> N-84-expozice-4.JPG "> N-84-expozice-3.JPG "> N-84-expozice-2.JPG "> N-84-expozice-1.JPG "> "> N-84-expozice-5.JPG "> N-82-filtrovna.JPG
Přidat foto
Kultura

Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí pevností

Navštivte zpřístupněné objekty československého opevnění z let 1935-38! Srdcem Běloveského pevnostního skanzenu je objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka, který má návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi nejdůležitějšího prvku pevnostní linie.

Objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka návštěvníky co nejnázorněji seznámí s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi pěchotního srubu. Objekt je plně zrekonstruovaný do původní podoby z roku 1938 včetně veškerého vybavení a zbraní. Prohlídku pěchotního srubu N-S 82 Březinka doplňuje expozice o československém opevnění v sousedním objektu N-S 81 Lom.

Od roku 2010 je zpřístupněn také pěchotní srub N-S 84 Voda v Náchodě-Bělovsi. Unikátní expozice doplněná videoprojekcí je věnovaná historii československé armády v letech 1918 až 1945 a obsahuje množství dobových zbraní, uniforem a dalších exponátů.

Srdcem skanzenu je však pěchotní srub N-S 82 „Březinka“, který je ve správě Klubu vojenské historie Náchod od konce roku 1989. Přestože Klub převzal objekt jako ruinu s vytrženými pancéřovými zvony a některými střílnami a zcela zdevastovaným interiérem, objekt je dnes uveden do stavu, v jakém se nacházel na podzim v roce 1938, kdy byl trvale obsazen vojskem. Některé detaily členové KVH dovedli při rekonstrukčních pracích až do plánovaného stavu v roce 1939, protože z důvodů provozních a bezpečnostních je nebylo možné ponechat rozpracované tak, jak byly na přelomu září a října 1938. V plně vybaveném a vyzbrojeném objektu jsou nejcennějšími exponáty unikátní a plně funkční dobová filtrovna z roku 1938, pravděpodobně jediná zachovalá pevnostní telefonní ústředna nebo originální vařič zakoupený z armádního výprodeje v listopadu 1938. Od 2. května 2003 je v levé střelecké místnosti umístěn originální pevnostní protitankový kanón vzor 36 ráže 47 mm, který byl podle výrobního čísla (173) v roce 1938 skutečně na N-S 82 Březinka instalován a za okupace odvezen Němci do Norska na Atlantický val. Vstup do objektu je možný výhradně s průvodcem, prohlídka trvá asi 45 – 60 minut.

Kromě dobově upraveného objektu N-S 82 „Březinka“ je možné navštívit i sousední pěchotní srub N-S 81 „Lom“, ve kterém je muzejní expozice věnovaná opevnění a prvorepublikové armádě. Množství dobových fotografií a trojrozměrných exponátů doplňuje 13 minutový videoprogram. Zde je také možné zakoupit plný sortiment literatury, DVD a pohlednic s tematikou opevnění nebo turistické známky a vizitky. Vstup do objektu je bez průvodce, prohlídka trvá asi 15 – 20 minut.

 

Zobrazit více

Provozovatel

Klub vojenské historie Náchod

Běloveská 851
547 01 Náchod
Tel.:
+420 731 886 069
Email:
museum@brezinka.cz
WWW:
www.brezinka.cz
GPS:
50,415466 16,198013
 
 

Vstupné

Cena: 70 Kč

Snížená cena: 50 Kč

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
Pěchotní srub Lom na Náchodsku

Pěchotní srub Lom na Náchodsku

Náchod, Královéhradecký kraj
Lázně Běloves v Náchodě

Lázně Běloves v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj
Malé lázně Běloves v Náchodě

Malé lázně Běloves v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj
Lyžařské vleky a sjezdovky v Náchodě

Lyžařské vleky a sjezdovky v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Bonato v Náchodě

Hotel Bonato v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj
Pivovar Primátor v Náchodě

Pivovar Primátor v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj
Icekram

Icekram

Náchod, Královéhradecký kraj